Еспресо. Захід
Ексклюзив

Чемпіон NBA у складі тероборони ловить диверсантів у Києві

Роман Яворський
1 квітня, 2022 п'ятниця
18:13

Станіслав Медведенко про те, як самоорганізувались кияни в перші дні війни, ймовірну допомогу українцям від зірок баскетболу і ставлення до фрази "Спорт поза політикою" 

Зміст

Станіслав Медведенко – єдиний український баскетболіст, який ставав чемпіоном Національної баскетбольної асоціації (найпрестижнішої ліги планети). Він виграв два чемпіонські персні NBA, грав разом із такими суперзірками світового баскетболу, як Кобе Браянт, Шакіл О'Ніл, Карл Мелоун та Горас Ґрант.

Зараз пліч-о-пліч із Медведенком – бійці київської територіальної оборони. А впродовж останнього місяця в його житті стало повсякденним патрулювання столичних вулиць і полювання за мародерами та диверсантами.


Самоорганізуватися допоміг досвід боротьби з забудовниками

24 лютого, як і більшість киян, Станіслав Медведенко прокинувся від звуку вибухів. Згадує: зрадів, що хоч діти не злякались. Зараз вони в родичів на Рівненщині, а Станіслав із дружиною вирішили залишитися в Києві й зробити все для того, щоби місто відбило атаку загарбників.

"Добре, що в нас був уже досвід у боротьбі з незаконними забудовниками. Були й контакти, і чати готові – тому дуже швидко самоорганізувались, до нас приєдналося дуже багато місцевих мешканців. Впродовж кількох днів швидко зібралися, визначили, хто і за що буде відповідати. Розподілили функції між собою – хто відповідає за зв'язок, хто за кухню, хто за волонтерство, хто за бойові чергування, патрулі тощо.

В нас вийшла повноцінна бойова одиниця. Ми розробили чіткий план на випадок вторгнення росіян у місто, визначили цілі – пройшли повне злагодження. Якщо спочатку ми були самообороною, то потім нас включили як окремий підрозділ до складу територіальної оборони", – розповідає Медведенко. 

Зараз, наші війська відтіснили ворога, а лінія фронту віддаляється від Києва, то в столиці стало спокійніше. А в перші два тижні, згадує дворазовий чемпіон НБА, було дуже тривожно.

"Тут і літаки літали, і вибухи були – таке враження, що просто над головою. Нашою головною функцією було забезпечення порядку на районі – щоби не було ніякого мародерства. 

Було кілька інцидентів – і з мародерами, і з диверсантами. Виїжджали групи, були кілька затримань. Диверсанта, скажімо, взяли. Підозрілий чоловік ходив, фотографував. Потім в організоване бомбосховище, де був і склад їжі, зайшов, почав ще й там знимкувати. Його затримали, перевірили телефон і справді – в телефоні були фотографії стратегічних об'єктів. Здали в СБУ", – ділиться досвідом Медведенко.

Зателефонували знайомі зі всіх країн, тільки не росіяни


До своїх функцій Станіслав Медведенко відносить патрулювання вулиць, волонтерство, а також зовнішня комунікація, передусім із НБА.
 

"З Америки до мене телефонували, зверталися, зараз постійно переписуємось. У НБА є людина, яка відповідає за міжнародні зв'язки International – вона зі мною сконтактувала. Крім того, я постійно перебуваю на зв'язку зі своїм клубом —  "Лос-Анджелес Лейкерс". Зараз метикуємо, як нам об'єднати зусилля, щоби утворити благодійний фонд".

На думку Станіслава, речей першої потреби зараз вистачає. А чого не вистачає – волонтери докуповують і ці речі десь уже мандрують до України. Тому вважає, що НБА потрібно залучати до довготермінових гуманітарних проєктів. 

"Те, що я зараз бачу – зараз наше питання сприймається в Штатах дуже "sensitive", нам співчувають, допомагають і, думаю, будуть брати участь в таких програмах. Я зараз на зв'язку з нашими теперішніми гравцями НБА, які також хочуть долучитися до цього проєкту. Але треба його конкретизувати.

Мій товариш-ресторатор на щодень годує ЗСУ, а вчора віз їжу дітям, які виїхали з Чернігова. Розповідає, що малюки навіть якогось морсу боялися від нього брати – настільки вони перелякані. Ці психологічні дитячі травми так просто не минуть. Тому потрібно думати вже про реабілітацію цих дітей, збирати кошти і вивозити їх кудись в табори, на реабілітацію. І ми думаємо в тому напрямку, щоби саме НБА нам допомогло збирати ці кошти.   

