Еспресо. Захід

"Дерусифікація львівських вулиць і площ – це акт національної гідності і самозбереження", – Богдан Тихолоз

8 квітня, 2022 п'ятниця
13:12

30 вулиць, названих іменами російських діячів, пропонують перейменувати у Львові. З ініціативою виступила група діячів, серед яких літературознавець Данило Ільницький, політолог Тарас Радь, історик Ігор Петрій і керівник Львівського національного музею Івана Франка Богдан Тихолоз

"Еспресо. Захід" запитав про мотиви перейменування вулиць у Богдана Тихолоза.

Ви один з ініціаторів перйменування у Львові вулиць, які носять ім'я російських діячів. Поясніть широкому загалу свою позицію: для чого це потрібно?

Свого часу, коли Україна відновила свою державну незалежність, у Львові відбулась декомунізація міського простору в сенсі топоніміки. Тоді частово відбулась і дерусифікція. Але лише частково. Було перейменовано цілу низку вулиць, іменованих на честь комуністичних діячів, подій радянської історії. Тобто той процес, який вся Україна пережила значно пізніше, Львів і Львівщина пережили раніше. 

Але в сучасній військово-політичній ситуації, коли вже абсолютно очевидно, що Росія для всіх є державою-агресором, державою-терористом, стає очевидним, що семіотика міста чи мова міста (тим паче Львова) не має права вимовляти російською, проросійськи і заради російського. Адже все російське вбиває, а поняття "хороший русский" є абсолютною абстракцією. Відтак ми маємо будувати власну ідентичність, а не копіювати чужі зразки.

З одного боку може здатись, що така ініціатива не на часі, може треба було її робити в інший час. Але ми бачимо, що вже чимало українських міст дійшли до усвідомлення цієї потреби.

На прохання колег я долучився до цієї ініціативи. Виходив із переконання, що сучасне протистояння є не просто протистоянням між Україною і Росією (власне, нападом Росії на Україну). Це – війна варварів проти цивілізації. Цивілізація себе утверджує в тому числі в слові: через власні назви, через найменування важливих елементів і об'єктів міського простору. А місто є символом цієї цивілізації. Хай ця цивілізація буде європейською, українською, але хай вона ні на йоту не буде російською. 

Чи вважаєте ви, що якимось чином представники російської культури долучились до того, що попри всі їхні твори, в Росії все ж виросло кілька поколінь вбивць, мародерів і ґвалтівників?

В культурному середовищі, особливо зараз, лунають різні думки. Дехто каже: "але культура не винна, є ж видатні письменники, композитори, до чого тут Путін і до чого тут росіяни?" 

Але я думаю, що культура є виплодом суспільства. Це – продукт суспільства. І, водночас, культура є елементом формування суспільної думки. Тому, якщо ми маємо справу з цими новітніми варварами, то відповідальність за це лежить не лише на Путіні та на політичній верхівці сучасної Російської Федерації, але і на тих культурних діячах, які виховували у цьому суспільстві рабську покору, мовчання перед авторитетом, зневагу до сусідів, абсолютно безпідставний міф про російську ексклюзивність і, тим більше, про якусь особливу місію "великого русского народа". Чи, скажімо, про особливий статус якогось сакрального "русского язика", про те, що всі, хто довкола – це по суті індіанці, які потребують того, аби світлом "русского міра" їх осяяли. 

Що таке "русскій мір" ми особливо переконливо побачили, коли переглянули фотографії з Бучі, Ірпеня, Гостомеля, Бородянки, Чернігова, Харкова. А багато хто бачив ще й наживо чув ці вибухи, бачив ці звірства. Звичайно, що не Достоєвський і Толстой вбивали дітей в Ірпені. Але оця етнопсихологія і ілюзія російської зверхності у цивілізації, – вона також не останньою мірою спричинилась до формування стереотипів, які в головах тих примітивних російських солдат, що топчуть нашу землю. А згодом перетворились на насильницькі дії.

