Еспресо. Захід
Ексклюзив

Пережити війну: керівник відділення реабілітації лікарні св. Миколая про те, як відновлюються діти з тілесною травмою

Ірина Запотічна
16 червня, 2024 неділя
08:16

Після початку повномасштабного вторгнення РФ у 2022 році Сергій Худа був одним із перших реабілітологів, які приймали дітей у лікарні св. Миколая. Попри цей досвід чоловік ділиться, що медики й досі не можуть бути готовими до того, які поранення чи травми доводиться лікувати

Зміст

Нещодавно в дитячій лікарні святого Миколая Першого медоб’єднання Львова відкрили центр реабілітації для дітей UNBROKEN KIDS. "Еспресо.Захід" поговорило з виконувачем обов'язків завідувача нового відділення, керівником блоку гострої реабілітації, фізичним терапевтом Сергієм Худою про те, як малюки справляються та вчаться жити після отримання травм війни.

З якими пораненнями до вас зазвичай звертаються і що передбачає реабілітація? 

У нас є пацієнти, пов'язані з травмами війни: мінно-вибухові травми, осколкові поранення, ампутації, непрямі травми. Також є діти з опіками, і ми фактично єдина реабілітаційна команда, яка працює з такими дітьми, починаючи з операційної й закінчуючи тим, коли пацієнт приходить до нас на заняття з дому. Є діти з неврологічними, нейрохірургічними порушеннями – це пухлини головного та спинного мозку, церебральний параліч. Є багато дітей з політравмами, переломами. Тобто абсолютно все, що тільки існує. Також працюємо у реанімаціях – це реанімація новонароджених діток і патологія новонароджених, а також реанімація дітей старшого віку. 

Ми працюємо на кількох етапах. Перший – гострий. Це перші 48 годин після того, як дитина отримала травму. Вона потрапляє у відділення реанімації або в інші відділення. Після того ми приходимо в реанімацію й починаємо працювати. Це може бути профілактика вторинних ускладнень: контрактури, пневмонії, респіраторна реабілітація. Далі працюємо, наприклад, у відділенні нейрохірургії.

Після того наступний крок – пацієнт потрапляє безпосередньо до нас у відділення реабілітації. У нас є 20 стаціонарних ліжок і працює величезна реабілітаційна команда, яка складається з фізичних терапевтів, ерготерапевтів, лікарів фізичної реабілітаційної медицини, є терапевт мови та мовлення, психолог, медсестри, асистент фізичних терапевтів та ерготерапевтів. Дитина має бути в центрі й ми формуємо команду залежно від того, що їй потрібно. 

Фото: Роман Балук

Через відсутність необхідного медичного обладнання для лікування та реабілітації раніше деяких важких пацієнтів евакуювали за кордон. Як тепер справи з цим після відкриття стаціонарного відділення реабілітації? 

На сьогодні у відділенні стабільно є 1-2 дитини, які отримали осколкові чи схожі поранення. Порівняно з 2022 роком, на щастя, діти травмуються менше, але попри це, в нас завжди є малюки з травмами війни. От буквально тиждень тому до нас зверталися з Харківської області після авіанальоту. 

Зараз маємо всі можливості для якісного лікування. Команда постійно навчається, ми комунікуємо із закордонними спікерами. Багато хто з нас безпосередньо пише стандарти надання реабілітаційної допомоги. Я був у Британії, США, Німеччині, Італії. У нас також є дуже круте обладнання, яке допомагає, і команда, яка знає що робити. 

До прикладу, маємо апарат, який називається "Рехаком". Для нас це знахідка, якою дуже часто користуємося.

Унаслідок певної події людина може втратити деякі когнітивні функції: втрата уваги, втрата можливості розрізняти обличчя. Наприклад, дитина не впізнає маму. На цьому апараті (він виглядає як екран і клавіатура) маємо змогу тренувати такі речі. 

Може бути таке, що прийшов хлопчик, я йому говорю: "Привіт, мене звати Сергій", він каже: "Привіт, я - Андрій". За 15 секунд дитина вже не розуміє хто я такий. Власне, за допомогою цього апарата маємо змогу працювати з такими речами. Дитина пробує планувати день, планувати покупки - це все, що повертає пацієнта в активність. І для пацієнтів це цікавіше, адже малюки найчастіше розвиваються у грі. 

Загалом цей апарат найчастіше використовують ерготерапевти для пацієнтів, які отримали травму головного мозку внаслідок різних причин - чи це кульове осколкове поранення, чи травма після аварії. 

