Еспресо. Захід
Оновлено

Мобілізація у жовтні: кого призвуть та яких нововведень чекати

Катерина Бенюк
16 жовтня, 2023 понедiлок
16:55

В Україні триває загальна мобілізація та воєнний стан. У серпні Верховна Рада продовжила їхню дію до 15 листопада

"Еспресо.Захід" розповідає, як відбувається мобілізація, кого призвуть у жовтні 2023 року та які нововведення планує прийняти держава.

Що таке загальна мобілізація

Це оперативний механізм поповнення лав Збройних Сил, який проводиться одночасно на всій території України. Вона стосується всіх органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, органів і сил Цивільної оборони України, галузей національної економіки, державних та приватних підприємств, установ і організацій.

Саме цей вид діє в Україні з 24 лютого 2023 року та, за словами секретаря РНБО Олексія Данілова, відбувається без значних проблем.

Список обласних ТЦК на заході України

 • Львівський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки. Адреса:  вулиця Івана Франка, 25, Львів, Львівська область.
 • Закарпатський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки. Адреса: вулиця Бородіна, 22, Ужгород, Закарпатська обалсть.
 • Івано-Франківський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки. Адреса: вулиця Довженка, 21, Івано-Франківськ, Івано-Франківська область.
 • Волинський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки. Адреса: вулиця Теремнівська, 85А, Луцьк, Волинська область.
 • Тернопільський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки. Адреса: вулиця Тролейбусна, 5, Тернопіль, Тернопільська область.
 • Чернівецький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки. Адреса: вулиця Ольги Кобилянської, 32, Чернівці, Чернівецька область.
 • Рівненський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки. Адреса: вулиця Грабник, 4, Рівне, Рівненська область.
 • Хмельницький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки. Адреса: вулиця Героїв Майдану, 64, Хмельницький, Хмельницька область.

Нові керівники обласних ТЦК на заході України

Президент України Володимир Зеленський 16 серпня підписав указ, який затвердив рішення Ради національної безпеки і оборони (РНБО), що передбачає звільнення всіх голів обласних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (ТЦК і СП). Причиною цьому були численні корупційні скандали та підозри у неправомірних збагаченнях голів обласних ТЦК. Варто зазначити, що "під гарячу руку" потрапили навіть ті очільники, за якими незаконних дії не спостерігали. 

З вересня 2023 року почали призначати нових керівників, зокрема тих, хто має бойовий досвід.

4 вересня новим головою Львівського обласного військкомату став Денис Чаюк. Він є Героєм України та має нагороди. Він брав участь в АТО/ООС, а початок повномасштабної війни зустрів на полігоні.

Денис Чаюк

Фото: mukachevo.net

16 жовтня новим начальником Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки призначили полковника Артура Ніязова. 

До цього полковник Ніязов проходив службу на посаді начальника відділу планування оборонних ресурсів штабу військової частини А0796.

Водночас Герой України, полковник Денис Чаюк, який до цього очолював обласний ТЦК, пішов на підвищення й став заступником командира військової частини А4767.

20 вересня полковника Сергія Потякова призначено на посаду начальника Чернівецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки. До цього полковник Сергій Потяков проходив службу на посаді заступника командира 44-ої окремої артилерійської бригади імені гетьмана Данила Апостола.

Із 3 жовтня посаду начальника Волинського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки обіймає полковник Михайло Близнюк. До цього полковник Михайло Близнюк проходив військову службу на посаді командира 5-го окремого полку зв’язку Оперативного командування "Північ".

Військовослужбовець був миротворцем у Косово. 3 2014-го захищав Україну в АТО/ООС, де отримав поранення. Під час повномасштабної війни брав участь в обороні Чернігівщини.

У вівторок, 3 жовтня, під час позачергової сесії Івано-Франківської обласної ради представили нового очільника обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки. Ним став бойовий полковник, екскомандир 109-го окремого гірсько-штурмового батальйону Володимир Олександрович Бабанін – учасник російсько-української війни та повний лицар ордена Богдана Хмельницького.

Володимир Бабанін

Фото: Аrmyinform

Також 16 жовтня стало відомо, що новим начальником Закарпатського обласного центру комплектування та соціальної підтримки призначений полковник Андрій Савчук.

