Є шанси зустріти Новий рік не у "червоній" зоні. І ризик повернутися у неї у березні
Львівська область увійшла до "червоної" зони 30 жовтня. Це на два тижні пізніше, ніж Херсонська (15 жовтня) - перша область в Україні, де під час цієї хвилі коронавірусу були запроваджені жорсткі карантинні обмеження. Під час попередньої хвилі, яка була навесні, у "червоній" зоні Львівщина пробула рівно місяць - з 25 березня по 26 квітня.
Як буде цього разу і коли чекати наступної хвилі? З'ясовувала журналістка "Еспресо.Захід".
Згідно з даними, які щодня публікує на своєму сайті Міністерство охорони здоров'я, протягом останніх кількох днів в області зменшується кількість госпіталізацій та завантаженість ліжок із киснем для пацієнтів з COVID-19. Про стабілізацію ситуації із захворюваністю на коронавірусну хворобу говорять і у департаменті охорони здоров'я ЛОДА. Завантаженість ліжкової "ковідної" мережі за станом на п’ятницю, 19 листопада становила 57%. Це – на 7,7% менше, ніж напередодні запровадження "червоної" зони (64,7% за станом на 29 жовтня). Для порівняння, перед початком росту захворюваності, який був зафіксований 6 серпня, ліжка для хворих на COVID були заповнені лише на 3,9%. За обережними прогнозами очільника профільного департаменту Ореста Чемериса Львівщина може вийти із "червоної" зони вже за два тижні. Це якщо збережеться позитивна динаміка щодо показників, за якими регіон відносять до того чи іншого рівня епіднебезпеки, та темпи охоплення населення щепленнями від коронавірусу. Якщо до 15 жовтня в області вакцинувалося щодоби по 8-10 тисяч осіб, то після 15 – по 17-23 тисячі. Однак медики визнають: саме запроваджені обмеження підштовхнули людей активніше вакцинуватися і якщо зараз ці обмеження скасувати, швидше за все ми знову будемо спостерігати різке зменшення кількості охочих отримати щеплення від COVID-19. Тож найбільш імовірно, що влада спробує балансувати між тим, аби стимулювати попит на вакцину і, відповідно, швидше рухатися у напрямку створення колективного імунітету, та повертати життя у нормальне русло.
Зокрема з понеділка, 22 листопада відновлюється очне навчання у львівських школах для учнів 5-11 класів (учні 1-4 класів повернулися за парти на початку цього тижня, 15 листопада), однак невакцинованих вчителів відсторонять від роботи. Це дозволить вважати, що 100% колективу вакциновано. Мер Львова Андрій Садовий наголосив, що таке рішення прийняли після консультацій із медиками, але "поки що зарано говорити, що ми виходимо із цієї хвилі захворюваності на COVID-19".
Експерти, з якими вдалося поспілкуватися журналістці "Еспресо.Захід" стверджують, що ситуація з коронавірусною хворобою в Україні потрохи стабілізується.
"Піковий період по нових випадках ми пройшли приблизно 28-30 жовтня. Тоді за добу лабораторії виявляли понад 26 тисяч нових випадків. Оскільки цей пік був пологим, він нагадував плато, - розповів у коментарі "Еспресо.Захід" заступник директора Інституту проблем математичних машин та систем НАН України, старший дослідник, кандидат фізико-математичних наук, член-кореспондент НАН України Ігор Бровченко, який очолює робочу групу з математичного моделювання проблем, пов'язаних з епідемією коронавірусу SARS-CoV-2 в Україні. - Зараз ми перебуваємо на піку смертності і очікуємо, що дуже скоро кількість летальних випадків також почне зменшуватися. Люди захворіли три тижні тому (на піку виявлення нових випадків), а помирають тільки зараз. Завжди є такий зсув у часі. До січня 2022 року ми будемо мати спад показників до того рівня, який був у серпні-вересні цього року".
Як зазначив у коментарі "Еспресо.Захід" співзасновник Українського центру охорони здоров'я Павло Ковтонюк, теперішня хвиля захворюваності на коронавірус стала найбільш руйнівною і смертельною від початку пандемії в Україні, і це пов'язано з двома факторами. По-перше, мутацією вірусу "Дельта", через яку захворювання має більш тяжчий перебіг і дає високі показники смертності. По-друге, ми зустріли цю хвилю фактично обеззброєними, не маючи достатнього відсотку щеплених людей, щоб впоратися з новим, небезпечним штамом чи принаймні пом'якшити удар. "Тому Україна стала однією з тих країн, що понесли найбільші втрати у цій хвилі. Ми уже виходимо на плато захворюваності, - констатує експерт. - Показники почали стабілізуватися, вони все ще погані, але до кінця листопада почнеться поступовий спад рівня захворюваності. Він триватиме протягом грудня. Області, що першими зайшли у "червоні" зони, почнуть виходити з неї у кінці листопада".
Павло Ковтонюк не виключає можливості наступної хвилі, "якщо темпи вакцинації будуть низькими": "Сплеск щоденної кількості нових вакцинованих, яким ми могли спостерігати у попередні тижні, закінчився. Він був пов'язаний із впровадженням обмежень у "червоній" зоні. Вже зараз бачимо, що щоденна кількість вакцинацій першою дозою різко впала (за повідомленням міністра охорони здоров'я Віктора Ляшка, понад 600 тисяч українців не прийшли вчасно отримати другу дозу вакцини. – Ред.)".
"Наступна хвиля, - прогнозує співзасновник Українського центру охорони здоров'я, - імовірно, буде, як і минулого року, на початку весни".
Таку ж думку озвучив і директор департаменту ОЗ ЛОДА.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.
- Актуальне
- Важливе