Платні послуги у державних лікарнях: за що доведеться платити пацієнтам з 1 січня 2025
З 1 січня 2025 року державні та комунальні медичні заклади можуть запроваджувати платні медичні послуги, але пацієнт має розраховуватись лише безготівково
З 1 січня 2025 року набуває чинності прийнята ще влітку постанова Кабінету міністрів "Деякі питання надання послуг з медичного обслуговування населення за плату від юридичних і фізичних осіб", яка дозволяє лікарням запроваджувати платні послуги.
"Насправді, лікарні і досі мали можливість вводити платні послуги, які не входили до переліку програми медичних гарантій. Тобто Національна служба здоров’я не оплачувала лікарням за ці послуги. Урядова постанова лише врегульовує надання лікарнями платних послуг", – каже у коментарі "Еспресо.Захід" голова комісії з питань охорони здоров’я та материнства Львівської обласної ради Анна Ярмола.
Про це, що у комунальних поліклініках Львова у 2025 році можуть з'явитись платні послуги повідомляв також голова комісії охорони здоров'я ЛМР Валерій Веремчук.
"Те, що оплачує НСЗУ має бути безкоштовним для пацієнта, а ті прийоми, які НСЗУ не оплачує, мають бути офіційно платними", - заявив він та розповів, що уже мав можливість скористатись платною послугою у поліклініці.
"Я записувався до спеціаліста в поліклініці. Мені сказали, коли у нього безплатний прийом (треба було чекати довше) і коли платний. Я обрав платний прийом, оплатив офіційно орієнтовно 330 грн. Це точно дешевше, ніж вузького спеціаліста в приватній клініці", - розповів Валерій Веремчук.
Хто визначатиме вартість платних послуг у комунальних лікарнях
За словами Анни Ярмоли, запровадження офіційно платних послуг у лікарнях дозволить не лише поліпшити фінансове становище медичних закладів, а й зменшити тіньових обіг коштів і не маскувати оплату послуг під благодійні внески.
"Послуги, на які медичний заклад не має підписаного пакету з НСЗУ, можуть бути платними. Вартість такої послуги медичний заклад може або розрахувати самостійно за спеціальною формулою, або замовити обрахунок у спеціальної компанії. Далі ці тарифи має затвердити власник", – пояснює Анна Ярмола.
Тобто якщо лікарня є комунальним закладом громади, то тарифи має затвердити міська чи селищна рада. Якщо це обласна лікарня – обласна рада.
"Насправді є чимало випадків, коли пацієнт звертається до лікаря, не маючи скерування, або коли нема потреби у тому чи іншому обстеженні. Є медичні протоколи і певний алгоритм лікування кожної хвороби, і сімейний лікар чи вузький спеціаліст не вважає, що пацієнту потрібне, скажімо, УЗД, але він хоче його зробити. Тож він може це зробити, не маючи електронного скерування, але це буде платна послуга. І вона буде офіційно платна. Тобто кошти підуть не невідомо кому, а на рахунок медичному закладу. Це дасть змогу лікарням заробляти кошти на власний розвиток, на покращення умов для пацієнтів і працівників".
У яких випадках державні та комунальні медзаклади можуть брати плату за послуги
Кабінет міністрів передбачив лише чотири випадки, у яких медичні послуги у державних та комунальних медичних закладах може бути повністю за рахунок пацієнта.
- Якщо немає направлення від лікаря, крім випадків, коли направлення не вимагається відповідно до законодавства. За даними МОЗ, скерування не потрібне для надання первинної та екстреної медичної допомоги. Також без направлення можна звернутись до акушера-гінеколога, психіатра, нарколога, стоматолога, педіатра, фтизіатра та лікаря, у якого пацієнт із хронічним захворюванням перебуває під наглядом.
- Надання послуг з медичного обслуговування населення за договорами з юридичними особами.
- Надання послуг з медичного обслуговування населення в закладах охорони здоров’я, що належать до сфери управління Державного управління справами та державних органів, які входять до сектору безпеки і оборони, пацієнтам, які не належать до прикріпленого контингенту. Скажімо, якщо цивільна особа захоче лікуватись у військовому госпіталі, їй доведеться за це платити.
- Надання послуг з медичного обслуговування населення, які не покриваються за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення.
За які додаткові послуги медзаклади можуть брати плату
Медичні заклади можуть також брати плату за гадання послуг з медичного обслуговування населення за місцем проживання (перебування) пацієнта за самостійним вибором пацієнта за умови відсутності показання для їх надання. Тобто людина може викликати лікаря додому, але за це треба буде заплатити.
Самостійний вибір лікуючого лікаря під час надання спеціалізованої медичної допомоги у плановому порядку у стаціонарних умовах також може бути за додаткову плату.
Перебування в палаті із підвищеним рівнем комфорту та сервісу за самостійним вибором пацієнта. "Платні" палати у державних лікарнях не є новим явищем, але тепер за цю послугу пацієнти платитимуть офіційно.
Як дізнатись, які послуги медзаклад зобов'язаний надавати безплатно
Постанова, яка набуває чинності з 1 січня 2025 року передбачає, що медичні заклади мають оприлюднювати перелік платних послуг і ціни на своєму вебсайті та розміщувати інформацію на стендах всередині закладу охорони здоров’я.
Так само має бути оприлюднений перелік послуг з медичного обслуговування населення, що надаються закладом охорони здоров’я для пацієнтів безоплатно, за рахунок коштів державного або місцевого бюджету, зокрема в межах програми державних гарантій медичного обслуговування населення.
Оплата послуг з медичного обслуговування населення за плату від юридичних і фізичних осіб має бути підтверджена відповідними документами. Крім того, дані про це мають внесення до електронної системи охорони здоров’я із зазначенням джерела оплати.
Ще один важливий момент - оплата має бути виключно в безготівковій формі.
- Актуальне
- Важливе