Еспресо. Захід

Мова боротьби й молитви. Цікаві факти і думки про українську в Міжнародний день рідної мови

21 лютого, 2023 вiвторок
13:54

За даними соціологів, українську мову вважають рідною 76% громадян. А 22% українців за останній рік перейшли на частіше використання рідної мови

21 лютого у світі відзначають Міжнародний день рідної мови. Свято заснували на Генеральній конференції ЮНЕСКО у 1996 році, щоб підтримати мовне та культурне різноманіття та багатомовність. Датою обрали 21 лютого – день протестів у Бангладеш 1952 року, коли влада жорстоко придушила акцію проти заборони бенгальської мови. 

Міжнародний день рідної мови в Україні щорічно відзначають з 2000 року. За даними соціологів, торік у серпні українську мову рідною вважали 76% громадян. А 22% українців за рік повномасштабної війни перейшли на частіше використання української. Сьогодні, як і раніше, очевидна істина: мова має значення, зауважив Уповноважений із захисту рідної мови Тарас Кремінь. 

"Міжнародний день рідної мови – свято, яке нагадує про право кожного розмовляти рідною мовою у своїй країні. Українці це знову виборюють зі зброєю в руках. За українську мову, національну ідентичність та право бути господарями на своїй землі гинуть кращі сини та доньки країни…. Як і раніше, очевидна істина: мова має значення. Це та рушійна сила, яка об’єднала українців і весь світ та веде до перемоги України. Підтримувати культурне розмаїття, захищати мови корінних народів, утверджувати українську мову як державну, посилювати обороноздатність держави – наше спільне завдання", – сказав Тарас Кремінь. 

Молитва рідною мовою найкраще сприймається і розуміється, кажуть у Православній церкві України. Бо як казав апостол Павло, коли молишся незнайомою мовою, то навіть якщо молиться дух, розум залишається безплідним.

"Молитва рідною мовою лине від самого серця, вона справді торкається душі, глибинно і щиро. Саме така молитва є живою і дієвою – коли ми розуміємо та відчуваємо кожне слово, яке промовляємо. Рідна мова – це ключ до нашої духовної свободи, тож маємо його берегти і не дати вкрасти ворогу. 

Про рідну мову можна говорити і писати дуже багато, вона поєднує минуле з сучасним, викарбовує майбутнє й забезпечує буття нації. Коли зникає рідна мова – розчиняється і народ. Згадаймо слова славної Ліни Костенко: "Нації вмирають не від інфаркту, спочатку в них відбирають мову", – зазначили у ПЦУ. 

Про те, що мова має значення, нагадує народна депутатка, перша заступниця голови комітету ВРУ з питань гуманітарної та інформаційної політики Ірина Констанкевич.

"Пам’ятаймо: мова – зброя. Це – найсильніший інструмент збереження і розвитку матеріального й духовного спадку кожного народу. Українська мова - одне з найцінніших надбань наших пращурів, яке ми зобов‘язані берегти. А в умовах щоденної кровопролитної боротьби з ворогом, ще і вкотре захищати і відстоювати". 

А нардеп Сергій Євтушок розповів, як рідна мова навіть через роки та відстані залишається важливим сигналом єднання та ідентифікації. 

"Вчора в центрі Кишинева, коли я записував відео про наш візит до Молдови, до мене підійшла жінка і сказала, що дуже рада чути тут рідну мову. Жінка виявилася українкою, яка колись переїхала до цієї країни. І ця зустріч – ще одне підтвердження того, що рідна мова - це сигнал, за яким земляки можуть знайти один одного.

Мова об'єднує, підтримує, надихає. Мова показує, хто свій, хто чужий. А під час цієї війни – це особливо важливо. Тому пароль "паляниця" тепер з нами назавжди". 

Український актор театру та кіно, тероборонівець Дмитро Лінартович раніше сказав, що "Яякби тут була українська мова  і свідомі люди, то цього усього не було б. Гине цвіт нації за тих, хто не розуміє, що таке українськість, що таке рідна земля, мова, культура". 

15 найцікавіших фактів про українську мову

Сучасна українська мова має близько 256 тисяч слів.

