Еспресо. Захід

Львів і світло. Що в музеї електрифікації

Марія Масюк
19 травня, 2021 середа
16:00

​​​​​​​Музей історії електрифікації Львівщини презентував розширену експозицію.

Зміст

Всього 130 років тому, щоб освітити домівки, люди використовували гасові лампи або свічки, а електричний трамвай був справжнім дивом. Справжній прорив у енергетиці стався у другій половині 19 століття. У Львові, на Юрія Мушака, 56, коли минути стінопис з Ніколою Теслою, є будівля "Львівобленерго". Тут, крім робочих приміщень, близько чотирьох років існує Музей історії електрифікації Львівщини. Екскурсовод Андрій Бомчик розповідає, що музей є інтерактивним та дозволяє по-новому глянути на Львів. До прикладу, подивитися на театр опери й балету як на приміщення, завдяки якому вулиці довкола мали освітлення. Або на будівлю Франкового університету, як на місце, де вперше у Львові спалахнула електрична лампа.

У музеї можна протестувати котушку Тесли, спробувати запустити електричний трамвай та електростанцію, побути диспетчером та навіть побачити електричний стілець.

Орієнтиром для відвідувачів слугує стінопис з Ніколою Теслою.

Екскурсовод Андрій Бомчик веде до першої виставкової кімнати. Вона присвячена історії розвитку електрифікації Львова. Андрій каже, що заснував музей дослідник енергетики Андрій Крижанівський – людина, яка все життя працювала в енергетиці й вже у старшому віці почала досліджувати історію й збирати експонати. Коли працівники "Львівобленерго" знаходили щось цікаве, то обов'язково приносили сюди. "Перші дослідження електроенергії були 2000 років тому, проте прорив стався у другій половині 19 століття. Розвиток енергетики завдячує Томасу Едісону та Ніколі Теслі. Якраз Томас Едісон є винахідником лампочки-жарівки. Як думаєте, скільки разів він зробив експеримент, щоб знайти ідеальний варіант пристрою? Близько 6 тисяч разів! Він багато разів все змінював, удосконалював, оскільки знав, що має вийти наприкінці. Едісон пропагував постійний струм, який не можна було передавати на відстані. Він був власником 121 електростанції й заробляв на цьому. До нього прийшов працювати Тесла, який вважав, що майбутнє за змінним струмом. Едісону це дуже не сподобався і він звільнив винахідника", – починає розповідь Андрій.

Після цього Тесла працює різноробом, шукає фінансову підтримку. Згодом винаходить свою котушку. У сусідньому маленькому приміщенні є такий пристрій. Екскурсовод просить викласти всі металеві предмети та телефони, оскільки тут сильне магнітне поле. Коли піднести указку до котушки, то вона починає світитися. Андрій зазначає, що витрати енергії тут значно більші, ніж при постійному струмі.

Котушка Тесли

Повертаємось до попереднього приміщення. Першою будівлею, де загорівся ліхтар 1882 року був галицький сейм, де зараз університет імені Івана Франка. У музеї є зразок, як виглядали лампочки. Можна спробувати її вимкнути. Після сейму встановили на проспекті Свободи. А ще чотири такі пристрої були біля оперного театру. У лампочці є два електроди – один зверху, а один знизу. Андрій пояснює, що працювало це наче зварювальний пристрі. Якщо звичайна лампочка має 60 Вт, то ця мала 2 500 Вт і дуже швидко, за два-три дні, згоряла.

Зразок лампи, яка першою засвітилася у Львові

"Також тріскала скляна форма. Були спеціальні люди, можна назвати їх лампівниками, які працювали з цим. Спочатку вони мали драбини, щоб дістатися до п'яти чи шестиметрового ліхтаря, а потім придумали встановити корбу, за допомогою якої могли спускати ліхтарі. Магістрат платив гроші на освітлення, але насправді це було дуже дороге задоволення", – каже Андрій Бомчик.

Читайте також: Від відкритої кабіни і коней – до сучасних електронів: як розвивався львівський електротранспорт.

Згодом поштовх електрифікації дала Крайова виставка 1894 року. Львівський магістрат напередодні вирішує, чим доставляти гостей з головного вокзалу до Стрийського парку. На той час функціонував кінний трамвай, дирекції якого було не вигідно прокладати нову колію. Керівництво міста розуміло, що треба прокладати маршрут для електричного трамвая. За досвідом їдуть до Кракова, Праги та Будапешта. 1894 року у Львові з'являється перший трамвай. З прокладанням нових маршрутів формуються нові вулиці, місто розбудовується. Андрій показує фігурку першого трамвая, який ще не міг розвертатися й мав дві кабіни. Коли такий транспорт доїжджав до кінцевої, то водій переходив в іншу сторону. Фігурку в музеї можна запустити за допомогою корби.

Екскурсовод Андрій Бомчик

"Коли львів'яни побачили електричний трамвай, то не розуміли, що відбувається. Приходили дивитися на це чудо техніки. Тоді у місті створили першу велику електростанцію на Сахарова з постійним струмом. До того вже існували 16 маленьких на різних локальних виробництвах", – говорить Андрій.

