Еспресо. Захід
Інтерв’ю

Коли всі паркомісця у Львові стануть платними та чи будуватимуть підземні автопаркінги

Юрій Мартинович
2 грудня, 2023 субота
15:38

У Львові є понад 6 тис. паркомісць. Однак водії часто скаржаться, що в центральній частині міста немає де припаркувати авто

Зміст

Керівник департаменту мобільності та вуличної інфраструктури ЛМР Олег Забарило розповів "Еспресо.Захід", як у Львові намагаються змінити на краще ситуацію з паркуванням та чи планують будувати великі підземні чи надземні паркінги.

Олег Забарило

Фото: ЛМР

 

"Паркування – це неякісне використання громадського простору"

Пане Олеже, якою є загальна концепція розвитку паркування у Львові та чому в центрі буває важко припаркувати авто?

У нас затверджений план сталої міської мобільності, який пріоритезує різні види мобільності. У пріоритеті є громадський транспорт і пішоходи, останнє місце в цьому плані займає припарковане авто. Загалом паркування – це неякісне використання громадського простору, яке заважає пішоходам. Часто авто може бути, умовно кажучи, припарковане місяцями. Тоді немає можливості використовувати більш якісно цей громадський простір. У нас затверджене платне паркування залежно від зон паркування. Що ближче до центральної частини міста, то паркування є дорожчим (детальніше за посиланням, - ред.).

У нас відкриті майданчики для паркування в межах проїжджої частини. Вони функціонують з 08:00 до 20:00. У суботу і неділю – безкоштовно. У вечірній і нічний час також безкоштовно для всіх. Платним ці майданчики є лише в робочі години.

Специфіка Львова, що всі дороги ведуть у центральну частину міста. Тут є багато точок притягання, транзитом їде багато транспорту. Тому є великий попит на одне паркомісце в центральній частині, більший, аніж поза її межами. Через те і затверджені тарифи так, щоб у центральній частині паркування було дорожче, а далі від центру – дешевше.

Читайте також: Де, як і за скільки припаркувати авто у Львові. Інструкція

Скільки паркомісць зараз є у Львові і скільки вдалося облаштувати цього року?

Станом на листопад цього року в нас є 244 майданчики для паркування, які облаштовані на підставі договорів, укладених між департаментом мобільності й операторами цих майданчиків. Загалом це близько 6 тис. паркомісць, які включають і платне паркування, і службове. ЛКП "Львівавтодор" обслуговує близько 60-70% усіх платних паркомайданчиків. У 2023 році облаштовано 56 нових майданчиків на 1320 паркомісць. Загалом цього року в більшості облаштовували саме платне паркування.

"У центральній частині Львова безплатних паркомісць взагалі не має бути"

Фото: Роман Балук

 

Що очікувати наступного року? Також збільшення кількості платних майданчиків для паркування?

Логіка така, що в центральній частині міста, тобто там, де є великий попит на паркування, безплатних місць узагалі не має бути. Далі вже від центральної частини міста також маємо облаштовувати майданчики для платного паркування. Чому це робиться? Щоб не стимулювати водіїв їхати і паркуватися в центрі чи поруч центру, не заохочувати використовувати приватні авто, які можуть надовго залишати, а спонукати використовувати громадський транспорт для поїздок. Адже безплатне паркування стимулює надмірне користування автомобілем, паркування на довгий період часу. Якщо є платне паркування, людина їде з розрахунком, що оплатить конкретно за ті години, які їй потрібні. Тобто це дозволяє швидше звільнити майданчик, дає можливість іншим водіям знайти вільне паркомісце. Відповідно, є певний відсоток вільних паркомісць залежно від балансу попиту і пропозиції, щоб інші водії могли приїхати і таки припаркувати своє авто на платній парковці.

Ми розуміємо, що на різних вулицях залежно від локації є десь 5, 10, 15 автомобілів, які претендують на одне паркомісце. Тобто, якщо залишимо безкоштовне паркування, деякі авто можуть там стояти і тиждень. У цьому перевага платного паркування, бо це дає змогу звільнити певну частину місць. Загалом на майданчику має бути 20-25% вільних місць, щоб інші люди могли приїхати і припаркуватися на певний короткий період часу. Має бути ця циклічність, щоб машина не стояла і довго не займала громадський простір.

