Еспресо. Захід
Оновлено

Мобілізація у квітні: кого призвуть та яких нововведень чекати

Катерина Бенюк
1 квітня, 2024 понедiлок
14:58

В Україні триває загальна мобілізація та воєнний стан. Новий законопроєкт щодо мобілізації досі не прийняли, проте з квітня вже готові деякі нововведення

Зміст

"Еспресо.Захід" розповідає, як відбувається мобілізація та яких змін очікувати у квітні 2024 року.

Що таке загальна мобілізація

Це оперативний механізм поповнення лав Збройних Сил, який проводиться одночасно на всій території України. Вона стосується всіх органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, органів і сил Цивільної оборони України, галузей національної економіки, державних та приватних підприємств, установ і організацій.

Саме цей вид діє в Україні з 24 лютого 2023 року та, за словами секретаря РНБО Олексія Данілова, відбувається без значних проблем.

Список обласних ТЦК на заході України

  • Львівський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки. Адреса:  вулиця Івана Франка, 25, Львів, Львівська область.
  • Закарпатський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки. Адреса: вулиця Бородіна, 22, Ужгород, Закарпатська обалсть.
  • Івано-Франківський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки. Адреса: вулиця Довженка, 21, Івано-Франківськ, Івано-Франківська область.
  • Волинський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки. Адреса: вулиця Теремнівська, 85А, Луцьк, Волинська область.
  • Тернопільський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки. Адреса: вулиця Тролейбусна, 5, Тернопіль, Тернопільська область.
  • Чернівецький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки. Адреса: вулиця Ольги Кобилянської, 32, Чернівці, Чернівецька область.
  • Рівненський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки. Адреса: вулиця Грабник, 4, Рівне, Рівненська область.
  • Хмельницький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки. Адреса: вулиця Героїв Майдану, 64, Хмельницький, Хмельницька область.

Нові керівники обласних ТЦК на заході України

Президент України Володимир Зеленський 16 серпня підписав указ, який затвердив рішення Ради національної безпеки і оборони (РНБО), що передбачає звільнення всіх голів обласних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (ТЦК і СП). Причиною цьому були численні корупційні скандали та підозри у неправомірних збагаченнях голів обласних ТЦК. Варто зазначити, що "під гарячу руку" потрапили навіть ті очільники, за якими незаконних дії не спостерігали. 

З вересня 2023 року почали призначати нових керівників, зокрема тих, хто має бойовий досвід.

4 вересня новим головою Львівського обласного військкомату став Денис Чаюк. Він є Героєм України та має нагороди. Він брав участь в АТО/ООС, а початок повномасштабної війни зустрів на полігоні.

Денис Чаюк

Фото: mukachevo.net

16 жовтня новим начальником Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки призначили полковника Артура Ніязова. 

До цього полковник Ніязов проходив службу на посаді начальника відділу планування оборонних ресурсів штабу військової частини А0796.

Водночас Герой України, полковник Денис Чаюк, який до цього очолював обласний ТЦК, пішов на підвищення й став заступником командира військової частини А4767.

20 вересня полковника Сергія Потякова призначено на посаду начальника Чернівецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки. До цього полковник Сергій Потяков проходив службу на посаді заступника командира 44-ої окремої артилерійської бригади імені гетьмана Данила Апостола.

Із 3 жовтня посаду начальника Волинського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки обіймає полковник Михайло Близнюк. До цього полковник Михайло Близнюк проходив військову службу на посаді командира 5-го окремого полку зв’язку Оперативного командування "Північ".

Військовослужбовець був миротворцем у Косово. 3 2014-го захищав Україну в АТО/ООС, де отримав поранення. Під час повномасштабної війни брав участь в обороні Чернігівщини.

У вівторок, 3 жовтня, під час позачергової сесії Івано-Франківської обласної ради представили нового очільника обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки. Ним став бойовий полковник, екскомандир 109-го окремого гірсько-штурмового батальйону Володимир Олександрович Бабанін – учасник російсько-української війни та повний лицар ордена Богдана Хмельницького.

