Еспресо. Захід
Оновлено

Мобілізація у квітні: кого призвуть та яких нововведень чекати

Катерина Бенюк
1 квітня, 2024 понедiлок
14:58

В Україні триває загальна мобілізація та воєнний стан. Новий законопроєкт щодо мобілізації досі не прийняли, проте з квітня вже готові деякі нововведення

Зміст

"Еспресо.Захід" розповідає, як відбувається мобілізація та яких змін очікувати у квітні 2024 року.

Що таке загальна мобілізація

Це оперативний механізм поповнення лав Збройних Сил, який проводиться одночасно на всій території України. Вона стосується всіх органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, органів і сил Цивільної оборони України, галузей національної економіки, державних та приватних підприємств, установ і організацій.

Саме цей вид діє в Україні з 24 лютого 2023 року та, за словами секретаря РНБО Олексія Данілова, відбувається без значних проблем.

Список обласних ТЦК на заході України

 • Львівський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки. Адреса:  вулиця Івана Франка, 25, Львів, Львівська область.
 • Закарпатський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки. Адреса: вулиця Бородіна, 22, Ужгород, Закарпатська обалсть.
 • Івано-Франківський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки. Адреса: вулиця Довженка, 21, Івано-Франківськ, Івано-Франківська область.
 • Волинський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки. Адреса: вулиця Теремнівська, 85А, Луцьк, Волинська область.
 • Тернопільський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки. Адреса: вулиця Тролейбусна, 5, Тернопіль, Тернопільська область.
 • Чернівецький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки. Адреса: вулиця Ольги Кобилянської, 32, Чернівці, Чернівецька область.
 • Рівненський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки. Адреса: вулиця Грабник, 4, Рівне, Рівненська область.
 • Хмельницький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки. Адреса: вулиця Героїв Майдану, 64, Хмельницький, Хмельницька область.

Нові керівники обласних ТЦК на заході України

Президент України Володимир Зеленський 16 серпня підписав указ, який затвердив рішення Ради національної безпеки і оборони (РНБО), що передбачає звільнення всіх голів обласних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (ТЦК і СП). Причиною цьому були численні корупційні скандали та підозри у неправомірних збагаченнях голів обласних ТЦК. Варто зазначити, що "під гарячу руку" потрапили навіть ті очільники, за якими незаконних дії не спостерігали. 

З вересня 2023 року почали призначати нових керівників, зокрема тих, хто має бойовий досвід.

4 вересня новим головою Львівського обласного військкомату став Денис Чаюк. Він є Героєм України та має нагороди. Він брав участь в АТО/ООС, а початок повномасштабної війни зустрів на полігоні.

Денис Чаюк

Фото: mukachevo.net

16 жовтня новим начальником Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки призначили полковника Артура Ніязова. 

До цього полковник Ніязов проходив службу на посаді начальника відділу планування оборонних ресурсів штабу військової частини А0796.

Водночас Герой України, полковник Денис Чаюк, який до цього очолював обласний ТЦК, пішов на підвищення й став заступником командира військової частини А4767.

20 вересня полковника Сергія Потякова призначено на посаду начальника Чернівецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки. До цього полковник Сергій Потяков проходив службу на посаді заступника командира 44-ої окремої артилерійської бригади імені гетьмана Данила Апостола.

Із 3 жовтня посаду начальника Волинського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки обіймає полковник Михайло Близнюк. До цього полковник Михайло Близнюк проходив військову службу на посаді командира 5-го окремого полку зв’язку Оперативного командування "Північ".

Військовослужбовець був миротворцем у Косово. 3 2014-го захищав Україну в АТО/ООС, де отримав поранення. Під час повномасштабної війни брав участь в обороні Чернігівщини.

У вівторок, 3 жовтня, під час позачергової сесії Івано-Франківської обласної ради представили нового очільника обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки. Ним став бойовий полковник, екскомандир 109-го окремого гірсько-штурмового батальйону Володимир Олександрович Бабанін – учасник російсько-української війни та повний лицар ордена Богдана Хмельницького.

