Конкурс на директора НАБУ має відбутися прозоріше, ніж на керівника САП, - Тарас Лопушанський
15 лютого мала розпочати роботу конкурсна комісія з проведення відбору нового директора НАБУ, водночас Кабмін на непублічному засіданні замість шести членів комісії затвердив лише п’ятьох.
Про те, які особливості конкурсу на директора НАБУ і чи може цей конкурс повторити сумну долю відбору на посаду керівника САП, у коментарі для "Еспресо.Захід" розповів очільник Львівського територіального управління НАБУ Тарас Лопушанський.
"Не пізніше, ніж за два місяці до завершення строку повноважень директора Національного бюро має бути сформована Конкурсна комісія.Ця дата припадає на 15 лютого. Конкурсна комісія має складається із 6 членів: трьох визначає КМУ, а інших трьох визначає Кабінет Міністрів України на підставі пропозицій міжнародних та іноземних організацій, які відповідно до міжнародних або міждержавних угод протягом останніх трьох років до дня завершення строку повноважень директора Національного бюро надавали Україні міжнародну технічну допомогу у сфері запобігання і протидії корупції. На даний час міжнародні організації надали своїх кандидатів, це знані, авторитетні та професійні люди", - зазначив Тарас Лопушанський.
Також правоохоронець висловив сподівання, що в Україні більше не буде таких історій, як з обранням керівника САП:
"Конкурс на посаду директора НАБУ прописаний по-іншому, аніж конкурс на керівника САП. Відзначу, що у ньому роль міжнародних експертів є значно вищою. За алгоритмом відбору, за нового директора мають проголосувати не менше двох іноземних членів з трьох, хоча напевно усім хотілося б, щоб рішення про перемогу того чи іншого кандидата члени комісії прийняли одноголосно".
Керівник Львівського теруправління відзначив, що конкурс на посаду керівника САП напевно дивує не лише українців, але й увесь цивілізований світ:
"Погодьтесь, дивно, що міжнародні партнери просять нас дотримуватись українського законодавства і завершити конкурс. Цей конкурс триває більше року, і навіть коли нарешті комісія визначила двох претендентів, математично порахувала кількість балів, й досі не може офіційно визначити переможця.Всі, і члени конкурсної комісії, і громадськістьзнають математику, знають хто ж фактично переміг,однак комісія, чи правильніше сказати окремі члени зволікають. Очевидно, що для цього є причини і вони, на мою думку, не об'єктивні. Керівник САП – це одна з ключових фігур у антикорупційній боротьбі. Його завданням не просто адміністративне керівництво САП, а в першу чергу, будучи одночасно за посадою заступником Генерального прокурора, здійснювати процесуальне керівництво над ключовими справами, які веде НАБУ. А коли немає керівника САП, то велику частину цих, в першу чергу, процесуальних повноважень, переймає на себе Генеральний прокурор. Однак, ідея створення САП полягала якраз у протилежному – САП має бути максимально незалежною від Офісу генпрокурора.Саме тому, складається враження, що керівника САП не обирають, бо хтось бачить у цьому певну загрозу в тому, що САП та НАБУ будуть ще ефективніше виконувати свою роботу.Боятися цього можуть лише ті, хто вчиняє якісь неправомірні дії, або вже вчинив їх і не хоче, щоби вони були викриті, усі хто живе чесно мають бути зацікавленні у швидкому і прозорому завершені конкурсу та максимально ефективній роботі антикорупційних органів".
Особливо слід відзначити, що претендент, який набрав найбільше балів у відборі на голову САП – детектив НАБУ Олександр Клименко, тобто Бюро вже стає своєрідною "кузнею кадрів" для посадовців найвищого рівня:
"Насправді це не важливо.Найважливішим є те, щоб новий керівник САП чесно, неупереджено і у суворій відповідності до закону виконував свою роботу, хоча дійсно працівники НАБУ досягають хороших результатів не лише у цьому конкурсі, але й у багатьох інших. Вони показують не тільки високу кваліфікацію, але й демонструють свою доброчесність.Чесний і відкритий конкурс у НАБУ дозволив сформувати доброчесну команду з відмінними знаннями, якій під силу складне завдання – боротьба з топ-корупцією".
- Відзначимо, що уряд мав делегувати трьох членів конкурсної комісії ще до 1 лютого, 9 лютого їх імена міністр Кабінету Міністрів Олега Немчінов озвучив на черговому засіданні уряду: "Пропонується визначити до складу Комісії з проведення конкурсу на зайняття посади директора Національного антикорупційного бюро першого проректора Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого Кучерявенка Миколу Петровича, завідувача кафедри кримінального процесу Академії адвокатури України Легких Кирила Вікторовича та адвоката, керуючого партнера адвокатського об'єднання "Асирія" Савчука Олексія Сергійовича, якого делегував Дніпропетровський національний університет імені Олеся Гончара".
- Антикорупційна організація TransparencyInternational офіційно заявила, що до усіх трьох є претензії стосовно їх доброчесності.
- Від міжнародних та іноземних організацій отримано погоджену пропозицію спільного списку кандидатів ще в кінці січня. Відтак до комісії делеговані: ексстарша спецагентка ФБР у відділі протидії міжнародній корупції Карен Грінавей, голова Робочої групи OECD з питань хабарництва Драго Кос, ексдиректор департаменту національної безпеки Литви Повілас Малакаускас.
- 15 лютого Голова громадської організації "Центр протидії корупції" Віталій Шабунін повідомляє, що 14 лютого Кабінет міністрів на таємному засіданні ухвалив рішення, яке дає підстави зірвати конкурс з обрання нового директора Національного антикорупційного бюро.За його словами, уряд замість шести членів комісії, як це передбачено законом, затвердив п’ять. Міністри викинули з трійки міжнародних експертів Драго Коса. Шабунін нагадує, що Кос є членом комісії з обрання голови САП і "не дає Банковій сфальшувати/зірвати той конкурс".
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.
- Актуальне
- Важливе