Еспресо. Захід
Інтерв’ю

Коли всі паркомісця у Львові стануть платними та чи будуватимуть підземні автопаркінги

Юрій Мартинович
2 грудня, 2023 субота
15:38

У Львові є понад 6 тис. паркомісць. Однак водії часто скаржаться, що в центральній частині міста немає де припаркувати авто

Керівник департаменту мобільності та вуличної інфраструктури ЛМР Олег Забарило розповів "Еспресо.Захід", як у Львові намагаються змінити на краще ситуацію з паркуванням та чи планують будувати великі підземні чи надземні паркінги.

Олег Забарило

Фото: ЛМР

 

"Паркування – це неякісне використання громадського простору"

Пане Олеже, якою є загальна концепція розвитку паркування у Львові та чому в центрі буває важко припаркувати авто?

У нас затверджений план сталої міської мобільності, який пріоритезує різні види мобільності. У пріоритеті є громадський транспорт і пішоходи, останнє місце в цьому плані займає припарковане авто. Загалом паркування – це неякісне використання громадського простору, яке заважає пішоходам. Часто авто може бути, умовно кажучи, припарковане місяцями. Тоді немає можливості використовувати більш якісно цей громадський простір. У нас затверджене платне паркування залежно від зон паркування. Що ближче до центральної частини міста, то паркування є дорожчим (детальніше за посиланням, - ред.).

У нас відкриті майданчики для паркування в межах проїжджої частини. Вони функціонують з 08:00 до 20:00. У суботу і неділю – безкоштовно. У вечірній і нічний час також безкоштовно для всіх. Платним ці майданчики є лише в робочі години.

Специфіка Львова, що всі дороги ведуть у центральну частину міста. Тут є багато точок притягання, транзитом їде багато транспорту. Тому є великий попит на одне паркомісце в центральній частині, більший, аніж поза її межами. Через те і затверджені тарифи так, щоб у центральній частині паркування було дорожче, а далі від центру – дешевше.

Читайте також: Де, як і за скільки припаркувати авто у Львові. Інструкція

Скільки паркомісць зараз є у Львові і скільки вдалося облаштувати цього року?

Станом на листопад цього року в нас є 244 майданчики для паркування, які облаштовані на підставі договорів, укладених між департаментом мобільності й операторами цих майданчиків. Загалом це близько 6 тис. паркомісць, які включають і платне паркування, і службове. ЛКП "Львівавтодор" обслуговує близько 60-70% усіх платних паркомайданчиків. У 2023 році облаштовано 56 нових майданчиків на 1320 паркомісць. Загалом цього року в більшості облаштовували саме платне паркування.

"У центральній частині Львова безплатних паркомісць взагалі не має бути"

Фото: Роман Балук

 

Що очікувати наступного року? Також збільшення кількості платних майданчиків для паркування?

Логіка така, що в центральній частині міста, тобто там, де є великий попит на паркування, безплатних місць узагалі не має бути. Далі вже від центральної частини міста також маємо облаштовувати майданчики для платного паркування. Чому це робиться? Щоб не стимулювати водіїв їхати і паркуватися в центрі чи поруч центру, не заохочувати використовувати приватні авто, які можуть надовго залишати, а спонукати використовувати громадський транспорт для поїздок. Адже безплатне паркування стимулює надмірне користування автомобілем, паркування на довгий період часу. Якщо є платне паркування, людина їде з розрахунком, що оплатить конкретно за ті години, які їй потрібні. Тобто це дозволяє швидше звільнити майданчик, дає можливість іншим водіям знайти вільне паркомісце. Відповідно, є певний відсоток вільних паркомісць залежно від балансу попиту і пропозиції, щоб інші водії могли приїхати і таки припаркувати своє авто на платній парковці.

Ми розуміємо, що на різних вулицях залежно від локації є десь 5, 10, 15 автомобілів, які претендують на одне паркомісце. Тобто, якщо залишимо безкоштовне паркування, деякі авто можуть там стояти і тиждень. У цьому перевага платного паркування, бо це дає змогу звільнити певну частину місць. Загалом на майданчику має бути 20-25% вільних місць, щоб інші люди могли приїхати і припаркуватися на певний короткий період часу. Має бути ця циклічність, щоб машина не стояла і довго не займала громадський простір.

Тобто в майбутньому можна очікувати, що у Львові все паркування буде платним?