Володимир Бабанін

Фото: Аrmyinform

Також 16 жовтня стало відомо, що новим начальником Закарпатського обласного центру комплектування та соціальної підтримки призначений полковник Андрій Савчук.

Хто підлягає мобілізації станом на квітень 2024 року

Осінній мобілізації підлягають чоловіки до 60 років. Граничний вік не змінився:

 1. Чоловіки віком від 18 до 60 років, які придатні та обмежено придатні за станом здоров’я під час воєнного стану, якщо вони мають військовий досвід.

 2. Чоловіки віком від 27 до 60 років, які придатні та обмежено придатні за станом здоров’я під час воєнного стану, якщо вони не мають досвіду військової служби.

 3. Чоловіки віком від 18 до 60 років, які зняті та виключені з військового обліку, однак визнані придатними або обмежено придатними через стан здоров'я в умовах воєнного стану на підставі рішення ВЛК.

Добровільно мобілізуватися можуть:

 1. жінки віком до 60 років, які придатні за станом здоров’я; 

 2. призовники віком від 18 до 27 років, які раніше не брали участь у виконанні строкової служби – на службу за контрактом;

 3. люди з інвалідністю, а також ті, хто отримали право на відтермінування від мобілізації через сімейні обставини, будуть служити за місцем проживання.

Система "Оберіг"

"Оберіг" – це єдиний електронний реєстр призовників, військовозобов’язаних та резервістів, який збирає, зберігає та обробляє дані для військового обліку. Він покликаний зменшити кількість помилок внаслідок людського фактору і заощадити ресурси.

Електронний реєстр запобігатиме корупції. Адже кожен крок щодо зміни даних буде відслідковуватися та підтверджуватися електронним підписом.

Зараз Міноборони разом з партнерами працює над створенням електронного військового облікового документа. Це витяг з реєстру, що свідчитиме про обліковий статус громадянина – де він стоїть на обліку, чи придатний до служби тощо.

Електронний документообіг

Заклади охорони здоров’я можуть обмінюватися документами з військовими частинами й ТЦК та СП через систему електронного документообігу. 

Пораненому військовому більше не треба возити документи особисто до військової частини після рішення ВЛК про відпустку або непридатність. 

Системи електронного документообігу містять:

 • довідки про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва),
 • постанову ВЛК про потребу у відпустці для лікування,
 • постанову ВЛК про непридатність до військової служби,
 • інші документи, необхідні для формування рішення ВЛК.

Систему електронного документообігу розгорнуто у більшості військових частин, ТЦК та СП, а також у військових госпіталях і цивільних закладах охорони здоров’я, де поранені військовослужбовці проходять військово-лікарську комісію.

Військовий облік жінок-медиків у квітні 2024 року

На фото: 93 бригада "Холодний Яр" присвятила пісню жінкам ЗСУ

Фото: Instagram 93_brygada/ілюстративне

З 1 жовтня 2023 року жінки деяких професій повинні обов'язково стати на військовий облік. У цьому випадку це стосується медиків. Тепер за ігнорування обліку жінки-медики платитимуть штраф, як і чоловіки – від 850 до 1700 грн. Також штрафи платитимуть роботодавці, у яких працюють незареєстровані жінки.

Конкретно йдеться про лікарок, медсестер, стоматологинь, акушерок, фармацевток та ін.

Після постановки на військовий облік військовозобов'язані жінки мають такі самі обов'язки, як чоловіки. Вони повинні:

 1. проходити підготовку до служби;

 2. повідомляти у військкомат про важливі зміни в житті - зміна сімейного статусу, місця проживання або реєстрації, отримання інвалідності або статусу внутрішнього переселенця;

 3. повідомляти в ТЦК про працевлаштування.

Що стосується вагітних і матерів з дітьми, то вони також обов’язково мають стати на облік. Однак вагітні жінки відразу визнаються непридатними до служби за станом здоров'я не залежно від терміну.