Я абсолютно переконаний, як колись казав Франко, що "для нації, яка бореться за свою свободу, не гріх прийняти дозу національної виключності, або шовінізму". Це цитата з діалогу "На склоні віку".

Оця доза національної виключності зараз дуже на часі. Це – захисна реакція національного імунітету, коли чужорідне тіло вторгається  в здоровий національний організм. Імунітет бореться і все чужорідне виштовхує. Прийшов час не бавитися у слинтяїв , не стояти навшпиньки біля умовного "старшого брата" (а насправді історично молодшого), не спілкуватись з ним через "перепрошую", а нарешті випрямити хребта, піднести голову, бути собою і не озиратись ні на кого.

Хто з тих росіян, іменами яких досі названі львівські вулиці, обурює вас найбільше?

Вважаю, що конкретний перелік тих вулиць і тих імеі, які переглянуть на перейменування – це справа комісії. Повинні бути фахові дискусії і я не думаю, що справа соцмереж обговорювати, яку конкретно вулицю перейменутвати. 

Цей перелік – це лише робоча пропозиція. Вона буде винесена на комісію Львівської міської ради. Буде сформована експертна робоча група фахівців, істориків львовознавців, культурологів, які будуть конкретно розглядати. Ймовірно, будуть якісь винятки. Цей список може бути в чомусь переглянутий і так далі.

Моя ініціатива полягає в тому, що дерусифікація львівських вулиць і площ – це акт національної гідності і акт національного самозбереження, а про деталі можна сперечатись. Українці – вільна нація. Тому вони можуть сперечатись і завжди домовляться між собою. 

Які нові напрямки мають бути присутні у топоніміці Львова?

Передовсім хочу наголосити, що це має бути консолідована експертна думка, яку не визначатиме лише група конкретних людей. Як на мене, у львівській топоніміці мають бути відображені постаті української культурної, політичної і військової історії. Далеко не всі гідні цього, і вони, передусім, мають бути пов'язані зі Львовом. 

Коли говорять про феномен Львова як багатокультурного міста, то зрозуміло, що на львівській мапі мають знайти місце імена видатних львів'ян: українців, поляків, вірменів чи німців, які доклались до того, щоб Львів став тим, яким він зараз є, які власне конструктивно творили культуру Львова.

Також українська незалежність сьогодні окуплена кров'ю новітніх героїв і, я думаю, якщо на мапі Львова мають знайти місце імена і тих людей, які віддають своє життя у російсько-українській війні. Це теж буде справедливо.

  • Нагадаємо, соліст Львівської Опери танцюватиме у "Лебединому озері" з російськими виконавцями. У театрі проведуть розслідування

