Карта переходів громад з Московського патріархату на Заході країни станом на травень 2023 року
На заході України московський патріархат продовжує втрачати парафії, а разом з тим і прихильників серед релігійних громад. За два місяці – від середини березня до середини травня – проросійська сила втратила ще 39 парафій.
"Еспресо.Захід" подає інформацію, як здійснюються переходи релігійних громад у кожному регіоні на заході країни.
Всього у восьми областях західного регіону залишається близько 3 тисяч парафій московського патріархату. За останні роки найбільше громад покинули УПЦ МП на Хмельниччині (286 парафій) і Волині (200). На Рівненщині від проросійської конфесії вирішили відійти 96 громад, а в Тернопільській області – 42.
Найменше парафій московський патріархат має в Івано-Франківській області – 17, на Львівщині залишається 37 громад УПЦ МП, а в Тернопільській області – 74.
За два останні місяці перехід здійснили 39 громад. Левову частку склали парафії Хмельниччини, в цій області перейшли аж 29 громад. По 3 парафії змінили конфесійну приналежність у Львівській та Чернівецькій областях, 2 громади перейшли від УПЦ МП на Рівненщині, по одній – на Волині та Прикарпатті. Натомість за два місяці проросійська конфесія не втратила жодної парафії в Закарпатській і Тернопільській областях.
Фото: інфографіка Еспресо.Захід
Інформацію про переходи "Еспресо.Захід" бере з різних відкритих джерел, здебільшого повідомлень у медіа. Натомість офіційна інформація часом містить інші цифри. Часто повний перехід, від ухвалення рішення громадою до офіційної реєстрації нового статуту є доволі тривалим процесом.
Інформація по регіонах за офіційними даними від обласних адміністрацій
Тернопільщина
За останні два місяці жодних переходів від московського патріархату до інших конфесій на Тернопільщині не здійснювалося. За інформацією Тернопільської ОВА, тут досі діє 80 проросійських парафій. З початку повномасштабного вторгнення свою канонічну та організаційну підлеглість, перейшовши до ПЦУ, змінили 13 релігійних громад УПЦ МП Загалом Православна церква України тут налічує на 598 громад, УГКЦ – 809 громад.
Рівненщина
На Рівненщині, за даними ЗМІ, дві громади нещодавно покинули московський патріархат. За інформацією Рівненської ОВА, всього з 24 лютого 2022 року до 9 травня 2023 року з УПЦ МП до ПЦУ перейшли 45 релігійних громад.
Загалом на Рівненщині є 1589 релігійних громад різних конфесій. Найбільше, за офіційними даними, парафій московського патріархату (555), у ПЦУ – 476 громад, Українська церква християн віри євангельської налічує 291 громаду.
Закарпаття
Домінує УПЦ МП і на Закарпатті. За даними обласної адміністрації, в області є 662 громади московського патріархату, тоді як у ПЦУ – лише 50. Продовжують діяти в області 30 парафій УПЦ Київського патріархату та 17 громад УАПЦ. Ці церкви об'єдналися в ПЦУ, але їхні статути досі зареєстровані.
Щодо католицьких організацій, то їх на Закарпатті 576. 472 громади належать до Мукачівської греко-католицької єпархії, 104 – до мукачівської дієцезії РКЦ.
Як повідомляють у Закарпатській ОВА, від початку повномасштабного вторгнення жодна релігійна організація не перейшла від УПЦ МП до Православної церкви України. Лише у квітні минулого року шість громад на зборах вирішили вийти з-під юрисдикції московського патріархату. У статистиці переходів від березня і дотепер – жодних змін.
Чернівецька область
У Чернівецькій області станом на зараз є 411 громада УПЦ МП, 212 громад ПЦУ і 26 громад УГКЦ. Від початку повномасштабного вторгнення зміну релігійної приналежності здійснили (за офіційними даними) 7 релігійних громад. Всі громади, які змінили релігійну приналежність, перейшли до Православної церкви України.
Хмельницька область
На Хмельниччині московський патріархат за останні два місяці покинуло найбільше парафій, а саме 29.
Загалом на Хмельниччині є майже 2 тисячі релігійних організацій різних конфесій. Найчисельніші за кількістю громад УПЦ МП (782) і ПЦУ (538). Всеукраїнський союз церков євангельських християн-баптистів налічує 169 громад, Римо-католицька церква в Україні – 153, а Українська греко-католицька церква – 82 парафії.