Читайте також: Врятувати юні життя: як у львівській лікарні святого Миколая допомагають маленьким пацієнтам

Пане Сергію, розкажіть детальніше про дітей, які отримали інвалідність. Як працюєте з ними та як вчите адаптуватися до життя з інвалідністю? Чи працюєте якось із батьками? 

У нас пацієнтоцентричний підхід. Це означає, що пацієнт - не лише дитина, а й уся сім'я. Спочатку дитина приходить на огляд, спеціаліст її оглядає, слухає, а чому причина, що є наслідком, лікар аналізує медичну частину, фізичний терапевт - рухову, ерготерапевт - навички самообслуговування і так далі. 

Після того складаємо індивідуальний реабілітаційний план. Там зазначаємо, які потреби є в дитини, наприклад, їй необхідне крісло колісне, яку програму терапії потрібно використовувати. Згідно з цим планом працюємо від 14 до 21 дня за один цикл, якщо це стаціонарна допомога. 

Навчаємо батьків, розповідаємо, що ми робимо, для чого, як, показуємо наші обстеження, комунікуємо, разом розглядаємо цей план. Двічі на тиждень маємо мультидисциплінарні збори. Тут збирається абсолютно весь персонал - це і медсестри, і лікарі. Тут ми обговорюємо кожну програму терапії, яка була складена для дитини, аналізуємо, чи ефективна вона, чи щось потрібно змінити, можливо, є якісь проблеми чи треба відвести дитину до психолога. 

Фото: Роман Балук

Ви згадали про колісне крісло. Лікарня надає його, чи придбати таке крісло мусять батьки або опікуни?

Є декілька можливостей отримати колісне крісло. Якщо воно звичайне, то ми можемо й даємо пацієнтам у користування всі крісла, які в нас є. Окрім того, надаємо в користування тростини, милиці. Навіть якщо пацієнт не зі Львова. 

Звісно, якщо передбачене специфічне крісло для дитини, яка має порушення опорно-рухового апарату, деформацію руки чи ноги, коли потрібні якісь додаткові м'які укладки, то ми не забезпечуємо цим.

Скільки часу дитина може перебувати в лікарні найдовше?

У нас реабілітація вимірюється реабілітаційними циклами. Маємо ціль і маємо її досягти. Тому це може бути від 14 до 21 дня, якщо мова про стаціонар. Якщо ж амбулаторно, до прикладу, хтось мешкає у Львові, має певну проблему й хоче отримати реабілітаційну допомогу, то на цьому етапі вона триває 15 днів. Але це не означає, що дитина мусить ходити щодня, це може бути 2-3 заняття в тиждень. 

Фото: Роман Балук

У чому складність реабілітації дітей з травмами війни? 

У 2022 році я одним із перших зустрів діток у плані реабілітації. Це була моя основна ніша, бо завжди працював із найважчими пацієнтами. Не завжди вони були з батьками, тому що це війна. У нас була дівчинка Веронічка. Їй було 10 років. Для неї ми були другою сім'єю, свій день народження вона зустрічала без батьків. Танк вистрелив у підвал, де ховалася її рідня, усі прикрили її - і вона єдина вижила. Складність полягає в тому, що це не якась звичайна травма, спінальна, або перелом - таке зазвичай прописано якимись протоколами, стандартами. А коли зустрічаєш те, чого ніколи не зустрічав... Ми бачили поєднання кількох травм: це може бути ампутація, може бути параліч тіла, куля, яка потрапила в мозок і спричинила параліч і глибокий опік. До нас можуть прибувати діти з просто шаленими комбінаціями.

Попри те, що ти вже бачив 20-30 таких пацієнтів, зазвичай усе це, як вперше. Ну, і власне складність зараз у тому, щоб визначити, що потрібно, що основне і як найкраще і найякісніше надати допомогу.

У мене був Микита з Бахмута, в нього було осколкове поранення, він втратив чутливість і рух. Були брати Янковські з Сергіївки - це Одеська область. У них ракета влучила в будинок, мама й вітчим загинули, вижили тільки діти. Пам'ятаю Настю з Лисичанська - був снаряд, невідомо, чи це міна, чи що, в її легені влучив осколок на 6 см. Дівчинка отримала параліч руки, через що був пошкоджений нерв. Артем з Харкова, який грав у футбол і в один момент отримав поранення від "градів" у печінку, кишківник та руку...

Це однозначно біль, як душевний, так і фізичний, однак ці діти зазвичай були сильними. Жодного разу я не почув ні від кого, що "мені не вдасться", "я не буду". Насправді ці діти відпрацьовували не на 100%, а на 1000%.

