Еспресо. Захід
Ексклюзив

Десятки років і $250 млрд: як Україна розміновуватиме свою територію після війни

22 березня, 2022 вiвторок
18:38

З кожних семи гектарів території України, один потребує розмінування. 

Невтішну статистику нещодавно оприлюднила Асоціація саперів України. 

Загальна площа небезпечних територій (підтверджені та підозрювані райони України, забруднені вибухонебезпечними предметами) складає щонайменше 82,5 тис. квадратних кілометрів. Це - більше, ніж площа Чехії, приблизно дві Швейцарії або ж чотири Ізраїлі.

Про те, скільки часу та ресурсів знадобиться, аби після війни зробити територію нашої країни безпечною, "Еспресо.Захід" запитав у виконавчого директора ГО "Асоціація саперів України" Тимура Пістрюги.

Він наголосив - асоціація опублікувала своє звернення за підсумками попереднього підрахунку, адже активні бойові дії ще тривають і організації протимінної діяльності не мають фізичного доступу до багатьох територій. Доводиться обробляти дані лише з відкритих джерел. Однак сумнівів немає - боротьба з вибухонебезпечними предметами в Україні затягнеться на багато років.

Сотні мільярдів доларів - лише на розмінування

До повномасштабного вторгнення росіян 24 лютого 2022 року в Україні вже було небезпечної території, - розповідає Тимур Пістрюга. За грубими підрахунками, на підконтрольній уряду України території Донецької та Луганської областей було близько 7 тис. кв. км території, що потребувала посиленої уваги саперів. 

"Розміновували дуже довго - і міжнародні оператори, і ми з 2019 року займались цим питанням. Але все одно в підсумку було розміновано не так багато території. 

Тому ми розуміємо, наскільки велика територія, що підлягає розмінуванню тепер. Знадобиться дуже багато зусиль і просто неймовірна сума, якщо говорити про кошти. В нас є певний алгоритм підрахунку фінансів на основі досвіду та показників, що вже використовувалися в Донецькій та Луганській областях. Ми невдовзі оприлюднимо підрахунки, скільки може коштів знадобитися, щоби розмінувати ці 82,5 тис. квадратних кілометрів. Я боюся помилитися, але приблизно йдеться про суму в 250 мільярдів доларів США" - наголошує Пістрюга.

Будь-яка країна самотужки таку ношу витримати не здатна - визнають в Асоціації саперів. Так у довоєнному 2021 році ВВП України не сягнув і 200 мільярдів доларів. Відтак зробити українську землю безпечною можна буде лише залучивши чималу фінансову допомогу від міжнародних партнерів і донорів. 

"Ми маємо розуміти, що розмінування території - це дуже коштовна послуга. І на це є чимало причин. Це і дороге екіпірування, і організаційна основа (всі знаходять в полі, треба й умови, і логістику забезпечити). Та й сама робота сапера повинна дорого оцінюватися, бо це - важка фізична праця. І всі розуміють, наскільки вона небезпечна. Безсумнівно всі сапери повинні бути застраховані, та ще й на серйозну суму. Тому ці послуги обійдуться дуже-дуже дорого", - пояснює директор Асоціації саперів.  

1 рік війни = 10 років розмінувань

Та, навіть якщо фінансові питання вдасться вирішити, розмінування 1/7 території України може затягнутися на десятиліття. 
 
"Є така класична формула: рік війни - це 10 років розмінувань. Враховуючи, що війна у нас почалася не 24 лютого, а ще в 2014 році, то виходить дуже вагомий термін. Адже в своїх підрахунках ми також враховували територію тимчасово окупованих Донецької та Луганської областей. І хоч там обстановку щодо мінних полів ми не знаємо зовсім, та зрозуміло, що розмінування цієї території все одно ляже на плечі українців. 

Звісно, ми сподіваємося, що насправді розмінування не триватиме 80 років. Бо тут слід пам'ятати про пріоритизацію розмінування. Спочатку - основні інфраструктурні об'єкти, далі - сільськогосподарські землі, а вже в кінці - якісь важкодоступні землі. 

Якщо використовувати вдалу модель протимінної діяльності й залучити достатню кількість донорських коштів з-за кордону (сама Україна однозначно не віднайде стільки грошей), то, можливо, вдасться впоратись і за 10 років", - викладає оптимістичний сценарій Пістрюга.