Хто підлягає мобілізації станом на жовтень 2023 року

Осінній мобілізації підлягають чоловіки до 60 років. Граничний вік не змінився:

 1. Чоловіки віком від 18 до 60 років, які придатні та обмежено придатні за станом здоров’я під час воєнного стану, якщо вони мають військовий досвід.

 2. Чоловіки віком від 27 до 60 років, які придатні та обмежено придатні за станом здоров’я під час воєнного стану, якщо вони не мають досвіду військової служби.

 3. Чоловіки віком від 18 до 60 років, які зняті та виключені з військового обліку, однак визнані придатними або обмежено придатними через стан здоров'я в умовах воєнного стану на підставі рішення ВЛК.

Добровільно мобілізуватися можуть:

 1. жінки віком до 60 років, які придатні за станом здоров’я; 

 2. призовники віком від 18 до 27 років, які раніше не брали участь у виконанні строкової служби – на службу за контрактом;

 3. люди з інвалідністю, а також ті, хто отримали право на відтермінування від мобілізації через сімейні обставини, будуть служити за місцем проживання.

Військовий облік жінок-медиків

На фото: 93 бригада "Холодний Яр" присвятила пісню жінкам ЗСУ

Фото: Instagram 93_brygada/ілюстративне

З 1 жовтня 2023 року жінки деяких професій повинні обов'язково стати на військовий облік. У цьому випадку це стосується медиків. Тепер за ігнорування обліку жінки-медики платитимуть штраф, як і чоловіки – від 850 до 1700 грн. Також штрафи платитимуть роботодавці, у яких працюють незареєстровані жінки.

Конкретно йдеться про лікарок, медсестер, стоматологинь, акушерок, фармацевток та ін.

Після постановки на військовий облік військовозобов'язані жінки мають такі самі обов'язки, як чоловіки. Вони повинні:

 1. проходити підготовку до служби;

 2. повідомляти у військкомат про важливі зміни в житті - зміна сімейного статусу, місця проживання або реєстрації, отримання інвалідності або статусу внутрішнього переселенця;

 3. повідомляти в ТЦК про працевлаштування.

Що стосується вагітних і матерів з дітьми, то вони також обов’язково мають стати на облік. Однак вагітні жінки відразу визнаються непридатними до служби за станом здоров'я не залежно від терміну.

А медики-матері будуть визнані непридатними до призову, якщо виховують дітей самостійно, мають 3 і більше неповнолітніх дітей або виховують дитину з інвалідністю, а також якщо їхній чоловік служить у ЗСУ.

Які нові зміни можуть ухвалити

У Верховній Раді у вересні запропонували запровадити межу рівня відстрочки від мобілізації для студентів до 30 років. Ітиметься насамперед про тих, хто вже вирішив здобувати другу вищу освіту.

Ініціатива передбачає, що призову на військову службу не підлягатимуть ті студенти, які за денною або дуальною формами здобувають рівень освіти, вищий за раніше здобутий у послідовності. Це відбувається, якщо навчання було розпочато не пізніше року досягнення здобувачем освіти 30-річного віку.

Ідея такого законопроєкту виникла через збільшення кількості чоловіків, які після повномасштабного вторгнення РФ вирішили стати студентами, оскільки така категорія громадян отримує відстрочку від мобілізації.

Крім того, у Верховній Раді зареєстрований законопроєкт №10084, який може дозволити мобілізацію чоловіків, старших за 60 років. Зміни торкнуться осіб з високою професійною підготовкою та бажанням служити.

Мобілізація чоловіків, старших за 60 років, буде можлива за трьома ключовими критеріями:

 1. Висока професійна підготовка і досвід роботи.
 2. Визнання медичною комісією як придатних до служби.
 3. Особисте бажання служити у Збройних Силах України.

У пояснювальній записці до законопроєкту вказано, що багато військових, мотивованих і фізично підготовлених, мобілізувалися на межі військового віку. Деякі з них вже досягли цього віку і хочуть продовжити службу.

