Еспресо. Захід

Дарина Роік. Волонтерство – рушійна сила сьогодення, адже вона формує свідому спільноту українців

10 січня, 2022 понедiлок
12:27

Альтруїзм, доброчинність, свідома взаємодія у суспільстві. Або що таке волонтерство, та які можливості воно дає? 

У цьому тексті розповім про те, як на мене вплинув досвід волонтерства в Українській академії лідерства, студенткою якої я є, та як долучитися до волонтерського руху в Україні й отримати ту кількість можливостей, яку він може дати.

З дитинства я дуже любила допомагати в школі, частенько могла відпроситися з уроку, аби поскладати книги в бібліотеці, ходила після навчання до літніх людей відвідати їх і поговорити про життя. Проте чи могла тоді подумати, що в майбутньому ця діяльність стане для мене чимось рідним і глобальним  під назвою "волонтерство"? 

Відповідь очевидна: звісно, що ні. Вирішила розповісти тут трішки про те, як все починалось, чому важливо волонтерити, та як знайти ту саму діяльність, до якої хочеться долучитись.

Зараз ми живемо у світі, створеному нашими батьками, а через 20 років житимемо у світі, який створимо самі…

Саме таким гаслом один чоловік почав першу лекцію, дотичну  до волонтерства в моєму житті. Відразу в моїй, ще не такій сформованій голові, виникло запитання: "І що то за світ? А головне: що я можу зробити для того, аби формувати краще середовище навколо себе?" відповідь отримала швидко: волонтерити та поширювати свідомість.

"Дивно", – подумала я, бо сама з маленького селища на Полтавщині, де про явище волонтерства чули опосередковано та не дуже розуміли його цінність, а тим паче вплив. Ще з часів шкільного самоврядування мені говорили, що намалювати листівку або ж зробити гарний виріб – це саме те, чим можу допомогти. Але я прагнула  робити щось більш глобальне. Впроваджувала ініціативи, які зараз називаю для себе "несвідомим волонтерством" (воно було радше формальним, з купою обмежень, де все мала узгоджувати з керівництвом,  та і щирості в ньому було мало).

Шлях свідомої волонтерки зі сформованою для цього цінністю в мене почався з моменту, коли стала студенткою Львівського осередку Української академії лідерства.

Українська академія лідерства – це платформа неформальної освіти для випускників шкіл і студентів віком 16-20 років. Протягом навчання студенти здобувають корисні навички та знання із трьох напрямів розвитку: фізичного, інтелектуального й емоційного. Як виявилося, важливою складовою навчання є волонтерство, на яке виділяється спеціальний час в освітній програмі. Коли я дізналась про це – відчула легенький трепет і радість від того, що можу займатись улюбленою справою та здобувати новий досвід. 

Волонтерство в Академії є дуже різним і кожен може спробувати себе в максимальній кількості активностей: від плетіння захисних сіток у зону ООС до перекладу статей для Вікіпедії, від прогулянок із собаками  до прибирання парку. 

Така різноманітність дає поглянути на світ ширше й об’ємніше та зрозуміти для себе важливість того, що може зробити невеличка спільнота людей, яка щиро вірить у те, що робить. Спочатку намагалася зруйнувати всі ті упередження стосовно волонтерства, які давно проростали всередині мене. Як виявилось, це не односторонній процес, а море можливостей і цікавих переплетень, із яких можу взяти саме те, що вважаю за потрібне. 

Моїм першим волонтерством в Академії був похід у Львівський геріатричний пансіонат для літніх людей. Коли дізналася, що маю змогу поспілкуватись та відвідати цих милих людей, подумала: "Прекрасно, можу спокійно провести час в приємній компанії. Там немає нічого складного". Насправді я дуже романтизувала та ідеалізувала життя в будинках такого типу (напевно, це все вплив гарних фільмів…). Ми зі студентами прийшли й одразу, навіть попри те, що всі усміхались, я побачила невимовний сум в очах цих людей. Найсильніше в моїй пам’яті закарбувалась історія пані Галини, яка неймовірно любить осінь, дощ і піші прогулянки містом, та не може дозволити собі їх уже більше року через хворобу ніг… 

Додому я повернулася здивована та натхненна її оптимістичністю і незламністю. Після десятихвилинної розмови з цією жінкою я відчула, як "проростають крила" і виникає бажання творити, брати всі ті можливості світу, які він мені дарує. 