А медики-матері будуть визнані непридатними до призову, якщо виховують дітей самостійно, мають 3 і більше неповнолітніх дітей або виховують дитину з інвалідністю, а також якщо їхній чоловік служить у ЗСУ.

Які нові зміни можуть ухвалити

У Верховній Раді 25 грудня 2023 року зареєстрували законопроєкт Кабміну №10378, що стосується нових положень щодо мобілізації, військового обліку та служби в Збройних Силах.

Згодом на веб-порталі Верховної Ради з'явилась оновлена версія законопроєкту №10449  від уряду, який було розроблено спільно з Генштабом та народними депутатами.

Що передбачає законопроєкт № 10449 про мобілізацію та військову підготовку:

 1.  Мобілізація пропонується від 25 до 60 років
 2.  З 2025 року у вищих навчальних закладах запроваджується базова військова підготовка
 3.  Від проходження базової військової підготовки в університетах звільняються деякі категорії громадян
 4.  Замість строкової запроваджується базова військова служба на термін 5 місяців у мирний час і 3 місяці у воєнний
 5.  Громадяни з 18 років можуть обрати час проходження базової військової служби
 6.  Громадяни з 18 років, незалежно від проходження базової військової підготовки чи служби, отримають відстрочку до досягнення мобілізаційного віку

Вже у квітні нардепи можуть прийняти цей закнопроєкт.

Звільнення в запас строковиків у квітні 2024 року

В Україні з квітня 2024 року розпочнеться звільнення в запас військовослужбовців строкової військової служби. Мова йде про тих строковиків, які не змогли вчасно звільнитися через початок повномасштабного вторгнення Росії.

Згідно з відповідним указом президента Володимира Зеленського звільнення строковиків відбудеться у квітні — травні 2024 року. Перед цим мали відбутися "підготовчі процедури", зокрема, заміна людей з погляду оборонних завдань.

У запас звільнятимуть строковиків зі Збройних сил України, Державної спеціальної служби транспорту та інших утворених відповідно до законів України військових формувань. Звільненим строковикам надається відстрочка від подальшої мобілізації на 12 місяців з дня звільнення в запас (якщо вони не висловили бажання продовжувати військову службу).

Мобілізація ув'язнених 

У рамках законопроєкту №11079 про мобілізацію засуджених до лав українських воїнів можуть бути призвані дві категорії цих людей.

Про це в ефірі телемарафону повідомляє заступник Міністра юстиції України Олена Висоцька. За її словами, до лав ЗСУ можуть приєднатися 50 тисяч людей.

"За цим проєктом є дві категорії - колишні засуджені — близько 50 тисяч осіб, які можуть приєднатися до лав ЗСУ, але діятимуть загальні обмеження (стан здоров’я, фізичний стан тощо), — сказала Висоцька.

Вона додала, що друга категорія – це ті, хто перебуває у в’язницях. Йдеться про 26 тисяч людей.

"Ми вже подивилися на статистику з таких хвороб, як туберкульоз, ВІЛ, гепатити. І вже можна "відмінусувати" 3-4 тис. осіб за цією категорією", — наголосила Висоцька.

Під обмеження можуть потрапити люди, засуджені за такими статтями, як, наприклад, вбивство двох чи інших людей, зґвалтування тощо.

Також Висоцька наголосила, що якщо командир буде проти мобілізації певної особи, така людина не потрапить до підрозділу. 

Хто може отримати відстрочку від мобілізації у квітні 2024 року

Із серпня 2023 року список категорій громадян, які мають право на відстрочку розширили:

 1. Працівники, які  мають бронь за державними органами, підприємствами, установами чи організаціями.

 2. Багатодітні батьки та батьки-одинаки.

 3. Особи з інвалідністю I-III груп, а також люди, що є опікунами осіб з інвалідністю / недієздатних осіб.

 4. Чоловіки та жінки, які виховують неповнолітню дитину з інвалідністю I-II груп або з важкою хворобою, яка підтверджена спеціальною лікарсько-консультативною комісією.