Володимир Бабанін

Фото: Аrmyinform

Також 16 жовтня стало відомо, що новим начальником Закарпатського обласного центру комплектування та соціальної підтримки призначений полковник Андрій Савчук.

Хто підлягає мобілізації станом на квітень 2024 року

Осінній мобілізації підлягають чоловіки до 60 років. Граничний вік не змінився:

  1. Чоловіки віком від 18 до 60 років, які придатні та обмежено придатні за станом здоров’я під час воєнного стану, якщо вони мають військовий досвід.

  2. Чоловіки віком від 27 до 60 років, які придатні та обмежено придатні за станом здоров’я під час воєнного стану, якщо вони не мають досвіду військової служби.

  3. Чоловіки віком від 18 до 60 років, які зняті та виключені з військового обліку, однак визнані придатними або обмежено придатними через стан здоров'я в умовах воєнного стану на підставі рішення ВЛК.

Добровільно мобілізуватися можуть:

  1. жінки віком до 60 років, які придатні за станом здоров’я; 

  2. призовники віком від 18 до 27 років, які раніше не брали участь у виконанні строкової служби – на службу за контрактом;

  3. люди з інвалідністю, а також ті, хто отримали право на відтермінування від мобілізації через сімейні обставини, будуть служити за місцем проживання.

Система "Оберіг"

"Оберіг" – це єдиний електронний реєстр призовників, військовозобов’язаних та резервістів, який збирає, зберігає та обробляє дані для військового обліку. Він покликаний зменшити кількість помилок внаслідок людського фактору і заощадити ресурси.

Електронний реєстр запобігатиме корупції. Адже кожен крок щодо зміни даних буде відслідковуватися та підтверджуватися електронним підписом.

Зараз Міноборони разом з партнерами працює над створенням електронного військового облікового документа. Це витяг з реєстру, що свідчитиме про обліковий статус громадянина – де він стоїть на обліку, чи придатний до служби тощо.

Електронний документообіг

Заклади охорони здоров’я можуть обмінюватися документами з військовими частинами й ТЦК та СП через систему електронного документообігу. 

Пораненому військовому більше не треба возити документи особисто до військової частини після рішення ВЛК про відпустку або непридатність. 

Системи електронного документообігу містять:

  • довідки про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва),
  • постанову ВЛК про потребу у відпустці для лікування,
  • постанову ВЛК про непридатність до військової служби,
  • інші документи, необхідні для формування рішення ВЛК.

Систему електронного документообігу розгорнуто у більшості військових частин, ТЦК та СП, а також у військових госпіталях і цивільних закладах охорони здоров’я, де поранені військовослужбовці проходять військово-лікарську комісію.

Військовий облік жінок-медиків у квітні 2024 року

На фото: 93 бригада "Холодний Яр" присвятила пісню жінкам ЗСУ

Фото: Instagram 93_brygada/ілюстративне

З 1 жовтня 2023 року жінки деяких професій повинні обов'язково стати на військовий облік. У цьому випадку це стосується медиків. Тепер за ігнорування обліку жінки-медики платитимуть штраф, як і чоловіки – від 850 до 1700 грн. Також штрафи платитимуть роботодавці, у яких працюють незареєстровані жінки.

Конкретно йдеться про лікарок, медсестер, стоматологинь, акушерок, фармацевток та ін.

Після постановки на військовий облік військовозобов'язані жінки мають такі самі обов'язки, як чоловіки. Вони повинні:

  1. проходити підготовку до служби;

  2. повідомляти у військкомат про важливі зміни в житті - зміна сімейного статусу, місця проживання або реєстрації, отримання інвалідності або статусу внутрішнього переселенця;

  3. повідомляти в ТЦК про працевлаштування.

Що стосується вагітних і матерів з дітьми, то вони також обов’язково мають стати на облік. Однак вагітні жінки відразу визнаються непридатними до служби за станом здоров'я не залежно від терміну.

