Європою та Америкою шириться мавпяча віспа. Дізнайтеся, чи маєте ви від неї імунітет
Раніше це інфекційне захворювання практично не виходило за межі Африки, і це непокоїть епідеміологів. Бояться, щоб вірус не мутував.
Про поширення небезпечної інфекції повідомляє інформаційна агенція REUTERS.
В Іспанії вже зареєстрували 23 випадки, у сусідній Португалії — 5. Раніше таких повідомлень з цих країн не надходило. Хворобу також зафіксували у Великій Британії, Канаді і США. В останній країні, до речі, про пацієнтів з мавпячою віспою повідомляли ще торік.
Це — рідкісне тропічне захворювання, перебіг якого залежить від штаму. Штам Конго викликає більш важкий перебіг: 10% хворих, зараженим ним, помирає. Смертність від західноафриканського штаму становить 1%, і саме його зараз фіксують, приміром, у Великій Британії.
Починається хвороба з появи характерних пухирців по всьому тілі — як при натуральній віспі. Далі з'являються симптоми, притаманні грипу:
● лихоманка;
● головний біль і біль у м'язах;
● збільшення лімфатичних вузлів;
● напади кашлю;
● сильна втома (на початкових стадіях захворювання);
● рясний висип та виразки на шкірі;
● озноб, відчуття холоду.
Інфікування відбувається повітряно-крапельним шляхом, при контакті з біологічними рідинами заражених людей чи тварин (мавп, білок, гризунів), а також при вживанні в їжу м'яса інфікованих тварин. Однак експерти зазначають, що найчастіше вірус передається від тварин. Наразі вони ламають голову над тим, звідки цей збудник узагалі міг узятися в Європі та Америці. У Нігерії, звідки потенційно міг поширитися, наразі зареєстрували лише один випадок. Однією з причин поширення епідеміологи називають зняття обмежень на подорожі, що були запроваджені у зв'язку з COVID-19, зокрема на мандрівки у Центральну та Західну Африку. Однак ще до пандемії поза цим континентом виявляли не більше 8 випадків захорювання на рік.
При мавпячій віспі лікарі призначають пацієнтам противірусні препарати, проте часто обмежуються симптоматичним лікуванням. Вважається, що щеплення від натуральної віспи може на 85% вберегти від мавпячої. Тому ті, хто був щеплений у дитинстві, має менший ризик захворіти.
Хвороба ця не нова. Збудник вперше виявили у 1958 році в африканських мавп, яких утримували у дослідницьких лабораторіях. Висипка, яка раптом з'явилася у тварин, нагадувала віспу. Звідси й назва хвороби. Викликає недугу вірус, що належить до родини Orthopoxvirus. З 1970-х років фіксувалися спорадничі випадки цього захворювання.
Натуральну віспу, нагадаємо, ліквідували у 1980 році завдяки вакцинації. Відтоді людей від цієї інфекції не щеплюють. Однак ця ж вакцина захищає і від мавпячої віспи, а тому вірус продовжує циркулювати в ендемічних районах.
Зараз фахівці проводять екстрене розслідування, аби з'ясувати, чи вірус, бува, не мутував. Водночас закликають людей не панікувати. Епідемії, як у випадку з коронавірусною інфекцією, ймовірно, не буде, але це "серйозний спалах серйозного захворювання і ми повинні поставитися до нього серйозно".
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.
- Актуальне
- Важливе