Так, у перспективі ми прагнемо перетворити всі безкоштовні паркувальні місця на платні. Є певні нормативи щодо можливості облаштування платних майданчиків на певних вузьких вулицях, процедури погодження з патрульною поліцією. Це все займає час і зусилля. Але концептуально мало б бути так. Кожна людина, коли виходять з дому й хоче поїхати на роботу десь у центр, оцінює: чим краще добратися? Тут важливими є два критерії: час і гроші. Якщо людина розумітиме, що їй по часу буде швидше дістатися смугами, виділеними для громадського транспорту, якщо розумітиме, що громадський транспорт дешевший, аніж заправити авто і заплатити за паркування, тоді вибір буде очевидним.

Яка діє система знижок для мешканців, які живуть поряд з платними паркомайданчиками?

Такі мешканці мають можливість припаркуватися за пільговою оплатою, що становить 1400 грн на півроку. Це збиткова сума для будь-якого оператора паркомайданчиків. Адже чи це Львівавтодор, чи якийсь приватний оператор, він однаково сплачує до міського бюджету кошти – збір за місця для паркування. Цей збір коливається від 300 грн до 1,5 тис. грн за одне паркомісце в місяць (залежить, чи це центральна частина міста, чи ближче до виїзду зі Львова). Тому операторам не вигідно отримувати 1,4 тис. грн за одне паркомісце за пів року, щоб там паркувалися мешканці. Але ми це затвердили, це є умовою конкурсу – право на пільги для мешканців прилеглих паркомайданчиків.

"Будівництво підземного автопаркінгу в рази дорожче, ніж будівництво житла. Окупність становить 10 років"

паркування

Фото: informator.ua

 

Стосовно підземних і надземних паркінгів, чи мають бути вони у Львові і коли можуть з’явитися?

Звичайно, що такі паркінги мають бути. Але це є досить дороге рішення, яке потребує великих коштів. Наше завдання – створити в першу чергу умови для того, щоб приватному бізнесу було вигідно вкладати кошти в розвиток системи паркування. Чи це буде облаштування майданчиків для паркування в межах певних приватних чи орендованих територій, чи це будуть майданчики підземних або надземних паркінгів. Усе це приватні інвестиції, які в кожному окремому випадку суб’єкт аналізує: чи йому вигідно вкладати в це кошти, чи не вигідно. Наше завдання – створити умови, щоб у центральній частині паркування було платним і здійснювався контроль за хаотичним паркуванням, щоб інспектори з паркування якісно працювали, евакуатори забирали злісних порушників. Тоді потенційному інвестору було б цікаво заходити.  

У 2022 році ми перезапустили інспекцію з паркування: набрали нових працівників, змінили концепти роботи з порушниками, вжили низки заходів, щоб інспекція з паркування активно запрацювала. Це дало свої результати у плані збільшення надходжень у бюджет. Крім цього, таке паркування більше зацікавило інвесторів. Наприклад, 2022 року один з інвесторів, маючи приватну територію в межах вул. Городоцької й розуміючи, що навколо забезпечений повний контроль і хаотично припаркуватися немає де, що інспектори з паркування штрафують тих, хто паркується з порушеннями, вирішив облаштувати в себе платне паркування на 70-80 паркомісць, щоб заробляти на цьому кошти. Це один з випадків, який не передбачає суттєвих капіталовкладень, бо присутня приватна територія. 

Натомість будівництво підземного автопаркінгу в рази дорожче, ніж будівництво житла. Тому приватний ринок сам себе регулює.

Забудовникам вигідніше вкладати гроші в будівництво житла, так швидше окуповуються їхні інвестиції. Інвестиція в підземний паркінг – дороговартісна і з довготривалим періодом окупності. До того ж зараз, під час війни, доволі сумнівно, щоб хтось був готовий вкласти великі кошти в такий проєкт, розуміючи, що в найкращому випадку треба 10 років чекати, щоб він окупився.

Раніше йшлося про те, що під площею Петрушевича може з'явитися підземний паркінг. Яка там ситуація зараз?

Цим зараз займається управління інвестицій. Працюють над тим, щоб знайти інвестора. У міста були потенційні інвестори, які готові були за певних умов заходити й облаштувати підземні паркінги. Але через війну маємо певний період невизначеності, тому далі треба комунікувати і шукати інвесторів.

