Еспресо. Захід
Ексклюзив

Пережити війну: керівник відділення реабілітації лікарні св. Миколая про те, як відновлюються діти з тілесною травмою

Ірина Запотічна
16 червня, 2024 неділя
08:16

Після початку повномасштабного вторгнення РФ у 2022 році Сергій Худа був одним із перших реабілітологів, які приймали дітей у лікарні св. Миколая. Попри цей досвід чоловік ділиться, що медики й досі не можуть бути готовими до того, які поранення чи травми доводиться лікувати

Зміст

Нещодавно в дитячій лікарні святого Миколая Першого медоб’єднання Львова відкрили центр реабілітації для дітей UNBROKEN KIDS. "Еспресо.Захід" поговорило з виконувачем обов'язків завідувача нового відділення, керівником блоку гострої реабілітації, фізичним терапевтом Сергієм Худою про те, як малюки справляються та вчаться жити після отримання травм війни.

З якими пораненнями до вас зазвичай звертаються і що передбачає реабілітація? 

У нас є пацієнти, пов'язані з травмами війни: мінно-вибухові травми, осколкові поранення, ампутації, непрямі травми. Також є діти з опіками, і ми фактично єдина реабілітаційна команда, яка працює з такими дітьми, починаючи з операційної й закінчуючи тим, коли пацієнт приходить до нас на заняття з дому. Є діти з неврологічними, нейрохірургічними порушеннями – це пухлини головного та спинного мозку, церебральний параліч. Є багато дітей з політравмами, переломами. Тобто абсолютно все, що тільки існує. Також працюємо у реанімаціях – це реанімація новонароджених діток і патологія новонароджених, а також реанімація дітей старшого віку. 

Ми працюємо на кількох етапах. Перший – гострий. Це перші 48 годин після того, як дитина отримала травму. Вона потрапляє у відділення реанімації або в інші відділення. Після того ми приходимо в реанімацію й починаємо працювати. Це може бути профілактика вторинних ускладнень: контрактури, пневмонії, респіраторна реабілітація. Далі працюємо, наприклад, у відділенні нейрохірургії.

Після того наступний крок – пацієнт потрапляє безпосередньо до нас у відділення реабілітації. У нас є 20 стаціонарних ліжок і працює величезна реабілітаційна команда, яка складається з фізичних терапевтів, ерготерапевтів, лікарів фізичної реабілітаційної медицини, є терапевт мови та мовлення, психолог, медсестри, асистент фізичних терапевтів та ерготерапевтів. Дитина має бути в центрі й ми формуємо команду залежно від того, що їй потрібно. 

Фото: Роман Балук

Через відсутність необхідного медичного обладнання для лікування та реабілітації раніше деяких важких пацієнтів евакуювали за кордон. Як тепер справи з цим після відкриття стаціонарного відділення реабілітації? 

На сьогодні у відділенні стабільно є 1-2 дитини, які отримали осколкові чи схожі поранення. Порівняно з 2022 роком, на щастя, діти травмуються менше, але попри це, в нас завжди є малюки з травмами війни. От буквально тиждень тому до нас зверталися з Харківської області після авіанальоту. 

Зараз маємо всі можливості для якісного лікування. Команда постійно навчається, ми комунікуємо із закордонними спікерами. Багато хто з нас безпосередньо пише стандарти надання реабілітаційної допомоги. Я був у Британії, США, Німеччині, Італії. У нас також є дуже круте обладнання, яке допомагає, і команда, яка знає що робити. 

До прикладу, маємо апарат, який називається "Рехаком". Для нас це знахідка, якою дуже часто користуємося.

Унаслідок певної події людина може втратити деякі когнітивні функції: втрата уваги, втрата можливості розрізняти обличчя. Наприклад, дитина не впізнає маму. На цьому апараті (він виглядає як екран і клавіатура) маємо змогу тренувати такі речі. 

Може бути таке, що прийшов хлопчик, я йому говорю: "Привіт, мене звати Сергій", він каже: "Привіт, я - Андрій". За 15 секунд дитина вже не розуміє хто я такий. Власне, за допомогою цього апарата маємо змогу працювати з такими речами. Дитина пробує планувати день, планувати покупки - це все, що повертає пацієнта в активність. І для пацієнтів це цікавіше, адже малюки найчастіше розвиваються у грі. 

Загалом цей апарат найчастіше використовують ерготерапевти для пацієнтів, які отримали травму головного мозку внаслідок різних причин - чи це кульове осколкове поранення, чи травма після аварії. 

