Ліквідація (НЕ)реорганізація. Чи законно в управліннях Держпраці звільняють працівників
Після того, як службу Держпраці реформували, створивши нові міжрегіональні управління та фактично ліквідувавши старі обласні ГУ, деякі працівники скаржаться на "не зовсім правильне звільнення", зокрема у Львові й Івано-Франківську
"Еспресо.Захід" спробувало з'ясувати, чому частині декретниць і мобілізованих після звільнення зі старої структури не запропонували місця у новоствореному управлінні, і чи за правилами звільняти працівників з багаторічним стажем, а водночас брати на посади людей, яким досвіду бракує.
Звільнення без призначення, або Мами з дітьми і військові без гарантій працевлаштування
Офіційно оптимізацію органу називають ліквідацією, відтак усіх працівників зі старих управлінь почали звільняти. Проте не всім запропонували працевлаштування у новоствореній установі. Декого з тих, хто виховує маленьких дітей, фактично поставили перед фактом і звільнили навіть без відповідної на те заяви та будь-яких пояснень
"Орієнтовно 15 грудня мені зателефонували з Центру зайнятості зі Старого Самбора й повідомили, що до них звернулися з управління Держпраці щодо подальшого пошуку й оформлення мене на роботу, оскільки там (в Головному управлінні, – ред.) мене планують звільняти.
Після того, 21 грудня, мені вже подзвонили з відділу кадрів і підтвердили цю інформацію. Але на той момент не знали, від якого числа звільнятимуть, тому обіцяли додатково повідомити, в тому числі про надходження коштів. Через два дні мені перетелефонували, сказали, що звільнення – 26 грудня, тому я мала б приїхати і забрати трудову книжку", – розповідає Ярина Ходачок, яка впродовж кількох років працювала головною спеціалісткою Головного управління Держпраці у Львівській області.
З липня минулого року жінка перебуває в декретній відпустці. До того знала, що відбувається реформа Держслужби з питань праці, адже процес стартував ще до початку повномасштабної війни. Лише з грудня 2022 року фактично почала діяти нова структура – Західне міжрегіональне управління Держпраці, що об'єднало чотири області – Львівську, Закарпатську, Рівненську та Волинську. Офіційно оптимізацію органу називають ліквідацією, відтак усіх працівників зі старих управлінь почали звільняти. Проте, за словами Ярини, не всім запропонували працевлаштування у новоствореній установі. Крім того, саму жінку, яка виховує маленьку дитину, фактично поставили перед фактом і звільнили навіть без відповідної на те заяви та будь-яких пояснень.
У разі, якщо їй не виходило особисто приїхати по документи 26 грудня, у відділі кадрів запропонували написати заяву та прийти по трудову книжку в інший день або ж отримати її на пошті. Ярина каже, що через завчасне попередження від Центру зайнятості до звільнення була готова, тому 22 грудня надіслала заяву з проханням перевести її у нову структуру, адресуючи його очільниці Західного міжрегіонального управління Оксані Єзерській і голові ліквідаційної комісії Миколі Прокоп'яку. Відповідь від останнього отримала понад тиждень тому. В ній зазначено, що питання можливості працевлаштування у новій структурі має погодити її керівниця, однак на її відповідь жінка досі чекає.
Я в суд не подавала. Спочатку думала, вагалася, але в Оксани Іванівни, так би мовити, є зв’язки, знаємо, що її чоловік працює в одному зі львівських судів. Страшно стало. Зрештою, вона має вплив і нічого, скоріше за все, з цього не вийде
Дехто зі звільнених колег Ярини Ходачок, які так само перебувають у декретній відпустці, вирішили оскаржити в суді законність прийнятих рішень. Серед них, зокрема, працівниця Лідія Лемішко. Водночас сама Ярина до суду вирішила таки не йти, оскільки сумнівається у справедливому рішенні.
"Я в суд не подавала. Спочатку думала, вагалася, але в Оксани Іванівни, так би мовити, є зв’язки, знаємо, що її чоловік працює в одному зі львівських судів. Страшно стало. Зрештою, вона має вплив і нічого, скоріше за все, з цього не вийде", – додає Ярина.
