"Ми повертаємось до часів Януковича". Чому архітектори проти нового закону про реформу містобудування
Новий закон про містобудівну реформу, підтриманий Верховною Радою напередодні, створює умови тимчасової окупації для сучасних архітекторів
Таку думку у коментарі "Еспресо.Захід" висловив голова Львівської обласної спілки архітекторів Микола Шеремета.
13 грудня Верховна Рада України проголосувала в цілому за Закон №5655 про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування сфери містобудівної діяльності. Однак як громадськість, так самі архітектори проти цього законопроєкту, пояснюючи це тим, що тепер преференції отримують забудовники, а представники громадськості не мають права голосу.
За словами Миколи Шеремети, закон є комплексним, вносить зміни до деяких регуляторних актів, в тому числі щодо архітектурної діяльності, містобудування в аграрному секторі, секторі місцевого самоврядування. Відтепер архітектурні майстерні не матимуть візії приватної творчої ідеї, адже вона буде нав'язана конкретною думкою певного великого забудовника чи девелопера, що, у свою чергу, обмежує архітекторів в авторських правах.
"Чому самі архітектори були проти цього закону? Бо ним не тільки знівелювали саму позицію архітектора, його значимість, а просто перекреслили ідею Майдану щодо децентралізації, щодо надання повноважень самоврядним організаціям у професійній діяльності. Ми на Майдані фактично відстоювали європейську інтеграцію в економічній і політичній площині. А тепер ці речі просто знівельовані, ми знову повернулися до часів Януковича. І це дуже велика прикрість", – зазначив Микола Шеремета.
Місцеве самоврядування втрачає будь-які важелі впливу у процесі містобудування. Голова обласної спілки архітекторів пояснив, що, напркилад, для Львова це найперше збереження культурної спадщини. Відтак, місцева влада не зможе контролювати чи накладати санкції, в тому числі через паплюження історичної спадщини.
Натомість забудовник матиме можливість вирішувати усі процеси через приватні структури. Микола Шеремета зазначив, що під соусом ліквідації корупційної системи просто створюється нова система приватного характеру. Міська влада не зможе контролювати ту ж незаконну забудову, не будуть проводитися громадські слухання, натомість забудовник може здійснювати роботи без врахування думки громадян.
"Для контролю буде створена містобудівна палата, яка мала би регулювати видачу ліцензій та сертифікатів приватним інспекціям для того, щоб проводити контроль за будівництвом. Тепер міська влада не матиме повноважень накладати штрафні санкції чи ініціювати виїзди комісій, зокрема у питаннях збереження історичної спадщини, накладення санкцій, й хоча це оскаржувалося часто, принаймні створювався прецедент та механізм впливу на недоброякісного забудовника. Тепер же навіть легітимність комісії з охорони культурної спадщини буде скасована.
Ми знову йдемо до централізації, ніяка мова про децентралізацію не йде. Чи будуть спекуляції, залежатиме лише від забудовника. Але те, що на український ринок запускають лише забудовників-гігантів, це факт. Дрібні будівельні компанії, в тому числі архітектори, просто не матимуть ніяких можливостей впливу та забезпечення такого роду діяльності як локальне будівництво та архітектурна діяльність", – пояснив голова Львівської обласної спілки архітекторів.
Він додав, що цим законом відбувається дискредитація на найвищому щаблі влади, і це вводить сучасних архітекторів у так звану тимчасову окупацію. До того, у час війни такі зміни легко компрометують архітекторів, які є візіонерами майбутньої відбудови України, та псують портрет архітектора на міжнародному рівнях.
Як повідомляється на "Урядовому порталі", прийнятий законопроєкт №5655 передбачає зміну підходів до містобудування, зокрема "максимальну цифровізацію процесів та автоматизацію дій з надання необхідних дозволів, тобто у максимальній кількості процесів буде мінімізовано "людський фактор". Також йдеться про прозорість та антикорупцію, відтак усі етапи будівельного процесу фіксуватимуться в Державній електронній системі у сфері будівництва, кожен учасник матиме е-кабінет. Крім того, законопроєкт має посилити відповідальність у разі незаконних кроків будь-ким з учасників процесу. Ініціаторами Законопроєкту є низка народних депутатів від політичної сили "Слуги Народу".
- 8 листопада виконавчий комітет ЛМР прийняв рішення відмовити у будівництві кафе-бару на пл. Князя Ярослава Осмомисла, 3 – пл. Звенигородській, 4
- Раніше Львівський апеляційний суд заборонив будь-яке будівництво на території недобудованої школи у Брюховичах, як щодо земельної ділянки, так і щодо об`єкта незавершеного будівництва
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку, телеграм-канал та твіттер.
- Актуальне
- Важливе