Етноцид українців: минає 76 років від початку операції "Вісла"
28 квітня 1947 року польські війська розпочали масову депортацію українського населення із їхніх етнічних територій – Лемківщини, Надсяння, Підляшшя і Холмщини – в інші регіони Польщі
Що передувало операції
Передувала масовій депортації угода, укладена між урядами Української, Білоруської та Литовської РСР з Польським комітетом національного визволення. За нею мав відбутися "обмін населенням" – етнічні поляки відправлялися до Польщі, а українці, білоруси та литовці – в СРСР. До жовтня 1946 року з СРСР до Польщі було переселено майже 1,1 млн чоловік, а з Польщі до УРСР прибуло пів мільйона українців.
У 1947 році радянський уряд відмовився приймати українців на своїй території. Відтак 17 квітня 1947 року розпорядженням Держкомісії безпеки Польщі на територіях Жешувського, Краківського та Люблінського воєводств для проведення депортації українців було створено оперативну групу "Вісла", чисельністю 20 тисяч солдатів і офіцерів. Керівником операції став бригадний генерал Стефан Моссоро, а проводились масові депортації під безпосереднім командуванням міністра оборони Польщі маршала Міхала Ролі-Жимерського.
Депортація та геноцид українців
Депортаційні заходи проходили в три етапи:
– 28 квітня – 15 червня 1947 року виселялись українці з повітів Ліско, Сянік, Перемишль, Ясло, Коросно, Любачів, Горлиці, Ярослав;
– до 30 червня 1947 року депортували українське населення з повітів Новий Санч, Новий Торг, Томашів Любельський, Грубешів.
– до кінця жовтня 1947 року депортовано населення з решти повітів Закерзоння.
Депортація, розпочата 28 квітня, була блискавичною і супроводжувалася кривавими переслідуваннями. На збори населенню відводилося від 24 до 48 годин, часто людей вивозили протягом світлового дня. На нових територіях українцям не дозволяли селитися разом – не більше кількох сімей в одному населеному пункті.
До 29 липня 1947 року було депортовано 137,8 тис. осіб, а до осені — 140,6 тисячі. До кінця 1947 року у місця, звідки було депортовано українське населення, переселено близько 14 тисяч осіб польської національності.
Акція супроводжувалась масовим насильством над українським населенням. Польська комуністична міліція озброювала польських селян-шовіністів, а ті знищували українські села, вбиваючи навіть дітей і жінок.
Озброєна група під командуванням "Волиняка" винищила майже всіх мешканців села Малі Куровичі (за даними польського сейму 300 осіб, за рапортами УПА 2000 жертв). На думку командирів УПА, "Волиняк" співпрацював з НКВС. У селі Верховина польські військові вбили 194 українських селян, в тому числі 65 дітей. У селі Павлокома замордували 460 українців
Спогади про трагедію
"В наше село Нагірчани увійшла велика група польських солдатів і дали команду: "За 20 мінут жеби вас тут нє било!" У селі здійнявся крик, зойк, плач. Хто мав коней, той зложив собі, що міг, на віз і поїхав на станцію Бакунчиці в Перемишлі. І хто не мав коней – брав клунки на плечі, дітей, корову на шнурок і чвалав на станцію пішки, залишивши все в хатині, у стодолі і на полі. Назад дороги нам не було, більше ніхто до села не повертався, бо поліція і солдати не пускали. Чекали на ешелон надворі під дощем, в холоді і в голоді, бо не можна було зварити їжу навіть для малих дітей", – Михайло Боцуля, переселений із села Нагірчани (Надсяння), за книгою "Західні землі України кінця 30-х — початку 50-х рр.: Документи, матеріали, спогади".
Протокол терору, здійснюваного 12.02.1946 р. військом польським в с. Довжнів, опублікований в електронному архіві Українського визвольного руху
Факти
-
У 1990 році акцію "Вісла" було засуджено Сенатом Республіки Польща.
-
У 2002 році президент Польщі Олександр Кваснєвський висловив співчуття з приводу виконання цієї акції.
-
У січні 2007 року Світовий Конгрес Українців зажадав офіційних вибачень від Польщі за акцію "Вісла", а також виплат компенсацій постраждалим
-
27 лютого 2007 року президент Польщі Лех Качиньський і президент України Віктор Ющенко в спільній заяві засудили операцію "Вісла" і сказали, що вона суперечила базовим правам людини. Президент Ющенко сказав 27 квітня 2007 року, що "винуватцем цієї операції був тоталітарний комуністичний режим".
-
28 квітня 2017 року, у 70-у річницю з часу проведення польською владою акції "Вісла" — примусових депортацій українців з українських етнічних земель Лемківщини, Надсяння, Холмщини та Підляшшя (28.04. — 12.08.194712.08.1947), було оголошено Днем пам'яті, який відзначався в Україні на державному рівні.
- Актуальне
- Важливе