Геолог і митець Макс Вітик привів до Львова "Воїнів світла"
У ЛНУ ім. І. Франка відкривається виставка "Воїни світла" українсько-американського художника та геолога Макса Вітика. Уже друга його персональна цієї осені у місті Лева
Cьогодні, 11 жовтня, у холі головного корпусу Львівського національного університету ім. І. Франка відкривається виставка "Воїни світла" українсько-американського художника Макса Вітика, який почав творити цикл тематичних картин ще під час Революції гідності у 2014 році. Зміст експозиції складають 12 картин, в яких митець, як акцентують про нього, "модернізує" архетипний містичний матеріал, щоби перенести сучасні події у площину вічної боротьби добра і зла.
Але, зрештою, про прийдешню експозицію поговоримо дещо пізніше. А наразі про те, що це уже не перша виставка Макса Вітика цієї осені у Львові. Донедавна в Українському католицькому університеті він показував експозицію "Дух Землі", яка приїхала до нас із Полтави та від нас помандрувала до Франківська ( а тоді вирушить до столиці) і в якій спробував за допомогою пензля розповісти еволюцію нашої планети – від її зародження до сьогодення.
Фрагмент експозиції "Дух Землі" в УКУ ( фб-сторінка Макса Вітика)
Це трохи дивна ситуація: подію, попри непересічність особистості автора та самобутність того, що виставив, майже оминула увагою преса. А поза тим мова про митця, народженого у Львові, випускника геологічного факультету ЛНУ ім. Франка 1989 року, що тоді ж переїхав до Канади, а згодом до США, який і нині працює в геології ( є кандидатом мінералогічних наук) і водночас є успішним художником. Зокрема за останній час персональні виставки він мав не лише в Україні , а в Українському інституті Америки в Нью-Йорку, галереї ArtMarts у Каїрі, міжнародному музеї мистецтва в Макаллені, Техас та Національному музеї Київська Картинна Галерея. І скрізь – подив, як геолог зумів здобути визнання в мистецтві.
Адже Макс Вітик не має за плечима вишколу в тій чи іншій офіційній академії мистецтва. А водночас- є визнаним фахівцем у своїй творчій площині. Зокрема у проєкті "Дух Землі" ( над яким художник почав працювати в Нідерландах та продовжив у Єгипті, США та Україні, створивши особливу технологію, завдяки якій його картини нагадують гірські породи від 4,5 млрд років тому) він зумів не лише захопити глядача емоційно, а й дати йому уявлення про грунт під ногами.
Макс ВІтик у Львові на відкритті своєї персональної виставки "Дух Землі" ( фб-сторінка Макса Вітика)
"Я за фахом геолог і де б не бував , геологія завжди вражає мене своєю фантастичною красою, - розповідає мені Макс Вітик у перерві між однією виставкою та іншою. - А що таке геологія.? Це мистецтво про Землю чи мистецтво Землі. Фантастичні кольори порід – є чим захоплюватися і чим надихатись. Унікальні червоні відтінки бачиш десь на вулканах у Гаваях. Чисто білий колір – це льодовики в Гренландії. Або захоплюючі розмаїті барви грунтів, коли перебуваєш у Неваді або Арізоні. Мене це завжди вражало і я жив із думкою, як перетворити побачене у картину".
Передавати свої відчуття та емоції у фарбах Макс Вітик утім почав не від народження. Це вже дорослим переїхавши до США і зіткнувшись з американським експресіонізмом, він був настільки ним заскочений, що побіг до магазин по фарби. І відразу взявся за великі полотна. Як сам каже, цей експресіонізм став тригером його першого кроку в мистецтві. А потім було й чимало інших, зокрема перегляд фільму про американського художника Джексона Поллока. Усе більше заглиблюючись у цю царину, він одного дня відчув – не може без цього.
"Усі ми походимо з дитинства, - ділиться Макс Вітик. - Мій батько співав у Львівському оперному театрі, і в нас постійно збиралися його друзі, зокрема художники. Приміром його хороший другом був Володимир Патик. Отож я ріс саме в творчому середовищі, вчився спостерігати, відчувати, бачити. А вийшло воно назовні тільки, коли став дорослим. Я не покинув геології, якій віддав половину своєї душі, але й мистецтву не пошкодував іншої. Так і живу, утримуючи між обома цими зацікавленнями рівновагу. Хоча, якщо замислитися, між ними чимало спільного. Я би сказав, що худодник живе не тільки в мені, а кожному геологу – така особливість фаху. Отож властиво, сьогодні я – професійний геолог і професійний митець. І саме в такому форматі почуваюся справді щасливим".
До речі, під час відкриття виставки "Воїни світла" проведуть благодійний аукціон на підтримку працівників та студентів Львівського університету, що зараз служать у лавах ЗСУ.
- Актуальне
- Важливе