Еспресо. Захід
Аналітика

Найдієвішою санкцією проти РФ може стати зменшення потреби в її енергоносіях

Ольга Лень
6 лютого, 2022 неділя
14:08

За словами американського президента Джо Байдена, у разі нового російського вторгнення в Україну світ зміниться і будуть величезні наслідки для всієї світової спільноти. При цьому він сумнівається, чи взагалі можливі стабільні й передбачувані відносини з Росією.

Зміст

Усвідомлення глобальних наслідків російської агресії та сумніви в надійності РФ як партнера вже зараз впливають на економіку світу та самої Росії. Про це йдеться в аналітичному матеріалі програми "Вечір з Миколою Княжицьким" на Еспресо.TV.
 

Секрет російської економічної моделі простий. Скроєний за колоніальними рецептами: торгуємо сировиною, підвищуємо ціни, обдираємо громадян.

Найдраматичніші події відбуваються навколо постачання енергоресурсів. Протягом минулого року відбулося зростання ціни на газ в Європі в десять разів.

Причина скрутного становища йде від хибного розуміння європейськими політиками намірів Кремля в 2008 році. Після того, як Росії зійшов з рук напад на Грузію, у Москви з'явилися більш глобальні плани.

Володимир Жириновський, голова ЛДПР, тоді чітко висловив цей план: "В ці дні вирішуються епохальні речі - питання війни та миру. Або ми станемо наддержавою. Єдиною, без Америки, Китаю чи НАТО. Або нас будуть топтати ще 50 років".

Трубопроводів удвічі більше, а газу з РФ удвічі менше

Щоб захопити Україну, треба було, в першу чергу, позбавити європейців страху залишитися без газу. Для обходу України запланували дві нитки "Північного потоку" через Балтійське море і "Південного потоку" дном Чорного моря. Перша нитка "Північного потоку" запрацювала у 2011 році. "Південний потік" планували запустити у 2015-му, але проєкт зірвався через окупацію Росією українського Криму. Однак вже у 2020-му році РФ разом з Туреччиною побудували "Турецький потік" на заміну попереднього плану

В результаті зараз маємо парадоксальну ситуацію - трубопроводів та можливостей для транзиту вдвічі більше, а російського газу в Європі вдвічі менше.

Європейці чомусь сподівалися, що РФ буде транспортувати стільки газу, скільки захоче спожити ринок. І так би воно й було, якби в Росії добували газ різні компанії, всі вони мали доступ до російських трубопроводів і конкурували між собою. Але реальність інша. "Газпром" цілеспрямовано будував систему двосторонніх договорів з компаніями та урядами різних країн і зовсім не поспішав вільно торгувати газом на ринку. У 2021 році Кремль скоротив постачання газу. Так, "Газпром" виконує двосторонні контракти - це правда. Але він не постачає поза тим для ринкової торгівлі. Саме тому спустошені сховища газу в Європі й катастрофічно зросли ціни. Під час спілкування з італійським бізнесом цього тижня Путін прозоро пояснив, що притомні ціни на газ можна отримати, якщо погодитися з тим, що саме з Кремля будуть вирішувати скільки газу піде і кому. Газ в Італію продається за нижчими цінами, ніж на європейському ринку.

Контракти з "Газпромом" - як ярлик на князювання від Орди

Довгострокові контракти з "Газпромом" і є тим важелем тиску, яким Кремль намагається руйнувати Євросоюз, створювати власну зону впливу і множити конфлікти. Контракт з "Газпромом" як ярлик на князювання від Орди. Якісь країни готові на це погодитися, як, наприклад, Угорщина, чий лідер Віктор Орбан збирається їхати в лютому до Путіна в Москву випрошувати вигідні ціни. Десь, як в Німеччині мають ілюзію, що зможуть контролювати Москву відкриваючи чи закриваючи "Північні потоки".

Нафта також буде зростати. На цьому тижні нафта Brent вперше з 2014 рок досягла 90-та доларів за барель. Влітку 2021 року було 80 доларів. А раніше ще менше. За прогнозами JP Morgan, якщо РФ здійснить нове вторгнення в Україну, то ціна нафти може зрости до 150 доларів. В наслідок цього зростання світового ВВП впаде нижче одного відсотка, а інфляція збільшиться вдвічі.

Сама РФ контролює лише близько 10% світового ринку нафти й не може завдати суттєвих проблем. Але дуже вчасно спалахнуло в Ємені. Контрольовані Іраном єменські хусити завдають ракетних ударів по Об'єднаних Арабських Еміратах та захоплюють танкери з нафтою.

Найдієвіша санкція проти РФ - зменшення потреби в її газі

Сполучені Штати намагаються створити коаліцію постачальників газу і нафти з країн Близького Сходу, Північної Африки та Азії для збільшення постачання до Європи вже в найближчі тижні. Від їх успіху буде залежати, якими будуть санкції щодо РФ і наскільки важкими будуть наслідки російської агресії. Скажу більше, від цього буде залежати, чи наважиться Москва на масштабний наступ.

