Луцький волонтер виготовляє унікальні павербанки для військових
Лучанин Олег Бондарук сконструював і виготовляє потужні павербанки на фронт. Вони в міцному металевому корпусі, їх можна кидати, а ще вони – герметичні і не пропускають вологу
Про це розповідає Центр журналістських розслідувань "Сила правди", передає "Еспресо.Захід".
Олег Бондарук – підприємець з Луцька. Першу освіту радіотехніка здобув у тоді ще Луцькому вищому професійному училищі №9. У студентські роки вже ремонтував телевізори, чим заробляв на життя. Згодом закінчив ще й вищу економічну освіту та розпочав підприємницьку діяльність, яку успішно вів до 2014 року. А далі – була війна.
Повномасштабна війна повністю перепрофілювала Олега Бондарука. Якщо раніше він займався меблями, то тепер йому довелося згадати першу освіту та стати інженером-винахідником.
Олег Бондарук волонтерить з 2014 року. З лютого 2022-го ця діяльність стала основною. Спочатку налагоджували співпрацю із волонтерами з Польщі. Возили гуманітарку бусами, згодом перейшли на вантажівки, бо це – вигідніше. Привозили в Україну різне: від медикаментів до посуду для переселенців.
"Ми відразу вирішили возити великі об‘єми. На другий день війни, я поїхав на кордон і привіз бус медикаментів. Це зібрали поляки, які приходили до українського консульства, вони викуповували в ближніх аптеках медикаменти й приносили. Це був другий день війни, а далі воно якось закрутилося, не було часу думати, планувати", - каже Олег.
З листопада 2022-го Олег Бондарук розробляє і виготовляє потужні павербанки для бійців ЗСУ. Вже зробив понад два десятки.
Вони – різних модифікацій. Комусь достатньо і пластикового корпусу, іншим потрібний більш надійний – металевий.
"Звільнився час від волонтерської діяльності й почав цим займатися. Тому що перейшли на фури, логістика відпрацьована, нічого не змінюється, все працює. Тепер маю час, можу робити. В перервах намагаюсь заробляти на хліб – робити якісь меблі чи аксесуари. Павербанки це зараз тема. І ця тема була потрібною ще рік тому. Є різні для різних задач, які треба виконувати. У пластиковому кейсі це було замовлення від зв’язківців. Є один підприємець, який займається сонячними панелями. До нього звернулися, він профінансував. А я виконав всі технічні задачі. Головна – щоб можна було цей павер повісити на стовпі, й щоб він працював як безперебійник. Тобто, коли є електрика – накопичував її, а коли немає – віддавав внутрішній заряд. І, звичайно, щоб ґаджет транслював зв’язок, тобто Wi-Fi. Встановив тут інвертор на 220 В. Ще залишилося місце для якогось їхнього обладнання. Ось така задача була виконана, відгуки позитивні.
Далі я почав моніторити яка ситуація на ринку з павербанками. Коли люди купували на фронт домашні електростанції, бійці скаржилися, що ті швидко ламаються. Пластиковий корпус, не герметичні, тобто попадає волога, бруд, і вони виходять з ладу. Ламаються і їх доводиться змотувати скотчем", - розповідає Волонтер.
Фабрична домашня електростанція вартує 40-45 тисяч гривень. Олег Бондарук виготовляє за вдвічі менші гроші. Найбільшим попитом користуються павербанки у металевому корпусі.
"Я його називаю «окопний павербанк», тому що в окоп його кинув, по ньому походив, а йому все одно. Їх вбити дуже складно. Його можна під воду, його можна кидати, на нього можна щось важке покласти. Він в алюмінієвому корпусі – міцний, герметичний, там стоїть універсальний герметичний низьковольтний роз’єм. Якщо встановити інші роз’єми, наприклад USB чи решту, то вони не є герметичними. А з мого, низьковольтного, вже можна зробити будь-яку напругу, підключити будь-які роз’єми. Тобто це універсальна штука.
"Замовляли зв’язківці, їм був потрібен спеціальний вольтаж – 16 В. В них там все обладнання, всі рації під цей вольтаж зроблені. Без адаптерів, Вони все напряму, без адаптерів підключали, енергія не втрачалася і їм все зайшло. Так само ці павербанки можуть працювати під 24 В. Тобто будь-який вольтаж, який потрібен. Чим більший вольтаж, тим більшої вихідної потужності можна зробити", - каже Олег.
Майстер каже: часу, що на виготовлення одного такого павербанку, чи відразу п’ятьох, піде однаково. Загалом десь до трьох тижнів.
Ці павери можуть заряджати будь-які пристрої та видавати будь-яку напругу, в залежності від модифікацій і того, що потрібно бійцям.
"Це фактично як простий 5-вольтовий павербанк, що ви звикли бачити, тільки на 12 В. Потужний, велика місткість і в міцному алюмінієвому корпусі. З цих 12 В практично можна зробити будь-який вольтаж. Через інвертор буде 220. Можете підключати будь-які старлінки, комп’ютери все що вмикається в розетку, з розумною потужністю звісно. Батарея, що тестується, – 1,7 кВт. Як ви його використаєте: за годину, чи за 2 дні, це вже від вас залежить. Тобто отут залито стільки енергії. Якщо будете брати за годинку по 100 ватт, то логічно, що вистачить на 17 годин роботи", - говорить Олег.
- Нагадаємо, львівський програміст вдома робить потужні зарядні пристрої
- Актуальне
- Важливе