"Ми можемо досягти достатнього видобутку власного газу, щоб не залежати від інших країн", − енергетичний експерт Михайло Гончар
Позиція України має залишатись незмінною − ми повинні розвивати також і атомну енергетику.
Про це заявив експерт у питаннях міжнародних енергетичних та безпекових відносин, президент Центру глобалістики "Стратегія ХХІ" Михайло Гончар в ексклюзивному інтерв’ю програми "Вечір з Миколою Княжицьким", передає "Еспресо.Захід".
Гончар наголосив, що орієнтовно 52-56% виробництва електроенергії в Україні − це атомна генерація і вона завжди прибуткова. Проте її було "вигідно зробити збитковою, аби паразитувати".
Також Гончар переконаний, що Україна може і згодом буде посилювати видобуток власного газу. Проте чинна влада покладається на ринкову газову ціну щороку, а не думає довгостроково, в тому числі про національну безпеку.
"Торік ціна на газ на ринку була максимально дешевою − 50 доларів за 1 тис. кубів газу, а зараз 2 тис. доларів. Тоді вони думали, нащо інвестувати у видобуток, коли газ такий дешевий? Ці інвестиції, мовляв, не окупляться. Проте це короткозорий підхід. Так, минулого року ціна була 50 доларів, а цього року значно вища. Що буде наступного року − теж ніхто не знає. Але це наш газ, він у нас. Інвестиції у цей газовидобуток можуть окуповуватись дуже довго. Не 5-7 років, може, 10-15 років. Проте це інвестиція не просто в національний газовидобуток, а в національну безпеку", − наголосив Гончар.
Він додав, що для посилення видобутку власного газу необхідно реалізовувати такі програми в синхронному підході всіх гілок влади, зокрема повинне бути законодавче регулювання, регуляторна політика.
"Ми цілком можемо досягти достатнього видобутку власного газу, щоб не залежати від інших країн. У 2012 році американські фахівці, які проаналізували всі геологічні дані по наших шельфових можливостях, створили графік згідно з дослідженнями. Він показував, що після 2030 року Україна може вийти на видобуток газу в понад 70 млрд кубічних метрів на рік. Нагадаю, що рекорд видобутку газу в Україні (це 75-й рік) − 68, 7 млрд кубічних метрів. Зараз ми видобуваємо впродовж багатьох років між 20 та 21 млрд кубів сукупно. Державне газовидобування ¾ загального видобутку і 4-а частина − приватні газовидобувники. Споживаємо приблизно 30 млрд кубів на рік. Ситуація така, що ⅔ потреб покриваємо власним видобутком. От цю третину імпорту нам треба з одного боку скоротити, а з іншого наростити, бодай на ті самі 5 млрд кубів, і вийти в 0. Щоб ми не залежали ні від Сходу, ні від Заходу", − пояснив експерт.
Також він наголосив, що Україна повинна зберегти та розвивати атомну енергетику.
"Такого ж підходу дотримуються ще 10 країн ЄС на чолі з Францією. У цьому випадку нам з Францією потрібна тісна взаємодія, аби не допустити перекосів щодо нас політики ЄС в контексті реалізації Зеленого пакту для Європи. І тут союзники у нас не тільки Франція, це й практично всі країни, які мають атомну енергетику − Чехія, Словацька республіка, Фінляндія. Вони дотримуються таких же підходів", − додав Гончар.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку
- Актуальне
- Важливе