 5. Особи, які взяли на себе відповідальність за дітей-сиріт або дітей, позбавлених батьківського піклування, які ще не досягли 18-річного віку, включаючи опікунів, піклувальників, усиновителів та прийомних батьків.

 6. Особи, які доглядають за ріднею з тяжкими хворобами / інвалідністю I-II груп, та які потребують постійного догляду. 

 7. Чоловіки та жінки, чиї близькі родичі загинули чи вважаються зниклими безвісти під час виконання заходів з національної безпеки й оборони.

 8. Особи, які втратили (смерть / зникли безвісти) близьких родичів під час їхньої участі в Антитерористичній операції (військовослужбовці, люди, які мали стосунок до забезпечення безпеки й оборони України та інші).

Увага! У новому законопроєкті передбачені зміни. Зокрема, громадяни, які мають "бронь" від держави, матимуть право на відстрочку, але їм необхідно буде перебувати на спеціальному військовому обліку. Про це йдеться у тексті законопроєкту.

Тим, хто тимчасово не придатний до військової служби за станом здоров'я, також буде надана можливість відстрочки. Однак, на відміну від чинного закону, який передбачає "максимум шість місяців", новий законопроєкт пропонує збільшити цей період до 12 місяців.

Призову підлягатимуть жінки та чоловіки, які мають трьох і більше дітей, але не сплачують аліменти понад три місяці.

Мати чи батько, які виховують дитину самі, не будуть мобілізовані, якщо інший з батьків "помер, позбавлений опіки, пропав безвісти або оголошений померлим". До цього списку додаються й патронатні вихователі.

Хто може виїжджати за кордон

Український кордон на Волинському напрямку

Фото: Командування Об'єднаних Сил ЗС України

На час дії воєнного стану питання перетину кордону громадянами України регулюється постановою Кабінету Міністрів України № 57. Згідно з цим правовим актом виїжджати за територію країни можуть військовозобов'язані таких категорій:
 1. Зняття з обліку за станом здоров'я. Чоловікам, які за станом здоров'я не можуть бути призвані до військової служби, може бути надано дозвіл на виїзд за кордон: люди з інвалідністю за наявності пенсійного посвідчення.

 2. Троє та більше дітей. Батьки трьох або більше дітей можуть отримати дозвіл на виїзд за кордон.

 3. Батьки-одинаки. Батьки, які виховують дітей без участі дружин, також мають право на виїзд за кордон.

 4. Супровід. Чоловіки, які мають документально підтверджену необхідність виїзду за кордон для супроводу когось з медичних або інших об'єктивних причин, можуть отримати дозвіл на виїзд.

 5. Наявність постійного місця проживання за кордоном. Громадяни України, які мають постійне місце проживання за кордоном, можуть виїжджати за кордон.

 6. Водії та волонтери. Водії, які мають службові обов'язки за кордоном, і волонтери, які займаються благодійною діяльністю і внесені в систему "Шлях", можуть мати право на виїзд.

 7. Працівники залізниці та моряки. Працівники залізниці та моряки, які мають службові обов'язки, можуть отримати дозвіл на виїзд.

 8. Спортсмени та діячі культури. Спортсмени та діячі культури, які представляють Україну на міжнародних змаганнях або заходах, також мають право на виїзд за кордон.

З січня 2023 року виїзд за кордон став обмеженим для посадовців, чиновників, представників місцевої влади, народних депутатів, прокурорів тощо. Виїзд за кордон можливий лише за умови службового відрядження.

Щодо військовозобов’язаних жінок, то законодавство не передбачає обмежень.

Корупційні скандали щодо нелегальних перетинів кордону

Разом з тим не вщухають скандали з незаконними перетином кордону між Україною та ЄС. Найчастіше фальшують військово-облікові документи, пенсійні посвідчення, посвідчення про інвалідність, свідоцтва про народження дітей та шлюб.

