"Львів уже не може розрахуватися з кредитами, не позичивши знову", – Юрій Гринів
Ремонти вулиць Бандери і Шевченка завершуватимуть у борг – місту не вистачає грошей, аби розрахуватися з підрядниками за виконані роботи.
Оприлюднений лист департаменту фінансової політики Львівської міської ради голові бюджетного комітету про катастрофічну ситуацію з бюджетом розвитку, який швиденько відкликали, та пояснення заступника міського голови Андрія Москаленка, що "не все так погано", викликають логічне питання: що насправді коїться з міськими фінансами. І головне – чи є в міській скарбниці якісь гроші, крім позичених?
Про це "Еспресо.Захід" розповів секретар комісії фінансів та планування бюджету Юрій Гринів.
Пане Юрію, у відкликаному листі директора департаменту фінансової політики Олега Іщука вказано, що надходження до бюджету розвитку 44%, тоді як Андрій Москаленко назвав 69,6%. Кому з них вірити?
Насамперед треба розуміти різницю між загальним бюджетом і бюджетом розвитку. Загальний фонд фінансується насамперед за рахунок податків. І в цей фонд закладені зарплати вчителів, медиків, держслужбовців, які працюють у муніципальних структурах. Москаленко правий, коли каже, що дефолт нам не загрожує, бо, за даними податкової служби, податкові надходження на 98% були виконані. Натомість фонд розвитку – це будівництво доріг, садочків, капітальні ремонти, підтримка комунальних підприємств. Тобто все, що розвиває місто. На відміну від загального фонду, бюджет розвитку наповнюється не за рахунок податків, а за рахунок продажу майна, земельних ділянок, а також за рахунок кредитів. Лист Іщука – про катастрофічний стан саме бюджету розвитку. Іщук його відкликав, бо, я так розумію, отримав по шапці від Андрія Івановича. Але виконання бюджету розвитку пов'язано з тим, що ми одним кредитом перекредитовуємо інші. І цього року навіть у прогнозах не всі кредити були показані. Якби ми не взяли додаткові кредити, то було б не 44% надходжень, а, напевно, 34%. Зрештою, під час планування бюджету відразу розраховували на кредити, роздуваючи прогнозні показники. Зокрема, Іщук одразу закладав завищені надходження від продажу майна й землі. Було зрозуміло, що на такі суми продажу не може бути. До речі, свій лист Іщук відкликав з формулюванням "для уточнення даних". Тобто він не написав, що заперечує цю цифру. Лист відкликали з однією метою: коли журналісти ставитимуть питання Москаленку, він зможе сказати, що "департамент відкликав цей лист і ми не можемо коментувати цю цифру".
У бюджеті розвитку закладали доходи від продажу майна на рекордну суму 300 млн грн. На скільки вже продали майна?
У мене немає інформації, на яку суму вже продали майна. На початку року готують документацію, проводять оцінки, а самі аукціони відбуваються переважно в кінці року.
Тобто на кінець року можна очікувати на великий розпродаж майна від міської ради?
100%. Я бачу, що вже почали продавати підвали, проти чого виступала наша фракція. Ми не голосуємо за продаж підвалів. Ці приміщення мають іти мешканцям як додаткові.
Чи означає це, що до кінця року доведеться брати нові кредити?
Однозначно. Якщо уважно прочитати той лист, там написано: ми взяли кредит, але велику частину боргів не покрили, а використали на нові проєкти. І знову не лишилося грошей на покриття боргів із фінансування робіт бюджету розвитку. Цей лист до того й вів: давайте візьмемо новий кредит. Але, знаючи команду Андрія Івановича, беручи новий кредит, вони думають не про те, як закрити старі борги, а як відкрити нові проєкти.
Чим загрожує такий катастрофічний стан бюджету розвитку?
Загроза насамперед у тому, що ми знову матимемо борги перед людьми, які виконували певні роботи. За цими боргами все одно треба буде рано чи пізно заплатити. Хотілося б, щоб міська влада почала трохи рахувати витрати, які закладають у бюджет розвитку. Насамперед, щоб менше витрачали кошти на всілякі піарні речі, не пов'язані з розвитком міста. Наприклад, робимо соціологічні дослідження про те, як львів'яни щось купують чи не купують. Я розумію, що це важливо для партії "Самопоміч" та Андрія Івановича, бо соціологічні опитування – потрібна річ, щоб розуміти, як будувати свої передвиборчі кампанії. Але це точно не потрібно львів'янам.
Чи є загроза, що частину проєктів просто не завершать? Насамперед, чи вистачить грошей, щоб до кінця року завершити ремонти вулиць Бандери й Шевченка?
Насправді в бюджеті розвитку на Бандери і на Шевченка була зазначена дуже мала сума. Минулого тижня на сесії ми її збільшили у 2,5 разу. А робіт там ще на 7,5 таких сум. Тобто ми додали 45 млн, а робіт уже закрили на 75 млн. Можемо прогнозувати, що роботи по цих вулицях, напевно, будуть завершені до кінця цього року, а гроші за них платитимуть уже наступного. На жаль, у Львові така практика вже не перший рік. І якщо говорити про кредитний бар'єр, після якого кредити стають кабалою, то ми його вже перейшли. Тобто місто вже не може розрахуватися з боргами, не позичивши знову. Але при цьому ми навіть не намагаємося затягнути паски.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку
- Актуальне
- Важливе