Львівщина
На Львівщині станом на 2 травня цього року все ще зареєстровано 38 релігійних громад УПЦ МП.
У Львові залишилась єдина парафія УПЦ МП – Святої Трійці на вул. Антоновича, 100. Найбільше церков московського патріархату в Червоноградському районі – 5. По три парафії залишилося у Львівському, Самбірському та Стрийському районах. У Дрогобицькому та Яворівському районах – по дві, а в Золочівському районі – одна така громада.
Серед 38 зареєстрованих релігійних громад московського патріархату 18 – уже недіючі, повідомили у Львівській ОВА. За березень та квітень офіційно здійснили переходи від УПЦ МП 3 релігійні організації.
Івано-Франківська область
В Івано-Франківській області всього зареєстровано 1352 релігійні громади. Серед них найчисельнішою є Українська греко-католицька церква, яка налічує 679 громад. Друга за масовістю – Православна церква України, що має 469 парафій. Ще 30 релігійних громад налічує Римсько-католицька церква в Україні, Українська православна церква (в єдності з московським патріархатом) має 17 парафій.
Змінили канонічну й організаційну підлеглість із часу повномасштабного вторгнення з 24 лютого 2022 року дві релігійні громади, перейшовши до ПЦУ: в місті Івано-Франківськ та селі Голови Верховинського району. Ще дві громади подали документи на ліквідацію.
Волинь
Офіційною статистикою щодо Волинської області "Еспресо.Захід" не володіє. Попри те, що в обласну адміністрацію два тижні тому подали офіційний запит, відповіді на нього наразі не дочекалися.
"Для місцевого населення патріотизм і війна часто є двома різними поняттями"
На заході України перехід від УПЦ МП відбувається не так активно, як у центральній частині. Також релігійну приналежність більш охоче змінюють там, де є, зокрема, зацікавлення влади чи відбуваються суспільно-резонансні події, розповідає релігієзнавець, директор Релігійно-інформаційної служби України Тарас Антошевський. Як приклад наводить Львівщину, Франківщину та Хмельниччину.
"Переходи громад відбувають хвилями – коли стаються антидержавні дії, змінюється ситуація на фронті. Трапляється, що за вихідні перехід здійснюють і до десяти громад, хоч це й не так багато. Цікава річ, що деякі громади проводять свої збори тихо і спокійно. Можливо, переживають, щоб ці зібрання ніхто не зірвав. Були навіть випадки, коли заявляють, що громада провела збори ще рік тому, але документи весь цей період не оформляли. І тут питання, де вони стільки часу були", – пояснює релігієзнавець.
Тарас Антошевський відстежує переходи релігійних громад впродовж тривалого періоду і наголошує, що чи не найменше міняють релігійну приналежність на Волині. Тут від початку 2023 року відбулося лише 4 остаточні переходи від УПЦ МП до ПЦУ. Натомість на Хмельниччині, за даними РІСУ, – 43 переходи. А от на Закарпатті взагалі до Православної церкви України ніхто не переходив.
"Якщо аналізувати Закарпаття, то знаю, що були випадки, коли священники переходили самі, без громад. Або ж був вихід з московського патріархату, однак не перехід до ПЦУ. Але ці громади нікуди не ділися. Живуть, як і жили до цього. У більшості випадків йдеться про так звані румунські парафії, їх достатнього багато, особливо на Буковині, більше сотні. Це громади, які у своїй більшості складаються з етнічних румунів. Одна з характерних ознак, що вони вже віддавна живуть за новим календарем. Московський патріархат закривав на це очі, бо вони далі залишалися вірними і йшла досить активна пропаганда "русского міра", – розповів Антошевський.
Про Закарпаття релігієзнавець каже, що в цьому регіоні церква московського патріархату традиційно має міцні позиції.
"На Закарпаття московська пропаганда зайшла ще до створення СРСР. З початку 20 століття москвофільство там вкорінилося і, як наслідок, велика частина греко-католицьких парафій перейшли до УПЦ МП. А для місцевого населення патріотизм і війна часто є двома різними поняттями. Одні можуть іти воювати й гинути на тій війні, а їхні родичі можуть бути твердо за московський патріархат і не бачити жодного зв'язку", – наголосив Тарас Антошевський.
- Актуальне
- Важливе