Я контактую з "Лейкерс" і ми зараз продумуємо правильну стратегію, як це правильно зробити. Хочемо вийти до гравців уже з конкретними прикладами, зі сформованою пропозицією – на що вони будуть давати пожертви. Бо треба розуміти, що в нас війна і ми це сприймаємо все дуже близько до серця. Але в світі існують люди, які взагалі не знають, що відбувається і де вона – та Україна. Тому потрібно провести інформаційну кампанію, донести до людей справжній стан речей, а тоді, я гадаю, нам допоможуть".

А от із ким точно не бажає контактувати Медведенко – то це росіяни. Каже, до війни мав чимало знайомих у РФ – і спортсменів, і функціонерів. Але Медведенко наголошує: саме "мав", у минулому часі.  

"Свого часу я брав участь в навчальній програмі ФІБА – там з кожної країни було по дві людини. І всі люди з нормальних країн, які були зі мною в цій програмі, зателефонували й запитали: як, що, можна чимось допомогти? І лише наші "росіянці" сидять собі там тишком-нишком, мовчать-сопуть, щоби їхню дупцю ніхто не потривожив. Це – ще один лакмусовий папірець для мене", – каже Станіслав.. 

Ніколи не сприймав фрази "Спорт поза політикою"

Цей місяць, наголошує Медведенко, розділив його життя на "до 24 лютого" і "після 24 лютого". Зрештою, не лише його життя. Каже: бачив цей поворотний момент нашої держави на власні очі. 

"Це дивовижно, наскільки люди були згуртованими та мотивованими. Кожен прагнув щось робити – хто що міг. Хтось копав, хтось на чергування ходив, їжу готував, хтось ішов у патруль чи на блокпости". 

Станіслав каже: багато ця війна повинна змінити українському спорті. Він сподівається, що фраза "Спорт – поза політикою" нарешті зникне з лексикону наших спортсменів.

"Я ніколи не сприймав цієї фрази. Спорт – це і є політика. Для цивілізованої держави – це інструмент досягнення політичних цілей.

"Спорт внє політікі" – це російський наратив, коли нікому не варто цікавитися ніякою політикою. Роби, що скажуть, і не говори багато. Старі пердуни будуть керувати, а ти йди, копай м'яч чи тягай штангу. А – головне слухай, що тобі кажуть. Для мене це завжди звучало саме так.

А в нормальній державі спорт – це шлях до того, щоби молоді люди були здорові, активні і брали участь в розбудові своєї країни. Багато різних спортсменів-медалістів у нас колись казали: ми не цікавимось, дайте нам займатися своєю справою і не чіпайте. І лише зараз вони переосмислили щось, подивилися на все під зовсім іншим кутом. Після 24 лютого 2022 року, я сподіваюся, що таких гасел більше ніхто озвучувати не буде. Молоді спортсмени повинні бути політично активними, вони повинні транслювати правильні наративи, бо для багатьох вони є лідерами думок, люди орієнтуються на них", – наголосив дворазовий чемпіон НБА.


