COVID-19 наступає: чи вистачить на Львівщині ліжок для всіх "ковідних" хворих?
Львівська область – за крок до "червоної" зони. Крім зростання показників захворюваності (кожен ПЛР-тест, який виконується, а цих досліджень виконують дуже багато - позитивний), стрімко зростають показники госпіталізації пацієнтів та, відповідно, завантаженість ліжок, забезпечених подачею медичного кисню.
Уже третій день поспіль область перевищує показник у 60 госпіталізованих осіб на 100 тисяч населення. Приміром, за попередню добу, 11 жовтня, госпіталізували 346 пацієнтів, і це – рекордна кількість, яка була зафіксована на Львівщині під час цієї хвилі.
У реанімаційних відділеннях перебуває 163 хворих, з них майже півсотні - на апаратах штучної вентиляції легень. За даними департаменту охорони здоров'я Львівської ОДА, ліжкова "ковідна" мережа в області заповнена на 59,6%.
Для порівняння, місяць тому (станом на 10 вересня) у стаціонарах перебувало у чотири рази менше пацієнтів (618 тоді і 2486 зараз), у 3,6 разу менше у реанімаційних відділеннях (45 проти 163) та у чотири рази менше на апаратах ШВЛ (12 тоді і 49 зараз). За інформацією пресслужби ЛОДА, на той момент у перелік опорних закладів було включено 14 лікарень, з них у 7 не було жодного пацієнта. Сьогодні це 20 закладів і жодного пацієнта немає лише в одній лікарні – Пустомитівській.
Якщо порівняти зі статистикою тижневої давності, ситуація виглядає більш драматичною. За останні сім днів відсоток завантаженості ліжок зріс на більш ніж 4,6%, при тому, що у перелік опорних закладів включили ще одну лікарню і тепер допомогу хворим з підозрою та підтвердженим COVID-19 надає 20 медичних закладів (під час попередньої, весняної хвилі, у роботу було включено 23 лікарні).
Чи означає це, що дуже скоро пацієнтам почнуть відмовляти в госпіталізації, власне, через брак місць?
Як повідомив під час пресбрифінгу директор профільного департаменту Орест Чемерис, такого, щоб "швидка" привезла пацієнта у лікарню, але його туди не поклали, бути не може. Це регламентує наказ Міністерства охорони здоров'я №583 "Про затвердження правил виклику бригад екстреної медичної допомоги та Порядку транспортування пацієнтів у заклади охорони здоров'я".
Попри високий показник госпіталізації, багато людей виписується з лікарень. Тобто якщо з лікарні виписали 14-20 хворих, то стільки ж пацієнтів госпіталізують на їхнє місце. Якщо якась лікарня доходить до критичної межі (заповненість ліжкового фонду координує Центр екстреної медичної допомоги), то у такий заклад бригади швидкої медичної допомоги госпіталізацію не здійснюють і оперативно переорієнтовують свій маршрут. Приміром, Львівська обласна інфекційна клінічна лікарня розрахована на 230 ліжок і зараз там перебуває 226 пацієнтів. Те, що хворим у цьому медзакладі розміщують у коридорах, про що писали нещодавно львівські ЗМІ, головний медик Львівщини назвав "перебільшенням": "Лікарня розміщена у старій будівлі і є ряд палат, які перероблені, але вони перероблені із проведенням реконструкції. Пацієнти на коридорах там точно не лежать".
Практично на 100% заповнена лікарня у Рудках (111 хворих), але це тому, що туди госпіталізовували всіх хворих у напрямку Львів-Турка. Щоб розвантажити цей медзаклад, у роботу включили Самбірську центральну районну лікарню, де вже перебуває 14 пацієнтів.
Попри значну агресивність штаму "Дельта" і темпи поширення інфекції, які викликають занепокоєння, медики сподіваються, що колапсу медичної системи, коли у лікарнях забракне місць, не трапиться.
По-перше, багато людей уже вакцинувалося (у Львівській області хоча б одну вакцини отримало 19% жителів), а у весняну хвилю Львівщина, як і загалом вся Україна, ввійшла з повністю невакцинованим населенням.
По-друге, область отримала 1520 кисневих концентраторів, які були закуплені за кошти державної субвенції. Ці рятівні пристрої уже розподілили між закладами "первинки" і сімейними лікарями-ФОП відповідно до кількості декларантів. А це означає, що тепер пацієнтів з низькими показниками сатурації можна буде швидше виписувати з лікарень. Необхідну респіраторну підтримку вони отримають вдома, взявши концентратор у тимчасове користування та, відповідно, не будуть займати ліжка, на які можна покласти нових хворих.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.
- Актуальне
- Важливе