Такі зустрічі часом дуже потрібні для усвідомлення цінності того, що маю, мотивації вимагати від себе більшого, аби через 10 років я прийшла в цей самий пансіонат і побачила там більше щасливих та щирих усмішок. 

Це маленька історія про маленьке волонтерство, яких у мене ще дуже багато в шухлядці спогадів.

Цікавою особливістю Української академії лідерства є те, що студенти не обирають місто, в якому навчатимуться. Саме так я потрапила до Львова і була приємно вражена тією кількістю можливостей, які зустріли мене тут. Порівнюючи з моїм рідним селищем, Львів – це гарний сад, де кожним квітучим деревом виступає можливість. Львівська область є дуже свідомою до волонтерства, і є безліч місць, де можна допомогти та зробити свій внесок у розвиток рідного краю. Пам’ятаю, колись мала змогу доєднатись до прибирання Скнилівського парку й дізналася, що зараз існує мобільний застосунок Ecohike від GlobalLogic, який пропонує засмічені території, а користувачі вже самі обирають для себе локацію, а після прибирання ставлять відмітку "прибрано". Так люди, що бачать сміття на своєму шляху, але не можуть його прибрати, позначають цю територію. Це допомагає зробити екологічне волонтерство більш мобільним і продуктивним. Тепер я активно користуюсь цим застосунком і дивуюся тому, як швидко можна знайти для себе волонтерство, витратити годину часу на прибирання, тим самим зробити свій внесок у популяризацію чистоти навколо.

Якщо після прочитання у вас усе ще виникає питання "Навіщо волонтерити?" – розповім про конкретні переваги залучення до волонтерського руху:

Практичний досвід. Завдяки дуже різноманітному волонтерству є шанс отримати базові знання з великої кількості сфер, які сміливо можна використовувати в подальшому. Також багато роботодавців оцінюють волонтерство як досвід роботи, і це є вагомим критерієм при відборі на посаду.

Можливість робити помилки та вчитися на них. Волонтерство є полем для спроб, тому можна навчитись відчувати відповідальність за свою роботу, але мати змогу помилитися.

Цікаві нові знайомства. Український волонтерський рух є одним із наймасштабніших у Європі, адже ми не маємо обов’язкового волонтерства в університетах, яке мають багато інших країн, і спільнота українських доброчинців – це люди, які вмотивовані тим, що роблять, і справді "горять" своєю справою)

Можливість дослідження нових міст і подорожей. Можна проживати в одному місці, а волонтерити на подіях в іншому куточку країни. Проживаючи у Львові, я волонтерила у Чернівцях і розповідала літнім людям про важливість вакцинації, або мої друзі з різних куточків країни, волонтерили на відкритті культурно-освітнього простору в моєму рідному селищі.

Відкрити нові грані себе. Волонтерство дає поглянути на свої сили не так обмежено, як часто ми це робимо в звичному житті, а по-новому. Наприклад, я зрозуміла, що можу спокійно робити насипи для подальної висадки дерев або пакувати чай на фронт, хоча раніше це були для мене зовсім незвичні речі.

Повернуся до фрази про формування кращого світу, яку згадувала на початку. Волонтерство – саме про це. Про свідомість творити себе та кращий світ навколо, щоб потім, через п’ять, десять, двадцять років ми могли гордо говорити, що живемо в країні, яку створили самі. Ми так часто зі сцен, екранів і сторінок у соціальних мережах говоримо про єдність – здається, таки настав час показати її світу.

Про авторку. Дарина Роік – студентка Львівського осередку Української академії лідерства.

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.


