Львівська нацгалерея мистецтв презентувала оцифровані роботи зі своєї колекції
Львівська національна галерея мистецтв імені Б.Г. Возницького презентувала оцифровані твори зі своєї колекції, цьогоріч до цифрового архіву додали 1860 об'єктів зі збірок та фондосховищ
Про це повідомляє кореспондентка "Еспресо.Захід" Андріана Стахів.
Фото: Андріана Стахів
Оцифровування для збереження, відновлення та популяризації
Цифрова колекція спадщини галереї дає змогу не лише побачити її у найрізноманітніших куточках світу, але й допомагає у процесах реставрації, а також важлива на випадок руйнувань, оскільки під час війни в Україні, на жаль, це зовсім не поодинокі випадки.
"Якщо ми не можемо зберегти якісь артефакти в матеріальному вираженні, то будемо їх зберігати і обробляти в електронному вираженні. Тому процес сканування мистецьких творів в цілому світі набув надзвичайного поширення чи значення. У ситуації війни вже значення. У нас є досвід великий, ми відсканували практично всі свої замки. Наприклад, Підгорецький замок відсканували настільки прецизійно, що можемо побачити буквально кожну циголку, і не лишень фасаду ззовні чи в доступних залах, але і в пивницях чи на стриху. Це може допомогти не тільки в ситуації, якби, не дай Боже, якесь руйнування було, але так само для підготовки технічної документації, для реставрації такого величезного об'єкту", – розповідає генеральний директор Львівської національної галереї мистецтв імені Б.Г. Возницького Тарас Возняк.
Фото: Андріана Стахів
Як переконана завідувач відділу наукової роботи галереї Аліса Федосєєва, в часі війн та руйнацій така робота має надзвичайно важливе культурне обґрунтування.
"В епоху руйнацій і війн хаосу протистоїть текстуальність, протистоїть структурність, зокрема мистецька в її актуалізації, у сучасних інтерпретаціях і сприйнятті. Спробою репрезентації цієї текстуальності і структурності, як єдності цінностей і змістів, які здатні породжувати нові цінності і новий сенс, є цифровий архів", – відзначає вона.
Фото: Андріана Стахів
Як оцифровують мистецькі твори
Проєкт з оцифрування фондів галерея проводить спільно з громадською ініціативою MyFutureHeritag і ГО "17". Цього року до оцифрованої колекції додалися 1860 об'єктів, серед яких чимало унікальних скульптур. Це надзвичайно детальний процес, адже тепер кожну із них можна оглянути у форматі 3-D та роздивитися до найменших дрібниць, що стало можливим зокрема і завдяки кропіткій фотографічній роботі голови ГО "17" та громадської ініціативи My Future Heritage Романа Гука.
"Ми цього року почали використовувати під час оцифрування середньоформатну камеру роздільною здатністю 100 мегапікселів – це такий, скажімо, європейський музейний стандарт зараз. Фактично в Україні немає таких камер і тим паче немає музеїв, які це використовують сьогодні, тобто ми фактично задаємо такий собі стандарт якості і ми є попереду інших колег", – ділиться Роман Гук.
Після завершення роботи твори з'являються на сайті Львівської національної галереї мистецтв у розділі "колекції", де їх можна переглядати усі, або ж відшукувати необхідні за допомогою фільтрів.
Фото: Андріана Стахів
У процесі цьогорічної роботи фахівці охопили основні фондові групи зберігання. Це скульптура, малярство та декоративне ужиткове мистецтво XIV століття, а також із XIII по XX століття. Загалом у каталозі оцифрованих об'єктів вже можна віднайти понад 3 тисячі робіт.
Фото: Андріана Стахів
Інші новини культури
У листопаді стартував проєкт міжнародної співпраці, що об’єднав зусилля науковців нашого музею та міжнародних партнерів, зокрема організації Oxford Brookes University in UK та World Heritage Watch в рамках Програми співпраці з порятунку культурної спадщини України. У ньому бере участь Львівський скансен.
У Музеї наголошують, що дерев'яна архітектура є однією з найбільш загрожених видів культурної спадщини в Україні, оскільки пожежі часто вщент знищують такі об’єкти. Крім того, пряму загрозу становлять руйнування від воєнних дій, та відсутність охоронної та пожежної систем.
- Актуальне
- Важливе