Теги:
Читайте також:
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • Біла Церква
 • USD 41.35
  Купівля 41.35
  Продаж 41.89
 • EUR
  Купівля 45.07
  Продаж 45.82
 • Актуальне
 • Важливе
2024, субота
20 липня
21:29
На Рівненщині одружився морський піхотинець, який 9 місяців провів у російському полоні
21:05
двірники
На Тернопільщині через забудькуватість працівника парку сталося непорозуміння біля меморіалу загиблим воїнам
20:42
У Чернівцях хочуть створити окремий відділ із запобігання корупції у міськраді
20:16
світло
В які години не буде світла: графіки й групи вимкнень електрики на Львівщині 21 липня
19:52
Інтерв’ю
Поширювати нашу культуру: як українська музикантка популяризує українську пісню в Португалії
19:26
На Волині зіткнулися дві автівки: одна жінка загинула, ще 5 людей травмовано
19:11
хмари
Без істотних опадів: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 21 липня
18:44
На Рівненщині оновили перелік водойм, рекомендованих для купання
18:03
вода
У Чернівцях протягом двох ночей не буде води
17:48
Ірина Фаріон
З Франківська організують безплатний доїзд до Львова на прощання з Іриною Фаріон
17:15
Як зберегти водні ресурси України під тиском зміни клімату: експерти назвали дієві заходи
16:40
Блаженніший Святослав
Глава УГКЦ Блаженніший Святослав засудив вбивство Ірини Фаріон
16:22
Мирон Маркевич
Маркевич розповів, чи готовий він продовжити тренерську кар'єру
15:53
рятувальники допомогли жінці у горах
На Закарпатті туристку в горах покусав собака вівчарів
15:19
Ексклюзив
пістолет
"Прикро, що два тижні діти бавилися поряд з імовірним убивцею", – сусідка Ірини Фаріон
14:48
мотоцикл, що збив школярок
На Волині п'яний підліток на мотоциклі збив двох школярок
14:17
"Карпати", Мирон Маркевич
"У нас було різне бачення амбіцій": Маркевич прокоментував відставку з посади тренера "Карпат"
13:50
Ірина Фаріон
Стала відома дата прощання з мовознавицею Іриною Фаріон
13:18
поліція
Спеціальна операція триває: у поліції розповіли про пошук зловмисника, який стріляв у Фаріон
12:53
електроенергія
Світла буде більше: Львівобленерго оновило графіки відключень на 20 липня
12:23
прикордонники
Пропагандисти поширюють фейк про смерть українця від кулі прикордонника поблизу Молдови, в ДПСУ відреагували
11:43
OPINION
Іван Леньо
Ворог стріляє туди, де є ми, українці. А значить війна всюди. Блог Івана Леньо
11:09
кордон прикордонник
Скільки людей перетнули західний кордон України 19 липня
10:53
ДТП Львівщина
На Львівщині п’яний водій вчинив ДТП й травмував трьох людей
10:15
свічка
Під час виконання бойового завдання загинув старший солдат з Волині Віктор Бойчук
09:59
кордон, черги
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 20 липня
09:42
Оновлено
Свято музики у Львові 2024
Куди піти у Львові з 15 по 21 липня: 36 і 6 котів та собак і Сансет на !FESTrepublic
09:18
переправник ухилянтів
На Закарпатті судитимуть чоловіка, який допомагав військовозобов'язаним тікати до Румунії через Тису
08:51
хмари
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 20 липня
08:14
Ексклюзив
психологічна підтримка
"Нам треба вчитися витримувати чужий біль": психологиня про те, як бути поряд з людьми, які пережили втрату
02:30
Вбивство Ірини Фаріон: поліція назвала основні версії мотивів
00:23
Оновлено
Смерть Ірини Фаріон у Львові: поліція перекваліфікувала злочин в умисне вбивство
2024, п'ятниця
19 липня
23:51
Оновлено
Ірина Фаріон
Ірина Фаріон померла в лікарні після збройного нападу: не витримало серце
23:16
Ірина Фаріон
Ірина Фаріон перебуває у глибокій мозковій комі, – лікарка Першого ТМО Львова
22:09
Ірина Фаріон
"Терору не місце в Україні". Реакції на замах на Ірину Фаріон
21:25
Світла не буде 5-6 годин: графіки й групи вимкнень електрики на Львівщині 20 липня
20:52
Ірина Фаріон
"Стріляв молодик років 20-25": подробиці збройного нападу на Фаріон розповів депутат міськради
20:15
Волинянин Олександр Шейко в 17 років став віцечемпіоном світу з веслування на каное
19:58
Відповідає за зовнішню політику: Львів відвідав державний секретар Ватикану
19:45
На Рівненщині музей Дубенського замку отримав цінні монети XVII століття
Більше новин