У Львові щомісяця евакуатори забирають на штрафмайданчик 800 авто

Фото: Еспресо.Захід

 

Якими є штрафи за неправильно припарковане авто і скільки в місті працює евакуаторів?

Розмір штрафів визначається кодексом про адмінпорушення. У нас це диференціюється залежно від ступеня порушення. За зупинку під знаком 3.24 "Зупинку заборонено" штраф становить 340 грн. Якщо це майданчик для платного паркування і водій не оплатив паркування, тоді штраф складається у 20-кратному розмірі від години паркування. Якщо це грубе порушення, коли водій, наприклад, припаркувався на перехресті, блокуючи рух інших учасників дорожнього руху, тоді штраф становить 680 грн. 

У Львові працює три евакуатори Львівелектротрансу. Також на підряди залучаємо 1-2 евакуатори іншої специфіки.

Загалом 3-5 евакуаторів щоденно працюють і здійснюють евакуації порушників. Близько 800 евакуацій на місяць, а це близько 27-30 евакуацій за день.

Напевно, ви бачили в мережі фото, де на одній з вулиць міста всі автомобілі були припарковані з протилежного боку паркомайданчика, таким чином перетворивши сам майданчик на проїжджу частину. Чому трапляються такі випадки?

Це випадок, який трапився на вул. Медовій. Як так сталося? На конкурсних засадах оператору надається право обслуговувати паркування. Щоб він запустив паркомайданчик, оператор має також погодити паспорт паркування зі схемою дорожнього руху в патрульній поліції. По вул. Медовій було надано право на обслуговування потенційного майданчика паркування приватній особі, яка має поряд майданчик для паркування на вул. Куліша. На сьогодні ще відбувається погодження паспорта майданчика в патрульній поліції. Але оператор приступив до процедури облаштування цього майданчика. Зараз знаки встановлені, але вони зачохлені, тобто поки не діють. Схема організації дорожнього руху після погодження в поліції, як правило, передбачає, що з одного боку є платне паркування, а з іншого – знак 3.34 "Зупинку заборонено", який унеможливлює паркування з тієї протилежної сторони. У цьому випадку на вулиці немає ані знаків про заборону, ані діючих знаків про платне паркування. Тому зараз транспорт стоїть там хаотично, але не порушуючи правил дорожнього руху.

Фото: Zabavska Julianna

 

Тобто така ситуація сталася через організаційні речі і найближчим часом цей перехідний період завершиться. Оператор отримає погодження від патрульної поліції, тоді буде знак на протилежному боці вулиці про заборону зупинки, відповідно, знак про платне паркування буде відкритим. Можливо, оператор трішки поспішив з облаштуванням. Місто передало йому право обслуговувати цей майданчик, він запустив процес. Єдине, що не отримав до кінця право від поліції, щоб одномоментно якісно запустити паркомайданчик. Але ніякого порушення тут немає.