А медики-матері будуть визнані непридатними до призову, якщо виховують дітей самостійно, мають 3 і більше неповнолітніх дітей або виховують дитину з інвалідністю, а також якщо їхній чоловік служить у ЗСУ.

Які нові зміни можуть ухвалити

У Верховній Раді 25 грудня 2023 року зареєстрували законопроєкт Кабміну №10378, що стосується нових положень щодо мобілізації, військового обліку та служби в Збройних Силах.

Згодом на веб-порталі Верховної Ради з'явилась оновлена версія законопроєкту №10449  від уряду, який було розроблено спільно з Генштабом та народними депутатами.

Що передбачає законопроєкт № 10449 про мобілізацію та військову підготовку:

  1.  Мобілізація пропонується від 25 до 60 років
  2.  З 2025 року у вищих навчальних закладах запроваджується базова військова підготовка
  3.  Від проходження базової військової підготовки в університетах звільняються деякі категорії громадян
  4.  Замість строкової запроваджується базова військова служба на термін 5 місяців у мирний час і 3 місяці у воєнний
  5.  Громадяни з 18 років можуть обрати час проходження базової військової служби
  6.  Громадяни з 18 років, незалежно від проходження базової військової підготовки чи служби, отримають відстрочку до досягнення мобілізаційного віку

Вже у квітні нардепи можуть прийняти цей закнопроєкт.

Звільнення в запас строковиків у квітні 2024 року

В Україні з квітня 2024 року розпочнеться звільнення в запас військовослужбовців строкової військової служби. Мова йде про тих строковиків, які не змогли вчасно звільнитися через початок повномасштабного вторгнення Росії.

Згідно з відповідним указом президента Володимира Зеленського звільнення строковиків відбудеться у квітні — травні 2024 року. Перед цим мали відбутися "підготовчі процедури", зокрема, заміна людей з погляду оборонних завдань.

У запас звільнятимуть строковиків зі Збройних сил України, Державної спеціальної служби транспорту та інших утворених відповідно до законів України військових формувань. Звільненим строковикам надається відстрочка від подальшої мобілізації на 12 місяців з дня звільнення в запас (якщо вони не висловили бажання продовжувати військову службу).

Мобілізація ув'язнених 

У рамках законопроєкту №11079 про мобілізацію засуджених до лав українських воїнів можуть бути призвані дві категорії цих людей.

Про це в ефірі телемарафону повідомляє заступник Міністра юстиції України Олена Висоцька. За її словами, до лав ЗСУ можуть приєднатися 50 тисяч людей.

"За цим проєктом є дві категорії - колишні засуджені — близько 50 тисяч осіб, які можуть приєднатися до лав ЗСУ, але діятимуть загальні обмеження (стан здоров’я, фізичний стан тощо), — сказала Висоцька.

Вона додала, що друга категорія – це ті, хто перебуває у в’язницях. Йдеться про 26 тисяч людей.

"Ми вже подивилися на статистику з таких хвороб, як туберкульоз, ВІЛ, гепатити. І вже можна "відмінусувати" 3-4 тис. осіб за цією категорією", — наголосила Висоцька.

Під обмеження можуть потрапити люди, засуджені за такими статтями, як, наприклад, вбивство двох чи інших людей, зґвалтування тощо.

Також Висоцька наголосила, що якщо командир буде проти мобілізації певної особи, така людина не потрапить до підрозділу. 

Хто може отримати відстрочку від мобілізації у квітні 2024 року

Із серпня 2023 року список категорій громадян, які мають право на відстрочку розширили:

  1. Працівники, які  мають бронь за державними органами, підприємствами, установами чи організаціями.

  2. Багатодітні батьки та батьки-одинаки.

  3. Особи з інвалідністю I-III груп, а також люди, що є опікунами осіб з інвалідністю / недієздатних осіб.

