На волонтерському фронті виник скандал через військові аптечки від Центру медичних інновацій у Луцьку
Технопарк "Центр медичних інновацій" є громадською організацією, яка активно займається волонтерством та комплектує військові аптечки для українських захисників. Як зазначено на сайті організації, на цей час вони вже сформували майже 18 тисяч таких аптечок
Однак 5 із них потрапили до рук волонтерки Катерини Сафонової, яка різко розкритикувала їхній вміст. Річ у тім, що Катерина саме займається військовими аптечками і знає, який вміст у них має бути та за якими критеріями їх збирають.
"Зараз нам нерідко приходять аптечки, які нас просять подивитись, дати коментар, доукомплектувати чи ще щось. От отримали 5 штук, які надав для бійців MIC - Центр медичних інновацій з Луцька. Ну, якщо в нас такі медичні інновації, то я дивуюсь, як у нас на фронті ще живі є", – коментує волонтерка.
Зокрема, Катерина Сафонова по пунктах розібрала, що не так з аптечкою МІС. Основні зауваження – до неякісних та не завжди логічних замінників: канцелярські ножиці замість тактичних, замість спеціальних бинтів – серветки, замість перевіреного кровоспинного турнікета – аналог, який "розлазиться вже в аптечці".
"1. Канцелярські ножиці. Я так розумію, замість атравматичних тактичних ножиць. Зламались відразу при спробі перерізати пояс. Ага, ми всі ножиці так тестуємо.
2. Замість бинтів – підтримуючі крепи. Тонкі, як совість тих, хто це комплектував. Їх максимум – пов'язку зафіксувати.
3. Пілпак "Випити при пораненні". П'ять таблеток без маркувань. Не кажучи вже про те, що таблетки в аптечці першої допомоги – до одного місця. Щоб ви свій парацетамол при пораненні пили, угу.
4. Налбуфін. Один з найсуперечніших препаратів. "Обезбол"? Так. Побічних ефектів стільки, що ми його тільки медикам видаємо, особисто в руки. Давайте напхаємо в кожну аптечку наркотичний препарат, який сам може причиною смерті стати, особливо якщо колоти безконтрольно.
5. Замість Z-бинта – гемостатична серветка 10х10. Знов таки, щоб вам нею тампонували, ку*ви.
6. Охолоджуючі пади. Ну, ок. На синець чи забиття можна. Ми так зрозуміли, що то замість проти опікових засобів. Серйозно?
7. Турнікет. Брендований тим же МІСом. Розлазиться вже в аптечці. Я не певна, що його навіть як тренувальний можна використовувати.
8. Немає ізраїльського бандажа. Одна еластична пов’язка навіть без крепів – дуже допоможе, ага. Вибачте, там ще є перев'язувальний пакет. Без креп та фіксації. Неюзабельно, окрім легких поранень.
9. Нема оклюзійних наліпок. Я знаю, що їм є альтернатива. А бійці знають і вміють? Щось сумніваюся.
10. Пластир в рулоні, який неможливо розірвати руками. Ок, добре, я зрозуміла, на холеру там ножиці з найближчого магазину канцелярії.
11. Щоб вам самим трубку в ніс без лубриканта пхали!” – обурюється волонтерка в дописі на фейсбуку.
На таку критику очільник організації Віктор Корсак записав відео, де показав вміст їхньої аптечки.
"Аптечка сформована за стандартами, які затверджені МОЗ, але в її суті лежить протокол MARCH. Перше, що ми маємо робити, – зупинити кровотечу. Для цього в нас є "міковський" турнікет власного виробництва, який сертифікований і внесений до переліку медичних засобів. Ми їх зробили близько 20 тисяч. У разі виникнення пневмотораксу має бути оклюзійна пов'язка, але через те, що ми їх не можемо достатньо знайти, ми кладемо замінники, які повністю виконують їх функцію. Для зупинки кровотеч у нас є бинти різних діаметрів. Перед вам пілпак: сюди ми кладемо нестероїдного протизапального, сюди ми кладемо знеболювальне і один грам антибіотика (цефлоспорин). Обов'язково є рукавички та пластирі. Є маркер і ножиці, через які почалася вся дискусія в соцмережах. Зрозуміло, що мають бути атравматичні ножиці, але за відсутності таких ми вкладаємо такі (канцелярські, - ред.)", – розповідає на відео Віктор Корсак.
"Вони опублікували відеовідповідь. Ми її подивилися і схопились за голову. Бо там основна теза – "так, потрібно класти це, але в нас немає грошей, тому ми кладемо аналоги". Усе, щоб зробити багато, але не якісно. Проблема в тому, що ці аналоги не працюють узагалі. Замість оклюзійної пов’язки вони кладуть дихаючий пластир. Це не працює! При пораненні треба накласти герметичну пов’язку. Тобто навіть армований скотч працює. Якщо просто закрити пластиром, то рана буде пропускати повітря і людина загине", – прокоментувала Катерина Сафонова "Еспресо.Захід".
Також Катерина зазначила, що, на жаль, в Україні аптечки не врегульовані на законодавчому рівні, тому кримінальна відповідальність за таке небезпечне наповнення неможлива. Тому й у них можна вкладати неякісні засоби та ліки.
"Річ у тому, що в нас аптечки законодавчо не врегульовані, тому кримінальна відповідальність можлива лише за Налбуфін. Бо це безконтрольне розповсюдження наркотичного препарату", – коментує волонтерка.
Як розповіла Катерина Сафонова, попри наявність сертифіката відповідності, турнікет МІС волонтери відправили на незалежну експертизу, щоб перевірити його придатність та відповідність до стандартів. "Еспресо.Захід" повідомить читачів про результати експертизи.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.
- Актуальне
- Важливе