 • Нагадаємо, торік до міського бюджету Львова надійшло 50,2 мільйона гривень від сплати штрафів за неналежне паркування
Теги:
Читайте також:
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 38.21
  Купівля 38.21
  Продаж 38.74
 • EUR
  Купівля 41.3
  Продаж 42.09
 • Актуальне
 • Важливе
2024, п'ятниця
23 лютого
19:00
Світло для світу: у Львові спрямували в небо промені над могилами загиблих українських воїнів
18:48
Інтерв’ю
релоковане підприємство Citius S
Релоковані. Скільки підприємств прижились на Львівщині і що вони тут виробляють
18:35
У Львові 29-річній жінці із Запоріжжя видалили величезну пухлину
У Львові 29-річній жінці із Запоріжжя видалили величезну пухлину
18:23
ID-картка, паспорт
На Буковині побільшало людей, які хочуть отримати українське громадянство
18:08
Огляд
хмари
Погода Львів: прогноз синоптиків на сьогодні 23 лютого, завтра, тиждень
17:59
Українське зерно, яке висипали у Польщі
На тлі інцидентів з польськими фермерами Держмитслужба пояснила, як діяти, якщо пошкоджено митні пломби
17:45
Оновлено
озеро в Брюховичах
Депутат ЛМР ініціює створення комісії щодо спуску озера в Брюховичах
17:34
драгер
На дорогах Львівщини менш як за два місяці піймали 1500 нетверезих водіїв 
17:20
Переніс декілька поранень, але завжди повертався на передову: в Ужгороді попрощалися з Мирославом Бреньом
17:06
Головнокомандувач Сирський і міністр оборони Умєров у Львові відвідали перший рекрутинговий центр
16:54
новини Закарпаття
У Мукачеві дослідили погріб-льодовик XVI ст., який виявили на території замку
16:41
"Тайна вечеря" та м'яч ФК "Жирона": на благодійному аукціоні в Яремчі для "Едельвейсів" зібрали 2,4 млн грн
16:27
новини Закарпаття
Готувалися перетнути кордон на надувному човні: біля кордону з Румунією затримали переправників з "клієнтами"
16:11
У стінах львівської мерії одружився воїн, який тільки-но повернувся з Авдіївки
15:57
новини Львова
На третій день після операції зміг стати на ноги: львівські медики врятували кінцівку захисника
15:46
новини Тернопільщини
На Тернопільщині правоохоронці затримали мешканця, що збував психотропні речовини
15:37
новини Львівщини
На Львівщині розпочався чемпіонат з брейн-рингу
15:26
новини Волині
На Волині державі повернуть земельну ділянку вартістю 2,8 млрд грн
15:10
Юрій Серпутько
Під Куп'янськом загинув командир взводу з Рівненщини Юрій Серпутько на псевдо Звір
14:57
новини Львова
Діти полеглих захисників Львова отримають по 50 тис. грн
14:45
візуалізація ТЦ на Замарстинівській у Львові
У Львові на Замарстинівській збудують новий триповерховий торговий комплекс
14:30
Шмигаль
Шмигаль заявив, що на кордоні з Угорщиною відкриють новий пункт пропуску
14:19
пожежник-колаборант
Сидітиме 14 років за ґратами: у Львові засудили пожежника-колаборанта
14:06
Новини Львова
У Львові засуджені організували схему продажу неіснуючих автозапчастин, їм повідомили про підозру
13:51
Планував незаконно дістатися Румунії: у Тисі виявили тіло українця
У Тисі виявили тіло 25-річного українця
13:39
мер, якого підозрюють у службовій недбалості
На Тернопільщині через службову недбалість судитимуть міського голову Чорткова
13:24
мобілізація, повістка
Лучанин отримав тюремний строк за ухилення від мобілізації
13:09
Мешканці Пушкіно на Закарпатті обрали нову назву села
Мешканці Пушкіно на Закарпатті обрали нову назву села
13:00
Оновлено
"Крихкіші за скло": колекція ікон на склі Остапа Лозинського
Куди піти у Львові із 19 по 25 лютого: "Маленькі ортопедичні сандалики" та "Війна 2022"
12:54
Офіцер ДПСУ на Закарпатті за хабар мав без перевірки пропускати автівки із бурштином
Офіцер ДПСУ на Закарпатті за хабар мав без перевірки пропускати автівки із бурштином
12:38
На Львівщині п'яний водій BMW збив пішохода
На Львівщині п'яний водій BMW збив пішохода
12:24
Українські фермери до кордону з Польщею привезли знищену російськими обстрілами й мінами сільгосптехніку
Українські фермери до кордону з Польщею привезли знищену російськими обстрілами й мінами сільгосптехніку
12:11
Прапор України
У Коломиї на Прикарпатті 24 лютого оголосили днем тиші
11:55
Унаслідок ракетного удару окупантів на Херсонщині загинув 33-річний захисник Василь Клец з Волині
Унаслідок ракетного удару окупантів на Херсонщині загинув 33-річний захисник Василь Клец з Волині
11:36
У Франківську 37-річний чоловік під час застілля задушив свою сусідку
У Франківську 37-річний чоловік під час застілля задушив свою сусідку
11:24
швидка
У будинку на Закарпатті пролунав вибух, є постраждалий
11:07
На Хмельниччині відкрили пам'ятні дошки двом військовим
На Хмельниччині відкрили пам'ятні дошки двом військовим
10:53
Уродженець Франківщини зрадив присязі і перейшов на бік окупантів: що йому загрожує
Уродженець Франківщини зрадив присязі і перейшов на бік окупантів: що йому загрожує
10:36
У Франківську студентки-мисткині розфарбували стіну в початковій школі
У Франківську студентки-мисткині розфарбували стіну в початковій школі
10:33
незаконний перетин кордону
Скільки людей перетнули західний кордон України 22 лютого
Більше новин