  4. Чоловіки та жінки, які виховують неповнолітню дитину з інвалідністю I-II груп або з важкою хворобою, яка підтверджена спеціальною лікарсько-консультативною комісією.

  5. Особи, які взяли на себе відповідальність за дітей-сиріт або дітей, позбавлених батьківського піклування, які ще не досягли 18-річного віку, включаючи опікунів, піклувальників, усиновителів та прийомних батьків.

  6. Особи, які доглядають за ріднею з тяжкими хворобами / інвалідністю I-II груп, та які потребують постійного догляду. 

  7. Чоловіки та жінки, чиї близькі родичі загинули чи вважаються зниклими безвісти під час виконання заходів з національної безпеки й оборони.

  8. Особи, які втратили (смерть / зникли безвісти) близьких родичів під час їхньої участі в Антитерористичній операції (військовослужбовці, люди, які мали стосунок до забезпечення безпеки й оборони України та інші).

Увага! У новому законопроєкті передбачені зміни. Зокрема, громадяни, які мають "бронь" від держави, матимуть право на відстрочку, але їм необхідно буде перебувати на спеціальному військовому обліку. Про це йдеться у тексті законопроєкту.

Тим, хто тимчасово не придатний до військової служби за станом здоров'я, також буде надана можливість відстрочки. Однак, на відміну від чинного закону, який передбачає "максимум шість місяців", новий законопроєкт пропонує збільшити цей період до 12 місяців.

Призову підлягатимуть жінки та чоловіки, які мають трьох і більше дітей, але не сплачують аліменти понад три місяці.

Мати чи батько, які виховують дитину самі, не будуть мобілізовані, якщо інший з батьків "помер, позбавлений опіки, пропав безвісти або оголошений померлим". До цього списку додаються й патронатні вихователі.

Хто може виїжджати за кордон

Український кордон на Волинському напрямку

Фото: Командування Об'єднаних Сил ЗС України

На час дії воєнного стану питання перетину кордону громадянами України регулюється постановою Кабінету Міністрів України № 57. Згідно з цим правовим актом виїжджати за територію країни можуть військовозобов'язані таких категорій:
  1. Зняття з обліку за станом здоров'я. Чоловікам, які за станом здоров'я не можуть бути призвані до військової служби, може бути надано дозвіл на виїзд за кордон: люди з інвалідністю за наявності пенсійного посвідчення.

  2. Троє та більше дітей. Батьки трьох або більше дітей можуть отримати дозвіл на виїзд за кордон.

  3. Батьки-одинаки. Батьки, які виховують дітей без участі дружин, також мають право на виїзд за кордон.

  4. Супровід. Чоловіки, які мають документально підтверджену необхідність виїзду за кордон для супроводу когось з медичних або інших об'єктивних причин, можуть отримати дозвіл на виїзд.

  5. Наявність постійного місця проживання за кордоном. Громадяни України, які мають постійне місце проживання за кордоном, можуть виїжджати за кордон.

  6. Водії та волонтери. Водії, які мають службові обов'язки за кордоном, і волонтери, які займаються благодійною діяльністю і внесені в систему "Шлях", можуть мати право на виїзд.

  7. Працівники залізниці та моряки. Працівники залізниці та моряки, які мають службові обов'язки, можуть отримати дозвіл на виїзд.

  8. Спортсмени та діячі культури. Спортсмени та діячі культури, які представляють Україну на міжнародних змаганнях або заходах, також мають право на виїзд за кордон.

З січня 2023 року виїзд за кордон став обмеженим для посадовців, чиновників, представників місцевої влади, народних депутатів, прокурорів тощо. Виїзд за кордон можливий лише за умови службового відрядження.

Щодо військовозобов’язаних жінок, то законодавство не передбачає обмежень.

Корупційні скандали щодо нелегальних перетинів кордону

Разом з тим не вщухають скандали з незаконними перетином кордону між Україною та ЄС. Найчастіше фальшують військово-облікові документи, пенсійні посвідчення, посвідчення про інвалідність, свідоцтва про народження дітей та шлюб.

