Головний архітектор Львова розповів, що сьогодні мають враховувати архітектори, забудовники й покупці у сфері нерухомості
Українські покупці орієнтовані на високу якість будівництва, відтак ціни на квадратні метри у майбутньому зростатимуть. Поряд з цим клієнти не зацікавлені у купівлі помешкань без парковок та міської інфраструктури
Що мають враховувати архітектори, забудовники й ті, хто планує придбати житло, у відеоблозі розповів головний архітектор Львова Антон Коломєйцев. Він переконаний, що змога купувати якісне житло буде реальною завдяки субсидіюванню і підтримці міжнародних компаній.
"Купівля і будівництво житла – це лакмусовий папірець, як живемо ми й економіка. Ще до війни розпочалось чимало процесів, що призвели до трансформації ринку житла. Хотів би зосередитись на кількох основних пунктах: яким був ринок житлової нерухомості до війни, що змінила активна фаза війни, що є на сьогодні і чого чекати у майбутньому", – зазначив Коломєйцев.
Як він пояснює, останні 7-8 років великі міста України переживали справжній будівельний бум і левова частка збудованого базувалася на можливостях покращити свої умови проживання. Будували багато дешевого і багатоповерхового житла на периферії, утім, за словами головного архітектора, у Львові цього вдалось уникнути.
"У Львові вдалось уникнути "монстрозних" форматів житла. Хоча, якщо говорити про Львів, житло, яке часом будували в садових кооперативах, було без паркування, комфортних вулиць, дворів і майданчиків – це також болісна плата за можливість мати реально доступне помешкання. Болісна для покупців, влади й мешканців. Житло доброї якості коштувало б дорожче і не було б настільки доступним", – переконаний Коломєйцев.
Зараз ціна на квадратний метр, найімовірніше, зростатиме, оскільки подорожчали енергоресурси, є інфляція, забудовники враховують і логістичні витрати.
"І це ще не зросла ціна робочої сили, цього варто чекати в другій половині літа. Зараз знайти щось нижче від 900 доларів за метр квадратний практично неможливо, а те, що будується нині, становить більше тисячі доларів за метр квадратний у всіх районах міста. Зовсім скоро і собівартість будівництва може сягнути цієї позначки".
Головний архітектор переконаний, що будуть забудовники, які захочуть силою повернути час назад. Тобто захочуть заощаджувати, а це, на його думку, буде помилкою.
"Тоді повернеться ринок дешевого і неякісного житла. Доступне житло можливе лише за умови субсидування, дешевих кредитів, міжнародної підтримки, але аж ніяк не за рахунок низької якості забудови. Бо оця крива платоспроможності і доступності вже здається ніколи не зійдуться".
Коломєйцев додав, що нині архітектори мусять розуміти: роботи буде менше за кількістю, а вимоги до якості будуть чимраз вищими, оскільки покупці мають багато вимог до параметрів помешкань.
"Високий рівень компаній Львова сформували дуже досвідченого покупця, який може добре розпізнати всі підводні камені. Не думаю, що житло буде дешевшати в майбутньому. Хочу, щоб наші міста були схожими на європейські, а не на російські. До речі, в Росії житлове будівництво зараз "навернулось" повністю і не відновлюється впродовж десятиліть. Вони лягають в прірву. А ми в експрес-форматі стаємо на європейські показники".
- Нагадаємо, Верховна Рада 19 червня на черговому пленарному засіданні прийняла за основу законопроєкт про обов’язкову наявність бомбосховищ при будівництві нових споруд
- Актуальне
- Важливе