Ганна Цапик. Збережемо черепах! Як британці сортують сміття
Як би це сумно не звучало, сортування сміття за кордоном для будь-якого українця буде в новинку. Особливо якщо це Англія. До різнокольорових пакетів і дат вивозу відходів я звикала довго, і ще довше мені повертали сміття назад, оскільки сортувала я його неправильно. Минуло багато тижнів, і багато пакетів розбиралось і збиралось на задньому дворі, перш ніж я зрозуміла всю схему англійського сортування.
Я могла б написати великий текст про несвідомість українців і те, як важливо сортувати сміття в наш час, але це було б брехнею. Багато знайомих і незнайомих мені людей розуміють, що планета в нас одна і потрібно її рятувати, відтак миють і складають пластик на балконі, папір і картон – на коридорі, харчові відходи – в окремі ящички, і потім самотужки вивозять це сміття. Але це воістину важко, особливо для тих, у кого маленькі квартири, в кого немає машини, щоб вивезти потім усе, відтак люди, свідомо-несвідомо, скидають усе в один пакет.
Тим часом в Англії, тобі просто не залишають вибору. Або ти сортуєш сміття, або його ніхто в тебе з дому не забере, або навіть оштрафують. Щоб зрозуміти, про що я говорю, розглянемо цей процес на прикладі графство Ессекс.
Перше, що слід знати, – і пакети, і ящики, і брошури, які пояснюють "як сортувати сміття", тобі привозять додому безкоштовно. Траву, гілки та сухі квіти слід класти у великі білі в'язані пакети. Папір і пластик – у бежеві прозорі пакети. Причому й одне, й друге має бути окремо. Харчові відходи мають маленький зелений ящик з закритою кришечкою. Скло – великий зелений ящик. Одяг складають у блакитні пакети. І все, що неможливо переробити – в чорні. Але якщо сміттєвоз, піднімаючи пакет, почує дзенькіт скла абощо, він, знову ж таки, не забере його. Наступного разу дасть наклейку з попередженням. Якщо і це не подіє – оштрафує. А штраф за неправильне сортування становить до 1000 фунтів (34000 грн).
Тепер – про те, як забирають сміття. У кожному місті, як і графстві, різняться лише дати та кольори сміттєвих мішків. Але загалом суть всюди однакова. У нас сміття забирають по вівторках. Отже, в понеділок увечері я повинна виставити перед домом на тротуар те сміття, яке вказано на сайті. Це або папір, пластик, гілки, або скло і чорні пакети (те, що не переробляється). Запам’яти просто. Все чергується через тиждень (харчові відходи й одяг забирають щотижня. А батарейки – лише в магазинах).
Далі. Для кожного пакета приїжджає окрема вантажівка. І протягом дня всі пакети з вулиці вивозять. Проте, якщо ти хочеш викинути стару електроніку, або нещодавно робив ремонт і нікуди діти залишки цементу тощо, то таке сміття потрібно самотужки везти на сміттєзвалище, де список сортування в сім разів довший, аніж у брошурах біля дому.
У квартирах, звісно, стільки баків для сміття не розставиш, бо займеш усе приміщення. Кімнатки для оренди тут маленькі, я навіть сказала б мініатюрні, але чого ще чекати від Англії, якщо навіть Гаррі Поттер жив у комірчині під сходами? Проте в кожному житловому комплексі є окрема "кладовка" для смітників. Де за тією ж схемою все сортують. Просто без пакетів.
Англія в цьому досягла неабияких успіхів. Якщо ще десять років тому в цій країні переробляли лише 11% сміття, то сьогодні це всі 40%, і гарним прикладом для наслідування, звісно, є королівська сім'я. У Букінгемському палаці 99% сміття переробляють. Кожен ресторатор, який себе поважає, також слідкує за цим. І навіть урни на вулиці стоять парами. Щоб хоча б скло та пластик відсортувати правильно. А в парках – окремі баки для тих, хто вигулює собачок (до слова, штраф за їхні неприбрані "гостинці" сягає до 150 фунтів, а це приблизно 4200 гривень). Було дуже смішно, коли я вперше пробувала викинути туди обгортку від морозива, і чоловік панічно бив мене по руках, але про це вже в наступному блозі.
Про авторку: Ганна Цапик, журналістка, львів'янка, нині мешкає у Великій Британії.
Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.
- Актуальне
- Важливе