Ексльвів’янка організувала у Парижі виставку кераміки для допомоги Україні
Її проєкт "О кераміка!" об'єднав майстрів XVIII століття та сучасних.
Днями у центрі Парижа відкрилася виставка давньої та сучасної художньої кераміки "О кераміка!", яку – у співпраці з художньою галереєю The Meloy Art та об'єднанням митців, колекціонерів та кураторів мистецтва "Мистецьке коло Зої" – організувала українка Зоя Скоропаденко. Мова про роботи майстрів XVIII століття ( серед яких зокрема один із найвідомішим і найшанованішим керамістів з Лігрона П'єр-Іннокентій Гімонно де ла Фортері) та сучасних художників – француза Бернара Вітура із Сабль-сюр-Сарта, канадського українця Дейла Дороша з Валлоріса та самої Зої Скоропаденко – уродженки Дніпропетровщини, що вчилась у Львові, членкині Національної ради з мистецтва у Королівстві Монако, якій у 2011 році уряд країни надав офіційний статус художника-живописця. Спеціальний гість виставки – сучасний художник Клем Чемберс, який представив серію картин "Фрактали", інформує "Еспресо.Захід".
Як розповіла нам пресаташе галереї The Meloy Art Марина Олійник, виставка "О кераміка!" задумувалася і готувалася у мирний час, коли заяви про широкомасштабний напад Росії на Україну видавалися якщо не жартом, то принаймні політичною маніпуляцією. Однак подальший розвиток подій виявився значно гіршим, ніж будь-які тогочасні прогнози. Тож зараз мистецька галерея The Meloy Art та "Мистецьке коло Зої" докладають максимум зусиль,щоби інформувати європейську спільноту про події в Україні, а також пропагувати українську культуру, щоб Європа знала, що українці – не тільки відчайдушні воїни, а й талановиті митці. Частину прибутку від виставки "О кераміка!" організатори надішлють українському фонду "Повернись живим!" – на потреби української армії. Також The Meloy Art та "Мистецьке коло Зої" планують провести серію благодійних аукціонів для потреб притулків для тварин в Україні.
"Головною зіркою кераміки на виставці є легендарний гончар-самоук із Сарти П’єр-Іннокентій Гімонно де ла Фортері, що працював лікарем-хірургом у місті Курсель-ла-Форе, за кілька кілометрів від Лігрона – тогочасного центру виробництва кераміки, – розповідає Марина Олійник. – Оскільки більшість його пацієнтів були керамістами з Лігрона, то Гімонно теж захопився мистецтвом. Він створював незвичну для того часу барвисту кераміку з дрібними людськими фігурками, екзотичними та домашніми тваринами, оригінальним орнаментом.На відміну від комерційних гончарів, які ліпили горщики у промислових масштабах і рідко підписували свої роботи, П’єр-Іннокентій не тільки підписував, а й ставив дату на кожній роботі та створив унікальний фірмовий дизайн. Донині збереглося тільки 35 його творів. Більшістю володіє Музей короля Беренджера в Ле-Мані, дві роботи є в Музеї Севр в Парижі, одна в MuCEM в Марселі, а всі інші – у приватних колекціях. На виставці у Парижі зокрема представлений також його "Горщик з куркою" з приватної колекції. Цікаво, що через триста років після Гімонно світ кераміки відкрив для себе фермер Вітур із сусіднього міста Сабль-сюр-Сарт Бернар. З ним трапилося те, що й із Гімонно: він купив мішок глини, піч – і взявся за роботу. Властиво, творчістю професійного хірурга Гімонно він і надихнувся. Лікарю Гімонно добре вдавалися фігурки людей,бо пропорції людського тіла не були для нього секретом. Розуміння пропорцій має і Вітур, бо 60 років тому, в юності, набув фаху м'ясника".
До експозиції у Парижі увійшли твори, які Вітур створив у співпраці з українкою Зоєю Скоропаденко. Серія "Vallauris" ( яка, до слова, презентується вперше) – ще одна спільна серія цієї талановитої українки, але вже з французько-канадським митцем українського походження Дейлом Дорошем. Також експозицію склали твори відомого актора Жан Маре, який наприкінці свого життя став яскравим керамістом з особливим художнім почерком, та популярної у середовищі колекціонерів мистецтва Мадо Жолайн.
"Особливістю цієї виставки є також те, – каже Марина Олійник, – що вона одна з багатьох, що її організовують галерея The Meloy Art та мистецьке товариство "Коло Зої" не просто, щоб знайомити європейську аудиторію з творчістю сучасних митців ( українських також). А в контексті діалогу минулого і сучасності".
- Нагадаємо: Анімаційні герої у Празі, "Путін-Волдеморт" у Познані, синьо-жовті кольори в Лондоні, Ірландії та Сирії. Художники світового стритарту підтримують українців. Фото
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.
- Актуальне
- Важливе