Інтерв’ю

Фентезі журналістки зі Львова у Чехії стало аудіокнигою

Ярина Коваль
7 грудня, 2021 вiвторок
13:19

В озвученні українського "Бурдебача" використали німецький гемсгорн та австралійське діджеріду.

Фентезі "Бурдебач", яке за мотивами української демонології написала відома львівська журналістка, лауреатка Міжнародної літературної премії миру за 2020 рік Олена Лань, що зараз мешкає у Празі, в Чехії стало ще й аудіокнігою. Про це повідомляє "Еспресо.Захід".
 

Первісно "Бурдебач" був виданий в Україні українською та російською мовами, згодом у Чехії – чеською  в оформленні знаного чеського художника-примітивіста Яна Лауко Скорки. Отож аудіоваріант книги Олени Лань про пригоди хлопчика у таємничому світі духів є ще одним кроком в логічному наближенні героя до  читачів.

Український водяник  є сильнішим за сучасного чеського

Домовики, водяники, мавки, нявки, чугайстри та інші міфічні істоти, що населяли ліси та домівки наших "прапра", заговорили голосом популярного чеського актора Якуба Готтвалда – володаря театрального "Оскара" ЧР, тобто премії "Thálie" 2020 року у номінації "Альтернативний  театр".  За його плечима  десятки ролей в театрі і кіно, а  також озвчування таких бестселлерів, як "Ліс Міфаго"  Роберта Голдстока.

Власне у "Лісі Міфаго", --розповідає  Якуб Готтвалд, --  також йдеться про ліс, повний міфічних істот, тільки цього разу – кельтських. Не можу сказати, що слов´янські герої були мені якось по-особливому близькі. Як актор, намагаюся сприймати як власний кожен текст.  А от дізнатися нові моменти щодо вірувань давніх слов´ян було цікаво. Адже аж так глибоко я їх не знаю. Кельська міфологія значно більше зпропагована, а місцями навіть спрофанована. Сьогодні кельти всюди: у фільмах, коміксах, рекламах.  

У "Бурдебачі" мені найбільше  заімпонував водяник. Неочікуваний персонаж. Наскільки я зрозумів, це значно потужніша магічна форма, ніж традиційний чеський водяник у костюмчику та капелюсі, якого ми добре знаємо з картинок Йозефа Ладі. З іншого боку, у чехів є водяник Карла Ербена – сильна і навіть могутня  істота.  Така версія водяного є набагато ближчою до української.  А ще мені  надзвичайно подобається розвиток  стосунків бурдебача та Микити. Їхньої дружби, яка народжується з взаємного несприйняття та навіть  страху. 

Як довго тривав запис?

16 годин читання. Без перерви я можу читати не більше чотирьох.  Довше – не має сенсу.  Втомлюються очі, і я починаю вигадувати слова, яких взагалі немає в тексті,- усміхається.

У "Бурдебачі" дуже багато героїв. Наскільки важко було зіграти усіх тільки голосом?

Я намагався відділити одного героя від іншого "жирною лінією". Тобто якщо до першого персонажа  застосовував певний  тембр, то до другого цей тембр мав звучати протилежно.

Озвучування книги Олени Лань  випало на  повний локдаун.  Як пережили  зупинку роботи театрів?

Почав працювати у столярній майстерні "Утукуту", де робив дерев´яне спортивне  обладнання для дітей,  що їх зачинили у квартирах. І знаєте, мені це дуже подобалося! Починали набирати обертів інакші творчі проекти. Наприклад,  мого улюбленого  режисера Мирослава Бамбушки за твором Волфганга Боргерта ("Моя імперія з цього світу") – німецького автора, представника втраченого покоління,  що воював на східному фронті у Другій світовій війні. Я граю там Тіма, друга письменника, що загинув на фронті. Прем´єру довелося відпрацювати без глядачів.  Ми навіть стільці в залі не розставляли.

В добу ковіду чимало театрів перекваліфікувалося на роботу он-лайн. Чи можна вважати їхні онлайн прем´єри повноцінними?

Я це сприймаю, як два різні  шляхи розвитку театру. Перший –  у класичному розумінні – неможливий без ритуалу передачі мистецької матерії у просторі і часі, другий – віртуальний – також передає її у часі, але вже  без простору. У цьому ракурсі робота актора театру схожа на працю  актора кіно. І, як на мене, -  це його тільки збагачує. І, знаєте, мені здається, що те, що другий напрямок виник, добре. Театр у класичному розумінні може від віртуального багато-чому навчитися.

Робота над аудіокнигами також Вас збагачує?

Звичайно. Вона є більш зосередженою. На сцені ти маєш постійно акцептувати глядача, якомога точніше репрезентувати йому назовні те, що відбувається у тебе  всередині. А сидячи у студії біля мікрофону, я, звичайно, розумію, що десь  там, за дротами і репродукторами, є слухач, але  насправді  роблю все так, щоб результат подобався насамперед мені. Якщо він мені щиро до смаку, то і люди твору повірять.    