Ще одне нововведення, реалізація якого вже на завершальному етапі, – це електронний реєстр військовозобов’язаних. Пропонується зібрати всю доступну особисту та службову інформацію про військовозобов’язаних і резервістів  в електронних реєстрах і базах даних в єдиний е-реєстр.

Дані надходитимуть із різних державних реєстрів, серед яких реєстр транспортних засобів, фізичних осіб-підприємців тощо.

Електронний реєстр військовозобов'язаних має допомогти:

 • оперативно ідентифікувати чоловіків, які ховаються від військкоматів;

 • мінімізувати бюрократичні та корупційні процеси;

 • покращити взаємодію різних державних органів при наданні статусу учасника бойових дій;

 • спростити набуття статусу учасника бойових дій для людей з інвалідністю та пільг для тих, чиї родичі загинули у боях.

Якщо е-реєстр розпочне роботу з жовтня, як і планувалося, військовозобов'язаним українцям більше не потрібно буде приходити до територіальних центрів комплектації та соціальної підтримки. 

Хто може отримати відстрочку від мобілізації

Із серпня 2023 року список категорій громадян, які мають право на відстрочку розширили:

 1. Працівники, які  мають бронь за державними органами, підприємствами, установами чи організаціями.

 2. Багатодітні батьки та батьки-одинаки.

 3. Особи з інвалідністю I-III груп, а також люди, що є опікунами осіб з інвалідністю / недієздатних осіб.

 4. Чоловіки та жінки, які виховують неповнолітню дитину з інвалідністю I-II груп або з важкою хворобою, яка підтверджена спеціальною лікарсько-консультативною комісією.

 5. Особи, які взяли на себе відповідальність за дітей-сиріт або дітей, позбавлених батьківського піклування, які ще не досягли 18-річного віку, включаючи опікунів, піклувальників, усиновителів та прийомних батьків.

 6. Особи, які доглядають за ріднею з тяжкими хворобами / інвалідністю I-II груп, та які потребують постійного догляду. 

 7. Чоловіки та жінки, чиї близькі родичі загинули чи вважаються зниклими безвісти під час виконання заходів з національної безпеки й оборони.

 8. Особи, які втратили (смерть / зникли безвісти) близьких родичів під час їхньої участі в Антитерористичній операції (військовослужбовці, люди, які мали стосунок до забезпечення безпеки й оборони України та інші).

Хто може виїжджати за кордон

Український кордон на Волинському напрямку

Фото: Командування Об'єднаних Сил ЗС України

На час дії воєнного стану питання перетину кордону громадянами України регулюється постановою Кабінету Міністрів України № 57. Згідно з цим правовим актом виїжджати за територію країни можуть військовозобов'язані таких категорій:
 1. Зняття з обліку за станом здоров'я. Чоловікам, які за станом здоров'я не можуть бути призвані до військової служби, може бути надано дозвіл на виїзд за кордон: люди з інвалідністю за наявності пенсійного посвідчення.

 2. Троє та більше дітей. Батьки трьох або більше дітей можуть отримати дозвіл на виїзд за кордон.

 3. Батьки-одинаки. Батьки, які виховують дітей без участі дружин, також мають право на виїзд за кордон.

 4. Супровід. Чоловіки, які мають документально підтверджену необхідність виїзду за кордон для супроводу когось з медичних або інших об'єктивних причин, можуть отримати дозвіл на виїзд.

 5. Наявність постійного місця проживання за кордоном. Громадяни України, які мають постійне місце проживання за кордоном, можуть виїжджати за кордон.

 6. Водії та волонтери. Водії, які мають службові обов'язки за кордоном, і волонтери, які займаються благодійною діяльністю і внесені в систему "Шлях", можуть мати право на виїзд.

 7. Працівники залізниці та моряки. Працівники залізниці та моряки, які мають службові обов'язки, можуть отримати дозвіл на виїзд.

 8. Спортсмени та діячі культури. Спортсмени та діячі культури, які представляють Україну на міжнародних змаганнях або заходах, також мають право на виїзд за кордон.

З січня 2023 року виїзд за кордон став обмеженим для посадовців, чиновників, представників місцевої влади, народних депутатів, прокурорів тощо. Виїзд за кордон можливий лише за умови службового відрядження.