Якщо європейські країни зможуть пережити енергетичний шантаж з боку Росії, то вони будуть готові відрізати російські фінансові установи від міжнародної банківської системи та приєднатися до блокування експорту в РФ напівпровідників та інших ключових компонентів машинобудування та електроніки, які виробляються на основі американських технологій.

Найдієвішою санкцією проти РФ може стати зменшення потреби в її енергоносіях. Сьогоднішнє зростання цін на енергоресурси здатне перекрити не тільки збитки РФ від попередніх санкцій, але й витрати на будівництво Північного потоку-2. Але для цього треба продавати, і треба, щоб хтось купував. Доходи від експорту нафти та газу складають дві третини доходів РФ та близько половини доходів федерального бюджету РФ.

Білий дім також запевнив, що американські санкції у разі вторгнення Росії в Україну позначаться на ділових і економічних інтересах президента Володимира Путіна. Досі жодні санкції особисто проти Путіна не застосовувалися.

Обмежувальні заходи вдарять по всьому російському керівництву. Фактично, вони вже вдарили. Внаслідок обвалу російського фондового ринку та девальвації рубля з 20 грудня 2021 року по 25 січня 2022 року статки 104 російських мільярдерів зменшилися на 28 мільярдів доларів. "Постраждали" 76 людей зі списку Forbes. При цьому десятеро людей втратили понад один мільярд доларів кожен.

Але не варто перебільшувати дієвість особистих санкцій. Навіть в умовах повної ізоляції країни, верхівка все одно буде жити значно комфортніше, ніж пересічні росіяни.

25 січня Білий дім повідомив, що розглядає можливість запровадження обмежень на постачання до РФ високотехнологічної продукції, яка наразі є "важливим вкладом у стратегічні амбіції Росії". Враховуючи глобальне домінування США у сфері програмного забезпечення та технологій такі обмеження завдадуть шкоди стратегічним амбіціям Путіна щодо розробки штучного інтелекту, квантового обчислення, оборонній, аерокосмічній та іншим ключовим секторам економіки. Експортний контроль позбавить Росію доступу до високотехнологічної продукції, яку вона не зможе замінити власним виробництвом чи альтернативними постачаннями.

У РФ бояться, що американці заборонять постачати до них цифрову та побутову техніку, а також відключать сервіси Гугл на смартфонах. Росія може стати першою у світі Айфон-фрі країною.

В Росії не здатні виробляти напівпровідники, які є переважно американськими розробками і використовують в продукції європейських та азійських компаній. Китайські аналоги сильно відстають за якістю і не зможуть бути заміною. Така санкція - серйозний ризик для світу технологій. США вже накладав обмеження на постачання плат з Тайваню для китайської компанії Хуавей. Це потягнуло за собою загальний збій в ланцюжку постачання сировини і зараз у світі є проблеми з виробництвом напівпровідників. Побоюються, що ця ситуація може погіршитися в разі санкцій проти РФ.

Не має у РФ і власного виробництва мікрочипів, які зараз використовуються практично всюди.

Росіяни сподіваються подолати ембарго на поставки технологічної продукції традиційним для себе способом. Завжди знайдуться посередники, які не бояться санкцій, як в часи холодної війни. Все одно буде Китай Слава богу є науково-технічна розвідка. Що треба вона дістане.

Зворушлива єдність російської інтелігенції в надії щось вкрасти. Але все ж таки є розуміння, що вкрадене поставлять на зброю, а ніяк не на пральні машинки. Це не буде смертельно, але якість життя росіян погіршиться дуже сильно.

Відмова постачати продукцію на ринок, де є сотня мільйонів покупців - це великі збитки для виробників. Це й потягне падіння глобального ВВП, про яке я згадувала раніше.

Якщо ж санкції охоплять фінансовий сектор, то збитки західних банків можуть сягнути мільярдів доларів. Так що буде і падіння на біржах, і загальний економічний спад.

До того ж "поступовість" накладання санкцій закінчилася і цього разу США "розпочнуть з вершини драбини ескалації та залишаться там" - зазначений сигнал доведено до РФ дуже чітко.

Борис Джонсон заявив, що пакет санкцій, який запропонували, вплине також на зміни в британському національному законодавстві. І ми зможемо цілеспрямовано бити по комерційних інтересах Росії і її громадян, організацій і комерційних об'єднань. Дуже важливо, життєво важливо, аби в Москві розуміли, що автоматично ці санкції набудуть чинності. З тим, що б в ту хвилину, коли почнеться вторгнення на територію суверенної України, ці санкції почнуть працювати.

