Автор музики гімну України: 209 років тому народився композитор Михайло Вербицький
Сьогодні, 4 березня, у 1815 році народився український композитор та громадський діяч Михайло Вербицький, який є автором музики до гімну України "Ще не вмерла Україна"
"Еспресо.Захід" розповість про відомого українця, чию музику впізнає кожен громадянин України, адже саме Вербицький написав ноти до вірша наддніпрянського поета Павла Чубинського.
Біографія Михайла Вербицького
Фото: Вікіпедія
Михайло Михайлович народився на Надсянні (теперішня Польща, а раніше – етнічна українська земля) в родині греко-католицького священника. Коли Михайлові виповнилося 10 років, помер батько. Мати вдруге вийшовши заміж і офіційно відмовилася від батьківських прав. Ним і його молодшим братом почав опікуватися їхній далекий родич — перемиський владика Іван Снігурський. Тому з ранніх років Михайло був долучений до культурного життя свого краю.
У 1828 році Владика Снігурський заснував при перемишльській катедрі хор, згодом музичну школу, в яких Михайло співав і навчався.
На Великдень 1829 року хор Перемишльської єпархії з великим успіхом дебютував в урочистому богослужінні, на якому Вербицький разом з Іваном Лаврівським виступили як солісти. Побачивши такий блискучий результат, Іван Снігурський запросив із Чехії кваліфікованого диригента й композитора Алоїза Нанке, у якого Вербицький отримав ґрунтовну музичну освіту.
Важливе значення для формування Вербицького як композитора мав репертуар перемишльського хору, в якому були твори віденських класиків Йозефа Гайдна, Вольфганга Моцарта, Людвіга Бетховена, твори композиторів "золотої доби" української музики — Максима Березовського та Дмитра Бортнянського. Духовні концерти Дмитра Бортнянського найбільше вплинули на музику Західної України та світогляд Вербицького зокрема.
Пізніше Михайло вступив до Львівської духовної семінарії, як і годиться сину священника (адже в ті роки це була практично спадкова традиція). Хоча, цікавий момент, його двічі виключали з семінарії через "веселі пісні, гру на гітарі, запізнення на ранкові молитви". Втретє він припинив навчання через шлюб і необхідність утримувати сім'ю.
Молодий семінарист керував хором навчального закладу, опанував гру на гітарі, яка супроводжувала його протягом усього життя. Численні твори, перекладені або створені ним для гітари, здобули широку популярність у галицькому домашньому музикуванні.
У другій половині 1840-х років Михайло Вербицький, ще так і не ставши священником, звернувся до релігійної музики. У цей період написав повну Літургію для мішаного хору, яка і сьогодні звучить у багатьох церквах Західної України.
Коли наприкінці 1840-х років у Галичині налагодилося активне театральне життя, Вербицький одразу заходився писати музичні номери до українських театральних вистав. Музика в цих п'єсах відігравала дуже важливу роль, вносячи у вистави яскравий емоційний елемент, також наближувала чужомовні сюжети до українського колориту. Він написав музику до понад 20 вистав.
"Весна народів" і політичні зміни в Імперії та житті Галичини також вплинули на світогляд Вербицького. У цей час він написав музику на текст Івана Гушалевича "Мир вам, браття, всі приносим". Цей твір Головна Руська Рада визначила гімном Галичини під час "Весни народів".
Михайло Вербицький став о. Михайлом лише 1850 років, коли закінчив Львівську семінарію та отримав ієрейські свячення, тобто у віці 35 років. Кілька років Вербицькому доводилося переїздити з однієї сільської парохії до іншої. Зрештою у 1856 році він осів у селі Млини (тоді Ярославського повіту), де прожив решту свого життя і помер у 1870 році. В останні роки життя композитор займався педагогічною діяльністю, писав статті, творив музику.
Як виникла музика до гімну України
Фото: Вікіпедія
Дата створення пісні "Ще не вмерла Україна" досі залишається дискусійною. Вважається, що вона була створена у 1862—1863 рр., але немає відповідних наукових аргументів.
Текст вірша Павла Чубинського у Галичині вперше був опублікований у грудневому числі часопису "Мета", який побачив світ близько 15 січня 1864 року. Ймовірно, це надихнуло о. Михайла (або інше пояснення – йому було замовлено перемишльською "Громадою") написати патріотичну пісню на основі цього тексту, тобто створити ноти. Хоча, також не виключено, що Вербицький скористався наддніпрянською публікацією вірша, яка з’явилася раніше. Однак саме після опублікування в часописі "Мета" вірш "Ще не вмерла Україна" набув великої популярності серед свідомої молоді Галичини.
Перше виконання твору "Ще не вмерла Україна" як гімну за музикою о. Михайла відбулося 10 березня 1865 року в Перемишлі. Це був завершальний номер концерту, присвяченому Тарасові Шевченку.
Читайте також: Геніальний, але завжди скромний: українському композитору Івасюку – 75
- Актуальне
- Важливе