Тобто в майбутньому можна очікувати, що у Львові все паркування буде платним?

Так, у перспективі ми прагнемо перетворити всі безкоштовні паркувальні місця на платні. Є певні нормативи щодо можливості облаштування платних майданчиків на певних вузьких вулицях, процедури погодження з патрульною поліцією. Це все займає час і зусилля. Але концептуально мало б бути так. Кожна людина, коли виходять з дому й хоче поїхати на роботу десь у центр, оцінює: чим краще добратися? Тут важливими є два критерії: час і гроші. Якщо людина розумітиме, що їй по часу буде швидше дістатися смугами, виділеними для громадського транспорту, якщо розумітиме, що громадський транспорт дешевший, аніж заправити авто і заплатити за паркування, тоді вибір буде очевидним.

Яка діє система знижок для мешканців, які живуть поряд з платними паркомайданчиками?

Такі мешканці мають можливість припаркуватися за пільговою оплатою, що становить 1400 грн на півроку. Це збиткова сума для будь-якого оператора паркомайданчиків. Адже чи це Львівавтодор, чи якийсь приватний оператор, він однаково сплачує до міського бюджету кошти – збір за місця для паркування. Цей збір коливається від 300 грн до 1,5 тис. грн за одне паркомісце в місяць (залежить, чи це центральна частина міста, чи ближче до виїзду зі Львова). Тому операторам не вигідно отримувати 1,4 тис. грн за одне паркомісце за пів року, щоб там паркувалися мешканці. Але ми це затвердили, це є умовою конкурсу – право на пільги для мешканців прилеглих паркомайданчиків.

"Будівництво підземного автопаркінгу в рази дорожче, ніж будівництво житла. Окупність становить 10 років"

паркування

Фото: informator.ua

 

Стосовно підземних і надземних паркінгів, чи мають бути вони у Львові і коли можуть з’явитися?

Звичайно, що такі паркінги мають бути. Але це є досить дороге рішення, яке потребує великих коштів. Наше завдання – створити в першу чергу умови для того, щоб приватному бізнесу було вигідно вкладати кошти в розвиток системи паркування. Чи це буде облаштування майданчиків для паркування в межах певних приватних чи орендованих територій, чи це будуть майданчики підземних або надземних паркінгів. Усе це приватні інвестиції, які в кожному окремому випадку суб’єкт аналізує: чи йому вигідно вкладати в це кошти, чи не вигідно. Наше завдання – створити умови, щоб у центральній частині паркування було платним і здійснювався контроль за хаотичним паркуванням, щоб інспектори з паркування якісно працювали, евакуатори забирали злісних порушників. Тоді потенційному інвестору було б цікаво заходити.  

У 2022 році ми перезапустили інспекцію з паркування: набрали нових працівників, змінили концепти роботи з порушниками, вжили низки заходів, щоб інспекція з паркування активно запрацювала. Це дало свої результати у плані збільшення надходжень у бюджет. Крім цього, таке паркування більше зацікавило інвесторів. Наприклад, 2022 року один з інвесторів, маючи приватну територію в межах вул. Городоцької й розуміючи, що навколо забезпечений повний контроль і хаотично припаркуватися немає де, що інспектори з паркування штрафують тих, хто паркується з порушеннями, вирішив облаштувати в себе платне паркування на 70-80 паркомісць, щоб заробляти на цьому кошти. Це один з випадків, який не передбачає суттєвих капіталовкладень, бо присутня приватна територія. 

Натомість будівництво підземного автопаркінгу в рази дорожче, ніж будівництво житла. Тому приватний ринок сам себе регулює.

Забудовникам вигідніше вкладати гроші в будівництво житла, так швидше окуповуються їхні інвестиції. Інвестиція в підземний паркінг – дороговартісна і з довготривалим періодом окупності. До того ж зараз, під час війни, доволі сумнівно, щоб хтось був готовий вкласти великі кошти в такий проєкт, розуміючи, що в найкращому випадку треба 10 років чекати, щоб він окупився.

Раніше йшлося про те, що під площею Петрушевича може з'явитися підземний паркінг. Яка там ситуація зараз?

