Mariupol Reborn: у Львові представили концепції відбудови Маріуполя
У межах відкриття проєкту відбудови Маріуполя "Mariupol Reborn" команди українських та іноземних урбаністів презентували свої концепції відновлення міста
Про концепції розповідають організатори проєкту, передає "Еспресо.Захід".
Проєкт запрацював у Львові у середу, 28 червня. Це стала платформа, яка відповідатиме за розробку плану дій відновлення інфраструктури, створення архітектурного плану відбудови міста та створення міжнародної інвестиційної платформи.
Відкриття у Львові – це лише перший крок у роботі. Далі у планах міської влади Маріуполя є залучення міжнародної експертизи: для цього схожий простір з'явиться і у Варшаві. Проте саме тут вперше прозвучали варіанти планів відновлення міста-героя.
У роботі над своїми концепціями урбаністи передовсім враховували думки та бачення самих маріупольців.
"Жителі міста біля моря наполягають – історія Маріуполя набагато старіша, ніж нав`язувала радянська влада, а також мають бути враховані трагічні події, які спіткали місто у 2022 році та під час окупації", – кажуть розробники.
Над проєктами працювали чотири команди: збірна українсько-іноземна "Розквіт", команда на чолі з розробником бренду Маріуполя Сергієм Родіоновим, команда Віктора Зотова та команда архітекторів "Big City Lab".
Читайте також: День звільнення Маріуполя: 9 років тому полк "Азов" разом з іншими спецпризначенцями звільнили місто від ворога
Проєкти відновлення
Концепція "Розквіту"
Команда сфокусувалась на потребах містян: 14 мешканців Маріуполя у ролі консультантів ділилися з командою своїми спогадами про рідне місто, що вони в ньому любили та які мають очікування після повернення.
Проєкт "Розквіту" базується на основі одного з мікрорайонів Маріуполя, розташованого на Лівому березі. Архітектори частково змінили структуру вулиць, врахувавши простір для пішоходів та велосипедистів. Для початку нідерландські фахівці пропонують розглядати нещільну забудову, а далі – рухатись за потребами й запитами маріупольців.
На їхню думку, потрібно закладати майбутні робочі місця вже зараз: промислову зону варто робити в контексті "чистої" економіки, а також особливу увагу спрямовувати на порт, який стане воротами відновлення східного регіону. Тим часом територію заводу Азовсталь пропонують зробити мультифункціональною, але з меморіалом та музеєм захисникам Маріуполя.
"Для цього маріупольський порт треба перенести в більш зручне місце, яке б дозволило розширити його та відкрити нові можливості для вантажної прохідності", – вважають автори концепції.
Ще одна особливість ідеї – мультифункціональні зони, які зроблять місце проживання комфортнішим та яскравішим. Важливим моментом також є озеленення міста. Проте передовсім враховуватимуться все ж питання безпекові.
"Росія завжди буде вашим сусідом, вони завжди будуть вам загрожувати. Це треба враховувати при плануванні відбудови", – пояснює урбаніст Фулко Трефферс.
Фото: Концепція "Розквіту"
Концепція команди Сергія Родіонова
Архітектори також наголошують на необхідності особливої уваги до питань безпеки. Тому пропонують розташувати у Маріуполі потужну військову базу, яка має стати містом-фортецею, з особливими шляхами розвитку, закріпленими законодавчо.
Команда пропонує ущільнити забудову, а також зробити доступність за форматом "15 хвилин", коли дістатися до потрібного місця можна буде за такий короткий час, зокрема йдеться й швидкість пересування між лівим та правим берегом міста. За їхнім баченням, варто теж оживляти водну структуру, збільшувати кількість зелених насаджень та будувати нові транспортні артерії: залізничну дорогу та автобан.
Тим часом Азовсталь у проєкті стає індустріальною зоною, але із передбаченими місцями пам'яті.
"Важливим місцем у Маріуполі має стати острів, куди планується перенести залізничний та річковий вокзали. І звідки будуть відправлятися пароми. Серцем міста має стати стара козацька фортеця, яка збереглася на картах, яка і була вібраційним центром Маріуполя", – кажуть урбаністи.
Фото: Концепція команди Сергія Родіонова
Концепція команди Віктора Зотова
Ця візія концентрується на морській складовій міста. Автори пропонують об'єднати море з річковими набережними, а водний транспорт використовувати зокрема і як туристичний. Окрім того, ліквідувати залізницю, яка розділяє морський берег, інтегрувати систему громадського транспорту, оновити всі інженерні мережі за останніми світовими тенденціями. А разом із тим залишити Маріуполь промисловим металургійним гігантом.
"Ми також пропонуємо ущільнити місто, щоб уникнути занедбаних територій та пустот. Використати можливість розвитку геометричного центру міста, де був завод, і що було буквально було насильством над прекрасною територією. Зараз можемо виправити це. Натомість історичний центр стане туристичним осередком, як в більшості європейських міст", – розповідає Віктор Зотов.
Фото: Концепція команди Віктора Зотова
Концепція архітекторів "Big City Lab"
Команда передовсім звертає увагу на відновлення економіки та повернення освітніх центрів, аби до Маріуполя поверталися його мешканці. Але разом із тим робити також акцент на екології міста та на якості інфраструктури.
"У перші п'ять років ми маємо активно працювати над відновленням та побудовою житла. І вся інфраструктура має бути однаковою за якістю", – ділиться засновниця компанії Вікторія Тітова.
Фото: Концепція "Big City Lab"
Поки робота над концепціям та їх вибором триває, план "Mariupol Reborn" вже підтримали муніципалітети Львова, Вільнюса, Гданська та Утрехта. Також готові до співпраці партнери з Японії, Польщі й США.
- Актуальне
- Важливе