Боротьба за мову перетворюється на боротьбу за Незалежність і демократію в Україні

Микола Княжицький
24 липня, 2021 субота
10:50

Росія і Зеленський одночасно почали боротьбу з українською мовою.

16 липня набула чинності норма Закону про мову, яка передбачала трансляцію фільмів і серіалів українською.

Перед цим представники проросійської партії Слуга народу декілька разів намагалися зупинити вступ у дію цієї статті. Парламент не підтримав таких спроб.

Після набуття чинності норм Росія подає терміновий позов до Європейського Суду з прав людини (ЄСПЛ) з вимогою визнати дискримінацією серед іншого і обмеження російської мови у медіа. Позов подає Генпрокуратура РФ. У ті ж дні Студія Квартал 95 припиняє переклад серіалу "Свати", а канал Ігоря Коломойського 1+1 публічно відмовляться виконувати закон.

Національна Рада з питань телебачення та радіомовлення публічно відмовляється контролювати норми законів про мову, кінематограф і телебачення, які регулюють вживання української на телебаченні.

Цікаво, що ЄСПЛ відмовляє Росії, не вбачаючи дискримінації у застосуванні Закону про мову. Ось цитата з рішення ЄСПЛ:

"В контексті заяви російський уряд подав терміновий запит відповідно до правила 39 (тимчасові заходи) Регламенту Суду, щоб вказати українському уряду:

 - припинити обмеження прав російськомовних осіб, зокрема щодо доступу до використання їх рідної мови в школах, ЗМІ та Інтернеті;  і,

 - наказати українській владі зупинити блокаду Північно-Кримського каналу.

 Суд вирішив відхилити клопотання згідно з правилом 39 Регламенту Суду, оскільки воно не передбачає серйозного ризику непоправної шкоди основного права, передбаченого Європейською конвенцією з прав людини".

Втім серіал "Свати" виробництва 95 кварталу демонстративно відмовилися перекладати російською. Основним власником "Кварталу" була родина Зеленських, яка за інформацією медіа продала свою участь першому помічнику президента Шефіру.

Таким чином повна відповідальність за відмову виконувати закон у тому числі лежить на офісі президента і на ньому самому.

Для того, щоб Національна Рада під страхом звільнення не контролювала виконання Закону про мову, перед вступом у дію закону "Слуги народу" ініціюють зміни до закону, які послаблюють незалежність Нацради.

У результаті Національна рада не є незалежною від Президента та монокоаліції. Відповідно до прийнятих 17 червня 2021 року змін залежність членів Нацради від Президента та фракції підвищилась, оскільки президент та його партія можуть звільняти будь-яких членів Нацради. А отже уся відповідальність за будь-які дії чи бездіяльність Нацради лягає безпосередньо на президента і його монобільшість. Бо якщо не згодні з діями ради можуть звільнити будь-кого з членів Ради. Хоч усіх.

При цьому не були враховані зауваження Єврокомісії, що процедура звільнення членів Нацради має забезпечувати їм можливість надати пояснення на свою користь та відстоювати свою позицію.

В Україні вже були прецеденти, коли Президент звільнив чотирьох членів Нацради за начебто незадовільну роботу, але одразу в той самий день двох з них призначив назад. На яких умовах Президент повернув саме цих двох членів наразі невідомо, але вибірковість, коли формально за одне й те саме порушення двох членів звільнили, а двох ні дозволяє робити висновки щодо залежності членів Нацради.

Можливі судові оскарження рішень президента не є ефективними. Наприклад, у 2019 Верховний Суд скасував указ президента Зеленського про звільнення члена Нацради Володимира Горковенка, але при цьому відмовився його поновлювати на посаді. У травні 2021 року Велика палата Верховного Суду підтримала відмову у поновленні на посаді незаконного звільненому члену Нацради.

За наявності залежності Нацради від Президента особисто та через керовану ним фракцію в парламенті складно очікувати, що вона буде виносити рішення проти Президента та його бізнесу. Наприклад, серіал Свати створювала фірма Зеленського російською мовою. І штрафувати телеканал за те, що він показує серіал Президента з порушенням закону про мову, залежна від президента Нацрада, очевидно, ніяк не може.

