"Нинішні методи уряду виглядають як "військовий комунізм", – економіст
Держрегулювання цін і карткова система зорієнтовані на бідного виборця, але вони шкідливі для бізнесу й економіки загалом.
Про те, як ідеї уряду щодо штучного стримування цін вплинуть на економіку України, в коментарі "Еспресо.Захід" розповів львівський економіст, професор Київської школи економіки Михайло Колісник.
Ніхто навіть не уявляє, як держава думає реалізовувати ці ідеї
"Економісти діляться на дві категорії. Це лібертаріанці, які за те, щоби відпустити ситуацію і ринок все вирівняє, ціни стануть оптимальними. На противагу їм є течія кейнсіанців – прихильників "сильної руки", які за те, щоб держава побільше втручалась і регулювала. Зараз зваженою позицією є бачення, що втручання держави має бути мінімальним і тільки у тих випадках, коли інакше просто не можна. У випадку з цим рішенням уряду – це виглядає дуже поганим кроком, не ринковим і його наслідки можуть бути негативними для всієї економіки. Адже ніхто не знає, як держава планує рахувати ці націнки. Немає механізму", – зазначив економіст.
Держрегулювання цін у першу чергу вдарить по малому й середньому бізнесу
За словами Михайла Колісника, ці зміни в першу чергу вдарять по середньому і малому бізнесу – великі мережі можливо навіть будуть втішені від цієї ситуації. Вони й так на ключові товари ставлять мінімальну націнку, навіть нижчу, ніж пропоновані 10%. Вони вже давно так працюють і працюватимуть надалі – заманюють клієнтів хорошими цінами на найбільш популярні товари в розрахунку, що вони прийдуть і купуватимуть паралельно інші.
"Тому, я вважаю, ці заходи – не більш ніж політичний крок, щоб зберегти прихильність найбіднішого електорату", – переконаний він.
Читайте також: РРО для ФОПів – маленька деталь великої операції з дестабілізації в Україні, – Ростислав Пшемінський
Насправді ж, за його словами це може призвести до того, що дрібні магазини або просто закриють, або ж вони значно зменшать асортимент продуктів. Тобто ті самі пенсіонери тепер будуть змушені шукати великі маркети, а магазини біля дому зникнуть. Опосередковано це означатиме появу великої кількості безробітних і зменшення кількості податків. Відзначимо, що паралельно уряд проводить заходи, які ускладнюють роботу дрібного бізнесу та ФОПів. І все разом не принесе нічого доброго – лише згортання бізнесу та безробіття.
Методи уряду виглядають як "військовий комунізм"
"Декілька років поспіль ми мали нормальну роботу Нацбанку та уряду, які дозволяли ринку самостійно розвиватись, а тут вирішили почати регулювання цін та введення карткових систем – і це виглядає як методи, які впроваджували більшовики в епоху "військового комунізму". Та навіть Лєнін врешті зрозумів, що це не діє. До таких дій вдавались фактично всі диктаторські режими. Або на початку своєї влади, або вже в кінці. Та щоразу це погано закінчувалося. Зараз показовою ситуацією у цьому контексті є Венесуела. На жаль, економіка живе по тих же законах дарвінізму, що і природа. І ніде від того не дінешся. Пенсіонерам важко і їм треба допомагати, але при тому не треба валити усю економіку регулюванням та картковою системою", – пояснює економіст.
Читайте також: Чому видати чек – це проблема для ФОПа
Дуже погано, що наша влада орієнтується на Білорусь і Венесуелу
"Мотивами влади я розглядаю те, що з одного боку це популізм, а з іншого – все від безвиході. Влада розуміє, що ми бідна країна і наш виборець – бідний. І все це робиться для них. А крайнім виявиться бізнес і простий споживач. Підприємців обкладуть новими поборами і впровадять нові корупційні схеми, адже насправді у нас чиновники вороже налаштовані до бізнесу. Вони так і кажуть: держава вже не хоче платити – нехай платить бізнес", – зауважує пан Колісник.
І додає: "Та, як відомо, в економіці гроші не беруться нізвідки: якщо ми для когось знижуємо націнку, то маємо забрати ці ж гроші в інших. У кого? У багатих? Ні! У тих підприємців, які не зможуть вижити у даній ситуації. І у їх персоналу, який стане безробітним. Треба розуміти, що регулювання цін працює зараз у Білорусі, Венесуелі, Північній Кореї, але я би не орієнтувався на такі країни".
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.
- Актуальне
- Важливе