
Не чайки, а мартини: що морські пташки роблять на заході України
Мартинів звично бачити в Одесі чи інших приморських містах або ж біля великих річок, як от Дніпро. Проте, недавно зграю білих крикливих пташок помітили у Львові
Детальніше про мартинів розповість "Еспресо.Захід".
Мартини на заході України
Так, у березні у соцмережах поширювали відео, у якому над Замковою горою кружляє чимало мартинів.
Часто цих пташок називають чайками. Навіть автори відео роблять цю помилку, бо насправді чайка – це російська назва мартина.
Зустріти цих пташок на заході України – не рідкість. До прикладу, про перебування мартинів на заході неодноразово писали й багато років тому, а у 2021 році на Рівненщині орнітологи серйозно зайнялися кільцюванням пташок. Так, дослідники декілька років поспіль їздили на місцеве сміттєзвалище, де свій дім на певний час мали мартини. На території міського сміттєзвалища ще у 2018 році Василь Ільчук та Владислав Гедзюк виявили великі за чисельністю зграї мартинів звичайних та жовтоногих, що прилітали після ночівлі харчуватися. Тому тут наявність цих крикливих пташок вже можна вважати буденністю.
Цьогоріч у січні на Тернопільському ставку також помітили мартинів, які там зимували разом з іншими пташками: лебедем та дикими качками.
А торік на території національного природного парку "Прип’ять-Стохід" на Волині орнітологи зафіксували найбільшу міграцію мартина звичайного за останні 10 років. Разом зібралися близько 2 тис. птахів.
"Вони бувають тут кожного року, пролітають. Їх може й стільки немає зараз уже. Це був один із вечорів, що помітили їх дуже багато. На вечір птахи були на озері, переночували й полетіли. Але невелика частина мартинів залишається і гніздиться", – розповів заступник директора з наукової роботи нацпарку Михайло Химин.
Загалом же, мартини колоніями заселяються у західних областях України тимчасово, але регулярно. Далі їхній шлях йде до більш сприятливих для них областей.
В Україні мешкає 12 видів мартинів
Серед яких мартин звичайний належить до птахів середнього розміру.
Він гніздиться майже по всій території країни, за винятком Карпат і Криму. Під час міграцій мартин звичайний трапляється по всій Україні, а зимує переважно біля морських узбереж, на Дніпрі та інших прісних водоймах. Цей птах добре пристосовується до різних середовищ.
Забарвлення мартина змінюється залежно від сезону, що ускладнює його ідентифікацію.
У шлюбний період дорослий мартин вирізняється темно-шоколадною головою та частиною шиї, що іноді здається майже чорною. Через це він отримав англійську назву — Black Headed Gull (чорноголовий мартин). В очах видно тонку білу обводку. Спина та крила мають сіро-перламутровий відтінок, а тіло — біле. Верхні пера хвоста чорні, дзьоб і ноги — яскраво-червоні.
Восени та взимку темне забарвлення голови зникає, поступаючись місцем білому кольору з бурими плямами та сірими перами на тім’ї й потилиці.
Самці та самки мають подібний вигляд. Молоді птахи відрізняються бурими відтінками на голові та крилах, тоді як тіло залишається білим. Остаточного забарвлення вони набувають до чотирьох років.
Мартин звичайний може жити до 32 років. Ці птахи утворюють великі колонії, що можуть налічувати тисячі особин. У пік сезону пари спільно доглядають за потомством.
Попри поширеність, мартин звичайний охороняється згідно з Бернською конвенцією. Скорочення водно-болотних угідь загрожує його місцям гніздування. До того ж використання пестицидів у сільському господарстві спричиняє загибель багатьох птахів під час пошуку їжі.
В Україні мартин звичайний має кілька народних назв: мартинка, риболов, рибалка та рибачок.
Читайте також: Тінь пустелі на українських степах: як шакал опинився на Львівщині та чи варто його боятися
- Актуальне
- Важливе






