Кількість українців, які вважають РФ агресором, зросла, вперше показник перевалив за 50%, – соціолог Петро Бурковський
Більшість українців − 53,5% - визначають конфлікт на Донбасі як російську агресію з використанням місцевих бойовиків. Такими є результати недавнього соціологічного дослідження Фонду "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва.
Про це у прямому ефірі програми Еспресо "Вечір з Миколою Княжицьким" заявив соціолог, аналітик Фонду "Демократичні ініціативи" Петро Бурковський, – повідомляє "Еспресо.Захід".
Ще у 2019 році таку думку поділяло 45%. А ось теза кремлівської пропаганди про громадянську війну відверто не заходить українцям − так вважає всього 7%. В той же час війну на Донбасі назвали внутрішнім конфліктом, де РФ підтримує одну зі сторін лише 15% населення.
"Ми побачили, що у цьому році уже понад 70 відсотків наших співгромадян сказали, що між Україною та Росією триває війна. І більшість, - тепер уже 54 відсотки кажуть, що це російська агресія з використанням місцевих бойовиків, - каже соціолог. - Це ламає у принципі російську політику, так звану російську "м'яку силу". І на думку соціологів, політологів, які досліджують цю ситуацію навколо війни і російської ідеологічної боротьби, російська "м'яка сила" все більше втрачає вплив".
Серед різних варіантів того, якою має бути політика щодо Донбасу, сумарно понад половина опитаних наполягають на санкціях, ізоляції окупованих районів, не погоджуються на поступки РФ. Щодо того, як Україна може досягнути тривалого миру на Донбасі, то найбільше українців, - а це 20,3%, - підтримують дипломатичний тиск на так звані "ЛНР" і "ДНР" та посилення санкцій. Також більшість підтримує повну ізоляцію окупованих територій.
Петро Бурковський переконаний, що це зумовлено тим, що "ми пережили пандемію, під час якої зв'язки з окупованими територіями стали ще обмеженішими". На думку соціолога, на таке ставлення вплинула і квітнева агресія Росії. "Люди дедалі сильніше сприймають Донбас і окуповані території, як зону, звідки можуть нападати російські війська, як певну загрозу для України", - висновує аналітик "Демократичних ініціатив".
Також українці розділились у поглядах на політику України щодо окупованих територій. Більшість, що становить 30 відсотків, підтримують припинення будь-яких торгівлі, виплат, послуг, переміщення людей.
Щодо жителів Донбасу, то 40 відсотків українців вважають жителів Донбасу заручниками складних життєвих обставин і лише 8 відсотків − зрадниками.
"Я б пов'язав це питання з іншим, у якому ми цікавилися думкою людей про майбутнє окупованих територій, - веде Петро Бурковський. - Більшість говорить, що ці території мають повернутися на довоєнних умовах. Відповідно це впливає і на ставлення до людей, які залишилися на окупованих територіях через різні обставини".
Тобто, особливо наголошує дослідник, - більшість українців вважає, що на окупованих територіях люди залишилися саме через життєві обставини, доглядають за батьками, охороняють свою власність. А, отже, не можуть впливати на свою долю. "Тут бачимо гуманне ставлення до людей. Це добре, бо російський режим до своїх громадян ставиться зовсім по-іншому. Я в цьому бачу нашу перевагу", – підсумовує соціолог.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.
- Актуальне
- Важливе