Києво-Печерська лавра історично є одним із символів спротиву московській агресії, – буковинський священник Роман Грищук
Києво-Печерська лавра найдовше опиралася московській агресії після примусового приєднання Київської митрополії до московського патріархату в 17 столітті. Тоді вона була оплотом українства, багато років пручаючись митрополиту, присланому з Москви
Про це для "Еспресо.Захід" розповів священник ПЦУ із Буковини Роман Грищук.
"У 17 столітті в Києво-Печерській лаврі дотримуватися українських традицій і навіть треба було залучити війська на те, аби покласти на коліна монахів Києво-Печерської лаври, які противились омосковщенню. На той час у Лаврі було більш ніж 10 тисяч монахів", – розповідає Роман Грищук.
Він пояснює, що тоді в Лаврі було сконцентроване виробництво, видавництво, друкарні, які друкували не лише богослужбову літературу, а й дитячі книжки: букварі, та науково-дослідницькі матеріали.
"Для русифікаторів було важливо зупинити український дух у Лаврі і вони встановили заборону на друкування українського букваря, а закінчили забороною на читання церковнослов'янської мови в київському ізводі, тобто наближено до української мови. Натомість зобов'язали читати молитви виключно в московському ізводі – так, як притаманно російській мові", – веде далі духівник і додає, що ми пройшли історично сформований розвиток і іншого канонічного шляху немає.
Роман Грищук припускає, що нинішні події в релігійному житті перегукуються з тим, які були напередодні Незалежності України.
"Спершу Незалежність проголошували, а потім ми поступово вибудовували свою країну. Робили це, незалежно від того, визнало б нас умовне Зімбабве чи ні. От, для прикладу, Росія і до сьогодні не визнає ані нашої держави, ані влади, ані церкви, ні армії. Але це не означає, що нас не існує", – пояснює Роман Гришук.
Церковник вважає, що навіть попри створення УПЦ МП картинки, начебто всі ченці Лаври опираються переходу до ПЦУ, насправді там є чимало монахів, які радо залишаться з Авраамієм.
Читайте також: Страсті за київською Лаврою: як московський патріархат виїжджає зі святині і скільки це може тривати
"Вважаю, що багато з тих монахів думають далеко не так, як Паша-Мерседес (Павло Лебідь, - ред.). До речі, Києво-печерська лавра найдовше опиралася московській агресії після приєднання Київської митрополії до московського патріархату. Тоді Лавра була оплотом українства і понад 15 років пручалась митрополиту, присланому з Москви. Там зараз є грамотні монахи. Згідно з тими даними, про які я дізнався, близько 80 монахів хочуть залишитися з Авраамієм, хоч на них йде сильний прес. У Паші-Мерседеса ці монахи – безсловесні тварини, які, на його погляд, не мають, ані точки зору, ані думки. До слова, є записи, де Павло Лебідь у розмові з монахом сварить його за те, що він посмів у соцмережах назвати Путіна відповідним словом. Тому нічого дивного, там монахи давно безправні", – каже отець Роман.
Як писав Інститут дослідження війни, УПЦ МП не є незалежною релігійною організацією, а продовженням російської держави та інструментом російської гібридної війни. Російські солдати використовували храми УПЦ МП як військові склади, гарнізони, польові госпіталі та навіть бойові позиції під час повномасштабного вторгнення Росії в Україну у 2022 році.
Нагадаємо, під Києво-Печерською лаврою і далі тривають протести прихожан УПЦ МП. Ченці відмовляються виконувати рішення держави і покидати святиню.
- Актуальне
- Важливе