За лексичним запасом найближчою до української мови є білоруська – 84% спільної лексики. Далі йдуть польська і сербська (70% і 68% відповідно), потім – російська (62%). Експерти кажуть, що якщо порівнювати фонетику й граматику, то українська має від 22 до 29 спільних рис з білоруською, чеською, словацькою й польською мовами, а з російською тільки 11.

Українська мова – єдина серед слов’янських мов, що зберегла кличний відмінок. Іменник у нас має 7 відмінків, один з яких – кличний.

Українську мову в різні історичні періоди називали по-різному: про́ста, руська, русинська, козацька, малоросійська, малоруська і навіть кубанська. Історично найуживанішою назвою української до середини XIX століття була назва "руська мова".

В українській мові найчастіше вживається буква "п", з неї починається найбільша кількість слів. Найменш уживаною літерою українського алфавіту є літера "ф" й слова, які починаються з неї, зазвичай запозичені іншомовні.

Українська мова багата на синоніми. Наприклад, слово "горизонт" має 12 синонімів: обрій, небозвід, небосхил, крайнебо, круговид, кругозір, кругогляд, виднокруг, видноколо, виднокрай, небокрай, овид. А слово "бити" взагалі має 45 синонімів.

Серед слів найчастіше використовують іменник – "рука", прикметник – "великий", дієслово – "бути" і серед займенників – "він".

Назви всіх дитинчат тварин є іменниками середнього роду: теля, котеня, жабеня. 

Українська мова має велику кількість зменшувально-пестливих форм. Навіть слово "вороги" може звучати як "вороженьки".

У 448 році візантійський історик Пріск Панійський під час перебування в таборі гунського володаря Аттіли на території сучасної України записав слова "мед" і "страва". Це була перша згадка українських слів. А риси української мови наявні ще в писемних пам’ятках XIV – XV століття.

Найдовше слово має аж тридцять літер. Воно означає хімікат для боротьби зі шкідниками: "дихлордифенілтрихлорметилметан".

Українську мову забороняли близько 134 раз.

Найдовші слова паліндроми (ті, які можна прочитати зліва направо та справа наліво) складаються з семи букв "тартрат" і "ротатор", а найдовший вислів – "Я несу гусеня".

За мелодійністю з українською може конкурувати лише італійська і французька мова.

Для розмови на побутовому рівні звичайній людині вистачить дві – три тисячі слів. До прикладу, лексика всього спадку Тараса Шевченка налічує понад 20 тисяч слів.

7 висловів про українців та рідну мову

Евлія Челебі: Українці – стародавній народ, а мова їхня багатша і всеосяжніша, ніж перська, китайська, монгольська і всілякі інші. 

Ліна Костенко: Нації вмирають не від інфаркту. Спочатку їм відбирає мову. Ми повинні бути свідомі того, що мовна проблема для нас актуальна і на початку ХХІ століття, і якщо ми не схаменемося, то матимемо дуже невтішну перспективу. 

Іван Огієнко: Мова – то серце народу: гине мова – гине народ. 

Олександр Олесь: Бринить-співає наша мова, чарує, тішить і п’янить. 

Василь Захарченко: Рідна мова дається народові Богом, чужа – людьми, її приносять на вістрі ворожих списів.

Панас Мирний: Найбільше і найдорожче добро кожного народу — це його мова, та жива схованка людського духу, його багата скарбниця, в яку народ складає І своє давнє життя і свої сподіванки, розум, досвід, почування. 

Іван Франко: Мова – коштовний скарб народу.

Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.44
    Купівля 39.44
    Продаж 39.93
  • EUR
    Купівля 42.14
    Продаж 42.9
  • Актуальне
  • Важливе
2024, середа
1 травня
22:51
На Львівщині помер лауреат Шевченківської премії Йосип Парубочий
22:35
укриття на Похилій
У Рівному правоохоронці повернули державі протирадіаційне укриття вартістю 1,5 млн грн
22:27
У Луцьку у річці знайшли мертвим 21-річного хлопця, якого шукали декілька місяців
22:14
СБУ
На Волині й Закарпатті змінилися голови СБУ. Кого призначив Зеленський
21:35
На Левандівці у Львові вогнеборці врятували чотирьох людей з палаючої багатоповерхівки
21:14
Ексклюзив
поранений військовий Віктор Саранчук
Військовий скористався єдиним шансом врятувати зір і слух: Віктор Саранчук розповів про прогрес у лікуванні
21:11
Роками жили безхатьки: у міськраді Стрия показали жахливий стан "палацу Марисі"
20:51
Умови європейського зразка: на Тернопільщині оновили ізолятор тимчасового тримання
20:32
У Франківську гурт Dakh Daughters зіграв концерт у центрі психічного здоров’я
20:14
У Львові попрощаються з трьома воїнами, які загинули захищаючи Україну
20:04
загиблий військовий, ЗСУ
У Чистий четвер на Буковині попрощаються з 16 воїнами, які загинули 2022 року, захищаючи Київщину
19:56
На Рівненщині браконьєри вбили червонокнижну тварину
19:37
Львів, вулиця, головний вокзал, вокзал, львівська залізниця
У Львові біля головного вокзалу може з’явитися новий McDonald's
19:20
Найкращий спосіб витримати драматизм війни – хоча б іноді знаходити привід усміхнутися: боєць волинської ТрО
19:06
Гроджут
В Ужгородському парку згорів "велетень-заколотник"
18:51
Четверо мешканок Хмельниччини шили одяг і продавали як брендовий: їх судитимуть
18:49
Сонце
Тепло і без дощу: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 2 травня
18:34
будинок для переселенців
На Рівненщині працівники "Армії відновлення" відремонтували 5 будинків для переселенців 
18:17
На Львівщині у жінки, яка раніше втратила чоловіка й дочку, на війні загинув син
17:59
рекрутинговий центр
Набиратимуть у ЗСУ, Нацгвардію та ДПС: на Закарпатті відкрили рекрутинговий центр
17:45
Ексклюзив
новини Львова
Місяць обізнаності про меланому: у Львівському онкоцентрі нацгвардійцям оглянули родимки
17:33
Ексклюзив
авто для ЗСУ
Документи на автівку військові роблять ще до того, як отримують її, – волонтерка Уляна Дідич
17:12
Школа на Малоголосківській
У Львові почали будівництво нової школи у мікрорайоні, який називають бетонним гетто
16:57
За $7 тис. обіцяв вивезти за кордон під виглядом другого водія: у Львові викрили переправника ухилянтів
16:41
Ексклюзив
кордон у Медиці
Черги сягали 70 км: яка ситуація в ПП "Медика – Шегині" після розблокування кордону
16:25
Мав судимість і був на умовному терміні: 22-річного жителя Закарпаття підозрюють у торгівлі наркотиками
16:08
У Франківську назвали ім'я нового керівника обласної філармонії
15:55
освітянка-колаборантка
У Тернополі судили освітянку-колаборантку з Луганщини: впроваджувала російські стандарти в школі
15:39
На війні загинув воїн з Косівщини Василь Лейбʼюк
15:25
Юрій Гузинець
Зеленський звільнив очільника Ужгородської РДА
15:11
У реабілітаційному центрі на Рівненщині побили переселенця з Донеччини
У реабілітаційному центрі на Рівненщині побили переселенця з Донеччини: подробиці
14:55
Судовий вирок
У Львові судили лікаря швидкої, через бездіяльність якого помер пацієнт
14:39
Кіа Соренто
Прикордонник переписав на вітчима авто, ввезене як гумдопомогу: суд зобов'язав визнати львівського волонтера потерпілим у справі
14:24
У Львові повідомили про підозру трьом бойовикам "ДНР"
14:13
Оновлено
Великодні гаївки у Львівському скансені
Львівський скансен запрошує на Великдень у Гаю: програма
14:11
Коридор пошани для посмертного донора
У Франківську родичі двох пацієнтів дали згоду на посмертне донорство, врятувавши життя п'ятьох людей
13:54
Ярослав Процайло
З червня вважався зниклим безвісти: підтверджено загибель воїна зі Львівщини Ярослава Процайла
13:40
ДТП на Закарпатті
На Закарпатті автівка наїхала на дитину, хлопчик у лікарні
13:26
Ірина Антонюк
У гімназію в Чернівцях, де цькували дітей, призначили нову директорку
13:12
бригада швидкої
Пологи приймали у швидкій: на Закарпатті 17-річна жінка народила другу дитину
Більше новин