Еспресо. Захід

Древній Звенигород: мандрівка в часі біля Львова

Андріана Стахів
7 липня, 2023 п'ятниця
19:00

Зовсім поруч зі Львовом, лише за 20 кілометрів від міста, розташувався заповідник Древній Звенигород – із музеєм, віртуальною мандрівкою в часі та 30 га території для досліджень

Зміст

Побувала у заповіднику журналістка "Еспресо.Захід".

Трохи історії

Сучасний Звенигород – це село поблизу Львова. Проте близько тисячі років тому Звенигород був квітучим містом княжої доби, старшим за Львів та Галич. Однією із перших князівських столиць українського Прикарпаття. Перша літописна згадка про нього датується 1086 роком. Упродовж XII століття місто активно розбудовувалося та розвивалося, зокрема тут спорудили новий княжий двір, який складався з палацу, з’єднаного дерев’яною двоповерховою галереєю-переходом із церквою, а також усипальні.

Древній Звенигород

Тут активно розвивалося ремісництво, як то ювелірне виробництво, склоробне, гончарне, ковальське та безліч інших. Набирали обертів торгівля та імпорт. Процвітали живопис,музика, добре розвиненою була писемність.

Місту неодноразово вдавалося вистояти та не здатися у боях, які тривали під його стінами. Проте сталося так, що 1241 року історія княжого Звенигорода завершилась. Війська монголо-татар на чолі з ханом Батиєм його зруйнували. За легендою, це трапилося через зраду – ворога провела на територію стара жінка, яка жила на болотах поруч і знала таємні ходи.

Тривалий час Звенигород не відновлювався, лише в кінці XIV століття тут почала знову з'являтися забудова. А на кілька століть пізніше тут почали будувати Звенигородський замок, який так і не завершили. Від нього до сьогодні залишилися чотири п’ятикутні кутові земляні бастіони та рештки системи земляних фортифікацій. 

Древній Звенигород

Поява заповідника

Зараз на території села Звенигород розташувався історико-культурний заповідник "Древній Звенигород" площею понад 30 га. Своїх гостей заповідник приймає із 2021 року, після оновлення музею та появи нових цікавинок для відвідувачів різного віку – від наймолодших до найстарших.

Отож, він складається із сучасного музею та величезної території городища літописного міста, яку можна досліджувати годинами. 

У музеї відвідувач побачать сотні різноманітних артефактів, які археологи знайшли під час розкопок. Зокрема це і предмети побуту, зброя, і прикраси, релігійні речі, яким майже тисяча років. Тут можна добре роздивитись детально промальовану панораму древнього міста і його останнього бою, у легкій формі познайомитися з історією Звенигорода – на інтерактивній екскурсії чи переглянути фільм. 

Битва за ЗвенигородДревній Звенигород
Древній Звенигород

Читайте також: Куди піти з дітьми у Львові. Цікаві локації

Мандрівка в часі із віртуальною реальністю

Тут ви опиняєтесь на вуличках міста XII століття. Спеціально для цього у Звенигороді створили перший в Україні тур у віртуальній реальності. Він пропонує гостям 12 локацій давнього міста, але вважайте, вони так захоплюють прогулянкою вуличками, вслуханням у звуки та розгляданням краєвидів із висоти, що у світі реальному варто, щоб хтось за мандрівником у спеціальних окулярах приглянув, адже музей фізичний має стіни та експонати, які геть не хочеться позбивати у пориві захвату.

У віртуальній реальності можна побачити найбільш знакові споруди міста – княжий палац, двір, церква, вулиці, панорама міста. Як усе виглядало зовні та які мали інтер'єри будівлі. Спробуйте-но посидіти на віртуальному троні чи за віртуальним столом, приготованим до обіду або ж до святкувань. Переходити між локаціями мандрівки у часі вам допоможе мапа Звенигорода із відповідними цифрами-позначками: лише уважно подивився – і вже стрибнув. Зображення такі детальні, що можна побачити, як над квітами літають метелики, або ж спробувати наздогнати курку, їх тут теж багато мешкає.

Древній ЗвенигородДревній Звенигород

Древній Звенигород

Майстер-класи та квести

Окрім віртуальної реальності та цікавих екскурсій, музей пропонує відвідувачам безліч захопливих майстер-класів та квести. Зокрема, Древній Звенигород пропонує своїм гостям сім різних майстерок.

Майстерка з обробки кременю

Майстер-клас присвячений першим знаряддям праці, які використовували люди у своїй історії. Завдяки ньому можна більше дізнатися про повсякденне життя найдавніших людей. У процесі всі учасники зможуть виготовити найпростіші крем’яні знаряддя праці. Така майстерка розрахована на дітей 10-17 років, проте буде цікавою і для дорослих.

