Депутати Славутської міськради заявили про зневагу до прав людей, що живуть у зоні ризику Хмельницької АЕС, і виступили проти її розбудови
Славутська міська рада оприлюднила звернення депутатів до президента Зеленського, у якому вони виступають проти будівництва двох енергоблоків на Хмельницькій АЕС
Про це йдеться на офіційному сайті Славути.
Депутати звернулись до Президента України Володимира Зеленського, ВРУ, Кабміну та Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України щодо забезпечення прав населення 30-кілометрової зони Хмельницької АЕС та недопущення їх порушень під час будівництва енергоблоків №5 та №6. Причиною звернення стало те, що 3 грудня Енергоатом оприлюднив у Єдиному державному реєстрі оцінки впливу на довкілля звіт і оголошення про початок громадського обговорення будівництва енергоблоків №5 і №6. Відтак, громадськість має можливість протягом 25 робочих днів подавати зауваження, пропозиції та брати участь у громадських слуханнях.
У Славутській міській раді заявили про декілька основних проблем.
"Зневага інтересів населення 30-кілометрової зони АЕС. Люди, що проживають у цій зоні, регулярно стикаються із систематичним нехтуванням їхніх законних прав, закріплених у Конституції України та Законі України "Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку", – наголошують депутати.
У Славутській міській раді заявляють, що з 2014 року держава фактично ігнорує положення статей 12-1, 12-2 вказаного Закону. Зокрема:
– скасування пільг на електроенергію;
– відсутність субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на фінансування заходів соціально-економічної компенсації ризику населення, яке проживає на території зони спостереження;
– недостатній рівень безпеки, зокрема відсутність сучасних захисних споруд, систем оповіщення, засобів індивідуального захисту та препаратів калію йодиту.
"Територіальні громади 30-кілометрової зони (населення — понад 1 млн осіб) залишаються без належної підтримки, особливо в умовах воєнного стану. Держава не фінансує будівництво чи оновлення укриттів, системи сповіщення та інші заходи, які мають забезпечити безпеку людей у зоні ризику", – йдеться у зверненні.
При цьому депутати наголошують, що Енергоатом свої зобов’язання виконує і повністю здійснює нарахування збору на соціально-економічну компенсацію ризику населення, яке проживає на території зони спостереження, у розмірі 1 % від обсягу електричної енергії. За данини Енергоатома, у 2021 році до державного бюджету компанія сплатила 1037,7 млн грн цього збору, у 2022 році — 1325,0 млн грн; у 2023 році — 1452,0 млн грн; у 2024 році — запланована сплата 1818,0 млн грн.
Однак, територіальні громади так і не отримали коштів у вигляді субвенції.
"З огляду на вищевикладене, через постійну зневагу до прав та інтересів громадян, що проживають у зоні ризику атомної електростанції, скасування пільг на електроенергію, відсутність вказаної субвенції та страхування ризиків ми, депутати Славутської міської ради, виступаємо проти будівництва енергоблоків №5 та №6 на майданчику Хмельницької атомної електростанції", – йдеться у зверненні.
- Актуальне
- Важливе