 
Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.42
    Купівля 39.42
    Продаж 39.9
  • EUR
    Купівля 42.16
    Продаж 42.92
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
25 квітня
22:53
У п'ятницю Львів попрощається із захисником Назарієм Марочканичем
У п'ятницю Львів попрощається із захисником Назарієм Марочканичем
22:49
П'яний кур'єр без прав скоїв ДТП у центрі Львова
П'яний кур'єр без прав скоїв ДТП у центрі Львова
22:27
У Львові відкрили бібліотеку із фотостудією та майстернею для шиття
У Львові відкрили нову бібліотеку із фотостудією та майстернею для шиття
22:20
дерев'яна скульптура Ангела XVIII ст. у Франківську
Ймовірний автор – Пінзель: у Франківську відреставрували скульптуру XVIII століття
22:13
Оновлено
маршрутка
У Львові маршрутка збила дитину: подробиці
22:00
Львівщина офіційно стала побратимом штату Каліфорнія
Львівщина офіційно стала побратимом штату Каліфорнія
21:47
Студенти Прикарпатського університету обіймами зібрали 20 тис. грн для ЗСУ
Студенти Прикарпатського університету обіймами зібрали 20 тис. грн для ЗСУ
21:28
На Львівщині судитимуть мешканця, який незаконно зайняв захисну смугу водосховища
На Прикарпатті дев’ятьом громадянам повідомлено про підозру через співпрацю з окупантами
21:07
У Львові на просп. Чорновола демонтують кількаметрову радянську мозаїку
20:48
На Волині продали державний ремонтно-механічний завод за 30,5 млн грн. Хто придбав
20:20
Оновили зливові мережі: у Чернівцях більше не підтоплюватиме вокзал
20:02
У Луцьку хлопця вдарило струмом на даху залізничного вагона
У Луцьку хлопця вдарило струмом на даху залізничного вагона: що відомо
19:43
сміття
Засмітили землю побутовими відходами: на Тернопільщині підприємство сплатило штраф у 450 тис. грн
19:25
Ґрати на всіх дверях: на Закарпатті громада ПЦУ повернула храм після 5 років боротьби з УПЦ МП
19:07
У Львові за 500 тис. грн зроблять нову доріжку у Шевченківському гаю
18:49
зарплата
На Львівщині податківці викрили два великі санаторії, які платили зарплати у конвертах
18:33
БК "Самбір" став віцечемпіоном Вищої ліги України з баскетболу
18:16
Івано-Франківськтеплокомуненерго
АМКУ розпочав розслідування щодо Івано-Франківськтеплокомуненерго, яке не дозволяє відключатись боржникам 
18:02
Сотня учасників: у Львові відбувся перший чемпіонат з робототехніки серед школярів
17:47
о.Севастіян Дмитрух
У Львові показали старовинні галицькі плащаниці та ковані хрести Олега Боньковського 
17:33
згорілий автомобіль
На Тернопільщині чоловік згорів у власному автомобілі
17:19
суд, прокуратура, вирок
Невчасно подала декларацію: суд оштрафував депутатку Львівської обласної ради
17:10
Огляд
Сонце
Погода Львів: прогноз синоптиків на сьогодні 25 квітня, завтра, тиждень
17:04
На Закарпатті затримали шістьох чоловіків на спробі переплисти Тису
16:48
новини Волині
На Волині жительку Луганщини засудили до 15 років за держзраду
16:32
Прикордонники викрили "бізнесмена", який за 8 тис. євро організував ухилянтам трансфер у країни ЄС
Прикордонники викрили "бізнесмена", який за 8 тис. євро організував ухилянтам трансфер у країни ЄС
16:26
обшук на шахті
На Львівщині викрили керівників шахти, яким підлеглі будували і ремонтували дачі
16:17
Двоє мешканців Донеччини у Львові організували збут наркотиків поштою
16:06
нелегальний гральний бізнес
Організували нелегальні гральні заклади: на Закарпатті судитимуть 5 мешканців
15:53
Львів цитадель
У Львові на Цитаделі планують зрізати 191 дерево
15:51
Оновлено
Львів, архтектура та скульптура
Куди піти у Львові із 22 по 28 квітня: "Атомна русалка", Stabat Mater та Вечір прем’єр 3.0
15:48
Правоохоронці проводять обшуки у мерії Мукачева,
Правоохоронці проводять обшуки у мерії Мукачева, - депутат Глагола
15:40
суд, гроші, штраф
Обікрав людей на понад 107 тис. грн: на Стрийщині до 10 років засудили шахрая
15:30
Ексклюзив
В Україні вийшла унікальна повість, яку написали 36 авторів
15:08
український безпілотник Punisher
Мукачівська міська рада виділила 12,4 млн грн на безпілотники для ЗСУ
14:52
новини Хмельниччини
На Хмельниччині затримали браконьєрів, які незаконно виловлювали рибу в притоці Дністра
14:39
новини Рівного
У центрі Рівного до Великодня встановлять Писанковий сад
14:22
Юрій Набит
Без батька залишилося двоє дітей: біля Роботиного загинув воїн зі Львівщини
14:08
новини Рівненщини
На Рівненщину приїхали ще 33 людини з Донецької області
13:55
Жительку Каховки підозрюють у пособництві окупантам
Жительку Каховки підозрюють у пособництві окупантам: схиляла жителів до отримання російських паспортів
Більше новин