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.
Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.07
    Купівля 39.07
    Продаж 39.55
  • EUR
    Купівля 42.26
    Продаж 42.99
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
28 березня
10:40
На Буковині прощаються з воїнами Дмитром Дущаком та Віктором Борецьким
10:24
У Волинському ТЦК розповіли про стан військового, якого ножем поранив цивільний
У Волинському ТЦК розповіли про стан військового, якого ножем поранив цивільний
10:10
На Волині у річці Стир виявили тіло чоловіка
09:50
Львівські бійці на сході України знищили російський реактивний бомбомет РБУ-6000
Львівські бійці на сході України знищили російський реактивний бомбомет РБУ-6000
09:35
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 28 березня
09:18
Біля Львова у ДТП загинув 20-річний мотоцикліст
08:58
затримання чиновника
Стало відомо, від кого вимагав хабар посадовець управління історичного середовища Львова
08:41
Василь Курилович
У Львові до протезування ніг готується воїн-кулеметник з Тернопільщини
08:15
Ярослав Первак
Понад півтора року вважався зниклим безвісти: на Донеччині загинув воїн з Франківщини Ярослав Первак
07:58
погода
Погода на Львівщині та в інших західних областях України: прогноз синоптиків на сьогодні, 28 березня, і завтра
07:40
Огляд
Великдень, вишитий одяг
Католицький Великдень: чому його святкують швидше та які його особливості
2024, середа
27 березня
22:55
новини Львова
У Львові збирають книги для постраждалих від обстрілів областей
22:51
Оновлено
виставка "Тут був мій дім"
Куди піти у Львові із 25 по 31 березня: Jam session у Дзизі та Агент 034: Юрко Вовкогон
22:48
На Закарпатті поліцейські затримали причіп з краденою деревиною
22:30
жовте полум'я газу
На Львівщині у кількох селах не буде газу. Адреси
22:12
новини Львівщини
Захищав Батьківщину попри інвалідність: на фронті загинув військовий зі Львівщини Степан Качмар
22:04
Ремонт доріг
На Тернопільщині чиновника і підприємця підозрюють у розкраданні грошей під час ремонту доріг
21:49
онлайн-шахрайство
На Волині судитимуть шахрая, який видурював гроші на нібито лікування військових
21:33
новини Рівного
У центрі Рівного встановлюють понад 70 нових портретів полеглих героїв
21:25
У центрі Львова ще одна вулиця стала дружньою для велосипедистів
21:09
новини Львівщини
Інспектора Львівської митниці судитимуть за незаконне ввезення товару на майже 3 млн грн без сплати мита
20:54
Валідатори несправні на приміських маршрутах, а не на міських, - Львівавтодор
20:40
У Коломиї під час пожежі в багатоповерхівці вогнеборці врятували з 8-го поверху підлітка
20:25
новини Буковини
Не дійшли 1 км до кордону з Молдовою: прикордонники на Буковині затримали групу порушників
20:21
Унікальну історичну пам’ятку часів Київської Русі, яку врятували волинські правоохоронці, передали в музей
20:17
новини Львівщини
Мешканці села на Яворівщині передали для ЗСУ понад 2,5 тис. окопних свічок і більш ніж 20 маскувальних сіток
20:08
новини Львівщини
Бійців зі Львівщини посмертно відзначили орденами "За мужність" ІІІ ступеня та "Хрест Героя"
20:00
Рятувальники надали допомогу дитині, яка застрягла ногою у стійці
На Волині дівчинка застрягла у стійці баскетбольного кошика, її визволяли рятувальники
19:45
скеровано до суду
Переплатили 390 тисяч за пальне: на Львівщині судитимуть посадовця вугільного підприємства
19:30
У березні 9 львів’ян-довгожителів відзначили свої уродини
У Львові 9 довгожителів відзначили свої 100 і більше років
19:21
встановлення анотаійної дошки воїну у Франківську
У залізничному депо Франківська відкрили анотаційну дошку загиблому військовому Миколі Венгренюку
19:12
У Чернівцях реабілітували відомого буковинського діяча Лева Когута 
18:58
Квітка Цісик
У Львові уродини Квітки Цісик відзначать концертом при свічках
18:45
будівництво Палацу спорту в Тернополі
Підрядника з Київщини підозрюють у привласненні 25 млн грн під час будівництва Палацу спорту в Тернополі
18:29
У Львові успішно прооперували хлопчика з рідкісною патологією носа 
18:16
Рівнянина судитимуть за погрозу журналісту вбивством і насильством
Рівнянина судитимуть за погрозу журналісту вбивством і насильством
18:02
Лукас Тейлор
Маркевич розповів, чи запросить до "Карпат" ще одного гравця ФК "Полісся"
17:50
На Закарпатті підприємству, що збрехало про доходи, ледь не віддали понад 320 млн грн держкоштів
17:35
драгер
У Львові судили дитячого тренера ФК "Львів", якого впіймали на п'яній їзді у центрі міста
17:20
Біля кордону з Молдовою затримали групу псевдотуристів та керівника 
Більше новин