Цим зараз займається управління інвестицій. Працюють над тим, щоб знайти інвестора. У міста були потенційні інвестори, які готові були за певних умов заходити й облаштувати підземні паркінги. Але через війну маємо певний період невизначеності, тому далі треба комунікувати і шукати інвесторів.

У Львові щомісяця евакуатори забирають на штрафмайданчик 800 авто

Фото: Еспресо.Захід

 

Якими є штрафи за неправильно припарковане авто і скільки в місті працює евакуаторів?

Розмір штрафів визначається кодексом про адмінпорушення. У нас це диференціюється залежно від ступеня порушення. За зупинку під знаком 3.24 "Зупинку заборонено" штраф становить 340 грн. Якщо це майданчик для платного паркування і водій не оплатив паркування, тоді штраф складається у 20-кратному розмірі від години паркування. Якщо це грубе порушення, коли водій, наприклад, припаркувався на перехресті, блокуючи рух інших учасників дорожнього руху, тоді штраф становить 680 грн. 

У Львові працює три евакуатори Львівелектротрансу. Також на підряди залучаємо 1-2 евакуатори іншої специфіки.

Загалом 3-5 евакуаторів щоденно працюють і здійснюють евакуації порушників. Близько 800 евакуацій на місяць, а це близько 27-30 евакуацій за день.

Напевно, ви бачили в мережі фото, де на одній з вулиць міста всі автомобілі були припарковані з протилежного боку паркомайданчика, таким чином перетворивши сам майданчик на проїжджу частину. Чому трапляються такі випадки?

Це випадок, який трапився на вул. Медовій. Як так сталося? На конкурсних засадах оператору надається право обслуговувати паркування. Щоб він запустив паркомайданчик, оператор має також погодити паспорт паркування зі схемою дорожнього руху в патрульній поліції. По вул. Медовій було надано право на обслуговування потенційного майданчика паркування приватній особі, яка має поряд майданчик для паркування на вул. Куліша. На сьогодні ще відбувається погодження паспорта майданчика в патрульній поліції. Але оператор приступив до процедури облаштування цього майданчика. Зараз знаки встановлені, але вони зачохлені, тобто поки не діють. Схема організації дорожнього руху після погодження в поліції, як правило, передбачає, що з одного боку є платне паркування, а з іншого – знак 3.34 "Зупинку заборонено", який унеможливлює паркування з тієї протилежної сторони. У цьому випадку на вулиці немає ані знаків про заборону, ані діючих знаків про платне паркування. Тому зараз транспорт стоїть там хаотично, але не порушуючи правил дорожнього руху.

Фото: Zabavska Julianna

 

Тобто така ситуація сталася через організаційні речі і найближчим часом цей перехідний період завершиться. Оператор отримає погодження від патрульної поліції, тоді буде знак на протилежному боці вулиці про заборону зупинки, відповідно, знак про платне паркування буде відкритим. Можливо, оператор трішки поспішив з облаштуванням. Місто передало йому право обслуговувати цей майданчик, він запустив процес. Єдине, що не отримав до кінця право від поліції, щоб одномоментно якісно запустити паркомайданчик. Але ніякого порушення тут немає.

