Чи можна в школах проводити платні майстер-класи, збирати на пряники й за яких умов
Настала пора, коли знову "ожили" батьківські чати, хоча період здавання грошей на штори, "хімію" чи навіть благоустрій укриттів уже минув. Тепер активні батьки збирають кошти на пряники, різдвяно-новорічні майстер-класи чи святкові концерти. На все єдиний і безапеляційний аргумент: "Це ж для наших дітей". Часто участь у таких акціях є платною, а проводять їх під час уроків
У Службі освітнього омбудсмена для "Еспресо.Захід" пояснили, чи можна проводити такі заходи в освітніх закладах і яких умов потрібно обов'язково дотримуватися.
Платні у школі – лише послуги, які поза рамками держстандарту
Оплачувати послуги у школі батьки можуть у тому випадку, коли пропоновані послуги не можуть виконати працівники школи, розповіла керівниця Служби освітнього омбудсмена Юлія Мицишена.
"Йдеться про оплату виконання робіт, які не можуть бути виконані працівниками закладів освіти й повинні бути здійснені кваліфікованими фахівцями сторонніх організацій. Не допускаються повністю чи частково платні освітні послуги, які надають для досягнення їх учнями результатів навчання, визначених державними стандартами", – зазначено у відповіді на запит.
Тільки добровільно
Однак є також чіткі вимоги щодо надання послуг. До прикладу – лише добровільні засади. Учень не зобов'язаний відвідувати будь-який платний захід у школі. Окрім того, участь у таких тренінгах чи концертах він може брати на підставі письмової заяви батьків про отримання такої послуги. Також організатори повинні оприлюднити вартість платних послуг не пізніше ніж за 15 днів до початку їх надання.
У Законі України "Про повну загальну середню освіту" наголошують, що будь-які рішення чи заходи батьківського самоврядування "не повинні призводити до надання іншим учасникам освітнього процесу привілеїв чи обмежень за будь-якою ознакою, порушувати їхні права та/або законні інтереси". Тобто якщо відмова від участі від таких заходів призводить до цькування учнів, то це підпадає під визначення булінгу, який карається за законом.
Після уроків, а не замість них
Платні послуги не мають переривати освітній процес у закладі освіти, наголосили у Службі освітнього омбудсмена. Закон України "Про освіту" взагалі не допускає відволікання педагогічних, науково-педагогічних і наукових працівників від виконання професійних обов’язків для заходів такого типу.
"Якщо частині дітей надаються платні послуги, то для іншої частини здобувачів освіти повинен бути продовжений освітній процес", – зазначила Юлія Мицишена.
Вирішує директор, а не батьки
Перелік платних освітніх та інших послуг, що їх надає заклад освіти, із зазначенням часу, місця, способу та порядку надання кожної з послуг, їх вартості та особи, відповідальної за їх надання, здійснює керівник закладу. Саме на відповідальності директора є професійний рівень організаторів майстер-класів, різноманітних театрів, вистав чи шоу. Керівник закладу вирішує, допускати чи не допускати людей до закладу, яким він керує. Важливою є також наявність медичних оглядів у осіб, які надають платні освітні послуги в закладах освіти, оскільки вони тісно комунікують з дітьми.
Також виключно в компетенції директора – ухвалювати рішення про проведення будь-яких (у тому числі платних) заходів на території школи. Рішення органу батьківського самоврядування без затвердження керівником закладу освіти не можуть бути реалізовані.
Протидія булінгу та вимаганню
Часом у чатах трапляються навіть погрози з боку батьків. Мовляв, "не дамо один раз пряника, буде наступний раз знати" або ж "не подобається наш захід, не йдіть до школи" тощо.
Фото: фейсбук сторінка Батьки SOS
Фото: фейсбук сторінка Батьки SOS
У відповідь на такі залякування у Службі освітнього омбудсмена порадили звертатись до керівника закладу або ж навіть поліцію: "У випадку булінгу (цькування дитини) необхідно повідомити керівника закладу освіти. Повідомлення можуть бути в усній та/або письмовій формі, в тому числі із застосуванням засобів електронної комунікації. Також про випадок булінгу можна повідомити поліцію".
Якщо кошти на приватні майстер-класи вимагають у примусовому порядку, то це є порушенням Кримінального кодексу України (п. 1 ст. 368). Ця стаття передбачає штраф від однієї тисячі до чотирьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк від трьох до шести місяців, або позбавленням волі на строк від двох до чотирьох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років. Якщо тиск вчиняється надалі, у Службі освітнього омбудсмена радять звертатися до поліції або до органів прокуратури.- Актуальне
- Важливе