Чи готові львівські храми провести різдвяні богослужіння 25 грудня
У греко-католицьких церквах Різдвяна літургія буде лише 7 січня, у ПЦУ можуть проводити святкове богослужіння 25 грудня, але жоден храм у Львові поки що не повідомив про такий намір
Дискусії про те, коли варто святкувати Різдво в Україні тривають давно, але війна загострила це питання. Зокрема, чимало львів’ян уже заявили, що святкуватимуть Різдво 25 грудня. Однак якщо вони захочуть відвідати святкову літургію 25 грудня, то хіба що доведеться шукати найближчий римо-католицький костел. У храмах УГКЦ та ПЦУ будуть лише звичайні недільні служби.
"Українська греко-католицька церква відзначає Різдво Христове 7 січня. Відповідно, богослужіння 25 грудня буде за звичним розкладом. Оскільки це неділя, то у храмах будуть традиційні недільні служби", – пояснили "Еспресо.Захід" у пресслужбі Львівської єпархії УГКЦ.
"Календарну реформу не можна робити на коліні, тому що нині війна і московська патріархія святкує 7 січня. Це справа не лише одного свята – Різдва, а й усього кола святкувань, – пояснює отець Іван Галімурка з храму Ольги та Єлизавети (УГКЦ). – Для багатьох людей святкування – випити 50 грамів, з’їсти холодцю, і на цьому стало. Для церкви – це насамперед питання богослужінь і їх треба узгодити разом з Православною церквою. Бо перейти має увесь божий український люд. Тому, на мою думку, з цим не треба шарпатись, а нормально підготуватися".
За словами о. Івана Галімурки, такий перехід може зайняти 3-4 роки.
"Насамперед до розв'язання цього питання потрібно залучити Всеукраїнську раду церков. Це для того, щоб у цій реформі не було різночитань, а справа вирішувалася одностайним підходом. Оглядом на те, що до названої ради входять переважно очільники Церков, це питання матиме вагу у церковних середовищах. Відповідно, можна сподіватися на успіх, – каже о. Іван Галімурка. – Так видається, що первісним завданням ради є встановити те, що християни всієї України згідні на таку реформу. Якщо названа рада вирішить, що така реформа не на часі, то далі немає про що говорити. Якщо ж погоджується на продовження реформи, то, відповідно, випрацьовує дорожню карту її проведення. Щоб цю реформу належно довершити, необхідно встановити оптимальну дату її завершення. Це мало б стимулювати динаміку роботи над календарем".
Тим часом Синод ПЦУ дозволив проводити різдвяні богослужіння 25 грудня, якщо громада і настоятель храму виявлять таке бажання. Тобто це не означає, що Православна церква України переходить на новоюліанський календар, але, як виняток, священник дозволили проводити різдвяні богослужіння і 25 грудня, і 7 січня. І чимало парафій оголосили про те, що відзначатимуть Різдво і 25 грудня, і 7 січня. Утім у канцелярії Львівської єпархії ПЦУ наразі не мають інформації від жодної парафії, яка заявила б про рішення провести Різдвяну службу 25 грудня.
"Не будемо правити різдвяну літургію 25 грудня, бо парафіяни не хочуть. Вони хочуть святкувати так, як святкували діди та прадіди, – каже настоятель церкви св. архістратига Михаїла Микола Гнатів. – Людей дуже легко поділити, але ніхто не думає, як об’єднати. Ми ж не в армії, аби дати команду і всі разом перейшли".
- 18 жовтня Синод ПЦУ дозволив проводити різдвяні богослужіння 25 грудня, якщо громада і настоятель храму виявлять таке бажання.
- Громада гуцульського села Криворівня разом зі своїм священником вирішила святкувати Різдво 25 грудня.
- На Рівненщині щонайменше чотири парафії ПЦУ відзначатимуть Різдво 25 грудня.
- Духівники Волинської єпархії Православної церкви України розповіли про важливість правильного розуміння рішення Синоду щодо святкування Різдва 25 грудня.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку, телеграм-канал та твіттер.
- Актуальне
- Важливе