День першої пластової присяги: 111 років Великій Грі
У далекому 1912 році 12 квітня молоді українці склали свою першу пластову присягу, і вже понад століття Пласт виховує свідому та патріотичну українську молодь
Про Пласт та його діяльність розповідає передає "Еспресо.Захід".
Офіційним початком Пласту вважають день першої присяги пластового гуртка при Академічній гімназії у Львові, який організував доктор Олександр Тисовський. Він і розробив унікальну виховну систему – принципи пластування. Саме слово "пласт" походить від назви козаків-розвідників, яких кликали пластунами.
Розпочалась діяльність організації зі Львова, проте доволі швидко поширилась на Центр та Схід України, де успішно функціонує й сьогодні.
На відміну від більшості скаутських організацій світу для членства у Пласті немає вікових обмежень. Умовний віковий поділ передбачає 5 категорії: пташата (до 6 років, можуть бути членами Пласту лише разом зі своїми батьками), новаки (6-12 років), юнаки (12-18 років), старші пластуни (18-35 років) та пластуни-сеніори (від 35 років).
"Пласт розвиває духовні, розумові, соціальні і фізичні прикмети своїх членів, плекає серед молоді традиції її предків і передання та розуміння її історії, культури та національних традицій", – так окреслюють свій шлях в організації.
У часи Першої світової багато пластунів приєдналися до лав УСС. Діяльність та розбудову організації активно підтримував митрополит Андрей Шептицький. Пережив Пласт і роки заборони та утисків, змушений працювати нелегально, його забороняла і польська влада, і німецька, і звичайно ж радянська. У час заборон організація активно розвивалася за межами України і по сьогодні діє на теренах Австралії, Аргентини, Великобританії, Канади, Німеччини, Польщі, Словаччини та США. Лише в Україні рух налічує понад 10 тисяч пластунів, і ще декілька тисяч в інших країнах світу..
Читайте також: Перше військо, де служили жінки: товариству Січових Стрільців 110 років
Сьогоднішні члени Пласту беруть активну участь у захисті України від російського загарбника. Хтось зі зброєю в руках боронить рідну землю, інші волонтерять на різних напрямках та продовжують виховувати молодь у пластових традиціях, бережучи присягу на вірність Богові та Україні. Адже так і звучить ця присяга, виголошена вперше ще понад 100 років тому:
"присягаю своєю честю, що робитиму все, що в моїх силах, щоб: бути вірним Богові та Україні, допомагати інших, жити за Пластовим Законом і слухатись пластового проводу".
Інакше Пласт ще називають Великою Грою. Грою, яка переростає у стиль життя. Метою якої є розбудовувати та дбати про рідну країну.
До 111 річниці організація запустила збір коштів, щоб молодь змогла відвідати табори, які є найважливішою частиною пластової програми. Мета – зібрати 7,5 мільйона гривень на проведення 150 літніх таборів для 5 тисяч учасників. Долучитись до збору можна за посиланням.
- Актуальне
- Важливе