РФ - ненадійний постачальник і ризикований партнер

Правда полягає в тому, що вся світова економіка після цієї війни зміниться. І спочатку ця зміна буде руйнівною. Але також правда в тому, що економіка світу вже міняється. І ця зміна викликає надію. РФ власними руками викидає себе з глобальної економіки і це послабить її вже в найближчі 10 років. Можна скільки завгодно намагатися "зрозуміти Росію та Путіна", але не можливо ігнорувати той факт, що саме Кремль спричинив дефіцит газу в Європі та зростання цін на нього. А це тягне за собою і наступну думку - що РФ є ненадійним постачальником енергоресурсів. І загалом, РФ є ненадійною і ризикованою країною для інвестицій і економічної діяльності.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.16
    Купівля 41.16
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.11
    Продаж 43.87
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
22 листопада
22:45
унікальний орган на Львівському вокзалі
На Львівському залізничному вокзалі звучав унікальний орган із фрагментами розірваних російських ракет
22:22
Біля кладовища на Тернопільщині невідомі вкрали туї
21:37
Під час відпустки в ДТП загинув військовий із Прикарпаття
21:22
Схуд на 18 кг: який стан 15-річного студента, якого старшокурсники побили у Хмельницькому
21:00
Збірку Жадана продали за 220 тис. грн: у Франківську на благодійному аукціоні зібрали майже 2 млн грн
20:42
новини Львівщини
На фронті загинув захисник із Тернополя Віталій Бабій
20:23
Львівські "Карпати" з мінімальним рахунком здолали "Колос"
20:03
Відчути місто на дотик: у Жовкві відкрили мініскульптуру центру міста
19:38
Огляд
Сніг
Місцями невеликий сніг: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 23 листопада
19:25
На кордоні з Румунією снігові замети перевищили пів метра: прикордонники показали фото
19:00
Оновлено
світло
Відключення електроенергії на 22 листопада скасовані, – Львівобленерго
18:25
прощання
Львів 23 листопада попрощається із захисником Михайлом Новиком
18:12
У Шептицькому демонтували металеві літери старої назви міста
17:54
"Галки" і "Сойки": Львівщина відправила не передову потужні українські розробки для військових
17:42
"Не відчув, що наїхав": на Рівненщині розшукали водія вантажівки, який збив жінку та зник з місця ДТП
17:26
ресторан
У центрі Львова понад пів сотні ресторанів закривають і продають, – ресторатор Юрко Назарук
17:21
світло
Коли на Львівщині не буде світла 23 листопада: графік вимкнень
17:17
У Чернівцях вперше після початку повномасштабного вторгнення РФ встановлять новорічну ялинку
17:14
Оновлено
вшанування пам'яті жертв Голодомору у Львові
Куди піти у Львові з 18 по 24 листопада: "Запали свічку пам'яті" та "Зерно" від INSO-Lviv
16:56
Як викликати медичну допомогу, коли нема зв'язку і електрики на Львівщині
16:43
"Домівка врятованих тварин" у Львові прихистить на зиму білих лебедів з одного з парків
16:27
Мешканку Тернопільщини підозрюють у торгівлі людьми
16:12
У Тернополі протестують студенти коледжу: причина
15:56
Рейковий автобус Pesa курсуватиме за маршрутом Івано-Франківськ –  Ворохта
15:49
передача Львову титулу Молодіжної столиці Європи 2025
Львову офіційно передали титул Молодіжної столиці Європи 2025
15:42
На Закарпатті доцентка університету за хабарі влаштовувала чоловіків на навчання: жінці оголосили підозру
15:28
У Львові ветерани й захисники можуть відвідувати міські заклади культури безкоштовно
15:06
Судовий вирок
Буковинця судитимуть за переправлення військовозобов'язаних до Румунії
14:52
Переховували чоловіків у кількох будинках: на Рівненщині оголосили підозру двом жителям за організацію незаконних переправлень
14:33
На Закарпатті зіткнулися рейсовий автобус та Audi, загинула 22-річна водійка
14:32
Керецьківська сільрада
Депутату, який підірвав гранати на сесії сільради на Закарпатті, винесли вирок
14:13
На Хмельниччині 70% іноземців, які проживають в області, є росіянами
14:02
затримані біля Білоруського кордону
На Волині викрили двох жителів прикордоння, які переправляли чоловіків до Білорусі
13:45
парк Знесіння у Львові
У Львові в парку "Знесіння" облаштують інклюзивний спортмайданчик та доріжку для прогулянок
13:32
Оновлено
У Львові розпочинають ремонт частини вулиці Сяйво, тролейбус на Левандівку не курсуватиме
13:27
кайданки
У Луцьку затримали 15-річного хлопця, який вимагав 1 млн грн викупу після фейкових замінувань
13:05
земля, земельна ділянка
Депутата зі Львівщини оштрафували на пів мільйона за корупцію
12:59
Оновлено
На Закарпатті викрили чергову схему ухилення від мобілізації
На Закарпатті посадовиця ТЦК, лікарка ВЛК і психіатри торгували діагнозами про психічні розлади
12:50
На Львівщині викрили підпільний склад сировини для виробництва сигарет
12:39
На Львівщині погіршилась ситуація з захворюваністю на кашлюк та правець
Більше новин