Крім цього, перетнути кордон можна й через систему "Шлях", яка дозволяла реєструватися і виїжджати за кордон ліцензованим перевізникам – вантажним та пасажирським. До того, фізичні особи та благодійні фонди можуть подати заявку на перетин кордону через цю систему для перевезення гуманітарної допомоги.

Журналісти-розслідувачі оприлюднили базу даних волонтерів, яких внесли до системи Львівською ОВА. Серед волонтерських організацій – сотні виданих сумнівних дозволів. Найбільш успішні "прохачі" виявились пов’язані між собою організації, взагалі не помічені у волонтерській діяльності, а частина їхніх "волонтерів" просто втекли з України, – йшлось у матеріалі NGL media. 

Детальніше про це читайте тут.

До таких зловживань системою є причетні чиновники Львівської ОВА і родичі голови ОВА Максима Козицького, фонд дружини нардепа зі Львівщини Юрія Камельчука та нардепка від "Слуги народу" Людмила Марченко.

До слова, НАЗК за результатами наради, яка відбулась в Офісі президента, подало на розгляд уряду проєкт розпорядження Кабінету Міністрів "Про затвердження плану заходів щодо усунення корупційних ризиків під час виїзду громадян України за межі України в умовах правового режиму воєнного стану".

Мобілізація, повістки

Фото: Espreso.tv

Види повісток та покарання за їхнє ігнорування

Неявка у військкомат передбачає як адміністративне, так і кримінальне покарання. Все залежить від того, який вид повістки ігнорується.

Є 4 типи повісток, але актуальні у воєнний час лише 3:

Повістка для уточнення облікових даних. Таку повістку призовнику вручають, щоб уточнити відомості про його особу, сімейний стан, місце роботи та інше. Результат такої перевірки може бути різний: за певних умов людину можуть звільнити від служби в армії або ж дати відстрочку від призову на строкову військову службу.

Повістка для проходження медкомісії. Ця повістка зобов’язує призовника пройти медичне обстеження. Після нього видають документ з висновком військово-лікарської комісії, де вказують, придатна чи непридатна людина до військової служби.

Мобілізаційне розпорядження. Таку повістку вручають, якщо людина пройшла медичну комісію і визнана придатною для військової служби. У документі зазначають, що треба обов’язково з’явитися у визначений призовний пункт впродовж 24 годин після оголошення мобілізації.

Важливо! Повістка повинна бути вручена особисто в руки - під розпис отримувача. 

Хто може вручати повістки:

  1. виконавчі органи сільських, селищних, міських рад – у разі отримання розпорядження ТЦК;

  2. керівники (голови) державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій – також за наявності відповідного розпорядження ТЦК;

  3. керівники навчальних закладів у разі розпорядження з ТЦК;

  4. уповноважені представники ТЦК, які отримали наказ керівника про видачу повісток.