Читайте також: Врятувати юні життя: як у львівській лікарні святого Миколая допомагають маленьким пацієнтам

Пане Сергію, розкажіть детальніше про дітей, які отримали інвалідність. Як працюєте з ними та як вчите адаптуватися до життя з інвалідністю? Чи працюєте якось із батьками? 

У нас пацієнтоцентричний підхід. Це означає, що пацієнт - не лише дитина, а й уся сім'я. Спочатку дитина приходить на огляд, спеціаліст її оглядає, слухає, а чому причина, що є наслідком, лікар аналізує медичну частину, фізичний терапевт - рухову, ерготерапевт - навички самообслуговування і так далі. 

Після того складаємо індивідуальний реабілітаційний план. Там зазначаємо, які потреби є в дитини, наприклад, їй необхідне крісло колісне, яку програму терапії потрібно використовувати. Згідно з цим планом працюємо від 14 до 21 дня за один цикл, якщо це стаціонарна допомога. 

Навчаємо батьків, розповідаємо, що ми робимо, для чого, як, показуємо наші обстеження, комунікуємо, разом розглядаємо цей план. Двічі на тиждень маємо мультидисциплінарні збори. Тут збирається абсолютно весь персонал - це і медсестри, і лікарі. Тут ми обговорюємо кожну програму терапії, яка була складена для дитини, аналізуємо, чи ефективна вона, чи щось потрібно змінити, можливо, є якісь проблеми чи треба відвести дитину до психолога. 

Фото: Роман Балук

Ви згадали про колісне крісло. Лікарня надає його, чи придбати таке крісло мусять батьки або опікуни?

Є декілька можливостей отримати колісне крісло. Якщо воно звичайне, то ми можемо й даємо пацієнтам у користування всі крісла, які в нас є. Окрім того, надаємо в користування тростини, милиці. Навіть якщо пацієнт не зі Львова. 

Звісно, якщо передбачене специфічне крісло для дитини, яка має порушення опорно-рухового апарату, деформацію руки чи ноги, коли потрібні якісь додаткові м'які укладки, то ми не забезпечуємо цим.

Скільки часу дитина може перебувати в лікарні найдовше?

У нас реабілітація вимірюється реабілітаційними циклами. Маємо ціль і маємо її досягти. Тому це може бути від 14 до 21 дня, якщо мова про стаціонар. Якщо ж амбулаторно, до прикладу, хтось мешкає у Львові, має певну проблему й хоче отримати реабілітаційну допомогу, то на цьому етапі вона триває 15 днів. Але це не означає, що дитина мусить ходити щодня, це може бути 2-3 заняття в тиждень. 

Фото: Роман Балук

У чому складність реабілітації дітей з травмами війни? 

У 2022 році я одним із перших зустрів діток у плані реабілітації. Це була моя основна ніша, бо завжди працював із найважчими пацієнтами. Не завжди вони були з батьками, тому що це війна. У нас була дівчинка Веронічка. Їй було 10 років. Для неї ми були другою сім'єю, свій день народження вона зустрічала без батьків. Танк вистрелив у підвал, де ховалася її рідня, усі прикрили її - і вона єдина вижила. Складність полягає в тому, що це не якась звичайна травма, спінальна, або перелом - таке зазвичай прописано якимись протоколами, стандартами. А коли зустрічаєш те, чого ніколи не зустрічав... Ми бачили поєднання кількох травм: це може бути ампутація, може бути параліч тіла, куля, яка потрапила в мозок і спричинила параліч і глибокий опік. До нас можуть прибувати діти з просто шаленими комбінаціями.

Попри те, що ти вже бачив 20-30 таких пацієнтів, зазвичай усе це, як вперше. Ну, і власне складність зараз у тому, щоб визначити, що потрібно, що основне і як найкраще і найякісніше надати допомогу.

У мене був Микита з Бахмута, в нього було осколкове поранення, він втратив чутливість і рух. Були брати Янковські з Сергіївки - це Одеська область. У них ракета влучила в будинок, мама й вітчим загинули, вижили тільки діти. Пам'ятаю Настю з Лисичанська - був снаряд, невідомо, чи це міна, чи що, в її легені влучив осколок на 6 см. Дівчинка отримала параліч руки, через що був пошкоджений нерв. Артем з Харкова, який грав у футбол і в один момент отримав поранення від "градів" у печінку, кишківник та руку...