У першому трамваї був кондуктор і водій. У музеї є перші квитки, які продавали пасажирам. Пан Бомчик зазначає, що контролер мав ряд прав. Наприклад, якщо йому людина не подобалась, здавалась підозрілою або від неї неприємно пахло, то він міг її спокійно вигнати й за це йому ніхто нічого не казав. Такі права були прописані у правилах для контролерів.

Перші квитки у електричних трамваях

Екскурсовод додає, що від електростанції на вулиці Сахарова вирішили прокласти кабель: "Коли проводимо екскурсію, то завжди розказуємо про оперний в контексті мистецтва. Енергетики розповідають з геть іншого боку". Тоді у підземеллі опери й розмістили акумуляторні батареї. Також тут була розподільча станція. Батареї виробляли енергію, щоб освітлювати музей Андрея Шептицького і кілька вулиць довкола. Перша лампочка спалахнула на оперному 1900-го, а 1901-го газова служба прокладала газопровід і пробила головний кабель електромережі. Всі акумулятори згоріли. На щастя, місце було застрахованим.

Акумулятори у підземеллі оперного театру

"Цікавий факт, що люди не мали відпрацьованого механізму й всі речі з'являлись за допомогою спроб і помилок. Коли трапилася ця аварія, то зрозуміли, що кабель треба робити більш захищеним: краще ізолювати й глибше опустити", – розповідає екскурсовод.

У кутку кімнати є гасова лампа, старі фото. А ще є фільм-фентезі з фотографій 1908 року про те, наскільки корисною є електрика. Тут йдеться про першу поїздку закоханих: вони поселяються в готель, де за допомогою електрики творяться дива: щітка сама чистить взуття, гребінець робить зачіску. Коли стається збій в електромережі, то закохані розуміють, як погано без цих благ цивілізації.

Йдемо в наступну кімнату. Тут карта електрифікації Львівщини. Можна подивитися, де почергово виникали електростанції та освітлювали населені пункти.

Карта електрифікації Львівщини

На полицях стоять величезні книги 1890 року. Це плани електрифікації. Навпроти них – лічильники. Є один з найперших, які були на початку 20 століття. Одним з найгарніших лічильників є зразок 1930-го.

Андрій розповідає про професію інкасатора, який обслуговував ці пристрої. Він приходив щомісяця додому до споживачів, знімав показники й брав гроші за послуги. Якщо два рази не отримував коштів, то відключав помешкання від мережі, згодом забирав лічильник. Потім потрібно було підключати все заново. Львів був поділений на шість частин й мешканці кожної мали день і час, коли обов'язково мали бути вдома, щоб інкасатор виконав свою роботу.

"Львівські електричні мережі заробляли на чому тільки могли. Вони закупили на початку 1920-х років шалену кількість електричних прасок та інших приладів і здавали в оренду людям. Часто бували судові тяганини, коли щось ламалося", – розповідає Андрій.

Заходимо до наступної зали. Тут облаштували імпровізовану карту, де можна побачити, як з електростанцій потрапляє енергія, як працює розподільчий пункт. Екскурсовод показує суміш бетону, міді й заліза. Це – результат короткого замикання. Поблизу цього лежить експонат, який привезли з Санкт-Петербурга, – кабелі, які ізолювали під водою. Є установка, яка показує, як працює електростанція. Біля неї стоїть велосипед, за допомогою якого можна запустити водяний генератор.

Результат короткого замикання

Наступна кімната – диспетчерська. Кожна енергетична зона міста позначена латинськими літерами. Коли виникали проблеми, то мешканці чи монтажери могли контактувати так з диспетчером. Андрій вмикає запис імпровізованої розмови, як це могло відбуватися у минулому столітті. На робочому столі диспетчера збереглися записки й зошити з історією ламання.

Екскурсовод бере в руки великі дерев'яні щипці. Пояснює, що ними працювали з трансформаторами, оскільки ті мали сильне магнітне поле. Є ключі, які носив працівник, що ремонтував трансформатори.

В останній кімнаті на стіні є тренажер, що показує, що в нашому домі найбільше споживає енергії. Першість займають пральна машина, бойлер та фен. Андрій вмикає ці пристрої на тренажері. Спрацьовує запобіжник і всі прилади вмикаються.

У залі стоїть ручна дерев'яна пральна машина, різні види лампочок, грілка 1930 року, патефон з динаміком та обладнання, щоб показувати діафільми. Поблизу них є ще один винахід Едісона – електричний стілець.

"Він винайшов це на зло Теслі. Едісон зробив стілець з технології змінного струму. Оскільки постійний струм одразу вбивав людину, а за допомогою змінного можна було катувати. Хотів так показати, що постійний струм кращий", – розказує пан Бомчик.

Грілка, електричний стілець та патифон

Музей є соціальним проєктом "Львівобленерго" і для відвідувачів він безкоштовний, але за попереднім записом на сторінці у фейсбук.