Крім цього, перетнути кордон можна й через систему "Шлях", яка дозволяла реєструватися і виїжджати за кордон ліцензованим перевізникам – вантажним та пасажирським. До того, фізичні особи та благодійні фонди можуть подати заявку на перетин кордону через цю систему для перевезення гуманітарної допомоги.

Журналісти-розслідувачі оприлюднили базу даних волонтерів, яких внесли до системи Львівською ОВА. Серед волонтерських організацій – сотні виданих сумнівних дозволів. Найбільш успішні "прохачі" виявились пов’язані між собою організації, взагалі не помічені у волонтерській діяльності, а частина їхніх "волонтерів" просто втекли з України, – йшлось у матеріалі NGL media. 

Детальніше про це читайте тут.

До таких зловживань системою є причетні чиновники Львівської ОВА і родичі голови ОВА Максима Козицького, фонд дружини нардепа зі Львівщини Юрія Камельчука та нардепка від "Слуги народу" Людмила Марченко.

До слова, НАЗК за результатами наради, яка відбулась в Офісі президента, подало на розгляд уряду проєкт розпорядження Кабінету Міністрів "Про затвердження плану заходів щодо усунення корупційних ризиків під час виїзду громадян України за межі України в умовах правового режиму воєнного стану".

Мобілізація, повістки

Фото: Espreso.tv

Види повісток та покарання за їхнє ігнорування

Неявка у військкомат передбачає як адміністративне, так і кримінальне покарання. Все залежить від того, який вид повістки ігнорується.

Є 4 типи повісток, але актуальні у воєнний час лише 3:

Повістка для уточнення облікових даних. Таку повістку призовнику вручають, щоб уточнити відомості про його особу, сімейний стан, місце роботи та інше. Результат такої перевірки може бути різний: за певних умов людину можуть звільнити від служби в армії або ж дати відстрочку від призову на строкову військову службу.

Повістка для проходження медкомісії. Ця повістка зобов’язує призовника пройти медичне обстеження. Після нього видають документ з висновком військово-лікарської комісії, де вказують, придатна чи непридатна людина до військової служби.

Мобілізаційне розпорядження. Таку повістку вручають, якщо людина пройшла медичну комісію і визнана придатною для військової служби. У документі зазначають, що треба обов’язково з’явитися у визначений призовний пункт впродовж 24 годин після оголошення мобілізації.

Важливо! Повістка повинна бути вручена особисто в руки - під розпис отримувача. 

Хто може вручати повістки:

 1. виконавчі органи сільських, селищних, міських рад – у разі отримання розпорядження ТЦК;

 2. керівники (голови) державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій – також за наявності відповідного розпорядження ТЦК;

 3. керівники навчальних закладів у разі розпорядження з ТЦК;

 4. уповноважені представники ТЦК, які отримали наказ керівника про видачу повісток.

За ігнорування першого або другого виду повістки застосовується адміністративна відповідальність – від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Якщо проігнорувати повістку третього виду, настає кримінальна відповідальність – обмеження волі до 3 років, або позбавлення волі від 3 до 5 років.

