"Через хабар довели до самогубства": батько курсанта львівського вишу про трагічну смерть сина
Курсант 2-го курсу вишу МВС у Львові застрелився під час добового наряду. В університеті повідомили, що триває розслідування, а рідні звинувачують керівництво в моральному булінгу
"Я взагалі не думав, що він зможе таке зробити… Він був життєрадісним хлопцем, ніяких песимістичних настроїв не помічав. Дмитро жалівся на свого командира і декана, які, як він говорив, знущалися з нього", – каже в коментарі "Еспресо.Захід" старший брат загиблого курсанта Дмитра Гульчука Олег.
Про приниження та моральний тиск командира Дмитро розповідав рідним. Олег Гульчук каже, що така ситуація тривала практично від початку навчання у виші, але останнім часом загострилася. Коли востаннє кілька днів тому спілкувався з братом, того саме перевели з гуртожитку до казарми. В університеті це вважається покаранням. До того ж йому дали додаткові наряди
Трагедія із самогубством курсанта другого курсу інституту №3 Львівського державного університету внутрішніх справ під час добового наряду сталася ввечері 19 березня. Попередньою причиною нещасного випадку неофіційно називали погрози курсанту декана факультету Степана Гнатюка. Зокрема, він нібито казав юнаку, що той до кінця свого випуску, тобто ще півтора року, перебуватиме в казармі та без звільнень. Крім того, в наряд напередодні курсанта поставив саме декан, а причиною начебто була відмова Дмитра постійно публікувати активності факультету в соцмережах.
Хлопець застрелився з автомата Калашникова АКС-74У під час перебування в наряді. Зі слів курсантів, він залишив передсмертну записку, в якій зазначив причини свого вчинку та детально описав ситуацію про керівництво та сам факультет, але папір кудись зник.
Про приниження та моральний тиск командира Дмитро розповідав рідним. Олег Гульчук каже, що така ситуація тривала практично від початку навчання у виші, але останнім часом загострилася. Коли востаннє кілька днів тому спілкувався з братом, того саме перевели з гуртожитку до казарми. В університеті це вважається покаранням. До того ж йому дали додаткові наряди.
"Знаю, що декан вимагав хабар. Був випадок, коли командир забрав у нього жетон, так, щоб він не знав про це. Через загублений жетон його могли вигнати з навчального закладу. Але Дмитро про це дізнався і намагався поговорити зі своїм командиром. На що той відповів, що таким чином намагається виховати його, і віддав його декану. А той натякав на хабар. Загалом схожа ситуація відбувалася останнім часом, брат говорив, що не хоче там навчатися, але всі переконували його, щоб залишився, довчився, хоча треба було, щоб він звідти пішов", – розповідає Олег.
18-річний Дмитро Гульчук народився у селищі Могиляни Острозького району на Рівненщині. З дитинства мрія бути поліцейським. Вступив до Львівського державного університету внутрішніх справ, але практично від початку навчання, зі слів брата, жалівся на тиск командира та всього керівництва вишу. Загалом був спокійним, стриманим, добрим юнаком. Олег каже, через свою доброту дуже страждав.
Батько переконаний, що це саме доведення до самогубства. Ситуація наростала від початку вступу юнака до навчального закладу. А вимагання хабаря стало останньою краплею. Чоловік каже, син хотів переводитися, але рідня сподівалася, що ситуація втрясеться – хлопець молодий, виріс, як кажуть, у домашніх умовах, з часом звикне до дорослого життя. Кажуть, навіть не припускали, що все настільки серйозно
Перед тим, як скоїти самогубство, Дмитро надіслав прощальні смс-повідомлення батькові, матері та двом братам – молодшому Владу і старшому Олегу. Водночас рідні обурені поведінкою керівництва вишу, адже про загибель сина їм ніхто не повідомив.
"В університеті, коли ми сьогодні приїхали, нас навіть ніхто не прийняв, прийшов якийсь "посланець", який нічого не знає, не бачив і не чув, нас просто "відфутболили". Ми просили, щоб прийшли хоча б в очі подивилися. Навіть про смерть ніхто не повідомив, дізналися самі окружними шляхами. Бо Дмитро прислав нам прощальні смс – мені, дружині й дітям. Владу, наприклад, написав, щоб той не повторював того, що він. Мені сказав, щоб я виростив Влада сильним, аби той не став таким самим, як Дмитро", – ділиться в коментарі "Еспресо.Захід" батько загиблого курсанта Олег Гульчук.
Він переконаний, що це саме доведення до самогубства. Ситуація наростала від початку вступу юнака до навчального закладу. А вимагання хабаря стало останньою краплею. Чоловік каже, син хотів переводитися, але рідня сподівалася, що ситуація втрясеться – хлопець молодий, виріс, як кажуть, в домашніх умовах, з часом звикне до дорослого життя. Кажуть, навіть не припускали, що все настільки серйозно.
"З того, що я зараз вже дізнався, відбувався булінг, але не фізичний, а моральний. Тому що він був хлопець не слабкий фізично, займався спортом, боксом. Тому командири дали старшинам право "що хочете, те й робіть", тож вони вже знущалися з сина, напевно, з інших курсантів теж, принизливі завдання давали. Ну, а ти й по морді не даси, і не виконати не можеш, бо вони йдуть до командирів чи декана і доносять, отак от. Ми ж думали, що якось це вирішиться. Коли його перевели з гуртожитку, то наче ситуація змінилася. Але останньою краплею став хабар, через це до такого довели…" – каже батько Дмитра.
"Дмитро був добрий, спокійний, м'який. Він міг вдарити, але через фізичну розправу могли вигнати з вишу. А морально, на жаль, він не зміг з ними справитися. Він не хотів підкорятися, то почали маніпулювати його одногрупниками, налаштовувати їх проти нього. Виходить, вони його задавили, при тому настільки, що моя дитина застрелилася. Мені треба йти в морг, а я не знаю, як мені туди зайти…"
Взагалі у виші відбувається чимало безчинств, стверджує пан Олег. Усе це – з "благословення" командирів через старшин та лояльних курсантів. Якось у Дмитра зник гаманець, пригадує батько. За його припущеннями, це періодично стається під час "відпочинку" старшин у "каптьорках", де хлопці зберігають особисті речі. Тоді юнак довго не міг знайти свій гаманець, а коли заявив, що зателефонує батькові, то старшина курсу сказав добре пошукати і вказав на місце.
Проблема, мабуть, у тому, що Дмитро був не серед тих, хто підкорився та "лизав п'ятки" командирам, бо до таких менше прискіпувалися, вважає батько Олег Гульчук.
"Дмитро був добрий, спокійний, м'який. Він міг вдарити, але через фізичну розправу могли вигнати з вишу. А морально, на жаль, він не зміг з ними справитися. Він не хотів підкорятися, то почали маніпулювати його одногрупниками, налаштовувати їх проти нього. Виходить, вони його задавили, при тому настільки, що моя дитина застрелилася. Мені треба йти в морг, а я не знаю, як мені туди зайти…", – батько загиблого юнака вже не дуже знаходить слова.
Згадуваний Степан Гнатюк – доцент, полковник поліції – з 2014 року займає посаду декана факультету №3 Львівського державного вишу внутрішніх справ. Ректором вишу є полковник поліції, професор, кандидат юридичних наук Роман Благута, який очолив його у 2016 році. Стосовно ситуації у Львівському державному університеті внутрішніх справ повідомили, що всі обставини події з'ясовують правоохоронці в рамках розпочатого кримінального провадження. Крім того, за фактом смерті курсанта 2-го курсу триває службове розслідування.
- Актуальне
- Важливе