"Це величезна помилка – дати бійцю ілюзію порятунку": волонтерка про неякісні турнікети
Львівський добровольчий медичний батальйон щодня споряджає бійців якісними аптечками натівського зразка – IFAK, обов’язковим елементом яких є надійний турнікет
Волонтерка Львівського добровольчого медичного батальйону Ганна Яковенко розповіла "Еспресо.Захід" про один із напрямів їхньої роботи – спорядження українських бійців індивідуальними аптечками першої допомоги.
"Спочатку наші друзі з усього світу почали надсилати аптечки, так звані IFAK, тобто Індивідуальні аптечки першої допомоги за натівським стандартом. Але ми зіштовхнулися із двома проблемами: по-перше, вони дуже дорогі, по-друге, їх швидко стало дуже складно знайти, бо це стратегічні речі, які не надто хочуть продавати, оскільки Європа теж задумалась, що вони можуть знадобитись. Тож, ми почали просити надсилати нам принаймні окремі комплектуючі. І для цього тут у батальйоні налагодили вже центр збору тих аптечок із комплектуючих", – говорить Ганна Яковенко про перші дні роботи.
Волонтери швидко налагодили сортування та комплектування аптечок, залучили фармацевтів та провізорів, тактичних медиків – для тестування окремих складників на практиці. А також знайшли команду, яка почала шити підсумки для аптечок за оптимальним зразком: тканина має бути непромокна, вологостійка, певних кольорів, без складних додаткових фурнітур, лише із тими, які легко можна адаптувати до різних розвантажень.
"Підсумки для аптечок нам шиють дівчата, які в мирний час займаються пошиттям костюмів для театру, це костюмери. Вони об’єднались у такий наш швацький батальйон і відшивають ці підсумки за потрібними стандартами", – пояснює волонтерка.
Одним із найважливіших моментів збору кожної аптечки є перевірка якості складових. Перш за все йдеться про турнікети.
"Ми слідкуємо за оригінальністю турнікетів. Бо це просто величезна помилка – дати бійцю ілюзію порятунку, яка не спрацює у відповідний момент. Тобто, підробка може підвести людину і нашкодити більше, ніж навіть, якщо просто не буде ніякого турнікету, – наголошує Ганна Яковенко. – Оригінальний турнікет тестується на кожному етапі, і кожен окремий турнікет випробовується. Ми на місці також перевіряємо кожну отриману партію. Даємо у першу чергу нашим інструкторам, які тестують механічну складову, а також лікарям, які перевіряють, чи дієві вони у плані зупинки кровотечі".
Із досвіду батальйону, в саморобних турнікетах найчастіше ламається так званий вороток, або вигинається система підкладки у неправильну сторону, і замість притискати вену чи артерію, починає додатково перерізати м’які тканини. Тому довіряти більшості саморобних турнікетів – може бути небезпечним для життя.
"Наразі я не побачила жодного саморобного турнікету, який би пройшов навіть наше тестування. І про це пишуть дуже багато волонтерів та інструкторів, які займаються такмедом. Це дуже небезпечна річ, якої краще не робити. Допомога повинна бути не тільки активною, але й ефективною, – наголошує Ганна Яковенко. – Тому ми переконуємо тих, хто пробує робити турнікети, перекваліфіковуватися на простіші речі – пошиття підсумків, розвантажень, евакуаційних нош. Це теж дуже важлива річ, їх теж дуже не вистачає якісних, із хорошою фурнітурою та прошивкою, але вони технологічно простіші".
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.
- Актуальне
- Важливе