Щодо військовозобов’язаних жінок, то законодавство не передбачає обмежень.

Корупційні скандали щодо нелегальних перетинів кордону

Разом з тим не вщухають скандали з незаконними перетином кордону між Україною та ЄС. Найчастіше фальшують військово-облікові документи, пенсійні посвідчення, посвідчення про інвалідність, свідоцтва про народження дітей та шлюб.

Крім цього, перетнути кордон можна й через систему "Шлях", яка дозволяла реєструватися і виїжджати за кордон ліцензованим перевізникам – вантажним та пасажирським. До того, фізичні особи та благодійні фонди можуть подати заявку на перетин кордону через цю систему для перевезення гуманітарної допомоги.

Журналісти-розслідувачі оприлюднили базу даних волонтерів, яких внесли до системи Львівською ОВА. Серед волонтерських організацій – сотні виданих сумнівних дозволів. Найбільш успішні "прохачі" виявились пов’язані між собою організації, взагалі не помічені у волонтерській діяльності, а частина їхніх "волонтерів" просто втекли з України, – йшлось у матеріалі NGL media. 

Детальніше про це читайте тут.

До таких зловживань системою є причетні чиновники Львівської ОВА і родичі голови ОВА Максима Козицького, фонд дружини нардепа зі Львівщини Юрія Камельчука та нардепка від "Слуги народу" Людмила Марченко.

До слова, НАЗК за результатами наради, яка відбулась в Офісі президента, подало на розгляд уряду проєкт розпорядження Кабінету Міністрів "Про затвердження плану заходів щодо усунення корупційних ризиків під час виїзду громадян України за межі України в умовах правового режиму воєнного стану".

Мобілізація, повістки

Фото: Espreso.tv

Види повісток та покарання за їхнє ігнорування

Неявка у військкомат передбачає як адміністративне, так і кримінальне покарання. Все залежить від того, який вид повістки ігнорується.

Є 4 типи повісток, але актуальні у воєнний час лише 3:

Повістка для уточнення облікових даних. Таку повістку призовнику вручають, щоб уточнити відомості про його особу, сімейний стан, місце роботи та інше. Результат такої перевірки може бути різний: за певних умов людину можуть звільнити від служби в армії або ж дати відстрочку від призову на строкову військову службу.

Повістка для проходження медкомісії. Ця повістка зобов’язує призовника пройти медичне обстеження. Після нього видають документ з висновком військово-лікарської комісії, де вказують, придатна чи непридатна людина до військової служби.

Мобілізаційне розпорядження. Таку повістку вручають, якщо людина пройшла медичну комісію і визнана придатною для військової служби. У документі зазначають, що треба обов’язково з’явитися у визначений призовний пункт впродовж 24 годин після оголошення мобілізації.

Важливо! Повістка повинна бути вручена особисто в руки - під розпис отримувача. 

Хто може вручати повістки:

 1. виконавчі органи сільських, селищних, міських рад – у разі отримання розпорядження ТЦК;

 2. керівники (голови) державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій – також за наявності відповідного розпорядження ТЦК;

 3. керівники навчальних закладів у разі розпорядження з ТЦК;

 4. уповноважені представники ТЦК, які отримали наказ керівника про видачу повісток.

За ігнорування першого або другого виду повістки застосовується адміністративна відповідальність – від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Якщо проігнорувати повістку третього виду, настає кримінальна відповідальність – обмеження волі до 3 років, або позбавлення волі від 3 до 5 років.

