Куди пакують "тривожні валізи"? Ринок нерухомості Львова на фоні ймовірної атаки РФ
Паніка через можливого вторгнення Росії наразі не позначилась на попиті на львівське житло – ринок завмер в очікуванні.
У січні на ринку нерухомості традиційне затишшя. Однак зараз ситуація нетипова навіть для такого тихого місяця – ринок буквально завмер, кажуть агенти з нерухомості. Причинами називають напружену ситуацію в країні, а також "аномально" високі ціни на житло у Львові.
"Останні декілька місяців не спостерігаємо зростання цін на житло. Попереднього разу ріст вартості нерухомості відбувся впродовж минулого року. При чому воно було суттєвим. Ціни зросли на деяких об'єктах більше як на 20%, – розповів "Еспресо.Захід" директор ТзОВ "Львівська інвестиційна компанія", депутат Львівської міської ради Назарій Бербека. – Головною причиною подорожчання став світовий тренд зростання вартості нерухомості. Адже в економіку влили багато грошей на фоні підтримки у ковідний період. Це призвело і до певних інфляційних процесів та росту вартості матеріалів. Також вплинули на вартість збої у виготовленні та логістиці матеріалів, які відбувались у цілому світі унаслідок локдаунів. Це призвело до дефіциту багатьох важливих матеріалів. Наприклад, восени була гостра нестача скла. Тоді його вартість зросла фактично втричі. І таких матеріалів було чимало".
За словами Назарія Бербеки, ще одним чинником, який призвів до подорожчання нерухомості, стало зростання вартості природного газу. Воно суттєво вплинуло на вартість матеріалів та спричинило дефіцит багатьох з них. До прикладу, керамічна цегла. Зараз більшість заводів на Львівщині зупинено. Вони намагаються перелаштуватись на інші енергоносії. А це тривалий процес. Відтак вартість цегли зросла вдвічі, а часом її важко купити навіть за таку ціну.
"Девелопери розуміють, що будівництво триватиме ще довший період і щоби виконати зобов'язання перед інвесторами щодо певної якості житла вони мають бути готовими до різних змін, які й були закладені у нову вартість, – каже Назарій Бербека. – Щодо попиту, то у кінці року він був стабільним. На нього жодним чином не вплинуло зростання вартості. Проте покупець почав більш уважно ставитись до вибору житла, його якості та проєкту. Також його почала цікавити супутня інфраструктура району: чи є двір без авто, чи є паркінг, магазини, аптеки поруч. Будинки з розвинутою інфраструктурою продавались найкраще. Початок року також передбачуваний. Січень – це період свят і купівлі житла відбуваються у спокійному режимі, як і у минулі роки. Ми б не хотіли очікувати зростання попиту з причин вимушеної внутрішньої міграції. Хочемо спокійно і стабільно працювати. І мати добровільний стабільний попит".
Натомість агенти з нерухомості кажуть – зростання цін таки суттєво вплинуло на попит.
"Подорожчання енергоносіїв та матеріалів, звичайно ж, позначається на вартості житла. Хоча, як на мене, основна причина подорожчання в іншому – забудовники піднімали ціни вслід за попитом, – каже директор агенції нерухомості "Конто-М", член Асоціації фахівців з нерухомості України Мая Андрушків. – Річ у тому, що тривалий час у Львові тримався дуже високий попит на житло у новобудовах. Квартири купували, як гарячі пиріжки. Відтак житло подорожчало на 15-20%, а подекуди навіть більше. Відтак, зростання цін фактично зупинило попит. Купівля відбувається, якщо є якась дуже цікава пропозиція. Щодо житла в історичному фонді, то на нього теж попит невисокий. Буває, власники навіть знімають квартири з продажу, бо тривалий час не можуть продати, але і ціну знижувати не хочуть. Очікують, що попит відновиться і ціни злетять ще вище".
Деякі власники притримують квартири, розраховуючи, що у разі вторгнення російських військ, жителі східних областей масово почнуть скуповувати житло у Львові. Та й самі львів’яни забиратимуть гроші з банків і вкладатимуть у нерухомість, як це було у 2014-му.
"Львів повільне і прагматичне місто. Тому паніка тут поки не відчутна. Більшість людей у нас сприймають нинішню ситуацію лише як брязкання зброєю. Усі вичікують: маємо зараз таку непевну ситуацію, що важко спрогнозувати як вона розвиватиметься далі. У тому числі і на ринку нерухомості, – каже Мая Андрушків. – Завмер не тільки продаж нерухомості, а й оренда. Вперше за тривалий час ціни на оренду почали знижуватись. Є попит лише на недорогі квартири, але водночас надто дешеві, у поганому стані, також не хочуть орендувати. Наприклад, на однокімнатну квартиру на Чорновола ( а це вважається хорошим районом), яку виставили за 3,5 тисячі, ніяк не могли здати, бо там ще радянський ремонт. В результаті знайшлись орендарі лише за 2,7 тис. грн. Господарі погодились на таку ціну з умовою, що жильці перекатають стіни та постелять лінолеум. Загалом хорошу однокімнатну квартиру можна винайняти за 5-6 тисяч. Таких цін давно не було".
Не краща ситуація і на ринку комерційної нерухомості. Деякі компанії, які мають головні офіси у Києві, а підрозділи у Львові, розглядають можливість перенести й центральні офіси сюди у разі вторгнення. Утім, поки що це лише на рівні обговорень. Попит на комерційну оренду це не пожвавило.
"Це цілком здорова думка – прораховувати, куди евакуювати головний офіс у випадку вторгнення. Однак наразі бізнес більше стурбований рахунками за енергоносії, – експерт з комерційної нерухомості компанії InFocus Андрій Тарасюк. – Люди якраз отримали рахунки за газ за грудень, і знаю, що багато підприємців просто шоковані сумами. Тож, гадаю, наразі вони думатимуть, як бути далі. Ми займаємось в основному торговими приміщеннями та приміщеннями для ресторанів. Але, наскільки знаю, багато компаній так і не в’їхати в орендовані офіси, а тримають працівників на дистанційці, аби не платити такі ціни".
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.
- Актуальне
- Важливе