Гаслом "Жыве Беларусь" білоруси ідентифікують своїх і чужих, - опозиціонерка Рудіна
Після середини 1990-х, 2010 року, а особливо після 2020-го, це гасло стало символом для всіх тих, хто переконаний, що Білорусь мусить бути незалежною
На цьому в коментарі для "Еспресо.Захід" наголосила білоруська журналістка та опозиціонерка, яка після 2020 року переїхала до Львова, Аліна Рудіна.
"Після 2020 року гасло "Жыве Беларусь!" набуло особливого значення, ми таким чином розпізнаємо один одного. Для нас це – дуже важливі слова. А ті, кого ми називаємо "ябацьками", із себе просто цього "Жыве Беларусь!" навіть вичавити не можуть", – каже Аліна.
Коментуючи рішення білоруського МВС внести це гасло до списку нацистської символіки, опозицінерка наголошує: вислів і досі був у Білорусі в напівлегальному стані, за нього людей піддавали гонінням.
"Так виникли інші, зашифровані гасла. Якщо ви почуєте "Пахне чабор!" (чебрець, – ред.) – "Пахне вечна!", то це те саме, що "Жыве Беларусь!", але у прихованій формі. Є ще такий варіант, як "82-83" . Він був розповсюджений після 2010 року. Тут ідеться про порядок у алфавіті перших літер у словах "Живе Білорусь!" – "Живе вечна!". Усі ці кодові слова і цифри розпізнає будь-який білорус. Можна навіть сказати, що йдеться про такий своєрідний код нації", – розповідає опозиціонерка.
Вона вважає, що така заборона вказує на антинародну сутність білоруської влади.
"Наскільки це треба бути нелогічним, щоб це гасло, таке як Vive la Francе чи інші такого роду, прирівняти до нацистського. Це ж побажання життя своїй країні. Нас просто роздирає від безглуздості й абсурду такого рішення", – зазначила Рудіна.
Аліна зізнається: після сьогоднішніх новин їй було важливо переконатись, що гасло "Жыве Беларусь!" досі написане у Львові, на паркані на вулиці Дорошенка.
"Коли це гасло стало забороненим у Білорусі, мені дуже важливо побачити його бодай у Львові, який мене прихистив. Треба просто піти туди й переконатись, що цей напис там є і досі".
Довідково. "Жыве Беларусь!" – легендарне гасло-девіз, яке висловлює національно-патріотичні почуття, солідарність і згуртованість білорусів у боротьбі з насильством і свавіллям, прагненням захистити свободу, рідну мову і незалежність країни.
Гасло бере витоки від повстанського руху 1860-х років під керівництвом Кастуся Каліновського. Тоді нелегальним паролем революційної організації були слова "Люблю Білорусь" – "Так, взаємно". Це гасло використовувалося повстанцями для ідентифікації своїх. На початку ХХ ст. класик білоруської літератури Янка Купала написав вірш "Це крик, що живе Білорусь".
- Нагадаємо, у Білорусі МВС внесло до списку нацистської символіки гасло "Жыве Беларусь!" та відповідь на нього "Жыве!"
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.
- Актуальне
- Важливе