  • Нагадаємо, торік до міського бюджету Львова надійшло 50,2 мільйона гривень від сплати штрафів за неналежне паркування
Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.04
    Купівля 41.04
    Продаж 41.51
  • EUR
    Купівля 44.49
    Продаж 45.18
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
26 липня
21:50
Будуть переробляти: у Львові після прокладання тепломережі поклали неякісно асфальт
21:15
тюрма
На Закарпатті торговця метамфетаміном засудили на 6 років тюрми
20:47
На Львівщині помер командир роти Нацполіції області Микола Дьодьо
20:25
Як працюватиме нова програма від МОН із надання державних грантів на навчання в УКУ
19:57
підозрюваний у вбивстві Ірини Фаріон
"Я нікого не вбивав": підозрюваний у вбивстві Фаріон дав коментар журналістам
19:54
У Хмельницькому затримали жінку, яку підозрюють у вбивстві свого сина
19:36
На Львівщині чоловік пропонував прикордонникам 700 доларів хабаря, щоб виїхати за кордон
19:20
На Буковині затримали злочинну групу, яка збувала наркотики в регіоні
19:01
Франківська міськрада шукатиме інвестора для будівництва модульних котелень
18:43
У Львові відбудеться презентація військ Сил безпілотних систем: як потрапити
18:40
Оновлено
суд у справі про вбивство Фаріон
У Львові суд обрав запобіжний захід підозрюваному в убивстві Ірини Фаріон
18:37
У Тернополі чоловік обікрав 15 водоматів
18:29
світло
Світла не буде лише годину: графіки та групи відключень на Львівщині 27 липня
18:12
У Львові тимчасово змістять ще одну зупинку - на проспекті Чорновола
17:58
На Закарпатті затримали чоловіка, який намагався покинути Україну за підробленими документами
17:46
крига Генрі Форда
Монети, медалі та раритетна книга Генрі Форда: Чернівецька митниця поповнила конфіскатом фонди трьох музеїв
17:44
За змову на тендері на рекультивацію Славського полігону дві компанії оштрафували на майже 3 млн грн
17:25
опалення, кіт
На Тернопільщині розповіли про стан готовності до опалювального періоду
17:13
Мінлива хмарність: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 27 липня
17:07
Портрет Августина Волошина
На новобудові в Ужгороді з'явився мурал з портретом президента Карпатської України Августина Волошина
16:52
Університетська лікарня
За перший місяць роботи Університетська лікарня у Львові прийняла майже 6,5 тис. пацієнтів
16:37
В Ужгороді попрощалися із капітаном, командиром взводу 42-річним Євгеном Гайдуком 
16:25
Хмельницька АЕС
Хмельника АЕС шукає працівників-будівельників
16:10
ЗСУ
У розпал бойових дій 30 офіцерів утримували в Харкові, - колишній командир 125-ї бригади Горбенко
15:58
новини Львівщини
Податкова поверне жителям Львівщини 53,8 млн грн: за що можна отримати відшкодування
15:42
Оновлено
Свято музики у Львові 2024
Куди піти у Львові з 24 по 28 липня: Джазове тріо Александри Ханке
15:28
"Зірвали спробу дестабілізації суспільства": поліцейським, які працювали над розкриттям убивства Фаріон, вручили відзнаки
15:16
Угруповання медиків на Львівщині підробляло медичні довідки про інвалідність, їх судитимуть
15:01
Орест Олеськів
Начальник управління транспорту Львова пошкодив чужу Audi Q5 і втік з місця ДТП. Рішення суду
14:46
Анонс
Ukrainian Song Project-2024 у Львові: сцена
Ukrainian Song Project-2024 у Львові: 13 зіркових артистів виконають свої хіти у супроводі симфонічного оркестру
14:30
Оновлено
електроенергія
Коли на Львівщині вимикатимуть світло 26 липня: оновлені графіки
13:41
На Львівщині викрили незаконне ввезення елітних авто з -за кордону під виглядом гумдопомоги для ЗСУ
На Львівщині викрили незаконне ввезення елітних авто з-за кордону під виглядом гумдопомоги для ЗСУ
13:26
Судовий вирок
На Волині чоловік убив знайомого на очах у дитини, його засудили на 10 років
13:11
На кордоні з Польщею в авто виявили старовинну ікону
На кордоні з Польщею в авто виявили старовинну ікону
12:55
У Львівській обласній лікарні пацієнту поставили унікальний протез: таку процедуру в Україні провели вперше
12:40
Мовознавиця Ірина Фаріон
Родичі Ірини Фаріон вимагатимуть довічного покарання для вбивці
12:31
кордон прикордонник
Скільки людей перетнули західний кордон України 25 липня
12:16
Волинські сапери розміновують Донеччину
Очистили понад 30 га територій Донеччини: волинські сапери повернулися з ротації на сході
12:00
Підозрюваний у навмисному вбивстві Ірини Фаріон
У Галицькому суді Львова оберуть запобіжний захід підозрюваному у вбивстві Фаріон
11:55
Інфографіка
курс валют
Курс валют у Львові в банках та обмінниках на 26 липня: гривня поволі зміцнюється
Більше новин