Читайте також:
Львів
-1°C
 • Львів
 • Київ
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 37.06
  Купівля 37.06
  Продаж 37.64
 • EUR
  Купівля 40.2
  Продаж 41.17
 • Актуальне
 • Важливе
2023, четвер
30 листопада
22:54
Ігор Гуль та Роман Клебан
У п'ятницю Львів попрощається із захисниками Ігорем Гулем та Романом Клебаном
22:31
ремонт дороги
Вулиця Янева у Львові буде перекрита до 20 грудня
22:07
Марія Степанівна Сибаль
Матір загиблого захисника зі Львівщини передала волонтерам 100 тис. грн на авто для ЗСУ
21:46
У Мукачеві з’явиться вулиця імені командира "Карпатської Січі" Олега Куцина
21:30
знищення окупантів
Бійці 100-ї бригади ТрО знищили російський бліндаж із особовим складом
21:11
Німецькі благодійники подарували рівненським комунальникам нову техніку
20:53
Руслан Козовий
МОЗ вдруге за рік змінило керівника Івано-Франківського медуніверситету
20:35
На Закарпатті відбудеться традиційний парад Миколайчиків
20:17
На Волині дослідники помітили найбільшу за останні 10 років популяцію мігруючих зимових птахів
19:59
Як з одного особистого кабінету оплачувати різні рахунки за газ
19:43
Гроші
На Буковині підприємець не сплатив податків на майже 4 млн грн
19:26
карабін
Зібрався на полювання: на Закарпатті біля кордону затримали чоловіка з карабіном з тепловізійним прицілом
19:10
Коронавірус в Україні
Медики Буковини відповіли, чи будуть обмежувальні заходи на території області через ковід
19:00
Ексклюзив
Революція Гідності
Майдан - це детонатор змін, без нього не було б нічого, – воїн та художник Тарас Бенях
18:38
Відрубані голови та відьми: у Франківську відкрили інтерактивне підземелля у міській ратуші
18:20
Хор "Дударик"  покаже мюзикл про пригоди святого Миколая
18:06
Огляд
ялинка у Львові
Е-квиток у міському транспорті, різдвяні свята по-новому та запуск е-системи для волонтерів: які зміни очікують львів'ян у грудні
18:02
Закарпатська область
Рада оборони Закарпаття запровадила з 1 грудня перевірку документів осіб, які перебувають на території області
17:49
Огляд
Сніг
Погода у Львові та Львівській області: прогноз синоптиків на 1 грудня
17:44
Бойківський експрес
Стало відомо, коли розпочне курсувати "лижний експрес" у Карпати
17:27
У Львові розповіли, як працюватиме екобус у грудні: графік та адреси стоянок
17:10
На Хмельниччині заборонили ловити раків
16:56
Воїн Михайло Крупа, який загинув наступного дня повномасштабного вторгнення, повернувся додому на Тернопільщину
16:40
У Львівській філармонії її оркестр зіграє програму, яку везе до Берліна
16:27
На території Славської громади перепоховують радянських воїнів
16:00
без води, вода
Підключатимуть новий водопровід: де на Сихові 1 грудня не буде води
15:45
перейменування вулиці
У Мукачівській громаді перейменували понад 30 вулиць. Список
15:29
Михайло Лукашук
Понад рік вважався зниклим безвісти: експертиза підтвердила загибель воїна Князівської бригади Михайла Лукашука
15:15
церква
У Луцьку церкви УПЦ МП можуть позбавити права на користування землею
15:00
земля
На Рівненщині коледж незаконно надав в оренду фермеру 160 га землі
14:44
пункт пропуску Шегині_блокада кордону
У Раді озвучили єдину вимогу польських перевізників, яку неможливо виконати
14:30
У Чопі впіймали наркозбувача
У Чопі чоловік продавав наркотики на роботі, його впіймала поліція
14:14
На Закарпатті двох учасників масової бійки взяли під варту без права застави
14:00
КПП "Ужгород-Вишнє Нємецьке"
Блокування кордону України зі Словаччиною вплине на товарообіг, – експерт Гогуля
13:48
Виконроб-"туроператор": на Буковині СБУ заблокувала чергову схему втечі ухилянтів
13:28
Швидше за Львів: на Львівщині у всіх приміських та міжміських автобусах запрацював е-квиток
13:13
засуджені зрадники
У Франківську винесли вирок трьом зрадникам, які воювали на сході України
12:52
Василь Савкович
Унаслідок ворожого обстрілу під Роботиним загинув воїн зі Львівщини Василь Савкович
12:34
Прикраси з діамантами та годинники Rolex на 12 млн грн
Українець ніс із Польщі прикраси з діамантами та годинники Rolex на 12 млн грн
12:17
Новини Західної України
На Львівщині чоловіка смертельно травмувала 17-метрова зрубана гілка
Більше новин