Є проблеми в законодавстві, - у Львові білоруські опозиціонери розповіли про виклики діяльності в Україні
26 квітня у прес-залі Львівської обласної організації Національної спілки журналістів України відбулася презентація діяльності Білоруського інфоцентру у Львові
Про це повідомляє "Еспресо.Захід".
Анісія Гурська переїхала з Білорусі жити в Україну влітку 2021 року, бо проти неї режим Лукашенка завів кримінальну справу за її правозахисну діяльність. Вона займається висвітленням подій та захистом білоруських політв’язнів. А з березня в коло її діяльності потрапили права білорусів в Україні. За її словами є чимало випадків, коли в Україні білоруси, які підтримують українців, стикаються з дискримінацією через різні правові колізії:
"Особисто я стикнулася з ситуацією дискримінації, коли не змогла подати документи на легалізацію. Існує ряд проблем, які почала досліджувати. Один блок проблем пов'язаний з білоруськими добровольцями, які воюють в лавах ЗСУ, а інший – з цивільними, що тут проживають.
Для військових військовий квиток заміняє посвідка, яка не дає можливості сім’ї військового приїхати в Україну. Не можуть оформити легалізацію. Також білоруські військові не отримують компенсацію за смерть чи поранення. Законодавство не передбачає виплат для іноземців. Спершу аргументація була, що таким чином не хочуть спонсорувати Росію і Білорусь, де можуть проживати члени сім’ї військового, але компенсації сім’ям українців, які живуть у Білорус чи Росії все рівно роблять. Тому не логічна аргументація. Більшість добровольців анонімно воюють, коли хтось гине, то спершу його сім’ю вивозять, а потім вже оголошують ім’я для широкої громадськості. Ці гроші по компенсації могли б стати фундаментом для цих сімей, для їх нового життя. Також є проблема, коли закінчується контракт і тоді військовий має сім днів, щоб залишити Україну. Є ще проблема з тим, що білоруські добровольці, яких взяли у полон, можуть бути передані в Білорусь, а там досі діє смертна кара. За чинним законодавством, білорусам треба три роки провоювати, щоб отримати українське громадянство.
Стосовно цивільних, також є ряд проблем пов’язаних з законодавством.
"Весною минулого року не працювали відповідні служби, щодо продовження документів на місце проживання в Україні. Білорусам почали ставити штампи про примусове повернення протягом 10 днів. Є конкретний випадок коли чоловік, в якого жінка ті діти українці, таким чином поїхав у Білорусь, звідки значно складніше виїхати. Вже у жовтні 2022 року з’явилася постанова, що посвідки, які закінчилися, рахуються дійсними. Тому люди, які виїхали, можуть повертатися. Знову бачимо певну нелогічність і правову колізію.
Також є проблема блокування рахунків. Ще на почату минулого року Нацбанк заблокував рахунки всім росіянам та білорусам, але не подав процедуру, як це можна відмінити. Згодом ми змогли завдяки СБУ знайти рішення, щоб в індивідуальному порядку могти це блокування обійти. Та цього року знову рахунки заблокували. А без рахунку, людина не може отримувати гроші, заробляти, оплачувати, донатити на ЗСУ, це ускладнює життя.
Отримати статус біженця теж проблематично. Люди роками можуть на нього очікувати. В одного білоруса забрали паспорт, поки він чекає на цей статус. Однак паспорт був знищений у харківському СБУ через приліт російської ракети. Тепер він не має ніяких документів. Міграційна служба не йде на поступки. Він планує піти в суд. Цей чоловік активний волонтер, який багато чого робить в Харкові для допомоги людям", - сказала Анісія Гурська.
Ще вона відзначила про проблему пов'язану з освітою:
"В Україні рік тому перестали визнавати білоруські дипломи. Адже сюди приїхало чимало кваліфікованих спеціалістів, які можуть приносити користь за фахом. Однак часто для цього треба підтвердження диплому спеціаліста, який тут вже не визнається".
- Нагадаємо, у Львові білоруські опозиціонери розповіли про свою діяльність в Україні
- Актуальне
- Важливе