Ось заява, яку жінка надсилала щодо призначення на посаду в Західному міжрегіональному управлінні Держпраці. Аналогічний документ скеровувала і Лідія Лемішко.
Спеціалістка відділу кадрів львівського управління Наталія Михалець, яка нещодавно вийшла у відпустку по догляду за дитиною, наразі залишається на посаді, однак припускає для себе таку саму долю, як у згаданих колег. За її словами, звільнення можуть відтягувати якомога довше, до максимально можливого терміну, аби, наприклад, не заморочуватися з відповідями на надіслані нею запити.
"Наталю, ми отримали твою заяву на декрет, але ми всіх декретниць будемо звільняти, навіщо тобі той декрет?" Я відповіла, що, як-не-як, це три роки стажу державної служби, а я в подальшому планую працювати в держоргані. І запитала, якщо ви мене звільняєте, чи в Західному управлінні хтось мене чекає. На це прозвучала відповідь: "Пиши заяву на призначення та йди проси Оксану Іванівну"
"Торік у серпні я пішла у звичайну відпустку, відразу після якої в мене почалася відпустка по вагітності та пологах, яка тривала до 15 січня цього року. Тільки з цієї простої причини мене ще не було звільнено. У грудні я побачила у соцмережах, що Західне міжрегіональне управління вже працює, зі мною ніхто не контактував, тому подумала, що це буде переведення через реорганізацію, а не ліквідація і звільнення всіх.
У 20-х числах грудня мені подзвонив голова ліквідаційної комісії Микола Романович і каже: "Наталю, ми отримали твою заяву на декрет, але ми всіх декретниць будемо звільняти, навіщо тобі той декрет?" Я відповіла, що, як-не-як, це три роки стажу державної служби, а я в подальшому планую працювати в держоргані. І запитала, якщо ви мене звільняєте, чи в Західному управлінні хтось мене чекає. На це прозвучала відповідь: "Пиши заяву на призначення та йди проси Оксану Іванівну". Формулювання трохи дивне, і я досі не розумію, чого мала би просити", – каже Наталя Михалець.
За її словами, звільнено трьох працівниць, які перебувають у декретних відпустках. Її ж можуть звільнити разом зі ще однією колегою, як тільки та подасть документи на відпустку по догляду за дитиною.
Після реформи Державної служби з питань праці та укрупнення регіональних структур без роботи також залишилися декілька працівників Головного управління у Львівській області, які були увільнені та проходять військову службу. Один з них – Володимир Тюрдьо, який працював головним державним інспектором відділу експертизи та умов праці управління з питань праці. Зараз чоловік захищає країну у Бахмуті, загалом його підрозділ з червня минулого року воює у зоні бойових дій, відтоді без ротацій змінили вже три області.
"Стосовно Держпраці мені подзвонили з відділу кадрів та повідомили, що відбувається реформа і всі працівники будуть звільнені. Але звільнені та переведені автоматично у нову структуру. Хоча жодних пояснень мені не надали, до того ж сказали, що трудову віддадуть тільки на руки. Я в той момент був у Сумській області. Дружині також не хотіли віддавати. Після слів, що ви мене незаконно звільнили та ще й трудову не хочете віддавати, через тиждень моя дружина вже забрала документи з відділення Укрпошти. Виходить, люди, які захищають Україну, не потрібні Держпраці", – каже Володимир Тюрдьо.
Ліквідація без правонаступника, або Що насправді відбувається у нових структурах
Чому склалася така ситуація саме у львівському управлінні Держпраці, коли звільнили низку працівників, які перебувають у декретних відпустках або ж увільнені через мобілізацію, спробували з'ясувати в очільниці новоствореного Західного міжрегіонального управління Оксани Єзерської.