За ігнорування першого або другого виду повістки застосовується адміністративна відповідальність – від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Якщо проігнорувати повістку третього виду, настає кримінальна відповідальність – обмеження волі до 3 років, або позбавлення волі від 3 до 5 років.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.16
    Купівля 41.16
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.09
    Продаж 43.86
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
23 листопада
21:09
Спортсмен із Тернополя здобув бронзову медаль на чемпіонаті України з плавання
20:38
У госпіталі помер захисник Максим Зеленський, який був начальником дільниці на шахті "Степова"
20:05
світло
Коли на Львівщині 24 листопада вимикатимуть світло: графік відключень
19:35
новини Львівщини
На фронті загинув захисник із Волині Андрій Глез
19:08
У Волинській ОВА через залишену лампадку сталось задимлення приміщення
18:37
Оновлено
зимові Карпати
Залізничники відновили рух потягів на ділянці Сянки-Мукачево, де з рейок зійшла електричка
18:15
У легковому авто в Ужгороді прикордонники знайшли 5 ящиків безакцизних сигарет
17:53
Знімок "Надвірнянські скелі" увійшов до 10 найкращих зображень української природи за результатами "Вікі любить Землю" 2024
Знімок "Надвірнянські скелі" увійшов до 10 найкращих зображень української природи за результатами "Вікі любить Землю" 2024
17:22
акції пам'яті у Львові
У центрі Львова запалили лампадки у пам’ять про жертв Голодоморів
16:50
Огляд
Сніг
Місцями мокрий сніг та ожеледь: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 24 листопада
15:51
вечір пам'яті Ярини Базилевич у Ґенті
У Ґенті українська та бельгійська молодь зібралася на вечір пам'яті Ярини Базилевич, яка загинула внаслідок удару по Львову 4 вересня
15:48
В Івано-Франківську створять навчальний центр 13 бригади НГУ "Хартія"
В Івано-Франківську створять навчальний центр 13 бригади НГУ "Хартія"
15:07
ПЦУ
Громад ПЦУ на Буковині досі вдвічі менше, ніж УПЦ МП: чому так
14:29
У Карпатах лютує зима: на високогір'ї 13° морозу та метрові снігові перемети
У Карпатах лютує зима: на високогір'ї 13° морозу та метрові снігові перемети
14:02
На Хмельниччині чоловік застосував сльозогінний газ проти працівників ТЦК, бо ті відмовилися від хабаря
13:29
"Коли я вже втрачав надію, ракета вилетіла з ПЗРК і влучила в російський Ка-52", — боєць Закарпатської 128-ї бригади
13:00
Рятувальники знайшли чоловіка з Луцька, який заблукав на Говерлі
12:38
Пані посол України в Болгарії Ілащук вручила грамоту ВРУ підсанкційному олігарху Пеєвському, - Шлінчак
11:59
На Львівщині затримали жінку, яка зарізала свого чоловіка ножем
11:35
Оновлено
ресторан
У центрі Львова понад пів сотні ресторанів закривають і продають, – ресторатор Юрко Назарук
11:19
паспортний контроль кордон
Скільки людей перетнули західний кордон України 22 листопада
11:07
Загинув на місці: на Львівщині чоловік потрапив під колеса вантажівки та двох авто
10:45
Польські фермери заблокували пункт пропуску на кордоні зі Львівщиною
10:25
На Закарпатті у фотопастку потрапив вовк: людей застерігають від прогулянок горами
10:00
Головний корпус Львівської політехніки отримав статус пам’ятки національного значення
09:32
зона прикордонного контролю, перетин кордону
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 23 листопада
09:19
прощання
Львівщина 23 листопада прощається з чотирма полеглими воїнами
08:59
хмари
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 23 листопада
2024, п'ятниця
22 листопада
22:45
унікальний орган на Львівському вокзалі
На Львівському залізничному вокзалі звучав унікальний орган із фрагментами розірваних російських ракет
22:22
Біля кладовища на Тернопільщині невідомі вкрали туї
21:37
Під час відпустки в ДТП загинув військовий із Прикарпаття
21:22
Схуд на 18 кг: який стан 15-річного студента, якого старшокурсники побили у Хмельницькому
21:00
Збірку Жадана продали за 220 тис. грн: у Франківську на благодійному аукціоні зібрали майже 2 млн грн
20:42
новини Львівщини
На фронті загинув захисник із Тернополя Віталій Бабій
20:23
Львівські "Карпати" з мінімальним рахунком здолали "Колос"
20:03
Відчути місто на дотик: у Жовкві відкрили мініскульптуру центру міста
19:25
На кордоні з Румунією снігові замети перевищили пів метра: прикордонники показали фото
19:00
Оновлено
світло
Відключення електроенергії на 22 листопада скасовані, – Львівобленерго
18:12
У Шептицькому демонтували металеві літери старої назви міста
17:54
"Галки" і "Сойки": Львівщина відправила не передову потужні українські розробки для військових
Більше новин