  • Нагадаємо, що з 18 травня до 23 травня у Львові відзначають Міжнародний день музеїв. Для відвідувачів підготували спеціальну програму.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал.

Теги:
Читайте також:
Львів
-0.4°C
  • Львів
  • Київ
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 42.26
    Купівля 42.26
    Продаж 42.98
  • EUR
    Купівля 43.47
    Продаж 44.39
  • Актуальне
  • Важливе
2025, неділя
12 січня
21:02
На Рівненщині відкрили басейн для реабілітації поранених захисників
20:40
"Едельвейси" показали як дроном знищили РСЗВ "Град"
20:15
На Волині археологи передали в музей понад 1600 знахідок, яким близько тисячі років
19:53
ЛНУ імені Івана Франка
Львівський університет обігнав Київський за кількістю поданих заявок на навчання
19:32
"Полон вбиває": у Франківську відбулася чергова акція у підтримку військовополонених
19:13
Огляд
собака
Менше шерсті: лайфхаки життя зі собакою у квартирі
19:00
доберман
На Рівненщині поліцейські знайшли на дорозі між селами добермана і розшукали його власника
18:20
Огляд
сніг, мокрий сніг
Менше снігу, більше морозу: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 13 січня
17:56
Audi Q7
Закарпатські митники вилучили авто Audi Q7, у якому були заховані контрабандні цигарки
17:24
туристи
Закарпатські рятувальники в суботу ввечері шукали 10 туристів, що заблукали у Карпатах
16:57
молочні продукти з Польщі
В Україну за добу намагались нелегально ввезти 4 тонни молокопродуктів з Польщі
16:24
Був на найгарячіших напрямках: Головнокомандувач Сирський нагородив почесною відзнакою воїна з Рівненщини
15:54
Унаслідок атаки російського дрона загинув спортсмен з Буковини Павло Унгурян
15:27
На Тернопільщині сталась ДТП з вантажівками, патрульні здійснюють реверсивне регулювання руху
15:20
вечір подяки друзям Unbroken у Львові
У Першому ТМО Львова відбувся гала-вечір "Дякую". Фото
14:57
Помер письменник і професор з Закарпаття Сергій Федака
14:19
ПЦУ
Ще одна громада на Буковині перейшла від УПЦ МП до ПЦУ
13:36
ДТП_знак ДТП
Через погіршення погодних умов на Львівщині зросла кількість ДТП
12:39
"Мереживо століть": у Львові відбудеться виставка відомої української мисткині Дарії Альошкіної
12:02
лижі
Травмував ногу під час спуску з Тростяну: рятувальники Львівщини допомогли лижнику
11:30
Операторка бойового дрона з Буковинської бригади розповіла про нюанси роботи з безпілотником
11:01
На Франківщині вранці згоріла гімназія, гасіння ускладнилось через пориви вітру
10:49
перетин кордону, прикордонник
Скільки людей перетнули західний кордон України 11 січня
10:29
У будинку на вулиці Пасічній у Львові сталась пожежа, опіки отримав 58-річний чоловік
10:00
У черзі перед пунктом пропуску "Вишнє Нємецьке – Ужгород" на кордоні зі Словаччиною стоять 350 вантажівок
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 12 січня
09:33
прощання
Львівщина 12 січня прощається із загиблими воїнами Віталієм Пащаком і Ярославом Палієм
09:06
Я став жорстким і холодним, перев’язав багато хлопців, — воїн 104-ї бригади
08:45
зима
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 12 січня
08:24
Огляд
"Карпати" та "Рух" об'єднуються: які чутки ходять навколо головної футбольної звістки Львова
07:30
Огляд
Від королівської величі до занедбаних руїн: історія та легенди Квасівського замку
2025, субота
11 січня
21:43
Львівʼян просять повідомляти про засніжені вулиці, місто розчищатимуть упродовж ночі
20:53
новини Львівщини
На Донеччині загинув захисник зі Львівщини Назарій Пістун
20:15
Ексклюзив
Юність
У Львівській опері "Різдвяна містерія" підсумувала рік 60-го обертання "Юності" навколо сонця
20:00
Пʼяний водій скоїв ДТП у Луцьку
19:25
На Львівщині на хабарі 800 тис грн затримали начальника відділу освіти
18:39
На Волині прихильник московського патріархату побив священника ПЦУ, який освячував класи у ліцеї
18:07
У Луцьку четверо підлітків вкрали вуличну камеру відеоспостереження
17:29
При виконанні бойового завдання у Запорізькій області загинув кулеметник з Волині Віктор Єфімчук
При виконанні бойового завдання у Запорізькій області загинув кулеметник з Волині Віктор Єфімчук
17:26
Оновлено
На Драгобраті горів готель: що відомо
На Драгобраті горів готель: що відомо
16:34
Воїни 14-ї бригади з Волині знищили дві бронемашини росіян та групу піхотинців
Воїни 14-ї бригади з Волині знищили дві бронемашини росіян та групу піхотинців
Більше новин