"Близькі": як ініціатива, покликана дати підтримку в кар’єрному зрості, стала спільнотою рідних військових
Проєкт "Близькі" вже понад рік співпрацює з військовими, родичами та партнерами/партнерками військовослужбовців, організовує для них різноманітні курси, майстеркласи, воркшопи та лекції
Зі співзасновницею проєкту розмовляла журналістка "Еспресо.Захід".
Співзасновниця Марина Батуринець розповідає, що також є засновницею школи комунікації "Базилік", яка працює з 2016 року. Під час АТО школа працювала з ветеранами.
"У 2017-2018 роках був бум ветеранських бізнесів. Пам’ятаю, як до нас уперше прийшов ветеран, купив навчання і ми познайомилися, розговорилися. Потім через нього інші засновники ветеранських бізнесів уже знали, що якщо треба якісь знання в комунікаціях, вони можуть нам писати", - розповідає Марина.
Коли почалася повномасштабна війна, Марина розуміла, чим буде займатися команда "Базиліку" й очікувала, що рано чи пізно прийдуть нові ветерани, яким потрібно буде допомогти розвивати бізнеси. Однак у 2023 році з’явилося усвідомлення - зараз зовсім інший ритм війни, ніж у час АТО.
"По-перше, немає демобілізації. По-друге, масштаби інші. По-третє, сьогодні ми розуміємо: якщо до нас повертаються ветерани, це люди, які отримали травму. Людині потрібно півтора року, щоб повернутися, реабілітуватися повністю", - пояснює жінка.
Марині Батуринець запропонували ідею зосередитися на сім’ях і близьких наших воїнів, адже вони - ті, хто також потребує уваги та підтримки.
"Ти розумієш, що, наприклад, жила собі сім'я в Запоріжжі. Почалася повномасштабна війна, чоловік пішов на фронт, а жінка з дитиною переїхала в Київ. Відповідно, вона на новому місці, у неї нуль друзів, нуль соціальних зв'язків. І наші курси - це були якісь перші нагоди цих жінок вийти, познайомитися з кимось новим, соціалізуватися”.
Важливий аспект, який стосується багатьох близьких воїнів - це те, що друзі починають відсіюватись. Люди, які не пов’язані з війною, не зрозуміють переживань родича чи близької людини військового, тому мати спільноту тих, хто проживає схожий досвід, стало надзвичайно цінно.
Пілотний курс завершився наприкінці 2023-го, а вже на старті 2024 року з’явилися перші донори, які пожертвували гроші на проєкт. Тоді почали збирати команду і формувати ще більше ідей стосовно того, що організувати для "Близьких".
Окрім освітніх проєктів студентам пропонують різноманітні тематичні майстеркласи, книжкові клуби, тренінги з домедичної допомоги. Так, наприклад нещодавно "Близькі" виготовляли дідуха, розписували ялинкові іграшки та слухали лекцію про українську класичну музику.
Бюрократії й так вистачає у держструктурах
Зараз проєкт "Близькі" функціонує у двох містах: Києві та Львові, однак з нового року планують розширятися. За словами Марини, разом із лекторами й майстрами команда їхатиме в певне місто чи громаду і реалізуватиме певний проєкт на короткий проміжок часу, щоб за цей період мешканці мали змогу всередині своєї громади познайомитися з новими людьми зі спільним досвідом.
"Ну і, знову ж таки, ми не лише для партнерок, ми для партнерок, партнерів, сімей. До нас приходять мами військових. Ми дуже хочемо, щоб до нас приходили й тати військовослужбовців".
У "Близьких" є правило - ніхто не перевіряє твій статус у паспорті. Тут усі розуміють один одного і ніхто не потребує, щоб йому щось доводили. Десь лунають розмови про Покровськ, усі все розуміють. А бюрократії і так вистачає у держструктурах".
Марина каже: навіть військові приходять і вони точно знають – тебе зараз ніде не тригерне через те, що в когось задзвонять телефони і скажуть "ні, під під'їздом ТЦК не стоїть, можеш виходити".
Попри те, мінімум інформації про себе все одно треба дати. Перед тим, як потрапити на певний майстер-клас, людина заповнює таблицю, де вказує, хто вона - партнер, партнерка, дружина, дівчина, член родини військового, загиблого, військовополоненого або інше.
Для цивільних тут теж організовують події. Так, наприклад, нещодавно була зустріч з фондом пам'яті Максима Кривцова.
Конфліктів поміж "близькими" майже не виникало. Єдиний раз, який змогла згадати Марина, був через суперечку про політику.
"У нас була бесіда в месенджері, хтось написав кілька слів - і понеслося. Врятувала ситуацію жінка, яка написала "Згадаймо, чому ми тут і хто з наших зараз на війні". І вона почала, написала, хто в неї воює, запустила такий ланцюжок, і люди поділилися, хто в них на фронті. Після цього конфлікт завершився".
Зараз аудиторія "Близьких" наближається до 7-10 мільйонів. Серед цих людей - також чинні військовослужбовці, ще частка - їхні близькі та близькі загиблих чи полонених.
За листопад 2024 року освітній проєкт зібрав 329 заявок на події. У Львові та Києві провели 88 зустрічей, де разом вчилися працювати зі соцмережами, писати тексти, надавати першу медичну допомогу, керувати фінансами та складати власний гардероб.
"Близькі" стали не лише проєктом з освітніми цілями, а й справжньою спільнотою людей, яка готова зрозуміти тебе, прожити з тобою схожий досвід та підтримати у нелегкі часи.
- Актуальне
- Важливе