Як "Бурдебачу" аборигени Австралії "підспівали"

Цікаво, що казку, метою якої є повернення до активного літературного життя слов’янських духів, наповнили… варіаціями шотландських балад та мелодіями європейського Середньовіччя. Над книгою працював композитор та музикант Павел Главачек -- лідер етногурту "Райтарай",  у репертуарі  якого є й українські народні пісні:  "Калина-малина", "Ой, у вишневому саду" та "Летіла зозуля".

Початково ми хотіли використати щось українське, -- каже Павел Главачек,  -- але  чомусь я органічно вийшов на цілком  інакше звучання. Чеського  народного матеріалу у аудіокнизі також не буде. Далася взнаки моя робота з іншим гуртом – "Перегрін", де ми виконуємо середньовічну музику.  

Скільки інструментів задіяно у саундтреку?

Дванадцять. Найстарший – це німецький гемсгорн - коров’ячий ріг. На таких активно грали в Альпах у 15 столітті.  А найекзотичніший – діджеріду – духовий інструмент аборигенів Австралії.  Традиційно їх роблять з гілки евкаліпта довжиною від одного до трьох метрів.  Та якось я зробив собі діджеріду з алюмінієвої трубки, яку купив у господарському магазині. Найчастіше звучатимуть зубчасті сопілки, можна буде почути волинку, дримби,  традиційний шаманський бубен, індійський барабан, гітару, скрипку, акордеон… Під час роботи над "Бурдебачем" я багато імпровізував. Вигадував власні мелодії під настрій твору.

Як би Ви  описали музичну атмосферу книги?

Важко виокремити одну лінію. Дуже подієве фентезі, злегка проплетене лірикою. Сюжет такий швидкий, що аж гай шумить. Чи не єдина музична лірична зупинка була біля мавки, а потім знову женемо далі. Не думаю, що це казка на засинання. Це скорше для слухання в машині.

Аудіокниги ковіду не бояться

Режисером  аудіо "Бурдебача"  став Павел Штєпанек, відомий своєю роботою над такими  аудіобестселлерами, як "Володар перснів"  Дж.Р.Р.Толкіна, "Автостопом по галактиці" Дугласа Адамса,  "Ліс Міфаго"  Роберта Голдстока.

Чи пасує до такої іменитої компанії "Бурдебач"?

Я би його настільки з рахунків не скидав. Записую аудіокниги  протягом 12-13 років, і до кожної підходжу індивідуально. Твір має мені щось сказати, і "Бурдебач" мене відверто захопив. Люблю етномузикологію, культурну антропологію, отже слов’янська лінія цього твору видалася мені дуже цікавою. Плюс - у цій книзі мені сподобалася лінія повернення до природи, те, як головний герой Матвій розповідає, що люди перестали сприймати міфічних істот.  Для мене ця аналогія звучить глобальніше: ми захопилися технологіями і перестали відчувати світ навколо себе, розуміти природу, правдивість буття.

Чеська Республіка належить  до країн, де продажі книг  (зокрема аудіокниг) донедавна практично постійно зростали. Натомість  пандемія внесла корективи. У пресі промайнула інформація, що під загрозою закриття опинилися 40 відсотків традиційних  чеських книгарень...

Однак діджиталізація в тренді. Так що аудіоформат у небезпеці не є. А деякий спад в нашій сфері був пов’язаний з шоком на початку пандемії. Люди просто не розуміли, що  відбувається.  Але це дуже швидко змінилося.  Наприклад, аудіокниги  почали активно скачувати люди старшого віку.  Парадокс полягає в тому, що коли ми тільки починали, чимало письменників були категорично проти, щоб з їхніх книг робили аудіо. Вважали це книжковою деградацією та занепадом читання як такого.  Та, як виявилося, усе виглядає протилежним чином. Завдяки аудіокнигам, я сам звернув увагу на авторів, яких не зауважив би раніше. До того ж, сьогодні праця багатьох людей пов’язана з постійним спогляданням екрану, через що у них   перевтомлюються очі.  Отож читання для таких осіб стає  надзусиллям, а аудіо навпаки – розслабляє. Ще один позитивний момент аудіокниг  - інтерпретація. Чимало дітей працювати з текстом не вміють. Читають механічно, не сприймаючи змісту.  На це вказують шкільні статистики.  І якщо аудіокнига зроблена справді добре, це стає для них своєрідною інструкцією, як слід підходити до книги.

Фото – Архів  Олени Лань (автор фото – Наталка Гора)

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.