Прикладом вдалої моделі розмінування називає Хорватію. Там приблизно за 10 років було розміновано 97% небезпечних територій. Решту 3% розміновують досі - це важкодоступні території, в основному гірська місцевість. 

Відтак сапери радять українцям налаштуватися - про стовідсоткове розмінування в нашій країні говоритимуть ще не один десяток років. Але при правильному підході більшість території можна зробити безпечною і за десятиліття.

В Україні достатньо кваліфікованих саперів

Якщо без фінансової допомоги з-за кордону Україна при розмінуванні не обійдеться, то з кадрами у нас усе гаразд - кажуть в асоціації. В Україні - багато підготовлених саперів, які тим більше кваліфікуються на гуманітарному розмінуванні.

"Багато людей не розуміють різниці між різними видами розмінування і через це дуже часто роблять логічні помилки. Ми говоримо про гуманітарне розмінування, кінцевим результатом якого є передача землі бенефіціару з гарантіями, що ця земля очищена. Воно відрізняється від оперативного розмінування, яке проводять за викликом працівники ДСНС, чи бойового, яке здійснюють військові. 

В нас уже достатня кількість підготовлених саперів, бо ми вже активно займалися розмінуванням на сході України. Кадровий потенціал тільки нашої організації сягає 70-80 саперів. А зараз ми ще й отримуємо шалену кількість запитів, люди приходять, пишуть: "Я щось умію, я щось проходив на цю тему". Тому я гадаю, що українського кадрового потенціалу вистачить", - наголошує Тимур Пістрюга. 

Крім того, каже він в Україні є сапери з міжнародним досвідом, особливо якщо говорити про військових саперів. Українці встигли попрацювати в Лівані, Косово, та країнах Близького Сходу. Але основний людський ресурс, наголошують в Асоціації саперів, з'явився в нашій країні через роботу на сході України. 

"Не підходь. Не чіпай. Зателефонуй 101".

А от цивільному населенню від спроб самодіяльного знешкодження вибухонебезпечних предметів професіонали радять утриматися 

"На жаль, після початку широкомасштабної агресії мені самому присилали багато відеороликів і фотографій, коли люди на ейфорії беруть руками, переносять снаряд, фотографуються і таке ін. Це геройство, яке нікому не потрібне", - застерігає Пістрюга. 

В Асоціації саперів кажуть, що просвітництво з мінної небезпеки - невіддільна частина протимінної діяльності. 

"Три золоті правила, коли випадково побачив підозрілий предмет: не підходь, не чіпай, зателефонуй 101. Це - найелементарніше. Але на наших ресурсах можна знайти цілий алгоритм дій - не панікувати, відійти тощо", - каже виконавчий директор асоціації. 

Наразі інструктори проводять тренінги на західній Україні - там де є можливість безпосередньо зібрати людей. Крім того, розробили спецкурс для шкіл. 

"Він був спрямований для Донецької та Луганської областей, але тепер Асоціація саперів України вже надіслала листа в Міністерство освіти та науки, щоби поширити його на територію всієї України. На жаль, тепер він актуальний усюди. 

Курс розрахований на підготовку педагогів - щоби вони проходили наш тренінг, здобували цю інформацію, а потім вже учням доносили правильний меседж. Саме для педагогів, бо вони вміють правильно доносити інформацією передусім для найбільш вразливої категорії - дітей. Адже ми розуміємо, що в дітей завжди підвищена зацікавленість незнайомими предметами", - підсумував Тимур Пістрюга. 

Роман Яворський

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.