Це однозначно біль, як душевний, так і фізичний, однак ці діти зазвичай були сильними. Жодного разу я не почув ні від кого, що "мені не вдасться", "я не буду". Насправді ці діти відпрацьовували не на 100%, а на 1000%.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.16
    Купівля 41.16
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.07
    Продаж 43.85
  • Актуальне
  • Важливе
2024, неділя
24 листопада
21:20
До Дня Гідності у Львові посмертно нагородили "Почесним знаком Святого Юрія" 30 захисників
20:55
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
На Хмельниччині ППО збила ворожий безпілотник
20:13
блокування кордону, Польща
Польські фермери припинили блокування пункту пропуску на кордоні зі Львівщиною
19:55
Павло Розлач
На день бригада тратить понад 100 FPV, – комбриг 80-ки полковник Павло Розлач
19:10
Що кіт розуміє краще за свого господаря
18:32
Світло
Коли на Львівщині 25 листопада не буде світла: графіки вимкнень
18:10
У центрі Луцька трапилась пожежа в багатоповерхівці
17:23
Огляд
Сніг
Вдень до 9° тепла: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 25 листопада
16:52
Мобілізували на початку жовтня: на війні загинув Олег Зварич з Рівненщини
16:31
Оновлено
Знімок "Надвірнянські скелі" увійшов до 10 найкращих зображень української природи за результатами "Вікі любить Землю" 2024
П'ять світлин природи заходу України - в десятці найкращих конкурсу "Вікі любить Землю" 2024
16:04
Померла 13-річна дівчинка з родини, яка отруїлася грибами на Тернопільщині
15:50
Львів'ян запрошують здати кров у Мобільному центрі в Дублянах
15:32
Оновлено
схема об'їзду на Левандівку
З понеділка 25 листопада частину вулиці Сяйво перекриють. Схема об'їзду
15:17
У Львові відбудеться спортивний фестиваль, спрямований на соціальну реабілітацію ветеранів
14:40
Целип Ігор
Співак з Тернопільщини заспівав у Лондоні для міністра оборони Великої Британії
14:22
На ремонт колектора у одному з львівських парків планують виділити ще п'ять млн грн
13:40
Блокування польських фермерів: прикордонники розповіли про ситуацію в пункті пропуску на Львівщині
13:37
домашнє насильство
У Львові проведуть акцію, присвячену боротьбі з насильством проти жінок
12:59
У Хмельницькому у вогні загинув 21-річний чоловік
12:22
Оркестр "INSO-Lviv" презентував власну "Академію музики"
11:58
У Львові завершили 5-річну реставрацію ротонди в Бернардинському дворику
11:26
Буковинські десантники показали роботу FPV-дронів по окупантах на Вовчанському напрямку
11:00
паспортний контроль кордон
Скільки людей перетнули західний кордон України 23 листопада
10:44
Біля Львова 13 вогнеборців гасили пожежу в дерев’яному будинку
10:30
В УКУ 28 листопада відбудеться благодійний книжковий ярмарок
09:57
Оновлено
світло
Львівобленерго оновило графіки вимкнень світла на 24 листопада
09:50
зона прикордонного контролю, перетин кордону
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 24 листопада
09:30
прощання
Львівщина 24 листопада прощається з трьома полеглими бійцями
09:06
Ексклюзив
Стати більш незалежними в побуті: як Віталій Пчолкін через проєкт "ІнваФішки" допомагає людям з інвалідністю
08:59
видобуток піщано-гравійної суміші
На Рівненщині внаслідок зсуву піску на сміттєзвалищі загинув 13-річний хлопчик
08:39
хмари
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 24 листопада
07:30
Огляд
Фортеця, якої більше немає: історія та міфи забутого Надвірнянського замку
07:20
Свята великомучениця Катерина
День ангела Катерини за новим календарем: історія свята та традиції
2024, субота
23 листопада
21:09
Спортсмен із Тернополя здобув бронзову медаль на чемпіонаті України з плавання
20:38
У госпіталі помер захисник Максим Зеленський, який був начальником дільниці на шахті "Степова"
19:35
новини Львівщини
На фронті загинув захисник із Волині Андрій Глез
19:08
У Волинській ОВА через залишену лампадку сталось задимлення приміщення
18:37
Оновлено
зимові Карпати
Залізничники відновили рух потягів на ділянці Сянки-Мукачево, де з рейок зійшла електричка
18:15
У легковому авто в Ужгороді прикордонники знайшли 5 ящиків безакцизних сигарет
17:22
акції пам'яті у Львові
У центрі Львова запалили лампадки у пам’ять про жертв Голодоморів
Більше новин