Читайте також: Тустань – фортеця у Карпатах, де можна доторкнутись до історії

Майстерня ювеліра

Яким прикрасам надавали перевагу у середньовіччі, де і як їх виготовляли, а також, як правильно їх носили. Учасникам покажуть найкращі зразки намист і браслетів, які археологи знайшли під час розкопок княжого Звенигорода. А на майстерці усі матимуть змогу створити власне намисто або браслет, виготовляючи з полімерної глини за взірцями часів середньовіччя. Цей варіант чудово підійде для дітей від 7 років і для дорослих.

Квест-майстерка "Археологічна експедиція"

Тут відвідувачі матимуть нагоду не лише більше дізнатись про особливості професії археологів, але й самим відчути радість нових досліджень й відкриттів. Розрахована така майстерка на дітей віком від 8 років, хоча дорослі також зможуть дізнатися із неї багато цікавого для себе.

археологічна майстерка-квест

Писана торба

Учасникам покажуть презентацію та розкажуть захопливу розповідь про архітектуру княжого Звенигорода: як виглядали будинки у місті XII століття, яким був княжий двір із палацом та мурованою церквою. Опісля усі матимуть нагоду намалювати княже місто на екоторбі, яку заберуть з собою. А трафарети для спеціально для цього розробила львівська художниця Леся Квик. 

Розпис та декорування імбирних пряників

На цій майстерці на вас чекають смачні пряники і розповіді про солодощі, які прийшли до нас крізь століття. Учасники спробують свої сили у розписі та декоруванні імбирних пряників – тематику майстерки можна обирати на вибір групи: це можуть бути пряники на тему осені або зими, а можуть бути звенигородські або патріотичні смаколики. Пасуватиме для гостей будь-якого віку.

Майстерка з гри на лірі

Чудова нагода спробувати зіграти на лірі – одному з найдавніших музичних інструментів на території України, а також  більше дізнатись про кобзарювання, лірникування та музичні традиції сивої давнини. Саме гра на музичних інструментах була однією із найулюбленіших розваг давнього міста. 

майстер-клас із гри на лірі

Майстер-клас з малювання ікони на склі

Ця майстерка познайомить із сюжетами і стилістикою українських ікон на склі ХІХ століття. Ви зможете довідатися, в якій техніці працювали майстри, та створити свій оригінальний образ Богородиці.Проводить майстер-клас дослідниця та реставраторка ікон на склі Ольга Горда-Цибко. Варто врахувати, що це чи не найтриваліша майстерка, вона займе вам близько 4 годин.

Квест із пошуку артефактів для дітей

Він спеціально розроблений спільно з партнерами заповідника School travel. Це півтори години забав, загадок, командної гри та незабутнього пошуку скарбів. Тут дві команди учасників, знайомлячись зі світом археології, за підказками-загадками шукають та збирають особливі артефакти. Діти мандрують територією усього заповідника, змагаються й весело отримують нові навички.

квест для дітей у Древньому Звенигороді

Екскурсії для дорослих та дітей

Детальніше варто також зупинитися на самих екскурсіях. Їх можна замовити як для дорослих, так і для дітей. В екскурсіях для дорослих зібрано більше деталей про історію та побут мешканців давнього міста. Тим часом дитячі екскурсії адаптовані для легкого сприйняття юними відвідувачами різного віку. Варто також відзначити, що дитячі екскурсії дуже інтерактивні. Діти разом із екскурсоводом досліджують музей, історію міста, шукають цікавинки та активно знайомляться із віртуальним Звенигородом.

екскурсія у Древньому Звенигороді

Територія городища літописного Звенигорода

Понад 30 гектарів для прогулянок та досліджень відкриті для гостей заповідника. Усі охочі можуть прогулятися стежками до місць, де колись був палац князя, боярський та ремісничий квартали. Можна також піднятись на дитинець, звідки відкривається неймовірний огляд на всі навколишні красоти і на сам музей, саме із нього у ті давні часи розпочалась розбудова Звенигорода.

Окрім того, гості мають нагоду влаштувати собі пікнік на галявині, серед місцевих трав. Тож, коли їхатимете сюди, не забудьте прихопити пледика та смаколиків для перекусу. 

Древній Звенигород

Квитки

Вартість вхідного квитка до музею 50 гривень. Для дітей дошкільного віку вхід безкоштовний. Вартість прогулянки середньовічним містом у VR-окулярах – також 50 гривень.

Ціни на екскурсії залежать від кількості гостей: для груп до шести учасників – 200 гривень, від 6 до 29 – 300, а для понад 30 людей – 400 гривень. Замовляти їх найкраще за два-три дні до планованого візиту, зателефонувавши до музею.