Саме тому уся відповідальність за тимчасове блокування введення закону про мову лежить і на тих , хто ініціював такі зміни ( а це "Слуги народу") і на тих, хто за них голосував. Принагідно відзначу, що норми про незалежність Нацради відстоювали лише представники Європейської Солідарності.

А що мала б робити Нацрада і робила б, якби була незалежною від Зеленського і монобільшості?

1. Відповідно до положень п. а), ч.1, ст. 59 Закону України "Про телебачення і радіомовлення", телерадіоорганізації зобов’язані дотримуватися законодавства України та вимог ліцензії. Враховуючи згадане положення закону про телерадіомовлення, ТРО мають дотримуватися, в тому числі і вимог Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної".

Національна рада, як єдиний регуляторний орган в цій сфері, має контролювати дотримання ТРО положень статті 59 Закону України "Про телебачення і радіомовлення".

2. В силу положень ч.1, ст. 1 Закону Про Націраду, метою діяльності Національної ради є нагляд за дотриманням законів України у сфері телерадіомовлення. Телерадіомовлення передбачає, в тому числі, показ в ефірі телевізійних каналів фільмів та серіалів.

Тож, Національна рада має здійснювати нагляд за дотриманням законів України (в т.ч. закону про забезпечення функціонування української мови) під час показу телеканалами фільмів/серіалів в ефірі.

3. Відповідно до положень абз. 7, ч.1, ст. 13 Закону України "Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення", регулятор здійснює, зокрема, і нагляд за дотриманням ТРО законодавства України у сфері кінематографії.

Водночас, телеканали є суб’єктами кінематографії (ст.7 Закону України "Про кінематографію") що демонструють фільми. Тому демонструючи фільми, телеканали мають застосовувати мову, відповідно до вимог Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної" (ст.6 Закону України "Про кінематографію"). І Нацрада має це контролювати відповідно до статті 13 Закону про Нацраду.

4. Сьогодні, для прикладу, Національна рада здійснює контроль за дотриманням ТРО правил ведення мовлення в дні трауру та/або жалоби, які були розроблені та затверджені самою ж Національною радою. Більше того Національна рада постійно проводить моніторинги щодо дотримання ТРО таких правил та, у разі їх порушення, застосовує до порушників санкції.

Логічним є те, що контроль за дотриманням ТРО Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної" є не менш важливим питанням, що має контролюватися Національною радою.

Таким чином боротьба за мову перетворюється на боротьбу за Незалежність і демократію в Україні.

У цій боротьбі з країною-агресором, олігархами і їхньою маріонеткою на чолі держави ми повинні перемогти і переможемо.

Джерело

Про автора. Микола Княжицький – народний депутат України, фракція "Європейська Солідарність".

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.