Слідкуйте за подіями в Україні та світі разом з Еспресо! Підписуйтесь на Telegram-канал: https://t.me/espresotb
Теги:
Читайте також:
Львів
+19.8°C
  • Львів
  • Київ
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.54
    Купівля 41.54
    Продаж 42.07
  • EUR
    Купівля 48.27
    Продаж 49
  • Актуальне
  • Важливе
2025, четвер
17 липня
19:16
У селі на Тернопільщині зустріли воїна, який понад рік провів у російському полоні 
19:15
Угорщина
Угорщина ввела санкції проти трьох українських військових через смерть мобілізованого етнічного угорця на Закарпатті
18:58
Львів стане одним із 15 міст України, де реалізують масштабний проєкт безбар’єрних маршрутів
18:57
Оновлено
На Закарпатті невідомі залишили провокативний напис на церкві й підпалили її: поліція шукає зловмисників
18:48
Львів 18 липня попрощається з воїнами Тарасом Ковалем і Володимиром Лукашевським
18:39
На Тернопільщині 53-річна жінка облила бензином та підпалила суперницю через ревнощі
18:21
Біля кордону на Закарпатті затримали переправників й ухилянта, які маскувались під медбрата, фельдшера і тяжкохворого
18:00
У львівському музеї, що раніше був монастирем, реставрують частину, яка збереглась із 14 століття
17:34
Аеророзвідник 2-ї Галицької бригади зірвав на сході масований штурм окупантів
17:16
Частка здорових тканин становила 15%: львівські медики виростили частину печінки в організмі 10-місячної дитини
17:00
Отримав 1 млн грн: що в декларації керівника Кам'янка-Бузької лікарні Романа Кучерепи, якого підозрювали в корупції
16:42
На Закарпатті завершили модернізацію колії: потяги курсуватимуть за звичним графіком
16:21
Суд не поновив на посаді професора Лося, якого звільнили з ЛНУ ім. Франка через звинувачення в домаганнях
16:17
Вознесенський Банченський монастир
Після скарг про знущання з дітей у дитбудинку при Банченському монастирі УПЦ МП провели перевірку: що виявили
16:16
фури, черга
Львівщина імпортує вдвічі більше товарів, ніж експортує
16:11
Оновлено
Усі пацієнти їли десерт: попередня причина масового отруєння у львівському ресторані Кацуріна - сальмонельоз
15:50
Оновлено
Свято музики у Львові 2024
Куди піти у Львові з 14 по 20 липня: фестиваль "Вихор" та "Останні українці"
15:42
На Волині прикордонники за пів року затримали понад 800 порушників і викрили контрабанди на 18,5 млн грн
15:22
Платив зарплату росгвардії та податки РФ: у Львові голосили підозру співвласнику кримського готелю
15:03
Ремонт був косметичним: судитимуть посадовця Міноборони за розкрадання на відновленні бронетранспортерів ЗСУ
14:43
пожежа
Пожежа площею 700 кв. м: на Буковині горіло деревообробне підприємство
14:16
Війна з Росією
До програми для військових зі збереження репродуктивних клітин долучилися 10 медзакладів на заході України
13:53
Mercury Art Center
У Львові центр інтелектуального мистецтва "Меркурій" змінив назву і готується до переїзду 
13:34
Через незаконну вирубку дубів на 5,2 млн грн на Закарпатті оголосили підозру майстру лісу
13:15
Уряд прийняв остаточне рішення про приєднання Кам’янець-Подільського національного університету ім.І.Огієнка офіційно до Подільського державного університету
12:52
суд, санкції
На Рівненщині судитимуть групу з 7 осіб, які допомагали військовим іти в СЗЧ і виїжджати за кордон
12:46
У Львові перед фестивалем "Дзеркало" четверо кларнетистів дадуть концерт у реабілітаційному центрі NextStep Ukraine
12:33
"Сталеві леви" 63-ї бригади показали, як знищують ворожу техніку на Лиманському напрямку
12:11
У Тернополі судитимуть чоловіка й жінку, які на замовлення РФ готували теракт біля ТЦК
12:01
новини Тернопільщини
Гарантувала призовнику безпечну втечу до ЄС: у Львові судитимуть організаторку схем для ухилянтів 
11:40
У боях з окупантами загинув інструктор лижної школи Буковеля Руслан Запотічний 
11:29
Ветеран Станіслав Зорій освідчився коханій на вершині Піп Іван Чорногірський
Ветеран Станіслав Зорій освідчився коханій на вершині Піп Іван Чорногірський
11:14
Між мовчанням дахів і шелестом вітру: у Домі Франка художник Валерій Якимишин покаже "Акварельний подих Львова" 
11:14
Скільки людей перетнули західний кордон України 16 липня
10:21
Оновлено
Біля села Поморяни на Львівщині за 1,5 км від житлових будинків знайшли уламки "шахеда"
09:43
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 17 липня
09:18
Оновлено
прощання з Героями
Львівщина 17 липня попрощається з бійцями Дмитром Переменщиковим, Владиславом Будинкевичем і Володимиром Рибкою
09:09
У Львові четверо військових, які зазнали важких поранень на фронті, отримали водійські посвідчення
У Львові четверо військових, які зазнали важких поранень на фронті, отримали водійські посвідчення
08:26
літній дощ
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 17 липня
08:03
Айтівець з Тернополя задонатив понад 25 млн грн на ЗСУ
Айтівець з Тернополя задонатив понад 25 млн грн на ЗСУ
Більше новин