У Львівській області, якщо я не помиляюся, це дві або три жінки, які перебувають у відпустці по догляду за дитиною, й аналогічно двоє або троє хлопців, які воюють. Крім них, ми всіх прийняли, тому що всі написали заяви. Відповідно, їм усім теж було запропоновано написати заяву про прийом на роботу, вони відмовилися
У коментарі "Еспресо.Захід" посадовиця повідомила, що готова прийняти на роботу всіх, хто звернеться з відповідними заявами, а конфлікт виник із кількома працівниками, від яких не було подано відповідних заяв про призначення у новому управлінні, натомість через суд вони хочуть отримати компенсації.
"Як керівник новоствореної структури не звільняла тих працівників, готова всіх прийняти на роботу. По Львівській області, якщо я не помиляюся, це дві або три жінки, які перебувають у відпустці по догляду за дитиною, й аналогічно двоє або троє хлопців, які воюють. Крім них, ми всіх прийняли, тому що всі написали заяви. Відповідно, їм усім теж було запропоновано написати заяву про прийом на роботу, вони відмовилися. Це виключно їхнє бажання у цей складний час отримати кошти з державного бюджету, а якщо вдасться, то й компенсацію через суд. У будь-якому випадку, якщо вони прийдуть завтра чи в інший день, я готова всіх працевлаштувати", – запевняє Оксана Єзерська.
За її словами, функції старих управлінь частково перейшли до новостворених міжрегіональних управлінь Держпраці, також частково до ДСНС і Держгеонадр. Разом з тим, жодна з трьох структур не є правонаступником, оскільки в державному реєстрі зазначено, що стара установа ліквідується, а нова створюється без правонаступництва. Оксана Єзерська додає, що усім працівникам роз'яснили порядок працевлаштування у новому управлінні та пообіцяли забезпечити гарантії кожному, хто має бажання працювати у новоствореній управлінні.
"Чомусь інші люди прийшли, дехто з тих, хто служить, написали заяву від руки і просто кинули фото. Ці ж, хто скаржиться, не перебувають у зоні проведення бойових дій, а десь у тилу. Розумію, що всі вони військовослужбовці. Тому всі заяви, які будуть написані такими категоріями осіб, я буду задовольняти, але хай напишуть", – зауважила Оксана Єзерська.
Звільнення відбуваються не лише в Головному управлінні Держпраці у Львівській області. Щоправда, йдеться вже не про декретниць чи мобілізованих, а про працівників з багаторічним стажем роботи в Головному управлінні Держпраці у Івано-Франківській області, яке разом з Тернопільським управлінням об'єднали у Південно-Західне міжрегіональне управління Держпраці. Начальниця відділу з питань гігієни та експертизи умов праці ГУ Держпраці в Івано-Франківській області Ольга Ткачівська каже, що в них звільнили практично цілі відділи.
Спершу у відділі кадрів сказали, що люди писали заяви на звільнення та переведення. Але згодом повідомили, що звільнятимуть тільки за згодою сторін. Ольга Ткачівська вважає, що у такий спосіб працівники, які мають багаторічний стаж, просто втрачають кваліфікацію та повинні починати все з чистого аркуша. Імовірно, була вказівка від вищого керівництва у Києві
"У нас спершу не було керівника, начальник відділу тривалий час виконував обов'язки. Потім призначили керівника з Тернополя, який спочатку просто казав кожному, бачить чи ні його на посаді, також говорив, що звільнятиме декретниць та працівників пенсійного віку.
Тобто в жовтні призначили нового керівника, ще не було штату, структури. А вже в кінці листопада почалося переведення. Комусь пропонували місце в новому управлінні, а комусь – ні. Нас звільнили в грудні. Якраз пішли ті, хто працює найдовше, а залишилися ті, хто на посаді рік-два або ж тільки-но вийшли з декрету. Наприклад, у відділ трудового законодавства пішли звичайні інспектори, а тим, хто на керівних посадах, навіть нічого не пропонували", – розповідає Ольга Ткачівська.