Як дістатися

Маршрут до Звенигорода простий і для добирання автівкою, і для доїзду громадським транспортом. Оскільки саме село розташоване лише за 20 км від Львова. Щоб дістатися автобусом чи жовтою приміською маршруткою, найліпше йти на АС №5, яка розташована на вул. Зеленій, 214. Звідси їдуть маршрутки №101, 247 та 320. Будь-якою із них ви доїдете до самого заповідника. 

Древній Звенигород

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.16
    Купівля 41.16
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.09
    Продаж 43.86
  • Актуальне
  • Важливе
2024, неділя
24 листопада
21:20
До Дня Гідності у Львові посмертно нагородили "Почесним знаком Святого Юрія" 30 захисників
20:55
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
На Хмельниччині ППО збила ворожий безпілотник
20:13
блокування кордону, Польща
Польські фермери припинили блокування пункту пропуску на кордоні зі Львівщиною
19:55
Павло Розлач
На день бригада тратить понад 100 FPV, – комбриг 80-ки полковник Павло Розлач
19:10
Що кіт розуміє краще за свого господаря
18:32
Світло
Коли на Львівщині 25 листопада не буде світла: графіки вимкнень
18:10
У центрі Луцька трапилась пожежа в багатоповерхівці
17:23
Огляд
Сніг
Вдень до 9° тепла: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 25 листопада
16:52
Мобілізували на початку жовтня: на війні загинув Олег Зварич з Рівненщини
16:31
Оновлено
Знімок "Надвірнянські скелі" увійшов до 10 найкращих зображень української природи за результатами "Вікі любить Землю" 2024
П'ять світлин природи заходу України - в десятці найкращих конкурсу "Вікі любить Землю" 2024
16:04
Померла 13-річна дівчинка з родини, яка отруїлася грибами на Тернопільщині
15:50
Львів'ян запрошують здати кров у Мобільному центрі в Дублянах
15:32
Оновлено
схема об'їзду на Левандівку
З понеділка 25 листопада частину вулиці Сяйво перекриють. Схема об'їзду
15:17
У Львові відбудеться спортивний фестиваль, спрямований на соціальну реабілітацію ветеранів
14:40
Целип Ігор
Співак з Тернопільщини заспівав у Лондоні для міністра оборони Великої Британії
14:22
На ремонт колектора у одному з львівських парків планують виділити ще п'ять млн грн
13:40
Блокування польських фермерів: прикордонники розповіли про ситуацію в пункті пропуску на Львівщині
13:37
домашнє насильство
У Львові проведуть акцію, присвячену боротьбі з насильством проти жінок
12:59
У Хмельницькому у вогні загинув 21-річний чоловік
12:22
Оркестр "INSO-Lviv" презентував власну "Академію музики"
11:58
У Львові завершили 5-річну реставрацію ротонди в Бернардинському дворику
11:26
Буковинські десантники показали роботу FPV-дронів по окупантах на Вовчанському напрямку
11:00
паспортний контроль кордон
Скільки людей перетнули західний кордон України 23 листопада
10:44
Біля Львова 13 вогнеборців гасили пожежу в дерев’яному будинку
10:30
В УКУ 28 листопада відбудеться благодійний книжковий ярмарок
09:57
Оновлено
світло
Львівобленерго оновило графіки вимкнень світла на 24 листопада
09:50
зона прикордонного контролю, перетин кордону
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 24 листопада
09:30
прощання
Львівщина 24 листопада прощається з трьома полеглими бійцями
09:06
Ексклюзив
Стати більш незалежними в побуті: як Віталій Пчолкін через проєкт "ІнваФішки" допомагає людям з інвалідністю
08:59
видобуток піщано-гравійної суміші
На Рівненщині внаслідок зсуву піску на сміттєзвалищі загинув 13-річний хлопчик
08:39
хмари
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 24 листопада
07:30
Огляд
Фортеця, якої більше немає: історія та міфи забутого Надвірнянського замку
07:20
Свята великомучениця Катерина
День ангела Катерини за новим календарем: історія свята та традиції
2024, субота
23 листопада
21:09
Спортсмен із Тернополя здобув бронзову медаль на чемпіонаті України з плавання
20:38
У госпіталі помер захисник Максим Зеленський, який був начальником дільниці на шахті "Степова"
19:35
новини Львівщини
На фронті загинув захисник із Волині Андрій Глез
19:08
У Волинській ОВА через залишену лампадку сталось задимлення приміщення
18:37
Оновлено
зимові Карпати
Залізничники відновили рух потягів на ділянці Сянки-Мукачево, де з рейок зійшла електричка
18:15
У легковому авто в Ужгороді прикордонники знайшли 5 ящиків безакцизних сигарет
17:22
акції пам'яті у Львові
У центрі Львова запалили лампадки у пам’ять про жертв Голодоморів
Більше новин