Теги:
Читайте також:
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 40.46
  Купівля 40.46
  Продаж 41.02
 • EUR
  Купівля 43.68
  Продаж 44.46
 • Актуальне
 • Важливе
2024, четвер
13 червня
22:48
Військова з Рівного презентувала другу поетичну збірку "Крила, обпалені війною"
Військова з Рівного презентувала другу поетичну збірку "Крила, обпалені війною"
22:14
У Хмельницькому під час пожежі врятували чотирьох кошенят
У Хмельницькому під час пожежі врятували чотирьох кошенят
21:46
У дев'яти населених пунктах Буковини тимчасово не буде газу: де та коли
21:23
Картина з краєвидами Дністра, яку продали на аукціоні
Адвокатка з Хмельницького продала свою картину, а виручені кошти віддасть ЗСУ
21:05
автобус №45
Із 17 червня автобуси №45 у Львові курсуватимуть за частково зміненим маршрутом
20:44
На Тернопільщині п'яний водій трактора на великій швидкості ледь не переїхав дітей
20:25
OPINION
Ми, солдати, загинемо перші, а ви, хто зриває мобілізацію – другими. Блог Влада Якушева
20:06
Зґвалтування дитини
У Луцьку громадянина РФ підозрюють у зґвалтуванні 12-річної дівчинки
19:47
Школяр зі Львівщини став чемпіоном України з класичних шахів
Школяр зі Львівщини став чемпіоном України з класичних шахів
19:34
На Закарпатті затримали чоловіка, який убив брата й намагався втекти з області
19:15
У львівському Будинку офіцерів з’явилися кімнати для арттерапії та розмов з психологом
18:56
Потопельник
На Буковині продовжують пошуки хлопця, який втонув на Дністрі під час купання
18:35
захоплена земля біля Львова
За несплату оренди прикарпатець поверне громаді 1,6 млн грн
18:15
Померла провідна солістка балету Львівської опери Христина Ткач
17:57
суд Бобришов - НТА
Колишній керівник російської общини Львівщини судиться з НТА через розслідування щодо його зв’язків з РФ
17:48
У Львові на Кубку Лева з армрестлінгу зібрали понад 150 тис. грн для ЗСУ
17:30
У ФК "Карпати" назвали найкращого гравця сезону за версією вболівальників
17:11
хмари
Хмарно з проясненнями: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 14 червня
16:56
польські прикордонники
Польські прикордонники впіймали на кордоні студента-втікача Львівського університету МВС. Як його покарали
16:39
У Львівській опері вперше в Україні поставили "Діалоги кармеліток" француза Франсіса Пуленка
16:30
Оновлено
Біля Львова сталась ДТП з двома вантажівками, постраждав один з водіїв
16:25
У Тернополі за рік звільнили 39 кондукторів тролейбусів
16:12
На Закарпатті затримали чоловіка, який побив односельця до смерті
16:00
Перевірка документів на кордоні
Цьогоріч на Волині прикордонники виявили майже 300 "липових" документів
15:47
Два мости на Тернопільщині протестували на міцність
15:46
Карпатнафтохім
Бізнесмен з Дрогобича на Львівщині став співвласником одного з найбільших хімічних підприємств України
15:35
Волонтер-швейцарець передав рятувальникам Луцька 4-й пожежний автомобіль
15:23
На Буковині БЕБ припинило роботу підпільного цеху  з виготовлення побутової хімії
15:09
вінчання на передовій
Вінчання на передовій: воїн 102-ї бригади ТрО одружився із коханою поблизу лінії фронту
14:54
фонтан на площі Галицькій, фонтан Да вінчі і українських добровольців, Львів
У Львові зупинять на профілактичні роботи фонтан "Да Вінчі"
14:45
На Хрінницькому водосховищі невідомі незаконно спорудили дамбу
На Хрінницькому водосховищі невідомі незаконно спорудили дамбу
14:28
Пляшки, посуд та "Айфон": що знайшли під час очищення дощоприймачів у Львові
14:13
У нацпарку на Буковині зацвіла рідкісна орхідея
14:00
З нотками фольку: Віктор Винник і МЕРІ зняли кліп на пісню "Красиво"з ансамблем "Верховина"
13:55
ФК "Карпати-2", Карпати-2
"Карпати-2" стануть командою U-19 ФК "Карпати"
13:38
У Львові проведуть День кар'єри для ветеранок та ветеранів
13:25
Рівненський інститут землеустрою виставили на аукціон
Стартова ціна – 3,5 млн грн: Рівненський інститут землеустрою виставили на аукціон
13:12
прощання з військовим
У Луцьку відбудеться прощання з двома воїнами  – Юрієм Дрофою та Вячеславом Овчарем
12:58
поїзд
Задля економії електрики на Львівщині  не курсуватимуть деякі приміські потяги. Детально про зміни розкладів та маршрутів
12:52
Оновлено
Свято музики у Львові
Куди піти у Львові із 10 по 16 червня: Старовинна органна музика при свічках та "Класика про кохання" від Віртуозів Львова
Більше новин