Жінка вважає, що те, що відбувається у Держпраці, – по суті реорганізація, бо раніше, наприклад, працівників з охорони праці кожні 4-5 років переводили та реформували. Спершу у відділі кадрів сказали, що люди писали заяви на звільнення та переведення. Але згодом повідомили, що звільнятимуть тільки за згодою сторін. Ольга Ткачівська вважає, що у такий спосіб працівники, які мають багаторічний стаж, просто втрачають кваліфікацію та повинні починати все з чистого аркуша. Імовірно, була вказівка від вищого керівництва у Києві.
"У нас були збори колективу. Ті, кому запропонували з посад інспектора перейти на заступника начальника відділу чи начальника відділу, звичайно, мовчали, бо знали, що по завершенню воєнного стану їм доведеться пройти конкурс. Ми ж, відповідно, не погоджувалися. Я розумію, що нас приймають на посади з випробувальним терміном, а це означає, що в будь-який час можуть повідомити, що не пройшов випробування або ж потім не пройшов конкурс. Знаючи, як усе це відбувається, ми на це не погодилися. А ті, хто прийняв пропозицію, написали заяви за згодою сторін", – каже Ольга Ткачівська.
Повністю звільнився її відділ з питань гігієни та експертизи умов праці у складі 5 осіб, відділ з нагляду в будівництві, нагляду енергетики в охороні праці – там 10 людей пішли, лише один перевівся. Також у повному складі пішов відділ з гірничого нагляду, звільнилися начальниця відділу звернень громадян, заступниця начальника відділу трудового законодавства та завідувач сектору. Ольга Ткачівська каже, загалом скоротили 18 осіб за день. Після того люди почали писати звернення, листи та подали до суду стосовно поновлення.
Адвокат Дмитро Швець пояснює, що, відповідно до постанови Кабміну, йдеться про про ліквідацію Держслужби з питань праці як юридичної особи публічного права та фактично створення нового органу. Тобто функції структури, що ліквідовується, передані міжрегіональним органам Держпраці, проте це не реорганізація, коли один орган змінюється, а структура залишається. Це ліквідація одного та створення іншого.
Якщо людина не погодилася з посадою, а роботодавцем було запропоновано усі вакантні місця, враховуючи кваліфікацію відповідно до конкретного працівника, тоді людину можуть звільнити. Також можуть звільнити, якщо немає посади, яка могла б бути запропонована
Щодо порядку звільнення працівників, то в цілому на них поширюється загальне законодавство, в тому числі на тих, хто перебуває у декретній відпустці або увілений через мобілізацію та військову службу. При тому людям мали би запропонувати всі вакантні посади, які вони можуть обіймати у новій структурі.
"Якщо людина не погодилася з посадою, а роботодавцем було запропоновано усі вакантні місця, враховуючи кваліфікацію відповідно до конкретного працівника, тоді людину можуть звільнити. Також можуть звільнити, якщо немає посади, яка могла б бути запропонована, наприклад, через невідповідність певним вимогам. У такому разі повідомляється, що вакансій, які могли б бути запропоновані, немає. Але, з іншого боку, якщо створюється новий орган, то теоретично якісь посади мали б бути", – пояснює адвокат.
Крім того, якщо структура ліквідується, тоді декретниці та військовослужбовці так само, як інші працівники, підпадають під звільнення, зауважує Дмитро Швець. Чинним законодавством в Україні не передбачено особливого порядку вивільнення мобілізованих працівників або порядку збереження за ними робочого місця. При реорганізації, знову ж таки, закон не має чітких правил щодо звільнення, але принаймні змінюється структура, а не сам орган. За словами юриста, доволі часто роботодавець повідомляє усіх про скорочення, і якщо людина відмовляється, вони можуть змінити дату звільнення, наприклад, після виходу з декрету.
Відтак адвокат Дмитро Швець підкреслює, що в разі укрупнення й оптимізації структури Держпраці важливим і правильним був би такий алгоритм: працівникам старих управлінь повідомляють про ліквідацію структур та надають пропозиції вакантних посад у новоствореній структурі, або ж повідомляють про відсутність таких.
- Актуальне
- Важливе