"Конотопську битву варто розглядати як символ", - російська історикиня
Тетяна Таїрова-Яковлева - дослідниця з Росії, одна з найвідоміших дослідників періоду Гетьманщини в Україні, авторка багатьох монографій про епоху Гетьманщини.
У програмі Еспресо.tv "Вечір з Миколою Княжицьким" з науковицею говорили про цей період історії України, вирішальну для тієї епохи Конотопську битву та Гадяцьку угоду як спробу української еліти обрати європейський вектор.
Наскільки роль гетьмана Виговського в історії України є важливою?
Власне кажучи, Виговський був найближчим соратником Богдана Хмельницького і всі досягнення Хмельницького, як і створення незалежної держави – Війська Запорізького, Гетьманщини – це були багато в чому були досягненнями Виговського. За освітою він був блискучим юристом, дуже освіченою людиною. Саме з його допомогою створювалася система адміністративного управління, судова система, що функціонувала на той час на території України в епоху Гетьманщини.
Ця судова та адміністративна система мала якийсь зв’язок з руськими законами, чи вона брала за зразок законодавство Речі Посполитої?
В основі адміністративного управління та судової системи Гетьманщини того часу був Литовський статут, змінений та використаний саме у зручному для Гетьманщини вигляді. Він також доповнювався тими законами, які виникали на території Гетьманщини й таким чином створювалася нова судова система.
Читайте також: "Ми бачимо абсолютно однакові причини війни", - режисер Олег Володкевич про паралелі сьогодення і України часів гетьмана Виговського
Наскільки важливою була Конотопська битва для історії України?
Конотопську битву варто розглядати як символ. Оскільки, беручи до уваги її наслідки, вона призвела до того, що Виговський втратив гетьманську булаву після старшинського перевороту, а влада перейшла до Юрія Хмельницького. Не дивлячись на те, що Конотопська битва була переможною, непоступливість польської шляхти під час укладання Гадяцького договору, призвела до розриву між Гетьманщиною та Річчю Посполитою. Виговський, своєю чергою, як прихильник Гадяцького договору, який не був затверджений у бажаному для старшини вигляді, в результаті втрачає владу.
Чи можемо ми вважати, що Гадяцька угода була першим кроком України до руху в європейському напрямку?
Можна говорити точно, що Гадяцька угода була блискучим зразком юридичної думки козацької старшини, яка працювала над досягненням рівного становища з Польщею в складі триєдиної держави – Литви, Польщі та України. Це була дуже хороша ідея, юридично підготовлена, яка, на жаль, не відбулася,
Чому ж вона не відбулась?
Польська шляхта виступила рішуче проти визнання козацтва та української шляхти рівною собі.
Якби це все ж сталося, то історія б України, Європи та Польщі розвивалася по іншому, та й історія Росії теж?
Безумовно.
Довідка.
Тетяна Таїрова-Яковлева - російська історикиня (дослідниця України XVI—XVIII ст.), докторка історичних наук, професорка кафедри історії народів країн СНД Інституту історії Санкт-Петербурзького державного університету (СПбДУ).
Ініціаторка створення і очільниця Центру з вивчення історії України Інституту історії СПбДУ. Входить до складу наукової ради "Українського історичного журналу" (Україна), "Studia Slavica et Balkanica Petropolitana" (РФ), "East-West Journal of Ukrainian Studies" (Канада).
Авторка численних книг з історії Гетьманщини і козацької України, зокрема "Гетьманщина у другій половині 50-х років XVII століття. Причини і початок Руїни", "Руїна Гетьманщини: від Переяславської ради-2 до Андрусівської угоди (1659—1667 рр.)", "Іван Мазепа і Російська імперія. Історія "зради", "Гетьмани України. Історії про славу, трагедії та мужність", "Повсякдення дозвілля і традиції козацької еліти Гетьманщини", "Іван Мазепа", "Коліївщина: великі ілюзії".
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.
- Актуальне
- Важливе