 
Читайте також:
Львів
-8°C
  • Львів
  • Київ
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 36.73
    Купівля 36.73
    Продаж 37.39
  • EUR
    Купівля 39.9
    Продаж 40.87
  • Актуальне
  • Важливе
2023, понедiлок
4 грудня
08:28
Піп Іван Чорногірський
У Карпатах обмежена видимість і -15°С
08:10
обстріл, ППО
Нічна атака "шахедами": на Хмельниччині відпрацювала ППО
07:52
хмари
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 4 грудня
2023, неділя
3 грудня
21:39
Леонтій Сандуляк
Пішов із життя співавтор Акта проголошення незалежності України Леонтій Сандуляк
21:04
Львів, погода
Львів'ян попереджають про ожеледицю та падіння бурульок з дахів
20:33
негода на Закарпатті, підтоплені будинки
На Закарпатті рятувальники відкачують воду із підтоплених домівок, все ще залишаються підтопленими деякі автошляхи
19:59
афіша
У пошуках Різдва: у Львові відбудеться благодійний ярмарок Тлум & Крам
19:23
Відзначення 240-ліття заснування духовної семінарії святого Духа
У Львові відзначили 240-ліття заснування духовної семінарії святого Духа
18:52
Спорт
Львівська шпажистка виграла Кубок світу з фехтування на шпагах серед юніорок
18:32
Новини Львова
У Львові помер актор Сергій Кустов
17:58
Новини Західної України
Рейди на ринках, автошляхах та у лісах: на Хмельниччині штрафуватимуть за незаконну вирубку ялинок
17:30
Новини Львівщини
На трасі Київ-Чоп перекинулась вантажівка, травмований водій
17:00
Новини Західної України
На Волині прикордонники взяли участь у благодійному забігу
16:28
гральний заклад на Закарпатті
На Закарпатті викрили казино, яке облаштували в закладі відпочинку
16:06
Огляд
Погода Львівщина
Погода у Львові та Львівській області: прогноз синоптиків на 4 грудня
15:52
Ексклюзив
Уляна Кузик, волонтер
Потрібно розв'язати проблему списання військового майна на фронті, – Уляна Кузик
15:26
ЗСУ
Львівські воїни показали знищення вогневих позицій ворога
14:58
ухилянти
У засніжених горах Закарпаття впіймали групу ухилянтів
14:37
вантажівки, кордон
Пункт пропуску "Угринів-Долгобичув" на кордоні з Польщею відкриють для проїзду порожніх вантажівок
14:10
проєкт "Купи мені бойовий літак"
Понад 18 млн грн, зібраних проєктом фонду Авіація Галичини, витратили на МіГ 29
13:53
Ексклюзив
Олександр Лабецький
ОТГ мають закласти не менше 10% бюджету на оборону, – Олександр Лабецький
13:35
У Львівській філармонії буде концерт музики Віктора Камінського
13:13
благодійний вечір уку
Як Україні виростити крила: у Києві пройшов вечір благодійності на підтримку УКУ
12:52
Фрагмент афіші проєкту "Посеред бурі 2.0"
Львівські галереї оголосили про підтримку "Вовків да Вінчі" та 540-го зенітного полку
12:35
рятувальники зима
Звільняють людей зі снігових заметів: прикарпатські рятувальники ліквідовують наслідки негоди
12:12
Чорногірський гірський пошуково-рятувальний пост
Видимість обмежена: на горі Піп Іван Чорногірський температура повітря опустилася до 9° морозу
11:59
Оновлено
кордон
На Львівщині відновили пропускні операції у двох пунктах пропуску
11:39
перетин кордону
Західний кордон України минулої доби перетнули 67 тис. людей
11:16
підозра священника Віталія Хромея
Закарпатський священник УПЦ МП уник в'язниці за пропаганду комунізму
10:56
На Львівщині через сніг знеструмлені майже 400 населених пунктів, на Хмельниччині – 26
10:31
OPINION
Вкрали сотні тисяч доларів і били в тюрмі: подробиці історії американця, який живе у підземному переході у Львові. Блог Юрія Мартиновича
10:12
кордон
На виїзд з України очікують понад пів сотні автобусів та 2342 вантажівки: де найменші черги
09:50
Кримінал
Найпопулярніші шахрайські схеми в інтернеті під час війни й не тільки: як вберегтися
09:03
Шахед
Росіяни вкотре атакували дронами Хмельниччину: деталі
08:21
Імбирні пряники до святого Миколая
Імбирні пряники до святого Миколая: простий рецепт смачного печива
2023, субота
2 грудня
21:21
ТЦК
Автівку покинули на дорозі: на Закарпатті представники ТЦК силою витягли водія з вантажівки та відправили на підготовку
20:45
ЗСУ, мобільні вогневі групи ППО
На Франківщині планують створити майже 60 вогневих точок для ППО
20:17
змагання з дронів
У Львові відбулися перші змагання з пілотування дронами
19:45
діти на кризі
На Волині 11-річні хлопці застрягли на кризі, на допомогу прийшли рятувальники
18:54
лікарі трансплантації
У лікарні на Волині вперше зробили вилучення органів для трансплантації
Більше новин