На Львівщині зріс тариф на проїзд в автобусах. Яка причина і чи вплинув на це е-квиток
У приміських та міжміських маршрутках на Львівщині підняли ціни за проїзд в середньому на 25%. Основна причина – дорожчання цін на пальне на 30%
Керівник управління транспорту та зв'язку Львівської ОВА Степан Рудницький у коментарі "Еспресо.Захід" розповів, що обласна адміністрація ще з 2015 року не керує ціноутворенням тарифів за проїзд, адже рішенням Кабміну цим самостійно займаються перевізники виходячи зі своїх економічних розрахунків. Перевізники лише зобов’язані повідомити управління транспорту про зміну тарифів. У разі, якщо ціна сильно відрізняється від інших, тоді ОВА може звернутися в Антимонопольний комітет, щоб той перевірив витрати й відповідне ціноутворення.
"Наразі підстав, які могли б свідчити, що хтось із перевізників області зловживає своїм правом на ціноутворення, ми не встановили. Однак розглядаємо всі скарги, коли такі находять. Деякі перевізники почали змінювати тарифи ще в серпні-вересні, інші у вересні та жовті. Зараз середня вартість 1 км становить близько 1,7 грн. Однак вона може коливатися від 1,6 грн до 2,05 грн. У середньому ціна піднялася на 20-25%, хоча витрати на пальне зросли на 30%", - каже Степан Рудницький.
Окрім витрат на пальне і паливно-мастильний комплекс, які є основною причиною зростання тарифів, чиновник відзначає ще ремонт транспортних засобів, зростання заробітної плати, а також е-квиток, якщо перевізники були недобросовісними щодо обліку грошей.
"Кожен перевізник по-своєму закупляє пальне. Хтось оптом на довший період, а хтось щодня їздить на заправку. Також ми стараємося, щоб перевізники оновлювали свій рухомий склад, тому ставимо у конкурсі відповідні умови. А це також впливає, бо дорожчає обслуговування автобусів. Стосовно е-квитка, який найближчими тижнями ще не сповна, але в тестовому режимі запрацює в області, то він напряму не впливає на утворення ціни. Це більше залежить від добросовісності ведення господарської діяльності перевізника. Якщо він не зовсім добросовісно вів діяльність, тоді може сказати, що недоотримує кошти з повним впровадженням е-квитка. Для тих, які працювали в правовому колі, всі ці кошти облікували та проводили інкасацію, суттєвого нічого не зміниться. Тут мова лише про 5-6%, які перевізники можуть озвучити. Адже компанія, яка впроваджує е-квиток, робить це за свої гроші. Відповідно, вони отримуватимуть інвестиційну нагороду, а це відсотки з кожного придбаного квитка, які перевізник може недотримувати, і тому може на кілька відсотків збільшити ціну".
Читайте також: У Львові водія міжміської маршрутки впіймали п'яним за кермом
Натомість голова ЛОО ВГО "Всеукраїнська асоціація автомобільних перевізників" Іван Велійко розповів "Еспресо.Захід", що наявна ціна все одно не є ринковою.
"На сьогодні ціни на автобусні перевезення абсолютно не відповідають реаліям. Їх потрібно удвічі підняти. Тобто зростання має бути на 100%. Особливо, якщо буде повне запровадження е-квитка, яке збільшить податкове навантаження на перевізників. Також пасажири отримають пільгові картки, за яких теж потрібно комусь платити компенсацію", - наголосив Іван Велійко.
Стосовно конкретних цін, то, наприклад, проїзд на маршруті №140 Львів - Городок подорожчав із 40 до 50 грн. Цей маршрут обслуговує "Фіакр-Львів". Проїзд у перевізника "ТзОВ Успіх БМ" на маршруті Львів – Ковирі підвищили до 25 грн (було 20 грн), а Львів – Солонка – 23 грн замість 18 грн.
Однак не всі згодні з такими цінами. Наприклад, Пустомитівська територіальна громада "зважаючи на численні скарги щодо підвищення вартості проїзду приміським маршрутом" звернулася з відповідним листом до управління транспорту та зв’язку ЛОВА. Однак наразі, за словами керівника управління транспорту та зв'язку Львівської ОВА Степана Рудницького, необґрунтованого зростання цін не виявлено.
- Актуальне
- Важливе