Читайте також:
Валідатори у Львові
24 січня, 2022 понедiлок
У Львові е-квиток запустили, а валідатори не працюють. Фото
Метью Брайза
24 січня, 2022 понедiлок
"Якщо Путін не повірить, що США відчутно відреагують на російські спроби ескалації, то ми наблизимо війну", - Метью Брайза
Бігборд Мураєва
24 січня, 2022 понедiлок
Хто дозволив встановити білборди з Мураєвим?
Львів
-3°C
 • Львів
 • Київ
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 28.48
  Купівля 28.48
  Продаж 28.86
 • EUR
  Купівля 32.1
  Продаж 32.65
 • Актуальне
 • Важливе
2022, вiвторок
25 січня
13:05
парк
У Львові хочуть створити парк на честь захисників і захисниць України
12:49
лижі
На горі Тростян травмувалась дитина
12:36
Рівненська АЕС
Поблизу Рівненської АЕС знайшли чотири артснаряди
12:20
фантомні патрулі
Сьогодні на дорогах з'являться "фантомні патрулі". Що треба знати водіям?
12:05
школи-закриття
Від завтра всі заклади освіти на Львівщині переводять на дистанційне навчання
12:00
Пожежа Дрогобич
У Дрогобичі під час пожежі загинуло 2 людини, ще одна травмувалась
11:45
Європарламент
Шантаж України російськими військами: Рада ухвалила проєкт постанови про звернення до ООН і Європарламенту
11:44
карантин
Львівщина за всіма показниками перевищила "червоний" рівень ковідної загрози
11:33
Микола Княжицький
50 мільярдів для армії. Княжицький від імені "ЄС" закликав виділити гроші на армію і припинити політичні переслідування
11:25
меч Сагайдачного
В Україну привезуть меч гетьмана Петра Сагайдачного
11:12
карантин
Рівненська область з 27 січня переходить у "червону" зону
11:01
поліція карантин
На Прикарпатті зафіксовано понад сотню порушень карантину
10:48
Пожежа
На території Яворівського полігону сталася масштабна пожежа
10:44
чадний газ
У Стрию двоє людей померли від отруєння чадним газом, а у Самборі ще трьох госпіталізували
10:30
flypgs
Стамбул замело. Рейси з/до Львова скасовано
10:15
Ужгородська міська рада
У міськраді Ужгорода зустрілися із представником Ізраїля
10:01
Борці
Борці зі Львівщини здобули перемогу на чемпіонаті України
09:47
коронавірус
Коронавірус на Львівщині: 2 299 нових випадків COVID-19, 8 людей померли
09:31
Оновлено
ДТП
У Городку рейсовий автобус збив на смерть 64-річного пішохода
09:15
фігурне катання
По-звичайному незвичні. Тренер з фігурного катання – про цілодобову працю та заняття поза ковзанкою 
08:50
вул. Бандери та Героїв УПА
До 25 лютого на перехресті вул. Бандери та Героїв УПА запрацюють світлофори
08:31
світло
У Львові та ще у декількох населених пунктів частково не буде світла
08:00
сніг_зима
Сніг та ожеледиця: погода на Львівщині 25 січня
2022, понедiлок
24 січня
21:10
акценти
Другий випадок поліомієліту в Україні, чим можуть закінчитись протести ФОПів проти касових апаратів та, чи можна купити ліки за "ковідну" тисячу, – акценти від "Еспресо.Захід"
21:01
Зеленський
За бустерне щеплення доплачуватимуть ще 500 грн, літнім людям дозволять платити за комуналку грошима за вакцинацію, - Зеленський
20:56
Олег Манчура
Союз Берліна та Москви кристалізувався. Блог Олега Манчури
20:42
Володимир Зеленський
"Все під контролем, причин для паніки немає": Зеленський про загрозу від РФ, стан економіки та ситуацію з COVID-19
20:40
вірус маска
Рівненщина вже завтра може потрапити до "червоної" зони
20:28
олені-Синевир
У нацпарку "Синевир" з’явилися близько сотні оленів з усього світу
20:15
Ніка Нікалео
Краса і непереборна сила почуття у "Каві з кардамоном". Блог Ніки Нікалео
20:05
Олена Старікова
"Раніше такого не було": Олімпійська призерка про "рекомендації" на час зимової Олімпіади
20:00
Михайло Швед
Лауреатом премії імені Б. Лятошинського став композитор зі Львова
19:40
стаціонарний телефон
Громадяни вимагають, щоб держустанови спілкувалися з ними мобільними телефонами
19:29
Олексій Данілов
"Немає приводів для паніки": Данілов після засідання РНБО щодо загрози з боку РФ
19:27
"Золото лемків" зберігатимуть на Тернопільщині 
19:10
Андрій Балога
Закарпатець Андрій Балога приєднався до команди Разумкова
18:55
збут метамфетаміну
На Закарпатті двоє осіб поширювали метамфетамін
18:37
вакцинація
Як працюватимуть центри вакцинації у Львові та області цього тижня. Графік
18:20
сміття Карпати
У Карпатських горах гори сміття. На Львівщині сперечаються через сміттєзвалище
18:10
школа
Директори львівських шкіл самостійно вирішуватимуть, чи йтимуть на "дистанційку" учні 1-4 класів
Більше новин