Читайте також:
Микола Княжицький
22 вересня, 2021 середа
"Допоможу всім, хто хоче інвестувати в Карпати", – Микола Княжицький
школа, вчителька
22 вересня, 2021 середа
У мерії назвали умови, за яких педагоги зможуть працювати під час карантину у Львові
епіцентр землетрусу
23 вересня, 2021 четвер
На Тернопільщині стався землетрус
Львів
+13
 • Львів
 • Київ
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 26.57
  Купівля 26.57
  Продаж 26.81
 • EUR
  Купівля 31.06
  Продаж 31.45
 • Актуальне
 • Важливе
2021, п'ятниця
24 вересня
18:35
Борщівський спиртзавод
Борщівський спиртзавод на Тернопільщині виставили на продаж
18:15
Екуменічний соціальний тиждень
"Плекаючи спільне благо": 14-й Екуменічний соціальний тиждень у Львові буде присвячений сталому розвитку суспільства
18:00
Лесь Курбас
На Львівщині стартував проєкт із популяризації Леся Курбаса
17:40
Інтерв’ю
Юрій Гринів
"Львів уже не може розрахуватися з кредитами, не позичивши знову", – Юрій Гринів
17:17
кіт-сказ
У селі на Тернопільщині ввели карантин через скажену кішку
17:10
Авангард -фест
У Львові створять нові графіті й організують виставку кросівок
16:52
карантин
Уже за тиждень Львівщина ризикує опинитися в "червоній" зоні
16:35
заборонена музика
У Львові піднімуть на щит "Заборонену музику"
16:18
Віктор Чирун
Відійшов у вічність педіатр Дитячої лікарні на Орлика Віктор Чирун
16:02
Інтерв’ю
Наталія Морквич
"Хочу кайфувати від перемог – це для мене результат" – призерка Паралімпіади Наталія Морквич
15:55
Мінекономіки очікує збереження інфляції на рівні 10% до кінця року
15:45
"Пласт"-Винники
14 жовтня у Винниках відкриють домівку Пласту НСОУ
15:30
МАФ
У Львові демонтують сім МАФів
15:16
кубок
Визначили суперників львівських команд у 1/8 Кубка України з футболу
15:13
премія "Оскар"
Стало відомо, який фільм представлятиме Україну на Оскарі
15:05
нелегали
Прикордонники Львівського загону заблокували канал переправлення нелегалів
14:55
трансплантація рогівки ока
У Львові вперше за 20 років трансплантували рогівку ока від посмертного донора
14:36
потяг
Німецькі "зелені" хочуть з’єднати Львів із загальноєвропейською швидкісною залізницею
14:28
Мирослав Скорик
Верховна Рада погодила створення премії імені Мирослава Скорика
14:21
кава, кав'ярні
На Lviv Coffee Festival оберуть найкращу кав'ярню. Як проголосувати
14:11
лікарня швидкої медичної допомоги
У лікарні швидкої допомоги добудують хірургічний блок на 25 тисяч кв. м
13:57
гроші
У Львові жертвам комуністичних репресій доплачуватимуть по 2000 грн до пенсії
13:47
Вакцинація
Епідеміолог розповів, яка вакцина має попит серед жителів Львівської області
13:29
нагородження дівчат, що врятували чоловіка у львові
Студенткам, які врятували життя чоловікові в трамваї, вручили подяки
13:16
Львівська Національна Галерея Мистецтв
Львівська міськрада дозволила музейникам побудувати мистецький простір
12:58
митники вилучили товар
Львівські митники викрили контрабанду техніки на 300 тис. гривень
12:41
Валентин Гладких
"Тепер проблемою Зеленського буде довести, що Ахметов, Новінський, Коломойський та інші є олігархами", − аналітик Валентин Гладких
12:38
Володимир Івасюк
Івасюка повісили вже мертвим, - ексзаступник генпрокурора Голомша розкрив деталі смерті композитора
12:24
дощоприймачі на пекарській
Перехвалили. Від дощу попливла вул. Пекарська та кільце на Хмельницького. Фото
12:08
коронавірус
Стало відомо, хто найчастіше потрапляє у стаціонари Львівщини з важким перебігом COVID-19
11:59
COVID
Українці зможуть долучитися до клінічних досліджень ліків від COVID-19
11:50
кава
"Заради кави можна навіть прийти на роботу". Цікаві факти про культовий напій
11:36
Перемишляни - Чемеринці - Плугів
На ремонт 20 км дороги на Львівщині витратили 125 млн гривень
11:20
крапельниця, лікарня, отруєння
Лікарі розповіли, як почувається чоловік, у якого зупинилося серце у львівському трамваї
10:57
пістолет
У Червонограді чоловік влаштував стрілянину в кафе
10:39
Шефір не перебуває у трудових відносинах із Офісом президента, - ОПУ
10:34
наркоторговець
На Львівщині затримали злочинців, які продавали наркотики у соцмережі
10:28
Верховна Рада
У Раді через помилки збираються переголосувати закон про олігархів
10:16
Піп Іван
Рятувальники просять утриматися від походів у гори
10:00
Рухався заднім ходом: на автостанції у Львові мікроавтобус збив 70-річну бабусю
Більше новин