Могла бути піснею про мавку. Маловідомі факти про "Червону руту"
13 вересня 53 роки тому відбулась прем’єра легендарної пісні "Червона рута" Володимира Івасюка. Як змінився текст пісні і чи росте у Карпатах ця диво-квітка
13 вересня 1970 року у прямому ефірі програми "Камертон доброго настрою", яку знімали на Театральній площі у Чернівцях, відбулась прем’єра пісень "Червона рута" та "Водограй" Володимира Івасюка. Звичайно, на той момент був уже студійний запис пісні, однак саме 13 вересня є її своєрідним днем народження.
"Еспресо.Захід" зібрав маловідомі факти про легендарну "Червону руту", яка стала не лише найпопулярнішим твором Володимира Івасюка, а й загалом найпопулярнішою українською піснею.
Івасюк написав свою "Червону руту", коли йому було 19
Перший варіант "Червоної рути" Володимир Іваасюк написав у 1968 році. Йому на той час було лише 19 і він був студентом медичного інституту. А надихнула його на цей вірш коломийка зі збірника Володимира Гнатюка, який був у домашній бібліотеці батька юного композитора.
Ой ходила, говорила гільтайова мати,
Назбирала троєзілля мене чарувати,
Назбирала троєзілля червону рутоньку,
Та й схотіла зчарувати мене, сиротоньку.
"Згадай про той час, як ти мавкою була"
Збереглась чернетка створення тексту Червоної рути. Один з перших варіантів вірша, опублікований на "Сторінках пам’яті Володимира Івасюка":
Ти не смійся хоч раз,
Не кажи, що забула,
А згадай про той час,
Як ти мавкою була.
Що ночами в лісах
Ти чар-зілля шукала,
Що з вітрами, як птах,
Ти колись розмовляла
Бачу я тебе в снах
У дібровах зелених.
По яких же шляхах
Ти вернулась до мене?
Фото: Wikipedia
Чи росте у Карпатах червона рута
Червоною рутою часом називають рододендрон східнокарпатський – чагарник, який росте у південних та східних Карпатах. Однак пісня швидше пов’язана не з цією рослиною, а з легендою. Справжня рута – жовта. Однак за легендою, у ніч на Івана Купала можна знайти руту з червоними квітками. І за допомогою такої квітки начебто можна приворожити коханого чи кохану. У словнику Бориса Грінченка є посилання на слова з народної пісні "Ой купало, рутній Іване, весілля рясного пане"
Записували пісню вночі, коли звільнялась студія
Вперше Володимир Івасюк виконав її у дуеті з вчителькою музики Оленою Кузнецовою. Пісню записували на чернівецькій студії, але оскільки вдень вона була зайнята, то записували вночі, що не подобалось батькові Кузнецової..
"Режисер Василь Стріхович і Володя тихенько стукали у віконце, викликаючи мене. Мій батько був дуже незадоволений, що доводилося працювати вночі, коли звільнялася студія. Нам давали час з півночі до шостої ранку", – згадує Олена Кузнецова.
Запис був не легким, оскільки після складна у вокальному плані.
"Особливо важко давалося "А-а-а-а" – це перехідні ноти сопрано, а в мене меццо-сопрано. Тому доводилося співати фальцетом, брати інструментальним звуком, щоб не було вібрації й не з’явилася луна. Я співала першу партію, а Володя — другу. У нього був тенор. Тобто, нам доводилося міняти регістри, – згадує перша виконавиця легендарної пісні. – Пісня "Водограй" значно простіша для виконання у вокальному плані. Важко сказати, чому «Червона рута» стала більш популярною, ніж «Водограй». Можливо, зіграла роль незвичайна назва пісні"
Перша естрадна пісня Софії Ротару
Пісня "Червона рута" стала візитівкою Софії Ротару. Однак не Ротару зробила цю пісню відомою, а навпаки – ця уже популярна пісня популярною Софію Ротару.
Після прем’єри "Червоної рути" у виконанні Івасюка та Кузнецової, пісня опинилась в репертуарі ансамблю "Смерічка", у якому тоді виступали Василь Зінкевич та Назарій Яремчук. На концерті "Пісня-71" у Москві "Червону руту" Зінкевич, Яремчук та Івасюк виконали втрьох.
Софія Ротару на той час також викладала музику в одній з чернівецьких шкіл. Попри те, що перемагала у міжнародних вокальних конкурсах, серйозно до музичної кар’єри не ставилась. Саме Івасюк переконав її заспівати "Червону руту". Це була чи не перша естрадна пісня у її виконанні. Пізніше Ротару зіграла роль у музичному фільмі "Червона рута". Після успіху фільму для Ротару створили окремий ансамбль "Червона рута".
- Актуальне
- Важливе